نویسنده: افشین پیروزی
// سه شنبه, ۲۰ تیر ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۵۹

بازی Mortal Kombat 1؛ مورتال کامبت از نوع ریبوت

Mortal Kombat 1 نوید ریبوتی را می‌دهد که کماکان خیلی از ویژگی‌های محبوب این مجموعه را دارد؛ در این ویدیو و مقاله مروری بر اطلاعات بازی خواهیم داشت.

از مدت‌ها پیش شایعه‌های زیادی با محوریت احتمال معرفی نسخه جدیدی از مجموعه مورتال کامبت شنیده می‌شد؛ مجموعه‌ای که آخرین نسخه عرضه‌شده آن با نام Mortal Kombat 11 در سال ۲۰۱۹ عرضه شده است و ۴ سال زمانی است که بتوان به‌حق انتظار نسخه جدیدی از آن را داشت. درنهایت پس از اشاره‌های فراوان، چندی پیش استودیو ندررلم نسخه جدید این مجموعه را معرفی کرد که خیلی‌ها انتظار داشتند Mortal Kombat 12 باشد ولی در عمل، بازی با نام Mortal Kombat 1 رونمایی شد و متوجه شدیم که قرار است با یک ریبوت طرف باشیم. حال پس از پخش ویدیو‌هایی از گیم‌پلی و موارد دیگر،‌ اطلاعات کافی داریم تا بیشتر جزییات این بازی را مرور کنیم. پس لطفا ابتدا ویدیو زیر را که برای این منظور آماده شده تماشا کنید تا بعد هم توضیحات بیش‌تری در این رابطه بدهیم:

برای حمایت از زومجی لطفا ویدیو را در یوتیوب تماشا کنید

بخش داستانی بازی مورتال کامبت ۱

داستان Mortal Kombat 1

نسخه‌های اخیر مورتال کامبت، از حیث ارائه یک تجربه داستانی کیفیت مناسبی برای یک بازی مبارزه‌ای داشته‌اند و همین هم جذابیت این جنبه از بازی را افزایش داده است. مورتال کامبت ۱ قرار است یک ریبوت باشد؛ به این معنی که سازندگان تعریف دوباره‌ای از مجموعه و جزییات آن ارائه می‌دهند که لزوما قرار نیست وابستگی خاصی به نسخه‌های قبل داشته باشند. اد بون، خالق بازی، اخیرا اعلام کرد که Mortal Kombat 1 قرار نیست از حیث داستانی ارتباطی با نسخه قبل داشته باشد ولی خب با شناختی که از اد بون و تکذیب‌های معروف همیشگی او داریم، با کمی بررسی دقیق‌تر تریلر معرفی بازی می‌توان گفت که داستان چندان هم بی‌ارتباط با گذشته نیست.

اگر بسته Aftermath مورتال کامبت ۱۱ را تجربه کرده باشید، در جریان هستید که لو کنگ پس از موفقیت در نبرد با شنگ سونگ، به معبد شائولین می‌رود تا در دوره تازه‌ای از تاریخ، کونگ لائو را برای تبدیل شدن به قهرمان Earthrealm در مسابقات مورتال کامبت آماده کند. تریلر مورتال کامبت ۱ هم دقیقا از جایی آغاز می‌شود که لو کنگ اعلام می‌کند دوران جدیدی آغاز شده است و او را درکنار کونگ لائو و در معبد شائولین می‌بینیم. پس بعید نیست که داستان درواقع ادامه همان بسته الحاقی نسخه قبلی باشد یا حداقل با آن مرتبط شود.

فارغ از اینکه جزییات داستان به چه شکل است، ندررلم تایید کرده که در Mortal Kombat 1 هم قرار است شاهد بخش اختصاصی داستانی بازی باشیم و از آن مهم‌تر، تاکید کرده که گیمر‌ها باید انتظار پیچش‌های مهمی را در این بخش باشند که با گذشته مجموعه، شاید تناقض‌هایی هم داشته باشند. برای مثال معمولا در نسخه‌های مختلف مجموعه، شاهد بودیم که اسکورپیون با انگیزه انتقام گرفتن از ساب زیرو که تصور می‌کند عامل اصلی قتل‌عام خانواده‌اش باشد، پا به میدان نبرد می‌گذارد ولی بعید نیست که در این نسخه، از همان ابتدا این دو کاراکتر محبوب مجموعه را کنار هم ببینیم. هنوز اطلاعات بیش‌تری راجع به سایر حالت‌های بازی اعلام نشده است و برای این منظور باید بیشتر منتظر بمانیم؛ بااین‌حال تقریبا مشخص است که شاهد حالت‌های آنلاین و آفلاین مختلفی خواهیم بود.

لگد ساب زیرو در بازی فایتینگ مورتال کامبت ۱

کاراکترهای مورتال کامبت ۱

یکی از جذابیت‌های اصلی مجموعه Mortal Kombat، شخصیت‌های خاطره‌انگیز آن است و خب با اینکه نسخه جدید یک ریبوت خواهد بود، اما کماکان به شخصیت‌های دوست‌داشتنی همیشگی مجموعه وفادار است. به ساب زیرو، اسکورپیون، لو کنگ و کونگ لائو اشاره کردیم و کنار آن‌ها، حضور شخصیت‌هایی مثل جانی کیج، کِنشی (Kenshi)، کیتانا، رِیدِن (Raiden)، رِین (Rain)، Mileena و اسموک هم تایید شده است. شنگ سونگ هم یکی دیگر از کاراکتر‌ها است که برای استفاده از او، حتما باید بازی را پیش‌خرید کنید. بازی کاراکترهای دیگری هم دارد اما پیش از پرداختن به آن‌ها، بد نیست اشاره کنیم که ظاهر برخی از این کاراکترها تفاوت‌های زیادی با همیشه دارد و مثلا خیلی از طرفداران، به ظاهر رِیدِن اعتراض کرده‌اند. یک نکته جالب دیگر مربوط‌به جانی کیج است که در این نسخه ظاهری از او را با ایفای نقش ژان کلود ون دام معروف خواهیم دید؛ گیمرهای قدیمی به‌یاد دارند که جانی کیج به‌عنوان ژان کلود شناخته می‌شد و این بار این قضیه رسمی هم شده است.

درکنار تمام کاراکترهای اصلی، در این نسخه شاهد ویژگی به نام Kameo Fighters خواهیم بود که البته ویژگی جدیدی در بین بازی‌های مبارزه‌ای هم نیست. سازوکار این سیستم به این شکل است که گیمر‌ها علاوه‌بر انتخاب شخصیت اصلی خود برای مبارزه، می‌توانند از بین مجموعه‌ای از کاراکتر‌ها، شخصیت دیگری را هم به‌عنوان شخصیت پشتیبان انتخاب کنند و در جریان نبرد‌ها، حرکت‌های ترکیبی را باهم انجام دهند. ساب زیرو و اسکورپیون علاوه‌بر اینکه در بین شخصیت‌های اصلی حضور دارند، در نقش کاراکتر پشتیبان هم قابل‌انتخاب خواهند بود و از دیگر شخصیت‌های این ویژگی هم می‌توان به گورو (Goro)، سِکتور (Sektor)، سونیا بلید (Sonya Blade)، کِینو (Kano)، سایرِکس (Cyrax) و جکس (Jax) اشاره کرد.

ندررلم تایید کرده که در این نسخه از مورتال کامبت ۱، خبری از سیستم Character Variations بازی‌های قبلی نخواهد بود که اجازه می‌داد گیمر‌ها بتوانند از چند نوع مختلف یک کاراکتر خاص یکی را انتخاب کنند. گیمر‌ها همچنین امکان شخصی‌سازی ظاهر و ویژگی کاراکتر‌ها را هم خواهند داشت. اما یک نکته مهم دیگر در رابطه با کاراکتر‌های بازی، پشتیبانی است که ندررلم به مرور از مورتال کامبت ۱ خواهد داشت. همین الان هم انتشار کامبت‌های پک‌های شامل شخصیت‌های اصلی و شخصیت‌های Kameo برای بازی تایید شده و می‌توان انتظار داشت که به مرور جزییات دقیق‌تری از خودِ شخصیت‌ها هم ارائه شود. حتی شایعه‌هایی مبنی بر حضور یک سری شخصیت مهمان جالب مثل پیس‌میکر یا کونان در بازی به‌گوش می‌رسد.

گیم پلی مورتال کامبت ۱

گیم‌پلی مورتال کامبت ۱؛ خشن‌تر و روان‌تر از همیشه

معمولا بازی‌های مبارزه‌ای مختلف، هرکدام به‌دلیل یک ویژگی خاص شناخته می‌شوند و اغراق نیست اگر بگوییم که ویژگی متمایز‌کننده مورتال کامبت از سایر آثار، نترس بودن این مجموعه در نمایش خشونت عریان در مبارزه‌ها است. از همان نسخه‌های اولیه، مورتال کامبت نبرد‌ها را به خشن‌ترین شکل ممکن به‌تصویر کشیده و در نسخه‌های اخیر هم به‌لطف پیشرفت‌های گرافیکی، می‌توان این جنبه را واضح‌تر از همیشه هم حس کرد. خب مورتال کامبت ۱ هم قرار نیست این رویه را تغییر بدهد و نمایش‌های بازی تا الان، حسابی خونین و بی‌رحم به‌نظر می‌رسند.

از ویژگی‌های بارز مورتال کامبت ۱ از این حیث، می‌توان به حضور حرکت‌های مختلف در بازی اشاره کرد. Fatality‌ها کماکان در بازی حاضر خواهند بود و می‌توانید در پایان نبردی که پیروز آن شده‌اید، با اجرای آن‌ها رقیب خودتان را به شکلی وحشتناک نابود کنید. یکی دیگر از حرکت‌هایی که در بازی شاهد خواهیم بود، Bone Krushing نام دارد که از اسم آن هم می‌توان حدس زد که هدفش، شکستن استخوان حریف‌ها در مبارزه‌ها است. این حرکات شباهت زیادی با X-Ray‌ها دارند؛ با این تفاوت که هدف X-Ray متلاشی کردن اعضای بدن دشمنان بود و Bone Krushing‌ها استخوان‌ها را هدف قرار می‌دهند.

حضور Quitality‌ها در بازی تایید شده است؛ این حرکات به این شکل هستند که اگر در رقابت‌های آنلاین بازی یکی از کاراکتر‌ها در وسط نبرد از آن خارج شود یا اصطلاحا ریج کوییت کند، شخصیتش به شکلی بی‌رحمانه خودش را خواهد کشت. درکنار تمام این حرکت‌های ویژه، در مورتال کامبت ۱ برای هر شخصیت شاهد فهرست بلند بالایی از کمبو‌ها هم خواهیم بود که می‌توان به مرور آن‌ها را یاد گرفت و با اجرای درست، حسابی حریف را تنبیه کرد. همچنین یک سری قابلیت‌ها مثل دفاع بی‌نقص در دسترس هستند که اگر بتوانید در زمان درست آن را اجرا کنید، سلامتی شخصیت شما کاهش نخواهد یافت. البته در طرف مقابل حرکات شکستن گارد و دفاع دشمن هم در نظر گرفته شده است.

استودیو ندررلم اعلام کرده که هدفش در مورتال کامبت ۱، ارائه تجربه‌ای است که روان‌ترین و جذاب‌ترین مبارزه‌ها را در بین بازی‌های این مجموعه تا به امروز داشته باشد و باید دید درنهایت چقدر در رسیدن به این هدف موفق خواهد بود.

نسخه‌های مختلف مورتال کامبت ۱

تاریخ عرضه و نسخه‌های مختلف

بازی مورتال کامبت ۱ قرار است در تاریخ ۲۸ شهریور برای کامپیوتر، پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری اس و ایکس منتشر شود. ندررلم اعلام کرده که جزییات گرافیکی بازی، باعث می‌شوند تا امکان انتشار آن برای پلتفرم‌های نسل هشتمی وجود نداشته باشد. مورتال کامبت ۱ سه نسخه مختلف خواهد داشت؛ نسخه استاندارد با قیمت ۷۰ دلار عرضه خواهد شد. نسخه پرمیوم به شکل دیجیتالی یا فیزیکی قابل‌خرید است و ۱۱۰ دلار قیمت دارد. این نسخه ۵ روز دسترسی زودتر به بازی را فراهم می‌کند، ۱۲۵۰ واحد پول درونِ بازی دارد و برای استفاده از دو کامبت پک بعد از انتشار هم نیازی به پرداخت هزینه جدا نخواهید داشت. درنهایت هم نسخه Kollector را خواهیم داشت که به‌صورت فیزیکی و با قیمت ۲۵۰ دلار عرضه می‌شود. این نسخه تمام محتویات نسخه پرمیوم را شامل می‌شود و جدا از آن، شامل یک مجسمه از لو کنگ، استیل بوک، تصاویر هنری بازی و ۱۴۵۰ واحد پول بیشتر می‌شود.

به هر حال باید منتظر ماند و دید که درنهایت مورتال کامبت ۱ چقدر تجربه موفقی خواهد بود. لطفا شما هم نظرات خود را در این مورد با زومجی و کاربرانش به‌اشتراک بگذارید.


منبع زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده