نویسنده: افشین پیروزی
// پنجشنبه, ۹ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۱۷:۳۰

بازی Renaissance Kingdom Wars؛ یک استراتژی امیدوارکننده

Renaissance Kingdom Wars یک بازی استراتژی عظیم به‌حساب می‌آید که اخیرا نسخه ایرلی اکسس آن منتشر شده است و در این مطلب نگاهی به آن داریم. 

وقتی صحبت از بازی‌های استراتژی عظیم و بزرگ می‌شود که نقشه بسیار وسیعی دارند و نبرد‌هایی در مقیاس بزرگ هم ارائه می‌دهند، ناخودآگاه ذهن مخاطب به سمت آثاری مثل مجموعه توتال وار می‌رود. اگر طرفدار این سبک از بازی‌ها باشید، اخیرا بازی Renaissance Kingdom Wars در قالب نسخه ایرلی اکسس استیم منتشر شده است که اگر سازنده‌ها بتوانند تا زمان انتشار نسخه نهایی آن مشکلاتش را حل کنند، می‌تواند تبدیل به تجربه ارزشمندی شود. 

Renaissance Kingdom Wars گیمرها را به سال ۱۵۰۱ و دوران رنسانس می‌برد. در بازی شاهد چند حالت هستیم که مهم‌ترینِ آن‌ها، بخش کمپین به‌حساب می‌آید. در این حالت گیمر می‌تواند در قالب یک مزدور کارش را آغاز کند و به مرور حکومت خودش را گسترش بدهد. 

انتخاب فرمانده در بازی Renaissance Kingdom Wars

تفاوت اصلی بازی Renaissance Kingdom Wars با اثری مثل توتال وار، جریان داشتن تمام اتفاق‌های بازی در حالتی همزمان و غیرنوبتی است. به این صورت که شما در ابتدا یک ارتش نسبتا کوچک در اختیار دارید و می‌توانید روی نقشه وسیع بازی، سراغ ارتش‌های دیگر و همچنین شهر‌های کوچک و بزرگ بروید. گیم پلی بازی در همین نقشه وسیع هم به شکل همزمان است و خبری از منتظر ماندن برای نوبت حکومت‌های دیگر نیست. این ویژگی مخصوصا برای افرادی که علاقه چندانی به ریتم نسبتا کند بازی‌های نوبتی ندارند، تجربه لذت‌بخش‌تری فراهم می‌کند. 

Renaissance Kingdom Wars را می‌توان ترکیبی از ساخت و ساز، تربیت نیرو، نبرد و دیپلماسی دانست. پس از اینکه اولین شهر یا بهتر بگوییم روستای خودتان را تصرف کنید، می‌توانید آن را لوت کنید، به‌صورت کامل از بین ببرید، به پادشاه هدیه بدهید یا حتی خودتان مالک آن شوید. در صورت انتخاب گزینه آخر، جنبه جدیدی از بازی در قالب شهرسازی پدیدار می‌شود. شما هم می‌توانید روستاها و بعدتر شهرهای خودتان را روی همان نقشه بزرگ مدیریت کنید که شامل ارتقای شهر، ساخت سازه‌های مختلف برای جمع‌آوری منابع یا تربیت نیرو‌ها و همچنین ساخت ارتش می‌شود. همچنین می‌توانید شخصا وارد شهر شوید و همین کارها را شخصا انجام دهید که البته پس از گسترش تمدن و افزایش تعداد شهر و روستا‌ها، این کار چندان منطقی نیست و زمان زیادی می‌برد. 

نقشه جهان بازی Renaissance Kingdom Wars

با ساخت ارتش بزرگ‌تر و داشتن همزمان تعداد بیش‌تری از نیرو‌ها در قالب گردان‌های مختلف، می‌توانید سراغ شهرهای بزرگ و اساسی بازی هم بروید و آن‌ها را تصرف کنید. نوع بناهایی که در روستاها و شهر‌ها می‌توان ساخت از هم متفاوت است و در حالی که بناهای روستایی بیش‌تر روی جمع‌آوری منابع تمرکز دارند، در شهر‌ها می‌توانید سازه‌هایی برای تربیت نیروهای پیشرفته‌تر و همچنین داد و ستد، البته به شکل اتوماتیک، بسازید و به‌کمک دیوارهای سنگی متعدد، آن‌ها را از حمله‌های احتمالی محافظت کنید. 

با اینکه رابط کاربری بازی هنوز جای کار زیادی دارد و ایرادهای واضح و گاهی حتی زشتی در آن به‌چشم می‌خورد، ولی در مجموع سیستم ساخت و ساز Renaissance Kingdom Wars جذابیت خوبی دارد و عطش جمع کردن منابع بیش‌تر و ساخت نیروهای قوی‌تر، باعث می‌شود از این کار لذت زیادی ببریم. در کنار این جنبه از بازی، شاهد نبرد‌های وسیع و گسترده‌ای هم در این اثر استراتژی هستیم. به‌طوریکه شما در زمان حمله به شهر و روستاها یا حتی ارتش‌های دیگر روی نقشه، این امکان را دارید که فقط نتیجه نبرد را ببینید که اگر قدرت نیروهایتان خیلی بیش‌تر از حریف باشد گزینه مناسبی هم به‌حساب می‌آید یا اینکه شخصا کنترل نیروها را در نبرد به‌دست بگیرید و دقیقا مثل نبردهای وسیع مجموعه توتال وار، جنگ را از نمای نزدیک تماشا کنید.

میدان نبرد در بازی Renaissance Kingdom Wars

حضور تعداد زیادی از نیروها در نبرد‌ها هیجان خوبی به آن‌ها داده است و با‌وجود این گستردگی بالا، می‌توان کنترل نسبتا خوبی روی تک تک نیرو‌ها داشت و آن‌ها هم تا حد زیادی دستورهای شما را به شکل درستی انجام می‌دهند. البته که بازی از نظر بصری چندان اثر فوق‌العاده و چشم‌نوازی نیست ولی همینکه توانسته مکانیک‌های نسبتا پیچیده بازی‌های این سبک را در قالبی ساده‌تر دربیاورد، تجربه آن را اعتیادآور و تا حد مناسبی سرگرم‌کننده می‌کند. 

تقریبا کلیت بازی Renaissance Kingdom Wars در ساخت و ساز، آماده شدن برای نبرد و بعد هم شرکت در جنگ‌های عظیم خلاصه می‌شود ولی در کنار این‌ها، می‌توانید از گزینه دیپلماسی هم استفاده کنید. در این بخش امکان برقراری ارتباط با سایر ارباب‌ها و پادشاه‌ها وجود دارد و می‌توانید بدون خون و خونریزی، برای رسیدن به منافع خودتان تلاش کنید. همچنین یک بخش برای تحقیق و توسعه هم در بازی در نظر گرفته شده است که از طریق آن تکنولوژی‌های جدیدی به‌دست می‌آورید و برای داشتن نیروها، تجهیزات و حتی بناهای جدید، باز کردن تکنولوژی‌های پیشرفته ضروری است. 

درخت پیشرفت در بازی Renaissance Kingdom Wars

به نیرو‌ها اشاره کردیم و در بازی، از انواع نیروهای پیاده‌نظام از سربازهای کماندار تا شوالیه‌های زره‌پوش را شاهد هستیم و مکمل این نیرو‌ها در نبردها، تجهیزات نظامی هستند که از منجنیق گرفته تا توپ‌های جنگی در بین آن‌ها دیده می‌شود و حمله به دیوار شهرها به‌وسیله آن‌ها، واقعا حس و حال خوبی دارد. 

Renaissance Kingdom Wars اثری است که اگر دنبال گرافیک پُر زرق و برق و جزییات خیره‌کننده هستید، گزینه چندان مناسبی برای شما نخواهد بود ولی اگر همیشه دوست داشتید بازی‌هایی مثل توتال وار را تجربه کنید و پیچیدگی نسبتا زیاد آن‌ها مانع از این کار شده است، تجربه ساده‌‌تری ارائه می‌دهد که می‌تواند برای افراد بیش‌تری جذاب باشد. 

کد بازی Renaissance Kingdom Wars توسط ناشر برای زومجی ارسال شده است


منبع زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده