// پنجشنبه, ۱۰ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۳

بررسی بازی Inside از دید وبسایت‌های معتبر دنیا

Inside، دومین پروژه استودیو پلی‌دِد پس از بازی تحسین شده Limbo است. این استودیو با عرضه بازی جدید خود ثابت کرده که موفقیت «لیمبو» اتفاقی نبوده و آن‌ها توانایی بالایی در بازیسازی دارند. با زومجی همراه باشید تا مروری بر نمرات این بازی از سایت‌های معتبر دنیا داشته باشیم.

بدون شک اگر بخواهیم بهترین بازی‌های پلتفرمر سال‌های اخیر را نام ببریم، قطعا شاهد نام بازی Limbo هم در بین آن‌ها خواهیم بود. بازی که اولین بار در سال ۲۰۱۰ و توسط استودیو مستقل دانمارکی Playdead عرضه شد و توانست خیلی زود محبوبیت فوق‌العاده‌ای در بین گیمر‌ها پیدا کند. بازی در بررخ جریان داشت و گیمر یک پسر بچه را کنترل می‌کرد که جز دویدن، پریدن و کشیدن برخی از اجسام کار دیگری بلد نبود. ولی سازندگان چنان گیم‌پلی عالی با همین کنترل‌های ساده خلق کردند که در ترکیب با جلوه‌های بصری و اتمسفر متفاوت و زیبای بازی، باعث پدید آمدن یکی از بهترین بازی‌های پلتفرم شد.

حال استودیو پلی‌دد در دومین سابقه بازیسازی خود، سراغ ساخت Inside رفته است. بازی که  دیروز (۹ تیر) برای ایکس‌باکس وان عرضه شد و با فاصله یک هفته برای پی‌سی نیز منتشر خواهد شد. Inside از خیلی جهات شبیه به بازی Limbo است. در این اثر پلتفرمر هم کنترل یک پسر جوان را در دنیای عجیب و ترسناک بر‌عهده دارید و باید ضمن حل پازل‌ها و معماهای مختلف، مواظب باشید که همانند لیمبو، شخصیت بازی به بی‌رحم‌ترین شکل‌های ممکن جان خود را در برخورد با تله‌ها از دست ندهد! تنها تفاوتی که میان Inside و Limbo مشهود است، به جلوه‌های بصری بازی مربوط می‌شود که از آن دنیای سیاه و سفید فاصله گرفته و با یک محیط تک‌رنگ و شخصیتی رنگی روبرو هستیم.

پلی‌دد با ساخت Inside نشان داده که موفقیت Limbo اتفاقی نبوده است؛ این مسئله از نمرات عالی که بازی تا به الان کسب کرده،‌ کاملا مشهود است. در ادامه مروری خواهیم داشت به خلاصه بررسی‌های بازی از دید سایت‌های معتبر دنیا.

Inside

  • سازنده: استودیو پلی‌دِد
  • سبک: ماجراجویی پلتفرمر
  • پلتفرم: ایکس‌باکس وان - پی‌سی
  • تاریخ انتشار: ۹ تیر (ایکس‌باکس وان) - ۱۶ تیر (پی‌سی)

بازی Inside

آی‌جی‌ان: ۱۰۰ از ۱۰۰

Inside نه تنها تمام عواملی که باعث شدند Limbo یک بازی بزرگ شود را در خود دارد، بلکه حتی آن‌ها را تا حد زیادی هم بهبود بخشیده است. پیچش‌های داستانی این بازی باعث شگفتی شما خواهند شد و حس خواهید کرد که کلمات قادر به توصیف حس‌تان نیستند. ولی در پایان با بازی طرف هستیم که تا مدت‌ها در مورد آن و معنایش با دوستان‌تان بحث خواهید کرد.

گیم‌اینفورمر: ۹۸ از ۱۰۰

هر زمان که حس وارد شدن به یک محیط جدید را در این بازی به یاد می‌آورم، نفسم در سینه حبس می‌شود. چرا که در هر محیط جدیدی مرگ انتظارم را می‌کشید و هر بار به شکل تازه‌ای سورپرایزم می‌کرد. پس از تمام شدن بازی، حس می‌کردم که انگار در داخل کابوس‌های بسیار وحشتناک یک فرد قدم زده‌ام. با این حال از طرفی هم برای تجربه دوباره این کابوس‌ها لحظه شماری می‌کردم.

پالی‌گان: ۹۵ از ۱۰۰

Inside کاری را به سرانجام می‌‌رساند و به آن درجه‌ای از موفقیت می‌رسد که Limbo در آن ناتوان بود. چرا که این بازی [بر خلاف لیمبو] قادر است تا پس از افتتاحیه عالی، باز هم صحنه‌های به‌یاد‌ماندنی و یک پایان‌بندی بی‌نظیر خلق کند. مخصوصا لحظات اعجاب‌انگیز پایانی بازی به بهترین شکل ممکن این بسیار خوش‌ساخت و زیبا را تکمیل می‌کنند.

دیستراکتوید: ۹۵ از ۱۰۰

Inside یک بازی کاملا درگیر‌کننده و تاثیر‌گذار است و به بهترین شکل منظوری که دارد را به مخاطب القا می‌کند. به‌علاوه Inside از آن دست بازی‌هایی است که حتی زمانی که پای بازی هم نیستید، ذهن شما را به خودش مشغول خواهد کرد.

گیمز رادار: ۹۰ از ۱۰۰

کاری به اینکه بازی قادر به القای حسی مشابه Limbo است یا خیر ندارم. Inside اثری است که می‌تواند کاملا ذهن شما را تسخیر کند و من شخصا نه تنها ترجیح می‌دهم تا ذهنم را از این اسارت آزاد نکنم، بلکه با تمام وجود آن را به شما هم پیشنهاد می‌کنم!

گیم‌اسپات: ۸۰ از ۱۰۰

Inside یک بازی زیبا، تاثیرگذار و به‌یاد‌ماندنی است که نقش یک دنباله ارزشمند را برای Limbo بازی می‌کند. پازل‌های بازی با اینکه خیلی سخت نیستم، ولی به خوبی مکمل داستان آن هستند. ولی بدون شک ارزشمند‌ترین دستاورد این بازی، در نحوه روایت داستان آن نهفته است. همچنین دنیای عجیب بازی به لطف جزییات بالای محیط‌ها به بهترین شکل ممکن طراحی شده و سفری به‌یادماندنی برای گیمر خلق می‌کند. مسایلی که در طول این سفر با آن‌ها روبرو می‌شوید، مملو از مفاهیم عمیق انسانیت، آزادی و ماهیت وجودی انسان است.

نمرات بازی Inside

تهیه شده در زومجی


تهیه شده در زومجی

اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده