// دوشنبه, ۱۸ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۰

آیا کنسول پلی‌استیشن 4 هک و کپی‌خور می‌شود؟

ظاهرا هکرهایی که شبانه روز در حال تلاش هستند، راه حلی برای هک کنسول پلی‌استیشن 4 پیدا کرده‌اند و در گوشه‌ای از دنیا هم این هک جواب داده است. اما آیا این هک کاربردی است و در ایران هم یافت می‌شود؟ با زومجی همراه باشید تا به موشکافی این اتفاق مهم بپردازیم.
داستان کپی و هک کنسول‌های بازی محدود به این روزها نمی‌شود و از دیرباز این قضیه وجود داشته است. از زمان کنسول پلی‌استیشن 1 و پلی‌استیشن 2 که به راحتی هر چه تمام‌تر دیسک‌هایشان کپی می‌شد و در همین ایران می‌توانستیم با قیمت هزار تومان و حتی کمتر خریداری کنیم. وقتی نوبت به کنسول‌های نسل هفتمی رسید، ظاهرا هک این کنسول‌ها سخت‌تر شده بود، اما اولین قربانی ایکس‌باکس 360 بود که فقط کمی بعد از عرضه‌ی کنسول شاهد هک شدن آن و به دنبالش، کپی بازی‌هایش بودیم. بازی‌هایی که در ابتدا با قیمت ۲ یا ۳ هزار تومان در ایران فروش می‌رفت و شاید بتوان دلیل عمده محبوبیت این کنسول را همین به اصطلاح کپی‌خور شدنش دانست. کنسول پلی‌استیشن 3 مقاومت بسیار بیشتری نسبت به هکرها نشان داد و تا حداقل ۵ سال دیواری محکم جلوی هکرها بود اما بالاخره آن هم جلوی هکرها زانو زد و امروزه می‌بینیم بازی‌های پلی‌استیشن 3 چگونه مثل نقل و نبات بر روی دیسک‌های حافظه کپی می‌شوند و به راحتی هم در کنسول اجرا می‌شوند. می رسیم به نسل هشتم کنسول‌های بازی. پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس وان که از ابتدای ورودشان به خاطر انواع و اقسام وابستگی‌های آنلاین، تبدیل به دستگاه‌هایی شکست ناپذیر و غیرقابل نفوذ برای هکرها شده‌اند. سیستم‌های پیشرفته حفاظتی در کنار بروزرسانی‌های متعدد، نیاز برخی بازی‌ها به اتصال آنلاین و نظارت‌های امنیتی بیشتر کمپانی‌های کنسول‌‌ساز روی کاربرانشان، تقریبا هک این کنسول‌ها را غیر ممکن کرده است. با این حال هکرها بیکار ننشستند و خبرهای ضد و نقیضی در مورد هک و کپی‌خور شدن پلی‌استیشن 4 به گوش می‌رسد که ما هم سعی کردیم تا تمامی اطلاعات راجع به این قضیه را جمع‌آوری کنیم و در موردشان تحقیق جامعی داشته باشیم.

برزیل،میزبان اولین هک‌های پلی‌استیشن 4

به برزیل می‌رویم. جایی که چند ماه پیش خبری از آن منتشر کردیم مبنی بر اینکه کنسول پلی‌استیشن 4 در برزیل هک شده و با ۱۰۰ دلار ۱۰ بازی می‌توانید تهیه کنید. این شایعه که خب، چند وقت بعد از تب و تاب افتاد، ما را باز به تامل انداخت که واقعا جریان از چه قرار است و آیا این خبر که بوی شایعه می‌داد، صحت دارد یا خیر. منبع اصلی خبر سایتی به نام UOL در شهر سائوپائولو برزیل بود. یک سایت به ظاهر معتبر و پرمخاطب که مطلبی کامل در مورد پلی‌استیشن 4 های هک شده منتشر کرده و به توضیح این مساله پرداخته است. جایی در شهر سائوپائولو به نام خیابان بیست و پنجم مارچ وجود دارد که در مقام مقایسه، چیزی شبیه به میدان امام خمینی یا به اصطلاح توپخانه یا پشت شهرداری ما است. مرکز خرید و فروش هزاران هزار کالا که به خاطر شلوغی و میزان بالای معاملات بسیار مشهور است. خبرنگار سایت UOL توانسته در این منطقه ۴ فروشگاه و تکنسین پیدا کند که به فروش کنسول‌های پلی‌استیشن 4 کپی خور و هک شده یا به اصطلاح آنلاک شده مشغول هستند.
در برزیل فقط با ۱۰۰ دلار پلی‌استیشن 4 آنلاک می‌شود
دیگر خبری از اشتراک گذاری حساب‌های کاربری (شرینگ) یا این متد‌ها برای تهیه ارزان‌تر بازی‌ها نیست. روشی که این فروشنده‌های برزیلی در پیش گرفتند کاملا غیرقانونی و به نوعی دخل و تصرف کامل در سخت‌افزار پلی‌استیشن 4 است. این فروشگاه‌ها روش کار را این چنین می‌گویند:
شما کنسول خود را پیش ما می‌آورید و ما می‌توانید حداقل ۱۰ بازی در کنسول شما بریزیم. ما چیپی به PS4 وصل می‌کنیم، بعد آن را به لپ‌تاپ خود متصل می‌کنیم، کل حافظه داخلی کنسول را پاک می‌کنیم و سپس کپی بازی‌ها را شروع می‌کنیم. بعد از آن، ما چیپ را از دستگاه برمی‌داریم و کنسول را تحویل می‌دهیم.
 
Playstation 4 Hack فروشگاهی اینترنتی در برزیل که کنسول‌های کلون شده هم در لیستش قرار داده است
هکرها از نوعی رایانه کوچک به نام «رزبری پای» (Rasoberry Pi) که به اندازه یک کارت اعتباری است برای برنامه‌ریزی دستگاه پلی‌استیشن 4 استفاده کرده‌اند. این کامپیوترهای بسیار کوچک با قیمت ۲۵ و ۳۵ دلار موجود هستند و قابلیت دارند تا به هر قصد و هر کاری برنامه‌ریزی شوند. این یک رایانه بسیار کوچک و ارزان با تمام قابلیتهای یک رایانه واقعی است که می‌توان از آن در سیستمهای روباتیک، اتوماسیون، اتصال به اینترنت و... استفاده کرد. کاربردهای پژوهشی و علمی این رایانه در مجله‌ای تخصصی که وابسته به بنیاد رزبری پای است به صورت ماهیانه طرح می‌شود. Playstation Hack خب برگردیم سر اصل مطلب. فروشنده‌ها یا بهتر است بگوییم هکرها با استفاده از این چیپ و یک نرم‌افزار ویژه، به صورت تکنیکی پلی‌استیشن 4 شما را قادر می‌سازند تا هر بازی این کنسول را اجرا کند. نکته‌ی جالب قضیه، این است که شما به هیچ وجه محدود نمی‌شوید و کارهایی از قبیل بروزرسانی بازی‌ها و انجام بخش چند نفره آنلاین، همگی سرجای خود باقی هستند. این مسئله شاید مهمترین دغدغه‌ای بود که سر راه کنسول‌های هک شده نسل قبل وجود داشت. تا اینجای کار، وضعیت هک کنسول پلی‌استیشن 4 ظاهرا در برزیل به این صورت پیش می‌رود. اما داستان هک پلی‌استیشن 4 در ایران چگونه است؟

پلی‌استیشن 4 در ایران هم هک می‌شود، اما قابل اطمینان و کاربردی نیست!

برای اینکه بهتر در جریان قضیه قرار بگیریم، سری به بازار کنسول‌ها و بازی‌های تهران، میدان امام خمینی (توپخونه) زدیم. با پرس و جوهای مختلف بالاخره فهمیدیم که تکنسین‌ها توپخونه به راه‌هایی مشابه چیزی که در برزیل اتفاق افتاده دست پیدا کردند اما روشی کاربردی نیست. همین موضوع سبب شده تا هک پلی‌استیشن 4 همگی نشود. در ایران، روشی که انجام می‌شود به این صورت است که یک آی‌سی به بورد اصلی کنسول متصل شده و با این روش، دستگاه را کلون یک دستگاه دیگر می‌کنند که حاوی بازی است. به این صورت دستگاه شما کپی دستگاه اصلی می‌شود و بازی‌های داخل آن (که به صورت دیجیتالی خریداری شده‌اند) برای شما هم اجرا می‌شود. اما این کار چند مانع بسیار مهم دارد که عملا استفاده از آن را محدود و غیرکاربردی می‌کند:
  1. امکان بازی آنلاین و اتصال به شبکه پلی‌استیشن وجود ندارد.
  2. اگر هم قصد اتصال آنلاین داشته باشید نباید هر دو دستگاه مشابه در یک زمان به شبکه متصل شوند.
  3. کلون ساختن چند دستگاه از یک دستگاه باعث می‌شود که نتوان به طور کل کنترلی روی همه کاربران داشت و احتمال این که دو دستگاه به طور همزمان اتصال آنلاین برقرار کنند زیاد است. در صورت وقوع این اتفاق، تمامی کنسول‌های کلون شده و کنسول اصلی توسط سونی مسدود و غیرقابل استفاده می‌شوند.
  4. برای اضافه کردن بازی جدید، دوباره باید دستگاه مرجوع، کل حافظه‌ی آن پاک شود و کلیه پروسه‌ی کلون سازی از اول انجام شود.
همانطور که متوجه شدید، این روش هک اصلا توصیه نمی‌شود و اگر احیانا در مواجه با کسانی قرار گرفتید که می‌توانند دستگاه پلی‌استیشن 4 را هک کنند، به طور حتم همین روش غیرکاربردی است. مدتی است که برخی مراکز تعمیر و فروش کنسول با تبلیغات گسترده از هک کنسول پلی‌استیشن 4 گفته‌اند و عمدتا هزینه‌های زیادی را دریافت می‌کنند و حتی به وعده‌ی هک، از متقاضیان می‌خواهند کنسول خود را برای آنها بفرستند. توصیه می‌کنیم گول این تبلیغات و وعده‌ها را نخورید چون هیچ هک کاربردی برای پلی‌استیشن 4 در کار نیست.

آیا روش اشتراک گذاری حساب کاربری (اکانت شرینگ) مطمئن است؟

حتما شما هم در گروه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلف تبلیغاتی دیدید که مثلا فروش اکانت ظرفیت ۲ یا ۳ و از این دست چیزها. مدتی هست که برخی راه‌ها برای خرید بازی با هزینه‌ی کمتر از طریق فروش حساب‌های کاربری اشتراکی باب شده که در این میان حتی حساب‌های کاربری با قیمت پایین و تعداد بازی‌های بالا دیده می‌شوند که بیشتر غیرقانونی و دزدی هستند. این حساب‌های کاربری هک شده، از اطمینان بسیار پایینی برخوردار هستند و امکان اینکه توسط سونی شناسایی بشوند بالا است. البته بیشتر فروشنده‌های این حساب‌های کاربری تضمین می‌کنند که بن و تشخیصی از سونی در کار نیست و اگر هم باشد، در حساب‌‌های کاربری کانادایی بسیار کم است. با این حال طی تحقیقاتی که داشتیم متوجه شدیم که این روش و ادعاها هم قابل اعتماد نیست. در مجموع، هنوز هیچ راه حل صد درصدی و کاملا مطمئن برای هک کنسول پلی‌استیشن 4 و استفاده از بازی‌های آن با کمترین هزینه وجود ندارد و همه‌ی راه‌هایی که توسط فروشندگان و تعمیرکارها پیشنهاد می‌شود، قابل اطمینان نیستند. اگر به سلامت کنسول خود اهمیت می‌دهید بهتر است از روش‌های هک دور شوید. تهیه شده در زومجی


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده