نویسنده: نادر امرایی
// چهار شنبه, ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۱

معرفی بازی رومیزی Exploding Kittens

بازی کارتی Exploding Kittens، یکی از موفق‌ترین پروژه‌های تاریخ وب‌سایت کیک‌استارتر محسوب می‌شود که در این مطلب، این بازی را معرفی خواهیم کرد.

در ادامه مقالات معرفی بازی های رومیزی، این‌بار به سراغ بازی کارتی Exploding Kittens (گربه‌های انفجاری) می‌رویم. این بازی، توسط ایلان لی، شین اسمال و متیو اینمن طراحی شده است که همگی طراحان وب‌سایت کمیک The Oatmeal هستند. دلیل اصلی اهمیت این بازی، موفقیت فوق‌العاده آن در وب‌سایت کیک‌استارتر به شمار می‌آید. طراحان بازی، برای ساخت Exploding Kittens، به ۱۰ هزار دلار سرمایه نیاز داشتند و تصمیم گرفتند کمپینی را در وب‌سایت کیک‌استارتر راه‌اندازی کنند. ۲۰ ژانویه ۲۰۱۵، روزی بود که آنها کمپین خود را در این وب‌سایت راه‌اندازی کردند و تنها در عرض ۸ دقیقه، تمام سرمایه مورد نیاز برای ساخت بازی تامین شد.

Exploding Kittens

هفت روز پس از آغاز این کمپین، ۱۰۶ هزار نفر حمایت خود از این بازی را با پرداخت پول اعلام کردند و Exploding Kittens با این تعداد حمایت کننده، تبدیل به پر حمایت‌‌ترین پروژه تاریخ وب‌سایت کیک‌استارتر شد. ۱۰ فوریه ۲۰۱۵، زمانی که کمپین کیک‌استارتر Exploding Kittens به اتمام رسید، ۲۱۹ هزار و ۳۸۲ نفر از آن حمایت خود را اعلام کردند و مبلغ هشت میلیون و ۷۸۲ هزار و ۵۷۱ دلار سرمایه برای بازی جمع‌آوری شد و بازی Exploding Kittens توانست به عنوان سومین پروژه وب‌سایت کیک‌استارتر از لحاظ مقدار سرمایه جمع‌آوری شده، نام خود را مطرح کند. اواسط تابستان سال ۲۰۱۵، حمایت‌کنندگان پروژه، شروع به دریافت بازی خود کردند و تا آخر تابستان، تمامی حمایت‌کنندگان بازی خود را دریافت کردند.

اما ساخت بازی، تنها هدف سازندگان نبود و آنها از زمان عرضه بازی خود، نسخه‌های مختلفی از بازی‌ خود را عرضه کرده‌اند و حتی اولین بسته الحاقی بازی با نام Imploding Kittens نیز پاییز سال ۲۰۱۶ عرضه شد. اما دلیل این همه محبوبیت بازی چیست؟ پاسخ این سوال را باید در طراحی چشم‌نواز و بامزه کارت‌های بازی و گیم‌پلی سریع و هیجان‌انگیز آن جستجو کرد. اگر در زمره کسانی باشید که بازی UNO را تجربه کرده باشید، بازی Exploding Kittens برای شما بسیار آشنا خواهد بود. اما مکانیک بازی چگونه است و بازیکنان چگونه می‌توانند برنده بازی شوند؟

Exploding Kittens

بازی Exploding Kittens را ۲ تا ۵ نفر می‌توانند تجربه کنند و هر راند بازی، در حدود ۱۵ دقیقه به طول می‌انجامد. تمام بازی Exploding Kittens یک هدف دارد و آن هم نکشیدن کارت «گربه انفجاری» است. در ابتدای بازی، دسته کارت‌ها روی میز قرار می‌گیرد و بازیکنان به نوبت، کارت می‌کشند. اگر بازیکنی یک کارت مشکی یا همان گربه انفجاری را بکشد، به سرعت منفجر شده و از بازی خارج می‌شود. این بازیکن تنها در صورتی می‌تواند به بازی خود ادامه دهد که یک کارت خنثی کننده بمب داشته باشد. در این صورت، وی کارت خنثی کننده را استفاده می‌کند و کارت گربه انفجاری را بدون اینکه دیگر بازیکنان ببینند، درون دسته کارت‌ها و در مکان دلخواه قرار می‌دهد. به غیر از کارت‌های گربه انفجاری و کارت خنثی کردن، کارت‌های دیگری نیز در بازی وجود دارند که به شما اجازه می‌دهند به بردن نزدیک شوید.

هر بازیکن در نوبت خود، دو عمل باید انجام دهد. در بخش اول، بازیکنی که نوبتش است، می‌تواند یک کارت اکشن را بازی کند. کارت‌های اکشن شامل رد شدن نوبت، دیدن سه کارت بعدی دسته کارت‌ها، کشیدن یک کارت از دست یکی از بازیکنان و اعمال متنوع دیگری است و بخش دوم، کشیدن یک کارت از دسته کارت‌های روی میز است. اگر کارت کشیده شده یک گربه انفجاری نباشد، نوبت به بازیکن بعدی می‌رسد. بازی به همین ترتیب ادامه پیدا می‌کند تا تمام بازیکنان از بازی خارج شوند و آخرین بازمانده، به عنوان برنده بازی شناخته می‌شود. 

Exploding Kittens

قوانین بازی Exploding Kittens، بسیار ساده است و یاد گرفتن بازی نیز تنها به زمان کمی نیاز دارد و طرح‌های کارت‌های بازی نیز با ظرافت، مهارت و طنز خاصی کشیده شده‌اند. شاید بتوان دلیل موفقیت عظیم این بازی را نیز همین سادگی و جذاب بودن بر شمرد. بسته الحاقی Imploding Kittens نیز که برای بازی عرضه شد، به بازی تعدادی مکانیک و کارت جدید اضافه کرد که باعث جذاب‌تر شدن بازی شد. سازندگان Exploding Kittens، حتی نسخه موبایل بازی‌ خود را نیز برای اندروید و iOS عرضه کرده‌اند که اگر از علاقمندان به بازی هستید، می‌توانید این نسخه‌ها را دانلود کنید و به صورت آنلاین یا چند نفره محلی، با دوستانتان به بازی بپردازید. اگر هم می‌خواهید به طور کامل با قوانین نسخه کارتی بازی آشنا بشوید، می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت رسمی Exploding Kittens، تمام قواعد بازی را یاد بگیرید. بازی کارتی Exploding Kittens از وب‌سایت معتبر BoardGameGeek امتیاز متوسط ۵.۹ را دریافت کرده است.


منبع زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده