// یکشنبه, ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۲

نگاهی به جزییات گیم‌ پلی و دنیای بازی Cyberpunk 2077

نمایش گیم‌ پلی بازی Cyberpunk 2077 پشت درهای بسته، نوید از توسعه یک اثر بلندپروازانه و جاه‌طلبانه از سوی استودیو CD Projekt Red می‌دهد.

استودیویی که سومین بازی رسمی‌اش توانست به بهترین بازی سال ۲۰۱۵ تبدیل شود، چند روز پیش با انتشار تریلری ۱۰۰ ثانیه‌ای از جدیدترین پروژه خود، نه تنها خیلی از گیمرها را عاشق بازی جدید خود کرد، بلکه در همین گام اول توانست به عنوان بهترین نمایش E3 2018 هم شناخته شود. خبری که هر چند می‌تواند برای CD Projekt Red غرورآفرین باشد، اما به همان اندازه هم می‌تواند آن‌ها را نسبت به انتظارات فوق‌العاده بالای بازیکنان از Cyberpunk 2077 نگران کند. پروژه جدید این استودیو لهستانی، جدا از تفاوت‌های آشکاری که در زمینه‌های مختلف با سری The Witcher دارد، به‌شدت تلاش می‌کند تا در مواردی هم که قرار است شباهت‌هایی به این مجموعه داشته باشد، پیشرفت محسوس و قابل‌توجهی از خود نشان دهد. این هدف و این تلاش، شاید همان چیزی است که باعث شده است تا خبرنگارانی که فرصت تماشای گیم‌پلی بازی سایبرپانک 2077 را پشت درهای بسته داشتند، ضمن امیدواری کامل نسبت به این بازی، آن را به عنوان اثری بلندپروازانه و جاه‌طلبانه از سوی سی دی پراجکت رد قلمداد کنند. خبرنگار وب‌سایت گیم‌اسپات، یکی از افراد خوش‌شانسی بود که فرصت تماشای گیم‌پلی بازی را داشت و در ادامه قرار است توضیحات کاملی از این تجربه جذاب را از زبان وی بشنویم.

Cyberpunk 2077

همانطور که احتمالا تاکنون متوجه شده‌اید، بازی سایبرپانک 2077 در حقیقت الهام گرفته از Cyberpunk 2020 است که یک بازی نقش آفرینی قلم و کاغذی بود، اما خب الان ۳۰ سال از زمان عرضه آن بازی گذشته است و تیم سازنده حالا با تکنولوژی‌ها و امکانات امروزی در تلاش هستند تا با تکیه بر مهارت تحسین‌برانگیزش در ایجاد جهانی غنی و متراکم برای کندوکاو، تجربه‌ای جامع ارائه دهند. ما نزدیک به یک ساعت از گیم‌پلی بازی را که بسیاری از سیستم‌ها و مکان‌های آن را نمایش می‌داد، مشاهده کردیم و وقتی از سالن بیرون آمدیم، همگی تحت تاثیر وسعت بزرگ پروژه جاه‌طلبانه سی دی پراجکت رد قرار گرفته بودیم.

V نیز همانند بسیاری از افراد شهر نایت‌سیتی در ابتدای کار با قبول کردن کارهای خلاف قصد دارد تا بدهی‌هایش را صاف کند و از طرفی هم به پیشرفته‌ترین قابلیت‌ها مجهز شود

در سال ۲۰۷۷ و در جهانی غرق در تکنولوژی، شما در نقش کاراکتری به نام V قرار خواهید گرفت. شخصی خانه به دوش که از هر فرصتی برای پول درآوردن استفاده می‌کند و در شهر شلوغ نایت‌سیتی، جایی بین لس‌آنجلس و سن‌فرانسیسکو، مشغول گذران زندگی است. شما با قبول کردن خرده‌کارهایی از سوی افراد مختلف پول به‌دست می‌آورید و ضمن صاف کردن بدهی‌هایتان نسبت به افراد خطرناک شهر، به دنبال خرید تجهیزات ویژه سایبری نیز خواهید بود تا هرچه بیشتر در بطن این جهان دیوانه‌وار و تکنولوژیک فرو بروید. شهری که هر بخش آن تحت کنترل ابرسازمان‌های مختلفی قرار دارد که شدیدا برای به‌دست آوردن قدرت بیشتر با یکدیگر رقابت می‌کنند. برخلاف آثار قبلی موفق‌ترین استودیو لهستانی، در Cyberpunk 2077 قهرمان بازی همان کسی خواهد بود که شما دوست دارید باشد. در ابتدای بازی شما این توانایی را دارید که پروتاگونیست دلخواه خود را بسازید و در این بخش به موارد مختلفی چون تغییر جنسیت، تغییر برخی شاخصه‌های اصلی و جالب‌تر از همه انتخاب یک سرگذشت و پس‌زمینه برای گذشته کاراکتر خود دسترسی خواهید داشت. علاوه بر این، قادر به ارتقا برخی از ویژگی‌های کلیدی شخصیت اصلی بازی پیش از شروع کار نیز هستید.

دنیای جهان‌باز سایبرپانک 2077 که با نام نایت‌سیتی شناخته می‌شود، لبریز از لوکیشن‌های محلی و کوچه و پس‌کوچه‌های مختلف است که به چند منطقه مختلف تقسیم می‌شود و در هر بخش شاهد دشمنان و گروه‌های متفاوتی هستیم. بر اساس ادعای سازندگان، بازی بدون هیچ لودینگی، این اجازه را به شما می‌دهد که آزادانه درون شهر بچرخید و بخش‌های مختلف آن را با خودرو یا به‌صورت پیاده بگردید. از تیراندازی در بزرگراه‌های درون خودروهای پرسرعت بگیرید تا خیابان‌ها و کوچه‌های متراکم بازی که خطرناک‌ترین نقاط شهر محسوب می‌شوند.

Cyberpunk 2077

تخریب‌پذیری دیوارها و اشیای موجود در جهان بازی در حین مبارزات کاملا به چشم‌ می‌آیند

در جریان دموی بازی کاراکتر «وی» همراه با شخصی به نام جکی، یک متحد با ابهت و البته صمیمی، وارد پناهگاه تحت کنترل یکی از گروه‌های گنگستری می‌شود تا یک فرد گمشده را پیدا کند. درگیری مسلحانه‌ای که میان شما و گروهی از گنگسترهایی که در حال اخاذی از بازارسیاه هستند رخ می‌دهد، باعث می‌شود تا اوضاع خیلی سریع به هم بریزد. اکشن‌های بازی با کاور گرفتن‌های متعدد V برای اینکه بتواند دست بالا را داشته باشد و دشمنان را از پای دربیاورد، بسیار گیرا و تاثیرگذار به نظر می‌رسند. ضمن اینکه در این درگیری‌ها شاهد تخریب‌پذیری دیوارها و برخی دیگر از اشیای موجود در محیط بازی نیز بودیم. با توجه به اینکه با یک اثر نقش‌آفرینی روبرو هستیم، میزان صدماتی که هر یک از دشمنان دریافت می‌کنند، بالای سرشان به نمایش درمی‌آید و با توجه به سلاح‌هایی که در اختیار دارید، مقدار این صدمات متفاوت خواهد بود. بعد از اینکه گنگسترها از سر راه برداشته شدند، وی و جکی هدف خود را به جای مشخصی منتقل می‌کنند تا منتظر ماشینی از سوی تیم تا دندان مسلح تاروما باشد که در خدمت مولتی‌میلیاردرهای شهر نایت‌سیتی هستند.

باتوجه به اینکه ویژگی‌های کلیدی و لوکیشن‌های بازی خیلی زیاد تکرار نمی‌شوند، به همین دلیل کمی زمان می‌برد تا به دنیای سایبرپانکی بازی عادت کنید. با این حال، طرح و کانسپت اصلی که پشت بخش‌های مختلف بازی قرار دارد، به اندازه‌ای آشنا هستند که بتوانیم با آن کنار بیاییم. فضای علمی-تخیلی سنگین بازی و روبرو شدن با مردمی که تکنولوژی توانایی‌های جدید و خارق‌العاده‌ای به آن‌ها داده است، حس و حالی شبیه به بازی‌های قبلی سی دی پراجکت رد دارد. بازی از لحاظ بصری و زیبایی عملکردی بسیار عالی از خود نشان می‌دهد و در تضاد آشکاری با دنیاهای سایبرپانکی تاریکی مثل Blade Runner، Altered Carbon و Johnny Mnemonic قرار دارد. در سایبرپانک 2077 وقتی به صفحه نمایش نگاه می‌کنید، تنوع بسیار زیادی را مشاهده خواهید کرد که ما را به یاد زیرژانرهای زیاد و متنوعی می‌اندازد.

Cyberpunk 2077

سیستم انتخاب دیالوگ‌ها بسیار پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر از سری ویچر خواهد بود و می‌تواند بازیکن را وارد مسیرهای کاملا متفاوتی کند

بازی جدید سازندگان The Witcher کاملا به ریشه‌های نقش‌آفرینی خود پایبند است و تیم توسعه‌دهنده قصد دارد تا داستان‌گویی و روایت قابل تغییر خود را گسترده‌تر و عمیق‌تر از قبل در این اثر به کار گیرد. حالا بسیاری از تصمیمات شما، در بازی تاثیرگذار خواهند بود و ماجراجویی V را به شکل جالبی به سمت مسیرهای متفاوتی هدایت خواهند کرد. سایبرپانک 2077 از یک سیستم انتخاب دیالوگ پیچیده بهره می‌برد که هر یکی از گزینه‌های آن می‌تواند پیامدهای مختلفی را به دنبال داشته باشد. در جریان انتخاب دیالوگ‌ها شما در حقیقت جنبه‌های مختلف شخصیت خود را نشان می‌دهید. برای مثال شما می‌توانید کنجکاو جلوه کنید یا خود را با ابهت نشان دهید یا اینکه با دروغ گفتن به هرقیمتی که شده ماجرا را به سمتی بکشانید که خودتان دوست دارید. با این وجود، برخی کاراکترها هم وجود دارند که با استفاده از قابلیت‌های خود می‌توانند شرایط را به ضرر شما تغییر دهند. در جریان یکی از گفتگوهایی که البته بازیکن به کلی می‌توانست از آن عبور کند، شخصیت وی را می‌بینیم که توسط یکی از مامورین کمپانی میلی‌کورپ دستگیر شده و ذهن V هم توسط یکی از افراد این سازمان هک شده است. در چنین شرایطی و با توجه به اینکه طرف مقابل می‌تواند راست یا دروغ بودن حرف‌های شما را متوجه شود، انتخاب دیالوگ‌ها حساسیت بسیار بالایی پیدا می‌کند. پس از اینکه V توانست با دیالوگ‌هایی مسالمت‌آمیز از دست افراد این سازمان خلاص شود، به سمت گروهی دیگر از گنگسترهای بازی به نام Maelstorm می‌رود که به شدت پیشرفته هستند و ظاهری شبیه به غول‌های نئونی دارند.

استفاده از انسان‌های تکامل‌یافته از طریق ابزارهای سایبری، یکی از پایه‌های اساسی بازی به شمار می‌رود که به خوبی نقش مهم تکنولوژی را در افراد جامعه و همچنین روند پیشرفت کاراکتر اصلی به نمایش می‌گذارد. در سایبرپانک 2077 بسیاری از مکانیزم‌های اساسی و آشنای سبک نقش‌آفرینی مثل ارتقا سطح، به‌دست آوردن مهارت‌های جدید و جستجوی محیط برای یافتن آیتم‌های به درد بخور، به کار گرفته شده است، اما این موارد عملکرد چندان موثری در پیشرفت بازیکن ندارند. بازی کلاس‌های مختلفی دارد ولی شما کلاس‌ها را انتخاب نمی‌کنید، بلکه در مواقعی که اجازه تجهیز کاراکتر خود را دارید، می‌توانید ارتقای موردنظر را در راستای کلاس موردعلاقه خود انجام دهید. برای مثال شما می‌توانید تجهیزاتی را انتخاب کنید که به افزایش اعتبار خیابانی شما که با نام Street Cred در بازی شناخته می‌شود، کمک کند. این اعتبار باعث می‌شود تا برخی از مکان‌های شهر برای شما باز شود. برای اعمال این ارتقاهای سایبری روی V باید به RipperDoc مراجعه کنید و قطعات جدیدی با انتخاب خودتان بخرید.

Cyebrpunk 2077

ارتقا کاراکتر و استفاده از مهارت‌های جدید، روش‌های تازه‌ای را برای مقابله با دشمنان پیش روی بازیکن قرار می‌دهد

با رسیدن وی به مکان دکتر ویکتور در نزدیکی آپارتمان خودش، ما توانستیم برخی از این تجهیزات تقویت‌کننده را مشاهده کنیم. برای مثال یک چشم سایبری به شما اجازه زوم بیشتر، شناسایی دشمنان و مشاهده سطح و برخی ویژگی‌های آنان را می‌دهد. نکته جالب، سکانسی است که در حین آپگرید مشاهده می‌کنیم که در آن کاراکتر ریپرداک چشم قدیمی شما را از جایش درآورده و چشم جدید را کار می‌گذارد و این صحنه با نمایشی کامل از شخصیت پروتاگونیست روی صندلی جراحی همراه است. استفاده از این ویژگی کمک می‌کند تا قبل از مبارزه از سطح حریفان خود مطلع شوید و از له شدن زیر ضربات دشمنان قوی‌تر جلوگیری کنید. در حین درگیری با گروه Maelstorm، شاهد استفاده V از قابلیت‌های جالبی بودیم. برای مثال او با هک کردن حافظه داخلی یکی از دشمنان توانست اطلاعات مهمی را از او بدزد و سپس با مصرف داروهایی مخصوص، نوعی حالت اسلوموشن در گیم‌پلی ایجاد کرد. همچنین در یکی از صحنه‌های جالب، او از راه دور یکی از سلاح‌های دشمنان را غیرفعال کرد و سپس با چند حرکت آکروباتیک و خنجرهایی که روی بازویش نصب شده بود (مثل چیزی که در اولین تیزر بازی مشاهده کردیم)، دشمن را از میان برداشت.

با اینکه این بخش از نمایش تقریبا اکشن‌ترین قسمت گیم‌پلی بود و در جریان آن، مبارزه با یک باس‌فایت را که از مهارت‌ها و سلاح‌های بسیار قدرتمند بهره‌مند بود (مثل یک شاتگان دو لول که گلوله‌هایش از داخل دیوارها هم عبور می‌کرد) مشاهده کردیم، اما همچنان اهداف و کارهای دیگری نیز برای انجام در بازی وجود داشت. سازندگان در جریان پخش این گیم‌پلی اشاره کردند که بسیاری از رویدادها و اتفاقاتی که نمایش داده شد، اختیاری بودند. در حالی که درگیری با گروه Maelstorm یا توافق با ابرسازمان‌های مختلف امری محتمل و از پیش تعیین شده نیستند، اما بسته به انتخاب‌های شما، روند این قضایا و نحوه اتفاق افتادن آن‌ها متفاوت خواهد بود.

Cyberpunk 2077

دموی بازی Cyberpunk 2077 در E3 2018 با تمام جزئیاتش بسیار خوب و غافلگیرکننده ظاهر شد، اما باید به یاد داشته باشیم که هنوز جهان بسیار بزرگ‌تری با سیستم‌های مختلفی برای جستجو و هرج و مرج وجود دارد. برخی از ایده‌های موجود در گیم‌پلی شاید فاصله زیادی با مسیری که سی دی پراجکت رد تا به امروز طی کرده است داشته باشند، اما جهان بازی از لحاظ بصری به قدری با جزئیات و غنی طراحی شده است که دوست داریم هر چه سریع‌تر پا به نایت‌سیتی بگذاریم. به هر حال این بازی مدت زیادی است که مراحل توسعه را پشت سر می‌گذارد و ما نیز به‌شدت هیجان‌زده هستیم و امیدواریم که برای انتشار اطلاعات جدید بازی، دوباره زمان زیادی را منتظر نمانیم.


منبع Gamespot
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده