نویسنده: افشین پیروزی
// چهار شنبه, ۳۰ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۵۹

آخر هفته چی بازی کنیم: از DMC تا درایور

در قسمتی دیگر از سری مقاله‌های آخر هفته چی بازی کنیم، دو بازی بزرگ نسبتا قدیمی و دو اثر کم‌تر شناخته‌شده داریم. همراه زومجی باشید.

به رسم چهارشنبه‌های گذشته، این هفته هم در قسمتی دیگر از سری مقاله‌های آخر هفته چی بازی کنیم، سراغ معرفی چهار بازی رفتیم که می‌توانند برای سلیقه‌های مختلف مورد پسند باشند؛ چه افرادی که طرفدار بازی‌های بزرگ و مشهور قدیمی هستند و چه آن‌هایی که دنبال آثار کم‌تر شناخته‌شده ولی ارزشمند می‌گردند. پس همراه این قسمت از مقاله باشید:

دانته و ویرجیل در دویل می کرای

DmC: Devil May Cry

برای اولین بازی از بازی‌های این هفته، سراغ یک نسخه جنجالی از سری مشهور Devil May Cry رفتیم؛ نسخه‌ای که در زمان عرضه، برخی طرفداران قدیمی مجموعه به‌دلیل تفاوت‌هایش با بازی‌های اصلی این سری تا آن زمان واکنش‌های مثبتی به آن نشان ندادند و در طرف دیگر،‌ بازی طرفداران جدیدی هم به‌دست آورد و آن‌‌ها را جذب دویل می کرای کرد. اما فارغ از تمام این مسائل، اگر هوس یک تجربه هک اند اسلش هیجان‌انگیز و دیوانه‌وار کرده‌اید، لذت زیادی از تجربه DmC: Devil May Cry خواهید برد. 

DmC: Devil May Cry توسط استودیو نینجا تئوری ساخته شده و خب تفاوت‌هایی با نسخه‌های اصلی مجموعه داشت؛ از ظاهر جدید دانته گرفته تا داستانی که در یک جهان موازی روایت می‌شود، باعث شده‌اند تا این نسخه یک تجربه فرعی و خاص در بین بازی‌های سری باشد که ارتباط برقرار کردن با آن، بستگی زیادی به دید مخاطبش و انتظارات او دارد. با این حال اگر بخواهیم از ویژگی‌های مثبت بازی صحبت کنیم، می‌توان از داستان جالبی که روایت می‌کند صحبت کرد، از اکشن‌های بی‌نهایت هیجان‌انگیزش گفت و سیستم کلی طراحی مراحل و دشمنان بازی را تحسین کرد که نتیجه همه این‌ها، اثری شده که تا لحظه آخر شما را غرق مبارزات جذابش خواهد کرد و هیجان فوق‌العاده‌ای به‌تان تزریق می‌کند. 

حیوانات در بازی Tooth and Tail

Tooth and Tail

برای دومین بازی این هفته، سراغ یک اثر استراتژی برویم؛ بازی با نام Tooth and Tail که سال ۲۰۱۷ برای کامپیوتر و کنسول‌ها منتشر شد و یکی از آثار خوب مستقل سال بود. Tooth and Tail بازیکنان را به جهان حیوانات مختلف می‌برد که برای مواردی چون غذای بیشتر، مشغول مبارزه با یکدیگر هستند. بازی دارای حالت‌های تک‌نفره و چندنفره است که بخش چندنفره آن هم به‌صورت آنلاین و هم به شکل تقسیم صفحه قابل‌بازی است. 

اما نکته‌ای که Tooth and Tail را به تجربه خوب یا شاید بهتر بگوییم عامه‌پسندی حتی برای آن‌هایی که خیلی طرفدار سبک استراتژی نیستند تبدیل می‌کند، ساده بودن یادگیری اصول اولیه بازی و پیاده‌سازی ایده‌ها در آن است. در Tooth and Tail خبری از آن سیستم مدیریت پیچیده خاص بازی‌های مشهور RTS نیست و سازندگان مخصوصا با دید بهینه کردن بازی برای تجربه با کنترلر کنسول‌ها، مکانیک‌های کلی آن را ساده و در عین حال کاربردی طراحی کرده‌اند. این قضیه البته ضربه‌ای به چالش‌های بازی هم نزده و صرفا چالش‌ها را از مدیریت همزمان مسائل مختلف، به سمت مواردی چون انتخاب نیرو‌های درست و اتخاذ استراتژی مناسب سوق داده است. 

در کل اگر دل‌تان یک بازی استراتژی متفاوت می‌خواهد که در آن خبری از پیچیدگی‌های مرسوم این سبک نباشد، Tooth and Tail انتخاب بسیار خوبی است. 

شخصیت جان و ماشین زرد در بازی درایور

Driver: San Francisco

گیمرهای قدیمی به احتمال خیلی زیاد خاطراتی فراموش‌نشدنی با بازی‌های درایور دارند؛ مجموعه‌ای که در کشور خودمان هم بسیار محبوب بود و البته که این روز‌ها دیگر خبری از آن نیست. با این حال اگر همیشه طرفدار این مجموعه بودید، تجربه کردن پنجمین و آخرین نسخه منتشر‌شده از آن یعنی Driver: San Francisco قطعا خالی از لطف نخواهد بود. 

Driver: San Francisco همانطور که از اسمش هم می‌توان فهمید، بازیکنان را به سن فرانسیسکو می‌برد و درگیر ماجراهای یک کاراگاه پلیس به اسم جان تنر می‌کند. یکی از ویژگی‌های جالب این نسخه از درایور، شیفت نام دارد که به‌نوعی جایگزین قابلیت پیاده شدن از ماشین شده است و به‌لطف آن، می‌توانید بین ماشین‌های مختلف سوییچ کنید. این ویژگی البته یک توجیه داستانی هم دارد که خیلی وارد جزییاتش نمی‌شویم. تنوع خوب مراحل اصلی و کارهای فرعی تجربه لذت‌بخشی در Driver: San Francisco خلق کرده و با اینکه شاید برخی جنبه‌های آن قدیمی به‌نظر برسند، ولی واقعیت این است که این نسخه از درایور هم از آن آثاری است که دیگر خیلی کم‌تر می‌توان نمونه مشابه‌اش را در دنیای بازی‌ها پیدا کرد و همین هم می‌تواند بهانه کافی برای رفتن به سراغش باشد. 

مبارزه با هیولا در بازی Salt and Sanctuary

Salt and Sanctuary

آخرین بازی این هفته هم یک تجربه دو‌بعدی الهام‌گرفته از سری سولز استودیو فرام‌سافتور با نام Salt and Sanctuary است که می‌توان آن را در بین بازی‌های اینچنینی، جزو موارد بسیار خوب در نظر گرفت. داستان بازی از جایی آغاز می‌شود که کشتی حامل شخصیت شما مورد حمله قرار می‌گیرد و پس از اتفاقاتی، پای‌تان به یک جزیره مرموز باز می‌شود؛ جایی که در آن باید به دنبال اهداف خودتان باشید و در این راه با دشمنانی مبارزه کنید که حسابی شما را به‌چالش خواهند کشید. 

Salt and Sanctuary ویژگی‌های مثبت زیادی دارد؛ از اتمسفر عالی‌اش که مخصوصا با طراحی‌هایی که با دست کشیده شده‌اند حال و هوای واقعا خاصی پیدا کرده تا مخصوصا گیم‌پلی بازی که خیلی خوب از سری سولز الهام گرفته و آن مبارزات عمیق و چالش خاص این مجموعه را به‌خوبی در قالب یک تجربه دوبعدی به مخاطب ارائه می‌کند. ویژگی‌های نقش آفرینی هم این وسط مزید بر علت هستند و تنوع بالای تجهیزات و سلاح‌ها و ارتقا قابلیت‌ها باعث می‌شوند تا به مرور زمان آن حس پیشرفت را تمام و کمال در بازی بچشید. 

به‌طور کلی اگر طرفدار سری سولز هستید یا اینکه اصلا خیر فقط دنبال یک بازی اکشن نقش آفرینی خوش‌ساخت می‌گردید، Salt and Sanctuary قطعا تجربه لذت‌بخشی خواهد بود. 

در پایان لطفا نظرات خودتان را در مورد بازی‌های این هفته با زومجی و کاربرانش به‌اشتراک بگذارید. 


منبع زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده