نویسنده: حامد افرومند
// شنبه, ۳۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۰

۵ بازی که می‌توانید جایگزین Clash of Clans کنید

Clash of Clans را باید پرطرفدارترین بازی این روزها نام برد که توانسته جمعیتی میلیونی را درگیر خود کند. بعد از ماه‌ها شاید وقت آن باشد که تنوعی ایجاد شود و با چند بازی هم‌سبک Clash of Clans نیز آشنا شوید. با زومجی همراه باشید.

حتی بسیاری از افرادی که علاقه‌ای به بازی‌های ویدیویی و به خصوص سبک استراتژی نداشتند، با همه‌گیر شدن Clash of Clans به این بازی رو آوردند و ماه‌ها درگیر آن شدند. شاید برای بسیاری از این افراد، تجربه‌ی بازی‌های هم سبک با Clash of Clans نیز جذاب باشد. این در حالی است که ممکنه بسیاری از بازی‌هایی که تجربه کرده‌اند در حد و اندازه‌های Clash of Clans نبوده و ترجیح دادند تا تجربه‌ی شگفت انگیز Clash of Clans را ادامه دهند. شاید هم هیچگاه فرصت این پیش نیامده تا در مورد بازی‌های مشابه اطلاعات کسب کنند و از بین آن‌ها گزینه‌های مناسبی را برای بازی کردن پیدا کنند. در این مقاله پنج بازی را به شما معرفی می‌کنیم که از نظر سبک و کیفیت، تا حدود زیادی در حد و اندازه‌های Clash of Clans هستند و می‌توانند جایگزین مناسبی برای بازی پرطرفدار سوپرسل باشند. مسلما بازی‌های دیگری نیز می‌توانستند در بین گزینه‌های پیشنهادی ما حضور داشته باشند، اما سعی بر این بود تا بهترین‌ها را به شما معرفی کنیم. بازی‌هایی که حتی در بعضی موارد، دارای کیفیت بهتری نسبت به Clash of Clans هستند. با زومجی و معرفی این بازی‌ها همراه باشید:‌   boom beach

Boom Beach

جالب است بدانید که استودیوی سوپرسل این بازی را ساخته است. استودیویی که تجربه‌ای چون Clash of Clans را برای ما به ارمغان آورده و با توجه به درخشش این بازی، Boom Beach همواره زیر سایه‌ی Clash of Clans قرار گرفته است و کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. اما اگر طرفدار این سبک باشید، نباید به سادگی از این بازی بگذرید، چرا که Boom Beach از کیفیت خوبی بهره می‌برد و می‌تواند تا مدت‌ها شما را سرگرم کند. خوشبختانه Boom Beach تفاوت‌های پر شماری با Clash of Clans دارد و تجربه‌ای متفاوت برای بازیکن به ارمغان می‌آورد. شاید یکی از مهم‌ترین نکات این باشد سرعت بالا رفتن شما در سطوح بالاتر، کمتر از Clash of Clans است و این نشان می‌دهد این بازی کمی کندتر جلو می‌رود. اولین چیزی که در بازی جلب توجه می‌کند داستان آن است که روایتی ساده دارد و مقدمه‌ای برای شروع بازی است. شخصیت منفی بازی ژنرالی به نام همرمن (Hammerman) است که تعداد زیادی از جزیره‌ها را به کمک همدست خود دکتر ترور (Dr. Terror) تحت تصرف خود قرار داده و بومیان را در زندان‌ها به اسارت گرفته است. اگر بخش‌های مربوط به گابلین‌ها در Clash of Clans را بشناسید، بخشی تقریبا مشابه با آن را در Boom Beach‌ نیز تجربه می‌کنده که در آن باید به جزیره‌های مختلف رفته، با دشمن مبارزه کرده و پس از نابودی آن‌ها و تجهیزاتشان، اقدام به آزادسازی زندانیان کنید. از همین رو به جزیره‌های مختلفی در نقشه سر خواهید زد و مشغول به بازی در آن‌ها خواهید شد. البته تمام این جزیره‌ها مربوط به آزادسازی زندانیان نمی‌شود و جزیره‌های ریز و درشتی را خواهید دید که متعلق به دیگر بازیکن‌ها است و اینجاست که نبرد برای تصاحب جزیره‌ها و امکانات بیشتر بین شما و بازیکن‌های رقیب آغاز می‌شود.

دانلود ویدیو با کیفیت 360p | دانلود ویدیو با کیفیت 720p

پس از تصرف جزیره‌ها به شما منابع مختلفی داده می‌شود و در هر ساعت، مقداری طلا نیز به دست خواهید آورد. از طلا برای تقویت نیروها و از دیگر منابع برای ساخت و سازها استفاده می‌شود. الماس نیز در این بازی وجود دارد که برخلاف Clash of Clans از اهمیت کمتری برخوردار هستند و می‌توان به راحتی آن‌ها را به دست آورد. در Boom Beach از الماس‌ها بیشتر برای ساخت و ساز سریع سازه‌ها استفاده می‌شود. سازه‌های دفاعی، پشتیبانی و مرکزی که باید به خوبی از آن دفاع کنید. برای حمله و دفاع نیز چند نوع سرباز با کارایی‌های مختلف در بازی وجود دارد. نکته‌ی مهم در این بازی استفاده‌ی درست از منابع و سرباز‌هاست که استراتژی قوی بازیکن را می‌طلبد. در ابتدای بازی سرباز و تجهیزات کمی در اختیار دارید که با پیشروی در بازی و اعمال آپگرید روی آیتم‌های مختلف، قوی‌تر خواهید شد و پیشرفت خواهید کرد. می‌توانید سربازان سوار بر قایق را به جزیره‌های مورد نظر ببرید و از طرفی کشتی جنگی نیز داشته باشید. گرافیک بازی با رنگ‌بندی شاد و ظاهر فانتزی خود، قطعا نظر شما را به خود جلب خواهد کرد. انیمیشن‌ها نیز به خوبی اجرا می‌شوند و در سطح خوبی قرار دارند و همه چیز به اندازه‌ی دیگر ساخته‌ی استودیوی سوپرسل، قابل قبول است. قطعا کسانی که Clash of Clans را تجربه کرده‌اند، با انجام بازی Boom Beach ارتباط خوبی با محیط بازی، گرافیک و از همه مهم‌تر گیم‌پلی آن برقرار می‌کنند.

دانلود از پلی استور | دانلود از کافه بازار | دانلود از آیتونز

  Clash of Kimgs

Clash of Kings

استودیوی الکس (Elex) علاقه‌مندان به بازی های استراتژیک را در نقش یک پادشاه قرار می‌دهد.Clash of Kings با توجه به شباهت اسمی خود با Clash of Clans، ممکن است بسیاری را به اشتباه بیاندازد. اما این فقط یک شباهت اسمی است و Clash of Kings یک بازی کاملا متفاوت است. علاقه‌مندان به بازی‌های استراتژی با چالشی متفاوت روبرو هستند. شما پادشاه شهری هستید که مورد هجوم دشمن قرار گرفته و بسیاری از قسمت‌های آن آسیب دیده است. شما وظیفه دارید که شهر را پس گرفته و در کنار جنگ با دشمن به بازسازی قسمت‌های مختلف ان بپردازید. در ادامه باید نیروی نظامی قدرتمندی را پرورش دهید تا شهر را از تهدیدهای آینده در اما نگه دارید و یا قلمرو خود را گسترش دهید. بدین منظور برای جمع آوری منابع باید مراتع و سازه‌های مختلفی را بسازید و از آن‌ها برای ساخت و تقویت ابزارها و نیروهای نظامی، سواره نظام‌ها و پیاده نظام‌ها استفاده کنید. البته انجام این کارها تا حدودی زمان‌بر هستند و انجام بازی Clash of Kings به صورت رایگان حوصله‌ی زیادی می‌طلبد. اگر امکان خرید درون برنامه‌ای برای شما وجود دارد، به سرعت می‌توانید منابع خود را گسترش دهید و از بازی نهایت لذت را ببرید. از طرفی در نگاه اول با توجه به گزینه‌های فراوانی که در اختیار شما گذاشته می‌شود، کمی گیج خواهید شد.

دانلود ویدیو با کیفیت 360p |

بازی با جزییات بسیار زیادی طراحی شده تا تجربه‌ای کامل از فرمانروایی را داشته باشید. بازی از همان ابتدا سعی می‌کند تا قسمت‌های مختلف را به شما معرفی کند و اهمیت آپگریدهای مختلف را به شما نشان دهد. پس از آشنایی با بخش‌های مختلف، کنترل همه چیز در اختیار شما خواهد بود. عملکرد و تصمیم‌های شما در جریان بازی، تاثیر زیادی را روی روند آن خواهد گذاشت. به طوری که استفاده‌ی درست از منابع برای پیشرفت در بازی، کمک می‌کند تا در نبردهای آینده سرنوشت بدی را تجربه نکنید. همچنین پیشرفت در ارتقای قسمت‌های مختلف شهر، باعث می‌شود تا از حملات دیگر بازیکن‌ها در اما بمانید. قطعا جذاب‌ترین بخش بازی‌های این‌چنینی، رقابت با دیگر بازیکن‌ها است. همان‌طور که اشاره شد، بازیکن‌های دیگر می‌توانند به شهر شما حمله کنند. پس شما نیز این توانایی را خواهید داشت تا به سرزمین‌های دیگری در بازی دسترسی داشته باشید و با حمله به آن‌ها قلمرو خود را گسترش دهید. جالب‌‌تر این‌که می‌توانید با دیگر بازیکن‌ها اتحادی ایجاد کنید و در یک گروه، مشغول نبرد با گروه‌های دیگر شوید. رابط کاربری بازی به صورت عمودی طراحی شده تا روی گوشی‌های هوشمند، حتی با یک دست هم قابل بازی باشد. از طرفی تفاوت‌های بسیاری را نسبت به Clash of Clans شاهد هستیم. گرافیک بازی واقعا زیبا است و محیط شهر، انیمیشن‌ها، انفجارها و ... با شکل و شمایل مناسبی به تصویر کشیده شده است. بازی از رنگ‌بندی خوبی نیز برخوردار است. گاهی ممکن است یک اژدهای بزرگ بر فراز آسمان شهر پرواز کند و سایه‌ی آن را روی شهر مشاهده کنید. موارد زیادی وجود دارد که بازی را به یکی از بهترین‌ها در زمینه‌ی بصری تبدیل کرده است. موسیقی حماسی و زیبایی نیز پخش می‌شود که با حس و حال بازی همخوانی خوبی دارد. Clash of Kings یکی از بازی‌های با کیفیت سبک استراتژی است و با توجه به تفاوت‌های عمده با Clash of Clans، تجربه‌ای تازه به حساب می‌آید.

دانلود از پلی استور | دانلود از کافه بازار | دانلود از آیتونز

  dominations

DomiNations

ساخته‌ی استودیوی نکسون (Nexon) را باید تلفیقی بسیار جالب از بهترین‌های سبک استراتژی دانست. بازی بسیار زیبایی که قطعا نظر طرفدارهای بازی‌های این سبک و بخصوص دوست‌داران Clash of Clans را به خود جلب خواهد کرد.شما تمدن خود را خواهید ساخت و یک سیر تاریخی هیجان انگیز را در طول بازی تجربه خواهید کرد. این تمدن از عصر ما قبل تاریخ شروع می‌شود و تا عصر جدید ادامه پیدا می‌کند! این موضوع باعث یک تنوع فوق‌العاده در گیم‌پلی خواهد شد. در بازی هشت عصر یا دوره مختلف وجود دارد که چیزی مانند Town Hall در بازی Clash of Clans است. هر کدام نیروها، سازه‌ها و ویژگی‌های خاص خود را دارند و در هرکدام از آن‌ها می‌توان یکی از عجایب دنیا را برای ساخت انتخاب کرد. این سازه‌های مشهور جهان همراه با هفت نژاد مختلف بازی (بریتانیا، چین، ژاپن، فرانسه، آلمان، یونان و رومیان) در طی مراحل بازی باعث می‌شوند که هر کدام از بازیکنان تجربه‌ی منحصر به فرد خود را داشته باشند و تاریخ را با دست خود رقم بزنند. تمرکز اصلی بازی نسبت به هم‌ سبکان خود بیشتر بر روی ساخت و ساز است تا آن‌که بخواد به نبردهای بازی بپردازد. فقط با ذکر یک مثال باید اشاره کرد که توانایی ساخت و ارتقای بیش از ۱۰۰ سازه‌ی منحصر به فرد را خواهید داشت. البته این به این معنی نیست که نبردها از اهمیت کمی برخوردار باشند. جزئیات بالای بخش ساخت و ساز همچون استفاده از راه‌های ارتباطی در سرزمین خود، نژادهای مختلف با ویژگی‌های ظاهری و استراتژی مخصوص به خود و از همه مهم‌تر سازه‌های عجیب جهان که از سری بازی‌های Civilization به DomiNations راه پیدا کرده‌اند، سبب شده تا هر کسی را به سمت خود جذب کند. این توجه به جزییات بالا، DomiNations‌ را یک پله بالاتر از Clash of Clans قرار می‌دهد چرا که در هنگام حمله نیز کنترل بیشتری روی نیروهای خود خواهید داشت.

|

به همین دلیل می‌توانید استراتژی‌های دقیق‌تری را در قسمت‌های مختلف بازی پیاده سازی کنید و تفکرات بسیاری را وارد بازی خود کنید. حتی امکان این‌که ارتش و توپخانه‌ی خود را وارد زمین دشمن کنید هم وجود دارد. زمانبندی مناسبی برای تجمع نیروهای خودی در هنگام حمله وجود دارد که باعث می‌شود نقطه‌های مورد نظر در زمین دشمن به شکل متمرکزی نابود شود. ضمن این‌که پس از پایان یافتن جنگ‌ها، سربازانی که زنده مانده‌اند هم به پایگاه خودی باز خواهند گشت و دوباره در کنار شما خواهند بود. مثل دیگر بازی‌های بزرگ مشابه، در هنگام حمله به دشمنان و قبیله‌های دیگر، باید به فکر آرایش دفاعی ساختمان‌ها و منابع اصلی خود نیز باشید. جالب است بدانید که چند شخصیت تاریخی مثل اسکندر مقدونی، ناپلئون و ... در بازی حضور دارند و در مواقع خاص شما را راهنمایی می‌کنند تا حضور در جریان تاریخ را بیشتر حس کنید. بازی از لحاظ فنی و هنری نیز حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد و جزئیات قابل قبول و ریزه‌کاری‌هایی در طراحی که شاید هیچ‌وقت در طول مدت زمان بالای بازی دیده نشوند، از آن یک بازی زیبا ساخته که احساس زنده بودن دنیای آن به خوبی به مخاطب منتقل شده و نوعی وابستگی به بازیرا به وجود می‌آورد. برای پیشرفت سریع‌تر در بازی هم امکان خرید درون برنامه‌ای وجود دارد و کراون‌ها (Crown) نقشی همانند Gem در Clash of Clans‌ را برای شما دارند. تجربه‌ی DomiNations را نباید از دست داد و علاقه‌مندان به سبک استراتژی و Clash of Clans، حتما باید آن را امتحان کنند.

دانلود از پلی استور | دانلود از کافه بازار | دانلود از آیتونز

  kings empire

King’s Emipre

یک بازی استراتژیک دیگر با حال و هوای قرون وسطایی که توسط تپ فور فان (Tap4Fun) ساخته شده و جذابیت‌های فراوانی دارد. King’s Empire از آن جمله بازی‌هایی است که جدا از پیاده‌سازی استانداردهای اولیه سبک استراتژیک، از سبک و سیاق منحصر به فردی در بخش گرافیکی برخوردار است. از همان لحظه‌ی اول، بازی سعی دارد تا گرافیک و جلوه‌های هنری خود را به رخ‌تان بکشد. King’s Empire برخلاف بازی‌های دیگر این سبک مانند Clash of Clans، نشان می‌دهد که سازندگان تمرکز ویژه‌ای در بخش گرافیکی داشته‌اند. پس از گرافیک شاید همه چیز در نگاه اول کمی پیچیده به نظر برسد. بازی مدام در قسمت راهنمای خود، سعی در یاداوری و گوشزد نکات اصلی به شما دارد تا کم‌کم با همه‌ی بخش‌ها و کارایی آن‌ها آشنا شوید. در کل سیستم گیم‌پلی و اجزای بازی بسیار شبیه به بازی‌های دیگر این سبک است. در بازی مواردی مثل منابع، ساختمان، جادوگر و بیشتر حرف اول را می‌زنند و برای پیشروی در بازی، باید توجه خاصی به این بخش‌ها داشته باشید. مانند بسیاری از بازی‌های هم سبک، منابع شما هم شامل آهن، چوب، سنگ و گندم می‌شود که هر کدام در طول بازی استفاده‌های مخصوص را دارند. بر اساس نحوه‌ی پیشرفتی که دارید، میزان دست‌یابی شما به این منابع متغیر خواهد بود. در بازی دهکده‌هایی وجود دارد که این دهکده‌ها وظیفه‌ی تامین منابع را بر عهده دارند. تصرف هر یک از آن‌ها دشواری‌های خاص خود را دارد و دهکده‌ها طول عمر متغیری دارند که وابسته به میزان منابع‌شان است. اگر قبلا تراوین باز بوده باشید، با سیستم کاری سرور‌ها آشنا هستید.

|

این بازی هم به صورت چند سروری دنبال می‌شود که هر کدام از این سرور‌ها دارای یک پایتخت است. بازیکن می‌تواند با تشکیل اتحاد و افزایش نیروهای خود، محدوده‌ی قدرت خود را به سطح بالاتری ببرد و خود را برای حمله به پایتخت‌های دیگر آماده کند. البته تهاجم به پایتخت‌ها‌ کار راحتی نیست و این حملات نیازمند تدبیر و فکر فراوان هستند. دشمنان شما در بازی فقط بازیکنان دیگر مانند خود شما نیستند، بلکه خود بازی هم دشمنانی مجازی در نقشه‌ها قرار داده است تا شما را بیش از پیش به چالش بکشد. حتی می‌توانید مثل دیگر بازی‌های مشابه، اتحاد تشکیل دهید و در قالب گروه دوستان به نبرد با دشمن‌ها بپردازید. در این بازی فقط تشکیل اتحاد باعث ایجاد دوستی میان شما و دیگران نمی‌شود، بلکه می‌توانید خارج از آن‌ها هم به دیگران پیغام دوستی ارسال کرده و روابط خوبی را برقرار کنید. برخلاف بازی Clash of Clans که فقط امکان انتقال سرباز در طایفه‌ها وجود داشت، در بازی King’s Empire، چه در اتحاد باشید و چه با کاربران دیگر دوستی داشته باشید، می‌توانید به انتقال سرباز و منابع اقدام کنید. الماس، مهم‌ترین منبع در بازی است که باعث پیشرفت هرچه زودتر کاربر خواهد شد. خوشبختانه این بازی شما را مجبور به داشتن الماس برای پیشرفت نمی‌کند و شما می‌توانید به شکل عادی به بازی‌ کردن ادامه دهید. King’s Empire قطعا ارزش تجربه دارد و مناسب همه‌ی افراد تجربه شده است. پس حتی اگر با این سبک آشنایی نداشته باشید هم می‌توانید پس از مدتی با آن ارتباط مناسبی برقرار کنید. اما اگر از آن دسته افرادی هستید که این سبک را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنید، نباید نگران باشید. چرا که بازی در مقاطع بسیاری می‌تواند چالش برانگیز باشد و ذهن شما را درگیر کند.

دانلود از پلی استور | دانلود از کافه بازار | دانلود از آیتونز

  star-wars-commander

Star Wars: Commander

این روزها بازار محصولات مرتبط با دنیای جنگ ستارگان بسیار گرم شده است. چه در سینما و چه در دنیای بازی های ویدیویی، شاهد محصولات خوبی هستیم. جنگ ستارگان از دنیای بازی‌های موبایلی هم دور نمانده و لوکاس‌آرت یک بازی استراتژی با نام Star Wars: Commander و با هدف رقابت با Clash of Clans را ساخته که تجربه‌ی بسیار خوبی، مخصوصا برای طرفدارهای پرشمار دنیای جنگ ستارگان محسوب خواهد شد. اگر از جمله‌ی افرادی هستید که با Clash of Clans زندگی می‌کنید و وقت بسیار زیادی را در آن گذرانده‌اید، قطعا با این بازی نیز به راحتی ارتباط برقرار خواهید کرد. چرا که شباهت‌های زیادی در ساختار کلی این دو بازی وجود دارد و تنها شاهد دو دونیای متفاوت هستیم. این‌بار پایگاه کوچک و بی دفاع شما در دل کهکشان قرار گرفته و با ورود به بازی و پیشروی در آن، بزرگ‌تر و قدرتمندتر خواهید شد. باید مشغول به دیوار چینی در اطراف پایگاه شوید و در کنار آن تجهیزات خود را گسترش و ارتقا دهید تا قدرت دفاعی مناسبی داشته باشید. سربازهای خود را تمرین دهید و آن‌ها به سطوح بالاتر ارتقاع دهید و در قسمت‌های مختلف پایگاه به کار بگیرید. بسیار مهم است که با استراتژی درستی در بازی پیشروی کنید تا نه در دفاع و نه در حمله به مشکل نخورید. حمله به دیگر پایگاه‌ها نیز بسیار جذاب است و به شما کمک می‌کند تا امتیاز بیشتری کسب کنید و روز به روز قوی‌تر شوید. در Clash of Clans به وسیله‌ی Gemها پیشرفت سریعتری در جریان بازی داشتید و در Star Wars: Commander، این کریستال‌ها هستند که نقشی شبیه به Gem را بازی می‌کنند.

|

به دست آوردن آن‌ها در طی انجام بازی، بسیار سخت است و می‌توان با پرداخت درون برنامه‌ای، مقدار زیادی کریستال خریداری کرد. دیزنی روزانه صدها هزار دلار از این راه به دست آورده و این نشان می‌دهد که با یک بازی بسیار پر طرفدار روبرو هستیم. در بازی می‌توانید عضو یکی از نیرو‌های Rebel Alliance و یا Galactic Empire شوید و روند نسبتا متفاوتی را نسبت به گروه مقابل تجربه کنید و به جنگ نیروهای دشمن بروید. وجود داستان در بازی، یکی از برتری‌های آن نسبت به Clash of Clans‌ است که البته قرار است با آپدیت‌های مختلف گسترش یابد و جلو برود. گرافیک بازی ، خوب کار شده و راضی کننده است. چند محیط مختلف را خواهید دید که نمایانگر سیاره‌های موجود در بازی است. افکت‌های زیبایی در بازی خواهید دید که با توجه به حال و هوای خاص بازی توانسته تا حدود زیادی راضی کننده باشد و نظر طرفداران را به خود جلب کند. اگر از طرفدارهای دنیای جنگ ستارگان هستید و اگر به Clash of Clans علاقه دارید، Star Wars: Commander به یکی از محبوب‌ترین بازی‌های شما تبدیل خواهد شد.

دانلود از پلی استور  |  دانلود از آیتونز | دانلود از مایکروسافت استور

  تهیه شده در زومجی


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده