سرانجام پس از مدتی تاخیر نسخه‌ی پی‌سی آخرین بازیِ Tomb Raider نیز منتشر شد. با همین بهانه به سرعت در زومجی دست به کار شدیم تا چگونگی اجرای این بازی را در رزولوشن‌ و کارت‌های گرافیکی مختلف بررسی کرده و تنظیماتِ گرافیکی آن را مقایسه کنیم.

Rise Of the Tomb Raider یک بازی اکشن – ماجراجویی است که توسط  Crystal Dynamics ساخته شده و Square Enix هم آن را منتشر کرده است. این بازی دنباله‌ای بر بازیِ Tomb Raider سال ۲۰۱۳ است که خود آن هم دومین بازسازی مجدد از این سری بوده است. کریستال داینامیکس یک استودیوی بازی سازی است که در سالِ ۱۳۷۱ شمسی (۱۹۹۲ میلادی) در سان فرانسیسکوی امریکا تاسیس شد. سپس شرکت Eidos Interactive در سال ۱۳۷۷ شمسی (۱۹۹۸ میلادی) آن را تصاحب کرد و پس از مالکیتِ خود Eidos توسط شرکتSquare Enix زیر مجموعه‌ای از آن شد. کریستال داینامیکس ساخت بازی‌هایی مانند  Legacy of Kain را هم در کارنامه‌ی خود دارد و اولین بازی از سری Tomb Raider را هم در سالِ ۱۳۸۵ شمسی (۲۰۰۶ میلادی) با نام Tomb Raider: Legend منتشر کرد و پس از آن هم ساختِ عناوین بعدی این سری را بر عهده داشت.

این بازی در واقع یازدهمین بازی از سری Tomb Raider محسوب می‌شود. در ماجراهایی که لارا کرافت درگیرش می‌شود عمدتا حوادث زیادی انتظارش را می‌کشند. بسیاری مواقع به سختی از مهلکه جان به در می‌برد و در عوض به کشفِ شهرها یا دنیاهای جدید و بِکری نائل می‌شود. تحقیق و جستجو و ثبت و به کار گیری تجاربِ دیگران از ملزومات پایه‌ای این بازی است و بدون آن حتی عبور از معماها، موانع محیطی و حوادث غیر مترقبه هم برای لارا بسیار دشوار می‌نماید.

[section label="مشخصات فنی و ملزومات بازی" anchor="Spec"]مشخصات فنی و ملزومات بازی

این بازی در قلب خود موتور اختصاصی کریستال داینامیکس را جای داده که سال‌های مدیدی در حال استفاده و بهینه سازی بوده است. برای ساخت بازیِ Rise of the Tomb Raider اعضای کریستال داینامیکس تصمیم گرفتند از موتورِ جدیدی به نام Foundation Engine استفاده کنند که به نظر می‌رسد بهینه سازی شده و توسعه یافته‌ی موتور Crystal Engine است. پشتیبانی از دایرکت ایکس ۱۱، بافت‌های رزولوشن بالا و برخی امکانات اختصاصی گرافیکی از شرکتِ انویدیا مثلِ تکنیک HBAO+ برای Ambient Occlusion و همین طور Purehair از ای‌ام‌دی به آن افزوده شد.

برای این مقاله تعداد زیادی از کارت‌های گرافیکیِ بررسی شده در چند سالِ اخیر را در بازی بکار گرفته و در پلتفرمِ ویندوزی سیستم مرجع بررسی کردیم. ما به کمک این کارت‌ها و آخرین فناوری‌های به کار رفته در آنها تلاش خواهیم کرد تا راندمانِ موتور گرافیکی مبتنی بر دایرکت ایکس ۱۱ را در این بازی بدست آوریم. رزولوشن ‌های بررسی شده در این مقاله شامل 1080p، همین‌طور 1440p یا 2K و رزولوشن 2160p یا 4K خواهد بود. برای مقایسه در نظر بگیرید که رزولوشن 4K دقیقا ۴ برابر تعداد پیکسل‌های بیشتری نسبت به رزولوشنِ 1080p دارد و به همین نسبت هم بار تراشه‌ی گرافیکی برای پردازش آن سنگین‌تر خواهد بود.

دانلود ویدیو با رزولوشن 360p | دانلود ویدیو با رزولوشن HD720p

این بازی می‌تواند یکی از بهترین عناوین  در سریِ خود و همین طور بین آثار منتشر شده‌ی سال ۲۰۱۵ باشد، اما در مورد کیفیتِ گرافیک فنی به طور قطع بالاترین جایگاه را هم در سری خود و هم در بین عناوینِ سال دارد. این بازی برای اجرا به ۶ گیگابایت حافظه‌ی اصلی نیاز دارد و از آنجایی که مثل اغلبِ بازی‌های جدید ۶۴ بیتی است، فقط روی سیستم عامل‌های ۶۴ بیتی کار می‌کند. در جریان بازی هم صحتِ این ادعا را قبول کردیم و تایید می‌کنیم که داشتنِ ۶ گیگابایت حافظه‌ی اصلی هم کفایت می‌کند.

[section label="حداقل سیستم مورد نیاز" anchor="Min Spec"]حداقل سیستم مورد نیاز

پردازنده:

Intel Core i3-2100 or AMD equivalent

حافظه‌ی اصلی:

6 GB

سیستم عامل:

Windows 7 (64-bit Operating System Required)

کارت گرافیک:

NVIDIA GTX 650 2GB or AMD HD7770 2GB

فضای دیسک:

25 GB

[section label="سیستم پیشنهادی" anchor="Rec Spec"]سیستم پیشنهادی

پردازنده:

Intel Core i7-3770, 3.40GHz or AMD FX-8350, 4.0Ghz

حافظه‌ی اصلی:

8 GB

سیستم عامل:

Windows 10 (64-bit Operating System Required)

کارت گرافیک:

NVIDIA GTX 980Ti (2560x1440) or NVIDIA GTX 970 (1920x1080) 

فضای دیسک:

25 GB

[section label="امکانات گرافیکی بازی" anchor="Visual Feature"]امکانات گرافیکی بازی

Rise Of the Tomb Raider دارای مجموعه‌ای غنی و متنوع از تنظیماتِ گرافیکی در نسخه‌ی پی‌سی است. این بازی از نظر بصری دارای محیط‌های بسیار بدیع و چشم اندازهای زیبایی است که به کمک پارامترها و تکنیک‌های معروفِ متعددی خلق شده‌اند. در مجموع محیط بازی روشن‌تر و در عینِ حال تاثیرگذارتر از Tomb Raider 2013 طراحی شده است. در مقایسه با نسخه‌های کنسولی هم جزییات بسیار بیشتری را می‌توان مشاهده کرد، افکت‌های بیشتری بسته به تواناییِ سیستم قابل اعمال است و به کمک نسخه‌ی جدید افزونه‌ی Tress FX ‌که حالا Purehair نامیده می‌شود، می‌توان موهای طبیعی‌تری را در کاراکترِ اصلی مشاهده کرد.

در تصاویر زیر روی هر یک از آنها کلیک کرده و پس از بزرگنمایی با کلیدهای جهتیِ چپ یا راستِ صفحه کلید یا کلیک مجدد روی تصویر، تفاوت‌ها را مشاهده و مقایسه کنید.

هیچ یک از گزینه‌های anti-aliasing بازی نمی‌توانند به طور کامل لبه‌های مشبکِ اشیاء را هموار سازند، اما متعادل‌ترین گزینه از نظر ما SMAA است. البته این تکنیک موردِ پسند همگان نیست، چرا که باعثِ حذف برخی جزییات و محو شدن لبه‌ها می‌شود. گزینه‌ی SSAA2X/4X می‌تواند جایگزینِ مناسبی باشد اما افتِ راندمان بیشتری هم خواهد داشت.

rise-of-the-tomb-raider 1200

در ادامه فهرستی از این تنظیمات و گزینه‌های قابل انتخاب برای آنها را مشاهده می‌کنید:

•Brightness = Default

•Fullscreen = On / Off

•Exclusive Fullscreen = On / Off

•Monitor = 1

•Resolution = (1920*1080, etc)

•Refresh Rate = 144Hz

•V-Sync= Off /Double Buffered /Triple Buffered

•Anti-Aliasing= off/ FXAA/ SMAA/ SSAA2X/ SSAA4X

•Vignette Blur = On / Off

•Motion Blur= On / Off

•Bloom = On / Off

•Graphics Preset = Lowest/ Low/ Medium/ High/ Very High/ Custom

•Texture Quality = Low/ Medium/ High/ Very High

•Anisotropic Filter= triliniar/ Anisotropic2x/ 4x/ 8x/ 16x

•Shadows Quality = Low/ Medium/ High

•Ambient Occlusion = Low/ Medium/ High

•Depth of Field =Off /On /Very High

•Level of Detail = Low/ Medium/ High/ Very High

•Tessellation = On / Off

•Screen Space Reflections = On / Off

•Dynamic Foliage = Low/ Medium/ High

•Purehair = Off /On /Very High

در این جدول گزینه‌های پیش فرض در بنچمارکِ ما برجسته شده‌اند.

Graphics Preset: تمامِ تنظیمات کیفیِ دیگر را بر اساس گزینه‌های از پیش تعیین شده کنترل می‌کند. گزینه‌ی تنظیم دلخواه نیز در اینجا وجود دارد.

Textures Quality: بر اساس مشاهدات ما بازی دارای بافت‌های پر جزییات‌تری نسبت به نسخه‌ی Xbox One است. به بازی نمونه در رزولوشن 1080p بازی با تنظیمات Low به حدود ۱۷۰۰ مگابایت، در تنظیمات Medium حدود ۲۲۰۰ مگابایت رم و در تنظیمات High به حدود ۳ گیگابایت رم گرافیکی نیاز دارد و در آخرین تنظیمات بازی هم نزدیک به سقف ۴ گیگابایت حافظه مصرف می‌کند. هر چند که با کارت‌های ۳ گیگابایتی هم می‌توان با تنظیماتِ Very High بازی کرد اما باید انتظار وقفه‌های متعددی را در برخی صحنه‌های بازی داشته باشید.

Shadows Quality: کیفیت رزولوشن سایه‌ها را تعیین می‌کند. با اینکه در این مورد تنظیمات نسخه‌ی Xbox One با تنظیماتِ High در پی‌سی برابری می‌کند، اما باز هم برخی جزییاتِ آن حذف شده است. به علاوه، سایه‌های کنسولی ایستا یا Static هستند، در صورتی که در پی‌سی مثلا با حرکت درختان در وزشِ باد هم سایه‌ها تغییر می‌کند.

Anisotropic filteringنسخه‌ی Xbox One با تنظیمات بسیار پایینی از anisotropic filtering اجرا می‌شود و باعث مورب نمایش داده شدن لبه‌های بافت‌های محو شده از برخی زوایا می‌شود.

Ambient occlusion: در نسخه‌ی کنسولی از روش BTAO برای این Ambient occlusion استفاده شده، در حالی که در پی‌سی به تکنیک با کیفیت‌ترِ HBAO+ دسترسی داریم.

Tessellation: این امکان خاص رندر با کیفیت‌تر سطوح را با بکارگیری tessellation روی سطوح مورد نظر ممکن می‌سازد و عمق بیشتری به دنیای پیرامون ما در بازی می‌بخشد. چیزی که در کنسول استفاده نشده و سوای تکنیکی است که برای ایجاد برف در بازی در هر دو نسخه استفاده شده است.

Screen-space reflections: گزینه‌ای برای فعال کردن انعکاس تصاویر در آب است.

Purehair: امکانی که قبلا TressFX شناخته می‌شد، این بار در نسخه‌ی ۳.۰ بهتر از قبل ظاهر شده است. فناوری بروز رسانی شده‌ی موجود تاثیر بسیار کمتری روی راندمان دارد و همزمان خروجی طبیعی‌تری هم ایجاد می‌کند. این تکنیک در Xbox One هم استفاده شده، اما در نسخه‌ی پی‌سی گزینه‌ی بالاتر Very High هم وجود دارد.

[section label="تنظیمات کیفی بازی و مشخصات سیستم تست" anchor="Test System"]تنظیمات کیفی بازی و مشخصات سیستم تست

قبل از این که شروع به تستِ راندمان گرافیکی کنیم کمی در مورد شیوه‌ی انجام آن توضیحاتی می‌دهیم. از آنجایی که این بازی بنچمارکِ داخلی برای سنجشِ راندمان خروجی ندارد، از یک بنچمارکِ اندازه‌گیریِ زمانی برای ضبط گیم‌پِلی استفاده کردیم. برای هر تست یک مرحله‌ی مشخص را آغاز کردیم و تا بخش مشخصی از آن را از مسیری ثابت پیمودیم تا میانگین فریمِ مورد نظر را بدست آوریم. حداکثرِ تنظیمات گرافیکی بازی را در ادامه می‌بینید:

در ادامه به تنظیماتِ پیش فرضِ ما در این بررسی نگاهی داشته باشید که برای بدست آوردن بهترین تجربه در پی‌سی آن را به شما هم توصیه می‌کنیم.

[section label="بنچمارک زومجی" anchor="Zoomg Benchmark"]بنچمارک زومجی

بنچمارک به گونه‌ای که در بالا شرح داده شد در بالاترین سطح و فعال کردنِ SSAA2X برای AA به ترتیب در رزولوشنِ 2K ،FULL HD و 4K اجرا شد. با این که هنوز هیچ آپدیتی بعد از نسخه‌ی ابتدایی انتشار بازی دریافت نکرده‌ایم، اما به جز مصرف بالای رم گرافیکی مشکلِ خاصی در اجرا و مصرفِ دیگر منابعِ سیستمی مشاهده نکردیم. در نظر داشته باشید که بازی از قابلیت‌های SLI پشتیبانی می‌کند، اما راندمانِ آنها در این حالت بهینه نیست و کمتر از میزان مورد انتظار است. مثلا در برخی صحنه‌ها میزان به کارگیری هر دو تراشه‌ی گرافیکی حداکثر و بهینه است اما در برخی صحنه‌ها این میزان به ۶۰ یا حتی ۴۵ درصد هم برای هر هسته کاهش پیدا می‌کند که نشانه‌ی عدم بهینگی یا وجودِ باگ است. در تیم قرمز هم فعلا هیچ پشتیبانی از Cross Fire برای کارت‌های گرافیک ای‌ام‌دی وجود ندارد، ولی ممکن است با درایورهای بعدی این شرکت به بازی اضافه شود.

بر طبق برخی گزارشات عدم بهینگی استفاده از GPU هم با تنظیم گزینه‌ی FXAA به جای گزینه‌های دیگر در تنظیم Anti-Aliasing  تا حد زیادی بهبود پیدا می‌کند.

سیستم تست

• پردازنده: Intel Core i7 – 6700K
• مادربورد/ حافظه: GigaByte Z170 Gaming 5/ GSkill DDR 4 2400Mhz 16GB
• سیستم عامل: ویندوز ۱۰ با آخرین آپدیت‌ها
• درایورها: انویدیا GeForce 361.75 WHQL و ای‌ام‌دی Crimson Edition 16.1

کارت‌های گرافیک

• GeForce GTX 980 Ti 6GB SLI
• GeForce GTX 980 Ti 6GB
• GeForce GTX 980 4GB
• GeForce GTX 970 4GB
• Radeon R9 290X 4GB
• Radeon R9 290 4GB
• Radeon R9 280X 3GB
• GeForce GTX 960 2GB
• GeForce GTX 950 2GB
• GeForce GTX 750 Ti 2GB
• Radeon R7 270 2GB
• Radeon R9 Fury NANO

[section label="راندمان 1080p" anchor="1080p"]راندمان 1080p

متوسط فریم بدست آمده در رزولوشن FHD تنها برای کارت‌های گرافیکی GTX 980 Ti و بالاتر می‌تواند رکوردِ ایده‌آل ۶۰ فریم را ثبت کند و برای داشتن کمینه‌ی فریم مناسب با این تنظیمات هم دست کم به کارت گرافیک R9 290 یا GTX 970 نیاز داریم. این نتایج کمی ناامید کننده است و علت آن هم ناپایداریِ فاحش فریم تولیدی در برخی صحنه‌ها بود، به نحوی که در برخی محیط‌‌ها میزانِ بارِ تراشه‌ی گرافیکی تا حد امکان بالا است و فریم ریت هم بالای ۶۰ نوسان می‌کند و به ناگهان و بی دلیل به حوالی ۳۰ فریم نزول می‌کند. صحنه‌های از پیش رندر شده هم روی ۳۰ فریم قفل هستند. البته این مشکلات به شکلی نیست که تجربه‌ی کاربر را از بازی مخدوش کند اما به هر حال نشان از مشکلاتی دارد که باید رفع شود. در این بازی راندمانِ کارت گرافیک‌های رادئون در مجموع پایین‌تر از کارت‌های جیفورس است، به گونه‌ای که مثل R9 Nano تنها میانگینِ ۴۰ فریم را تولید می‌کند و هم رتبه با GTX 970 قرار می‌گیرد.

[section label="راندمان 1440p" anchor="1440p"]راندمان 1440p

در رزولوشن 2K حداقل کارت مناسب بر اساس بنچمارکِ ما کارت رادئون R9 290X یا GTX 970 یا بالاتر است، چیزی که کف فریمِ قابل قبول در بازی محسوب می‌شود . اما برای داشتن تجربه‌ی روانتر در بازی و دستیابی به قلمروی ۵۰ یا ۶۰ فریم در این رزولوشن و این تنظیماتِ بالا، به یک کارت گرافیک قدرتمندِ GTX 980 Ti نیاز خواهید داشت.

همان گونه که می‌بینید کارت گرافیک‌های R9 290 و پایین‌تر در اینجا راندمان قابلِ بازی تولید نمی‌کنند و نمی‌توان روی آنها حساب باز کرد. کارت‌های دارای حافظه‌ی ۳ گیگابایتی در اینجا کاملا گلوگاه شده‌اند و مشخصا از کمبود حافظه‌ی مورد نیاز رنج می‌برند. در این شرایط بهترین راه حل پایین آوردنِ گزینه‌های گرافیکی سنگین مانند Anti-Aliasing، Shadow Quality و گزینه‌ی پرمصرفی مانند Texture Quality است.

[section label="راندمان 2160p" anchor="2160p"]راندمان 2160p

در این رزولوشن فوقِ سنگین برای فناوری روز کارت‌های گرافیکی، تقریبا تمام کاندیداهای ما از صحنه خارج می‌شوند و تنها کارتی که مجوز عبور می‌گیرد باز هم GTX 980 Ti هست و البته این بار تنها می‌تواند میانگین ۳۰ فریم بر ثانیه را برای شما مهیا کند. استفاده از کارت‌های گرافیکی با ۲ گیگابایت حافظه در این تنظیمات معقول نیست و کارت‌های ۳ گیگابایتی هم به شدت از حافظه کم می‌آورند. حتی ترکیب SLI از کارت‌های GTX 970 هم به علت گلوگاه شدن حافظه و بهینه نبودن پیاده سازی SLI، راندمانی کمتر از حدِ انتظار دارند و برای رزولوشن 4K نمی‌توان روی آنها حساب باز کرد.

[section label="مصرف حافظه‌ی گرافیکی" anchor="VRAM Usage"]مصرف حافظه‌ی گرافیکی

حالا پاسخ بسیاری از سوالاتمان را در سنجش مصرف حافظه‌ی گرافیکی می‌گیریم. در کمترین حالت بررسی شده هم این بازی با تنظیمات بالای خود نزدیک به ۴ گیگابایت حافظه نیاز دارد و بنابراین داشتن بهترین تجربه با این بازی در رزولوشن 1080p تنها با کارت گرافیک ۴ گیگابایتی نظیر GTX 960 امکان پذیر است.

موردِ دیگر اینکه بر اساس شواهدی که در اجرای بنچمارک‌ها بدست آوردیم مصرف کارت‌های اِی‌اِم‌دی حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ مگابایت بیشتر از کارت‌های گرافیک انویدیا بود و در ضمن میزان بیشتری از چرخه‌های پردازنده را استفاده می‌کردند که نشانه‌ی سنگین‌تر بودن یا بهینه نبودنِ درایورهای  AMD نسبت به رقیبش است.

به علاوه، در رزولوشنِ 4K نقش کمبودِ حافظه نمایان‌تر شده و در واقع علت اصلی افت فریمِ شدیدِ بیشتر مدل‌های گرافیک بررسی شده و فریمِ غیر قابل قبول آنها همین مورد است که آن را به گلوگاهِ کارت گرافیکی تبدیل کرده و از بکارگیری تمام توان تراشه‌ی گرافیکی جلوگیری می‌کند. بدیهی است که بر این اساس بیشتر پی‌سی گیمرها باید تنظیماتِ گرافیکی بازی را تا حد قابل توجهی کاهش دهند تا میزانِ مصرفِ حافظه‌ی گرافیکیِ بازی با رم کارت گرافیک دستگاهشان متناسب شود. البته شواهدی هم وجود دارد مبنی بر این که مصرف بالای رم گرافیکی در بهینه نبودنِ برخی تکنیک‌های اضافه شده به موتور بازی باشد که قاعدتا می‌تواند توسط سازندگان با بروز رسانی‌های بعدی بهبود یابد.

[section label="جمع بندی" anchor="Verdict"]جمع بندی

با اینکه بازی با تاخیر روی پی‌سی عرضه شد اما در عوض با محصولی مواجه شدیم که از لحاظ کیفی و قابلیت‌های مورد انتظارِ پی‌سی گیمرها چیزی کم ندارد و تمام خصوصیات یک محصول درجه یک را دارد. سنگینی گرافیکی بازی در آخرین تنظیمات هم چیزی نیست که ما را در اجرا یا روند گیم‌پلی متوقف سازد یا در آن اختلال ایجاد کند. چیزی که ما بر اساس آن راندمانِ بازی را بنچمارک گرفتیم، بغرنج‌ترین سناریوی ممکن از لحاظِ فنی و بارِ پردازشی بود و در صورت لزوم به راحتی و با کم کردنِ برخی گزینه‌های گرافیکی بازی می‌توان روی بیشتر پی‌سی‌های گیمینگ موجود با توانایی‌های مختلف از اجرای آن لذت برد.

سنگینی گرافیکی بازی در آخرین تنظیمات هم چیزی نیست که ما را در اجرا یا روند گیم‌پلی متوقف سازد یا در آن اختلال ایجاد کند

از نظرِ راندمان فنی بازی هم همان‌گونه که در نتایج ثبت شده می‌بینید، اگر طالب بالاترین کیفیتِ ممکن در این بازی باشید می‌توان با کارت‌های GTX 970 یا R9 290 و بالاتر راندمان مناسبی را در رزولوشن Full HD بدست آورد و اگر به تنظیمات Medium یا High در کنار فریمِ بیشتر متمایل باشید، ‌می‌توانید با مدل‌های GTX 950 یا R9 270/370 هم به این هدف دسترسی پیدا کنید. بر اساسِ یکی از تست‌های فرعی ما کارت ۴ گیگابایتی GTX 960 می‌تواند در بالاترین تنظیماتی که در بنچمارک ما استفاده شد راندمان بسیار بهتری نسبت به نمونه‌ی ۲ گیگابایتی تولید کند و مرز ۳۰ فریم را تا حد زیادی در بازی حفظ کند، اما کارتِ ۳ گیگابایتی R9 280X نتوانست در همین آزمایش میانگین ۲۵ فریم را رها کند. در رزولوشن‌های 2K و بالاتر این استثناها وجود نداشت و داستان همانی است که در بنچمارک‌ها دیدید و حتی در تنظیماتِ پایین‌تر هم به کارت‌های رده حرفه‌ای برای اجرای بازی نیاز خواهید داشت.

از نظر بار پردازشی روی CPU هم موتور بازی آنچنان که در AC Syndicate تجربه کردیم فشار سنگینی اعمال نمی‌کند و با پردازنده‌های سری Core i5 هم می‌توان حدود ۹۰درصدِ راندمان قابل ابتیاع را در اختیار داشت و تفاوت با پردازنده‌ی مرجعِ سیستم تست ما آنچنان محسوس نخواهد بود. مصرفِ حافظه‌ی اصلی هم با همان رم ۶ یا ۸ گیگابایتی قابل قبول است، مگر این که تنظیمات گرافیکی شما بیش از توانِ سیستم باشد و باعث افزایش استفاده از رم یا حتی جابجایی گسترده و مداوم فایل‌ها با هارددیسک یا SSD شما شود. در این صورت راهکارِ اصلی پایین‌تر آوردن تنظیمات گرافیکی است.

در مجموع با یکی از عناوینِ خیلی خوبِ این اواخر روبرو هستیم که می‌توان روی پلتفرم پی‌سی از مزیت‌های بیشتر و قابلیت‌های افزوده شده به آن بهره ‌مند شد، به شرط این که سخت افزار شما هم از قدرت مناسبی برخوردار باشد. این بازی از قفل مشهور و آزموده‌ شده‌ی Denuvo برخودار است و بنابراین مانند بازی Just Cause 3 تنها راه تجربه‌‌ی آن، فعال سازیِ قانونیِ بازی از طریق فروشگاه استیم - و برای اولین بار برای یک بازیِ AAA-  از طریقِ Windows Store در ویندوز ۱۰ است.

 

[alert variation="alert-info"]اگر از علاقه‌مندان به بازی Rise of the Tomb Raider هستید، می‌توانید تمام مطالب و ویدیوهای مربوط به این بازی را در صفحه Rise of the Tomb Raider مشاهده کنید.[/alert]

تهیه شده در زومجی


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده