نویسنده: عارف حسین پور
// شنبه, ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۰

۸ شایعه‌ی غیرواقعی درباره‌ی بازی‌های GTA که همه باور کرده‌اند

شایعات در دنیای بازی‌های ویدئویی نقش پررنگی دارند. بعضی از آنها بسیار مهم و پرحاشیه هستند و برخی نیز جنبه‌ی شوخی دارند؛ اما به هیچ‌وجه نمی‌توان نقش آنها و تاثیری که روی مخاطبان می‌گذارند را نادیده گرفت. با ۸ شایعه غیر واقعی بازی GTA همراه باشید.

وقتی یک شایعه منتشر می‌شود، کمتر کسی به غیرواقعی بودن آن فکر می‌کند، اما حقیقت این است که در بیشتر موارد، شایعه‌ها واقعیت ندارند و نباید به آنها توجه شود. در این مقاله نیز ما به شایعاتی می‌پردازیم که غیرواقعی هستند، اما تقریبا همه‌ی افراد آنها را باور کرده‌اند. شایعاتی مربوط به مجموعه‌ی GTA، یکی از محبوب‌ترین مجموعه‌ها در دنیای بازی‌های ویدئویی، که همواره حرف و حدیث‌ها درباره‌ی شماره‌های مختلف آن زیاد بوده است. با زومجی همراه باشید تا تعدادی از مهمترین شایعات مربوط به این مجموعه را مورد بررسی قرار دهیم.

285d94d1708fd4fc7629d1995ba8d2a1f72fa0fd

الویس پرسلی به شکل زامبی در GTA 3 و GTA: Vice City حضور دارد

الویس پرسلی یکی محیوب‌ترین خوانندگان و بازیگران قرن بیستم میلادی است. شایعه‌ای که بازیکنان GTA 3 و Vice City را بسیار شگفت‌زده کرد، حضور پرسلی در خیابان‌های این بازی‌ها، آن هم به صورت زامبی بود! ابن شایعه مربوط به مقاله‌ی نوشته شده در روزنامه‌ای به نام خروس آزادی است که در هر دو بازی نام برده شده وجود دارد. روی جلد این روزنامه یک تیتر جالب دیده می‌شود: «الویس زامبی پیدا شد». اگرچه این موضوع فقط یک شوخی مسخره با شایعات واقعی دهه‌های ۸۰ و ۹۰ میلادی بود، اما برخی از افراد آن را جدی گرفتند و کار به جایی رسید که بعضی از بازیکن‌ها ادعا کردند که پرسلی را در محله‌ی لاس ونچراس استریپ دیده‌اند!

اما درست مانند تیتر روزنامه‌ها که بر اساس یک واقعیت در دنیای واقعی شکل گرفتند، شخصیت‌های شبیه پرسلی نیز کنایه‌ای بودند به افرادی که ادای پرسلی را درمی‌آوردند و نقش او را بازی می‌کردند. نه تنها چند نوع از این شخصیت‌ها، با لباس‌ها و ظاهر مختلف در بازی حضور داشتند، بلکه ممکن بود در یک مکان چندتا از آنها را کنار یکدیگر ببینیم؛ بنابراین هیچ‌یک از آنها نمی‌توانند الویس پرسلی باشند؛ ضمن اینکه علاقه‌ای به خوردن مغز مردم نیز از خود نشان نمی‌دهند!

 

b0f7ff043ff70d5f5760f48b31812714ca294c41

در GTA: San Andreas دایناسور وجود دارد

اگر ارتش امریکا در GTA: San Andreas شما را تحت تعقیب قرار دهد، احتمالا به این فکر می‌افتید که چقدر عالی می‌شد اگر یک ولاسیرپتور (یک نوع دایناسور گوشتخوار) به کمک‌تان می‌آمد و شما را از شر آنها خلاص می‌کرد. اگر این چنین باشد حتما جزء آن دسته از افرادی هستید که از شنیدن خبر حضور دایناسور‌ها در San Andreas حسابی استقبال کردید. این شایعه عنوان می‌کرد که دایناسور یا حداقل جسد آن در بازی قابل مشاهده است و برای پیدا کردنش بازیکن‌ها باید از یک سری کدهای مخفی استفاده کنند. متاسفانه یا خوشبختانه این موضوع حقیقت نداشت و خبری از مارمولک‌های عظیم‌الجثه در San Andreas نبود.

این شایعه به قدری پررنگ شد که مادسازها را به فکر انداخت تا برای بازی یک ماد طراحی کنند و دایناسورها را به سن آندریاس بیاورند. حتی بعد از San Andreas نیز تقریبا برای تمام بازی‌های مجموعه‌ی GTA ماد دایناسور ساخته شده است! در GTA 5 نیز دایناسورها جزو موضوعات مورد علاقه‌ی مادسازها هستند؛ علاوه بر این راکستار نیز در پاسخ به محبوبیت این مسئله، یک دایناسور صورتی رنگ و بزرگ را در GTA 5 قرار داده است. همچنین نوشته‌هایی که روی برخی از دیوارها در بازی دیده می‌شوند، به یک دایناسور که روی پشتش زین دارد اشاره می‌کنند. به هر حال این‌ها فقط شایعه هستند و اگر دایناسور می‌خواهید بهتر است The Lost World: Jurassic Park سال ۱۹۹۷ را روی پلی‌استیشن بازی کنید.

 

4dda8f8875066f4dccc07e1d4ee944593c129e4c

پاگنده و هیولای دریاچه در GTA: San Andreas قابل مشاهده هستند

شایعات درباره‌ی وجود هیولاهای مختلف در GTA زیاد است؛ یک موش غول‌پیکر که در فاضلاب‌های لیبرتی سیتی زندگی می‌کند، موجودی عظیم‌الجثه که در اعماق دریاچه‌ی San Andreas ساکن است و بسیاری از موجودات عجیب و غریب دیگر که نامشان را فقط در قصه‌ها و افسانه‌ها شنیده‌ایم. اما مهمتر از همه پاگنده است؛ موجودی بزرگ که بی شباهت به گوریل نیست و از GTA 3 به بعد، حضورش در تمام قسمت‌های مجموعه شایعه شده است.

برخی از این هیولاها نتیجه‌ی باگ‌های گرافیکی و فنی بازی هستند که باعث می‌شوند شخصیت‌ها و سایه‌ها شکل عجیبی پیدا کنند؛ بازیکن‌ها هم طبق معمول منتظر فرصت‌ هستند تا شایعه بسازند و اسم‌های مختلف روی این هیولاهای اشتباهی بگذارند. گاهی نیز یک سوءتفاهم یا برداشت نادرست منجر به شایعه‌سازی می‌شود؛ مثلا اسکلت‌هایی که در بازی GTA 5 در کف دریا پیدا شده‌اند متعلق به یک وال هستند، نه یک هیولای افسانه‌ای! با همه‌ی این‌ها، راکستار بالاخره تصمیم گرفت تا پاگنده را در جدیدترین شماره‌ی GTA قرار دهد؛ شاید شما هم جزو افرادی باشید که این موجود را در جنگل‌های سن‌ آندریاس دیده‌اید.

 

9c1f23048810ce5031a1d5d021f2ef645f1753a7

صورت‌ چرمی، کله‌ هرمی، سامارا و پیگزی در GTA: San Andreas باعث وحشت مردم می‌شوند

اگر پاگنده و هیولای دریاچه نتوانستند شما را بترسانند، حتما صورت‌ چرمی (شخصیت فیلم The Texas Chainsaw Massacre)، کله‌ هرمی (از بازی Silent Hillسامارا (شخصیت محوری فیلم‌ The Ring) و پیگزی (از بازی Manhunt) می‌توانند این کار را انجام دهند. البته ما خیلی خوشبختیم که این‌ها نه در GTA: San Andreas و نه در دنیای واقعی وجود خارجی ندارند.

در GTA: San Andreas ساختمان‌ها و مکان‌های متروکه‌ی زیادی وجود داشتند که این موضوع باعث شد تا طرفداران بازی شروع به ساخت شایعات متعدد درباره‌ی آنها بکنند. مثلا گفته می‌شد آن کارگاه چوب‌بری عجیبی که در وسط جنگل قرار داشت، پایگاه اصلی صورت چرمی است و اگر به آنجا نزدیک شوید، او فورا شما را از بین می‌برد؛ سامارا احتمالا از داخل تلویزیون سی‌جی، شخصیت اصلی GTA: San Andreas، وارد دنیای این بازی شده است؛ کله‌ هرمی و پیگزی هم طبق شایعات در یک کلبه‌ی چوبی در خارج از شهر زندگی می‌کنند. هبچ کدام از این شخصیت‌ها هرگز در بازی دیده نشدند، به جز سامارا که آن هم نتیجه‌ی یک باگ فنی بود که عابرین پیاده را در مکانی اشتباهی ظاهر می‌کرد. با این حال بعدها مادهای زیادی برای GTA: San Andreas ساخته شدند که این شخصیت‌ها را به بازی اضافه می‌کردند.

 

d318e8b99f03adc0c924e4e9830e1a16312fbd05

روح مادر سی‌جی درون خانه‌ی او در GTA: San Andreas زندگی می‌کند

اوه! این یکی واقعا ترسناک است! آیا روح مادر سی‌جی برگشته تا پسرش را بترساند؟ یکی از عجیب‌ترین شایعات GTA: San Andreas همین مورد است که بیان می‌کند روح بورلی جانسون هنوز درون خانه‌اش زندگی می‌کند و قصد ترک کردن سن آندریاس را ندارد. حتی درباره‌ی این موضوع تصاویری نیز در اینترنت منتشر شد و به شدت گرفتن شایعات کمک کرد.

اگر به خاطر داشته باشید، مرگ بورلی بود که باعث شد سی‌جی پس از سال‌ها دور بودن از خانواده، تصمیم بگیرد که به جمع آنان بازگردد. ممکن است بورلی که احساس می‌کرده توسط پسرش در میان دار و دسته‌ی خلافکارها تنها رها شده است، حالا از گور برخاسته و می‌خواهد انتقام بگیرد؛ این می‌تواند یک داستان جالب برای توجیه حضور او در بازی باشد، اما این فقط یک شایعه است. هیچ‌کس تا به حال نتوانسته روح مادر سی‌جی را در داخل خانه‌اش و یا گورستانی که در نزدیکی آنجا قرار داشت ببیند؛ تصاویری که در این باره منتشر شده بودند نیز با فتوشاپ ساخته شده‌اند.

 

48cdc4a398112da42d4185a12126a5e89e44f4aa

برخی از شخصیت‌ها در بازی تمایل به خودکشی دارند

زندگی کردن در محیط‌های بی‌قانون و پر از هرج و مرجی مثل لیبرتی سیتی و لوس سانتوس واقعا عذاب‌آور و ناامیدکننده است. شخصیت‌های بازی نیز این را به خوبی درک می‌کنند؛ آنها از زندگی بی‌هدفی که در این شهرها دارند خسته شده‌اند، به همین دلیل است که خود را از بالای سقف خانه‌ها و پل‌ها به پایین پرت می‌کنند و یا ناگهان به وسط خیابان می‌پرند و بدنشان را زیر یک کامارو که با نهایت سرعت در حال حرکت است می‌اندازند. این یک مسئله‌ی غم‌انگیز است، اما هیچ ربطی به احساس نارضایتی شخصیت‌های بازی یا خستگی آنها از زندگی ندارد.

درست است که شخصیت‌های بازی GTA 3 خود را از بالای پل‌های بزرگراه به پایین پرت می‌کنند یا عکاس‌های خیابانی در GTA: San Andreas به دریا می‌روند و غرق می‌شوند، اما تمام این‌ها در اثر باگ‌های تشخیص مسیر اتفاق می‌افتند. بله، شخصیت‌های بازی میل به خودکشی ندارند؛ آنها فقط تا حدودی احمق هستند!

 

c0dcad21d6d092375ad8fd6f07cb2276b5e710b6

شما می‌توانید آتلانتیس را در GTA: San Andreas و GTA 5 پیدا کنید

بازی‌های مجموعه‌ی GTA حتی میزبان تئوری‌های علمی و تاریخی نیز بوده‌اند. از وجود موجودات فضایی در بازی بگیرید تا کنده‌کاری‌های عجیب و غریب روی کوه‌ها و دیواره‌ی غارها؛ اما یکی از پررنگ‌ترین شایعات بازی، وجود شهر غرق‌شده‌ی آتلانتیس در زیر آب‌ها اقیانوس است. این شایعه ابتدا در GTA: San Andreas مطرح شد؛ بعدها با انتشار تریلر بازی GTA 5 که مکانی شبیه آتلانتیس را در زیر آب نشان می‌داد، وجود این شهر افسانه‌ای در قسمت پنجم مجموعه نیز بر سر زبان‌ها افتاد.

این شایعه از آنجا قوت گرفت که در هر دو بازی تصاویری دیده می‌شد که یک شهر غرق شده در زیر آب را به نمایش می‌گذاشتند، اما این تصاویر در GTA: San Andreas مربوط به یک ماد بودند که پس از انتشار بازی برای آن ساخته شد. در مورد GTA 5 نیز تصویری که در تریلر بازی به نمایش درآمده بود یک کشتی بزرگ غرق شده را نشان می‌داد، نه آتلانتیس. اما این دلیل نمی‌شود که از جستجو و اکتشاف در زیر آب‌های لیبرتی سیتی دست بردارید؛ راکستار کلی چیز شگفت‌انگیز در اعماق اقیانوس مخفی کرده که پیدا کردنشان کار هر کسی نیست. زیر آب‌های GTA 5 هم اسکلت یک وال غول‌پیکر را پیدا می‌کنید و هم سرنخ‌هایی از یک قاتل سریالی، اما مطمئن باشید هیچ اثری از آتلانتیس نخواهید یافت.

 

8898f350383e93feac5988cb7bb44726501f3c42

جت‌پک در GTA 5 هم وجود دارد

این یکی شاید بهترین شایعه‌ای باشد که در بازی‌های GTA شنیده‌ایم و آرزو کردیم که به واقعیت تبدیل شود. تجربه‌ی استفاده از جت‌پک در GTA: San Andreas به قدری جالب بود که طرفداران مجموعه مایل بودند این وسیله‌ را در GTA 5 نیز در اختیار داشته باشند. وقتی که تریلر رسمی این بازی منتشر شد، یک کلبه‌ی کوچک در کوهستان چیلیاد را به نمایش می‌گذاشت. گمانه‌زنی‌ها درباره‌ی این کلبه زیاد بود، اما هیچ کدام از شایعات به اندازه‌ی وجود یک جت‌پک در داخل کلبه قوت نداشتند.

با گذشت زمان و انتشار GTA 5 مشخص شد که وجود جت‌پک در داخل این کلبه تنها یک شایعه‌ی ساختگی است. یکی از کاربران سایت ردیت، خود را به بالای کوه چیلیاد رساند و در آنجا با این حقیقت غم‌انگیز مواجه شد. کلبه‌ی کوچک بالای کوه تنها یک ایستگاه تله‌کابین بود که در داخلش هیچ جت‌پکی وجود نداشت، اما در عوض یک نقاشی عجیب در این ایستگاه دیده می‌شد که شکل‌های مبهمی را نشان می‌داد؛ نکته‌ی جالب اینکه یکی از این شکل‌ها شبیه جت‌پک بود! محبوبیت جت‌پک نزد هواداران مجموعه‌ی GTA به قدری است که آنها هنوز هم ناامید نشده‌اند و به جستجو برای پیدا کردن این وسیله‌ی دوست‌داشتنی در GTA 5 ادامه می‌دهند.

منبع: GamesRadar


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده