نگاهی به نسخه دموی بازی eFootball PES 2020

نگاهی به نسخه دموی بازی eFootball PES 2020

یکشنبه, ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۹

نسخه دموی بازی PES 2020 چند روز پیش منتشر شد و در این مطلب، نگاهی کلی به آن خواهیم داشت. 

کم کم با نزدیک شدن به اواخر تابستان و اوایل پاییز، فصل دوست‌داشتنی علاقه‌مندان به بازی‌های شبیه‌ساز فوتبال از راه می‌رسد. جایی که ابتدا شهریور ماه جدید‌ترین نسخه از سری PES کونامی را خواهیم داشت و اوایل مهر هم نوبت انتشار فیفا 20 خواهد بود. هر دو بازی امسال هم با تغییراتی چه در زمینه محتوا و چه از حیث گیم‌پلی روانه بازار خواهند شد تا بتوانند طرفداران خود را راضی کنند و حتی شاید نیم‌نگاهی هم به جذب طرفداران بازی دیگر داشته باشند. کونامی امسال قدم‌های خوبی در زمینه امضای قرارداد با باشگاه‌های بزرگ برداشته و قرار است با باشگاه‌هایی چون بایرن مونیخ یا منچستر یونایتد داشته باشد و مهم‌تر از همه،‌ اینکه لایسنس باشگاه یونتوس ایتالیا به‌شکل انحصاری در اختیار این شرکت و بازی PES 2020 خواهد بود و به همین دلیل هم قرار است یوونتوس با اسم پیمونته کالچیو در فیفا ۲۰ حاضر شود و ساخته EA حتی حق استفاده از لباس یا لوگوی رسمی این باشگاه و استادیوم آن‌ها را نخواهد داشت. 

اما جدا از این بحث‌ها، eFootball PES 2020 قصد دارد بهبود‌هایی هم در زمینه گیم‌پلی داشته باشد و به همین منظور هم سازندگانش امسال با آندرس اینیستا، بازیکن سابق باشگاه بارسلونا و تیم ملی اسپانیا همکاری داشته‌اند تا بتوانند مواردی مثل دریبل‌ها یا حتی نحوه کنترل توپ را بهتر و واقعی‌تر از همیشه در بازی شبیه‌سازی کنند. خوشبختانه نسخه دموی PES 2020 چند روزی است که منتشر شده و در نتیجه شانس این را داشتیم تا چند ساعتی این بازی را تجربه کنیم. پیش از این در لودینگ ۶۱ نگاهی ویدیویی به نسخه دموی بازی داشتیم که در ادامه می‌توانید آن را تماشا کنید تا بعدا،‌ مفصل‌تر در مورد این نسخه صحبت کنیم:

دانلود ویدیو از آپارات | تماشا در یوتیوب

پیش از اینکه هر صحبتی در مورد دموی بازی داشته باشیم، ذکر این نکته لازم است که هدف از این مطلب اصلا و ابدا بررسی حتی اولیه‌ای از PES 2020 نیست چرا که طبق تجربه سال‌های گذشته معمولا کیفیت نسخه نهایی بازی تفاوت‌هایی با نسخه دموی آن دارد و به همین دلیل هم پس از تجربه این نسخه، نه باید در مورد بازی ناامید شویم و نه حتی خیلی به کیفیت نهایی آن خوشبین. هدف این مطلب صرفا داشتن نگاهی به وضعیت نسخه دمو و مخصوصا تغییراتی است که بازی در مقایسه با نسخه سال گذشته داشته است و نتیجه‌گیری نهایی در مورد بازی را به زمان انتشار نسخه نهایی و بررسی آن موکول خواهیم کرد. در نسخه‌ی دمو، شاهد حضور ۱۳ تیم از کشور‌های مختلف هستیم که در بین آن‌ها تیم‌های بزرگی مثل آرسنال، بارسلونا، منچستر یونایتد، بایرن مونیخ و یوونتوس حضور دارند که به‌لطف همکاری کونامی با این باشگاه‌ها، مواردی مثل لباس تیم‌ها و چهره بازیکنان آن‌ها با جزییات بسیار دقیقی طراحی شده است. جدا از این تیم‌ها شاهد حضور باشگاه‌هایی از شیلی یا برزیل مثل کولو کولو، سائو پائولو و کورینتیانس هم در بازی هستیم که در صورت تمایل می‌توانید بازی با آن‌ها را هم تجربه کنید و مخصوصا به‌لطف بازیکنان تکنیکی که در تیم‌های برزیلی حضور دارند، به دید بهتری از سیستم دریبل‌زنی بازی هم برسید. 

بازی PES 2020

سه ورزشگاه در نسخه دمو حضور دارند که آلیانز آرنای بایرن مونیخ یکی از آن‌ها است و خب راستش را بخواهید تجربه اولین بازی در این ورزشگاه مخصوصا اگر شرایط آب‌و‌هوایی برفی یا بارانی را انتخاب کنید، دقت بسیار بالای کونامی به پرداخت جزییات گرافیکی را نشان‌تان خواهد داد. از همان صحنه آغازینی که نمایی کلی از فضای بیرونی ورزشگاه نشان می‌دهد تا صحنه‌های مربوط به ورود بازیکنان به زمین و تشویق‌های تماشاگران همگی روی یک نکته تاکید دارند و آن کیفیت بسیار عالی گرافیکی بازی است. PES در سال‌های گذشته هم عملکرد خوبی در این زمینه داشت اما امسال وضعیت حتی بهتر هم به‌نظر می‌رسد و مخصوصا جزییاتی مثل چهره بازیکنان مطرحی که قیافه آن‌ها اسکن شده است یا طراحی محیط ورزشگاه و تماشاگر‌ها و حتی جلوه‌های مربوط به برف و باران بسیار طبیعی و چشم‌نواز هستند. البته در این زمینه‌ها، بازهم ضعف‌هایی در طراحی چهره بازیکنانی که قیافه‌شان واقعی نیست و البته عدم تغییر در انیمیشن‌های صحنه‌های آغازین بازی مواردی هستند که می‌توانستند کیفیت و تنوع بهتری داشته باشند. 

تغییرات گیم‌پلی بازی، بیش از پیش باعث شبیه شدن آن به فوتبال واقعی شده‌اند

اما بدون شک هر شخصی که برای یک سال بازی کردن یک بازی فوتبال یا حتی تجربه تفریحی آن به‌سراغ PES یا فیفا می‌رود، اولویت اولش برای بازی تجربه یک گیم‌پلی بدون مشکل و با‌کیفیت است. به‌شخصه با اینکه شاید مشکلاتی با لایسنس نبودن خیلی از تیم‌ها یا ضعف‌های گزارشگری PES در نسخه‌های گذشته داشته باشم، اما همیشه گیم‌پلی کلی این مجموعه و تلاش آن برای ارائه تجربه‌ای سرگرم‌کننده از فوتبال را دوست داشتم که مخصوصا باعث می‌شود زمانی که همراه با یک دوست مشغول تجربه بازی شوید، بتوانید هیجان خوبی از آن دریافت کنید. این روند مخصوصا به مرور در نسخه‌های اخیر بازی بهتر و بهتر شده و حال نوبت PES 2020 است که این روند پیشرفت را ادامه بدهد. در نسخه‌ی دمو، می‌توانید سه حالت بازی دوستانه، بازی Co-Op و تک بازی آنلاین را تجربه کنید که در مورد هر سه صحبت خواهیم کرد اما اول،‌ نگاهی با کلیت گیم‌پلی داشته باشیم. 

بازی PES 2020

چه طرفدار همیشگی PES باشید و چه به‌عنوان یک طرفدار فیفا صرفا از سر کنجکاوی سراغ دموی PES 2020 بروید، اولین موردی که به چشم می‌آید سرعت پایین بازی در مقایسه با PES 2019 و مخصوصا سری فیفا است. این مورد شاید برای عده‌ای جذاب و برای عده‌ای هم عاری از جذابیت باشد اما خب تاثیر آن روی روند بازی، شبیه‌تر شدن بیش از پیش بازی به فوتبال واقعی است. PES 2020 بیش‌تر از تمام نسخه‌های قبلی‌اش شبیه فوتبال واقعی شده و از یک تجربه آرکید فاصله گرفته است. به همین دلیل در حین تجربه بازی بیش از هر چیزی این حس به‌سراغم می‌آمد که دیگر خبری از آن پاس‌های عمقی معروف این سری که مستقیم از دفاع به حمله می‌رسیدند نیست و برای رسیدن به گل یا ایجاد موقعیت باید مثل فوتبال واقعی تاکتیک یا حتی تاکتیک‌های مشخصی داشت و با برنامه‌ریزی درست ایجاد موقعیت کرد. البته روی درجه‌های سختی پایین‌تر بازی حتی از نسخه قبلی خودش هم ساده‌تر است اما از درجه Professional به بالا این حس شبیه شدن بازی به فوتبال واقعی را بهتر می‌توان لمس کرد و در بازی‌های آنلاین هم این مورد بیش‌تر به چشم می‌آید که نتیجه آن، بازی‌های اکثرا کم‌گل است و حتی خیلی از بازی‌هایی که به‌شخصه در نسخه دمو داشتم بدون گل به پایان رسیدند. البته در سخت‌تر شدن گلزنی در بازی، موارد دیگری هم تاثیر دارند؛ مواردی مثل کمی بیش از حد واقعی شدن پاس‌ها و شوت‌ها که باعث می‌شود تعداد پاس‌هایی که به جای رسیدن به بازیکن هدف‌تان به خطا می‌روند یا شوت‌هایی که به جای قرار گرفتن در چارچوب جایی بین تماشاگران آرام می‌گیرند، زیاد باشد. این مورد اگر در نسخه نهایی هم به همین شکل باشد، شاید خیلی‌هایمان را مجبور کند که برای پاس‌ها یا شوت‌های دیگر بیش‌تر از همیشه به استفاده از کلید L2/LT و تنظیم دستی جهت آن‌ها وادار شویم. 

پیش‌تر به بهبود سیستم دریبل‌زنی در بازی اشاره کردیم و خب این مورد در نسخه دمو هم به‌وضوح مشهود است. با استفاده از استیک راست کنترلر و در برخی دریبل‌ها از طریق ترکیب آن با استیک چپ یا نگه‌داشتن کلید RT می‌توانید دریبل‌های مختلفی در بازی بزنید که مخصوصا دریبل‌هایی که فقط با دریبل راست انجام می‌شوند، حس و حال جدیدی به دریبل‌زنی در بازی بخشیده‌اند. برای مثال پس از اینکه کمی به کنترل این نوع از دریبل‌ها عادت کنید، هنگام نزدیک شدن مدافع به بازیکن‌تان با یک حرکت دادن استیک راست می‌توانید توپ را با سمت راست یا چپ هدایت کنید که نتیجه آن عبور از دفاع یا برخورد وی با شما و خطا خواهد بود. تنوع دریبل‌های بازی بسیار بالا است که البته برای عادت کردن به آن‌ها، کمی باید زمان صرف و آن‌ها را تمرین کنیم که قطعا بخش آموزشی بازی در نسخه نهایی بیش‌تر در این زمینه کمک خواهد کرد.

بازی PES 2020

اما تغییر دیگری که در گیم‌پلی بازی محسوس است، کمی فیزیکی‌تر شدن تجربه کلی است. به طوری که تقابل‌های فیزیکی بازیکنان بیش‌از‌پیش در بازی به‌چشم می‌آید و حتی انیمیشن‌های جدیدی هم برای این تقابل‌ها طراحی شده‌اند که در نسخه‌های قبلی وجود نداشتند. یک مثال از این تقابل‌های فیزیکی به نبرد‌های هوایی مر‌بوط می‌شود؛ در PES 2019، معمولا بازیکنانی که جلوتر از بازیکن دیگر قرار داشت برنده نبرد‌های هوایی می‌شد و موقعیت‌های استثنا که این اتفاق رخ ندهد خیلی کم پیش می‌آمدند. اما حداقل در نسخه دموی PES 2020، نبرد‌های هوایی شکل واقعی‌تری به خود گرفته‌اند و به همین دلیل زمانی که دو بازیکن در تلاش برای سر زدن به توپ هستند، درگیری فیزیکی بین آن‌ها شکل واقعی و طبیعی‌تری به خود می‌گیرد و نتیجه این نبرد هم معمولا غیرقابل پیش‌بینی است که باعث خواهد شد در این نسخه استفاده از ضربات سر هم یک راه خوب برای رسیدن به گل باشند و چه روی کرنر‌ها و چه ارسال‌ها از جناحین مهاجمین شما شانس خوبی برای سرزنی دارند. البته با اینکه بازی حس و حال فیزیکی‌تری نسبت به قبل پیدا کرده، اما یک نکته عجیب در این بین خطا اعلام شدن بسیاری از برخورد‌ها در بازی است که باعث می‌شود حتی گاهی ساده‌ترین برخورد‌ها هم با خطا یا حتی کارت زرد جریمه شوند. این مورد احتمالا یکی از مواردی خواهد بود که در نسخه نهایی سازندگان باید فکری به حالش بکنند چرا که در شرایط فعلی، دفاع کردن با ریسک بالایی همراه است و کافی است مدافع شما برخوردی خیلی ساده با مهاجم حریف داشته باشد تا صدای سوت داور را بشنویم. 

جزییات گرافیکی بازی مخصوصا برای چهره بازیکنانی که به شکل واقعی طراحی شده‌اند یا در زمینه به‌تصویر کشیدن شرایط آب و هوایی مختلف عالی است

کونامی در PES 2020، یک زاویه دوربین جدید طراحی کرده که در حالت پیش‌فرض بازی‌های دوستانه را در نسخه دمو با آن تجربه می‌کنیم. البته که هنوز هم حالت‌های دوربین همیشگی در بازی هستند اما خب این حالت جدید که کمی زاویه‌دار است، حالت بدی نیست و حس‌و‌حالی مثل تماشای فوتبال واقعی از شبکه‌های تلویزیونی را به مخاطب منتقل می‌کند. در مجموع چیزی که حداقل پس از تجربه نسخه‌ی دمو می‌توان در رابطه با گیم‌پلی بازی گفت، این است که PES 2020 بیش از هر چیزی سعی کرده شبیه به فوتبال واقعی باشد. کاهش سرعت بازی، فاصله گرفتن مکانیزم‌ها از حالت آرکید و سخت‌تر شدن رسیدن به گل و اجبار داشتن تاکتیک درست برای این کار، اضافه شدن انیمیشن‌های جدید برای تقابل‌های فیزیکی بازیکنان با یکدیگر و حتی زاویه دوربین جدید بازی همه و همه برای این منظور هستند که در حین تجربه بازی، حسی مثل تماشای یک فوتبال واقعی داشته باشیم. البته که مواردی مثل خطا‌های عجیب و غریب یا حتی گاهی کند واکنش نشان دادن بازیکنان نسبت به توپی که به سمت آن‌ها می‌آید بیش‌تر شبیه یک سری باگ در بازی هستند، اما در مجموع کیفیت گیم‌پلی بازی حداقل اگر طرفدار نسخه‌های قبلی PES بوده باشید راضی‌کننده است و رفع مشکلات موجود تا نسخه نهایی می‌تواند حتی این مورد را بهتر از همیشه کند. 

بازی pes 2020

اما نکته‌ای که مخصوصا برای ما ایرانی‌ها اشاره به آن الزامی است، به حالت‌های بازی مربوط می‌شود. جدا از حالت دوستانه و حالت Co-Op که در آن هر تیم توسط سه بازیکن (چه بازیکن واقعی و چه ترکیبی از بازیکن واقعی و هوش مصنوعی) کنترل می‌شوند، در نسخه‌ی دمو شاهد یک حالت تک‌بازی آنلاین هم هستیم؛ حالتی که حداقل روی نسخه‌ی پی‌سی و در تلاش‌های ما، بدون تغییر IP قابل استفاده نیست و نمی‌توان رقیب پیدا کرد. البته با تغییر IP امکان تجربه این حالت فراهم می‌شود و می‌توانید بازی را به شکل آنلاین هم بازی کنید اما خب اگر قصد دارید سراغ نسخه نهایی بازی بروید و به آنلاین کردن آن علاقه دارید، بهتر است قبل از خرید از این مورد مطمئن شوید. هر چند که در بررسی نهایی بازی هم اطلاعات بیش‌تری از در دسترس بودن یا نبودن این حالت به‌اشتراک خواهیم گذاشت. 

از دیگر موارد قابل‌ذکر در رابطه با نسخه‌ دموی بازی، می‌توان به تقریبا بدون تغییر ماندن مواردی مثل صفحه چینش ترکیب اشاره کرد که همان گزینه‌های نسخه سال گذشته را در اختیار شما می‌گذارد. سیستم انتخاب سریع تاکتیک‌ها در بازی با استفاده از L2/LT و ترکیب آن با کلید‌های جهت هم کماکان مثل نسخه سال پیش در بازی وجود دارد و البته که هنوز هم کارآمد است. ویژگی تعویض سریع بازیکنان در جریان بازی و بدون نیاز به مراجعه به منو امسال حتی بهتر هم شده و می‌توانید خیلی راحت هر بازیکنی را که دوست داشتید انتخاب و با بهترین بازیکنان ذخیره موجود برای آن پست تعویض کنید. 

بازی PES 2020

نسخه‌‌ی دموی PES 2020، بیش از هر چیزی این اطمینان را می‌دهد که اگر کاربری از نسخه‌های چند سال اخیر مجموعه لذت برده باشد، احتمالا از این نسخه هم راضی خواهد بود و تغییراتی که در بازی اعمال شده‌اند هم باعث خواهند شد تا بتواند از تجربه‌ای که بیش از پیش شبیه فوتبال واقعی شده، لذت ببرد. هر چند که بازهم قضاوت در مورد کیفیت نهایی بازی را به انتشار بازی در تاریخ ۱۹ شهریور و بررسی نهایی آن موکول می‌کنیم. 

اگر شما هم دموی PES 2020 را تجربه کرده‌اید، نظرات خود را در مورد آن با زومجی و کاربرانش به‌اشتراک بگذارید. 

منبع زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده