// دوشنبه, ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۹

حقایق جالب فیلم Wonder Woman - زن شگفت‌انگیز

در این مطلب به برسی حواشی فیلم زن شگفت‌انگیز (Wonder Woman) به کارگردانی پتی جنکینز و بیان حقایق جالب این اثر خواهیم پرداخت. 

فیلم زن شگفت‌انگیز (Wonder Woman) به کارگردانی پتی جنکینز، روایتی تازه از یکی دیگر از ابرقهرمانان دنیای دی سی (DC)، داستان شاهزاده‌ی آمازون‌ها به نام دایانا است که در جزیره‌ی تمیسکیرا برای تبدیل شدن به یک جنگجوی شکست ناپذیر تحت آموزش قرار گرفته است. در یکی از روزها، خلبانی آمریکایی به نام استیو ترور به همراه هواپیمای خود در جزیره سقوط می‌کند و دایانا پس از نجات وی، از وقوع جنگی بزرگ در دنیا و به دنبال آن، کشته شدن انبوهی از انسان‌ها باخبر می‌شود. در ادامه او تصمیم می‌گیرد تا به همراه استیو رهسپار میدان‌های جنگ شود و ضمن متوقف کردن کشتارها، با آرس، خدای جنگ به مبارزه بپردازد. در ادامه با برسی حواشی فیلم «زن شگفت انگیز» و بیان حقایق جالب این اثر همراه ما باشید:

 • صحنه‌های مربوط به پرنسس دایانا در لندن، به نوعی ادای دینی به فیلم سوپرمن (Superman) محصول سال ۱۹۷۸ به کارگردانی ریچارد دانر است که در آن، شخصیت کلارک کنت برای اولین بار با زندگی شهری روبرو می‌شود. در آن فیلم هم کلارک کنت، لباس ویژه‌اش را پشت یک لباس شهری پنهان می‌کند. در یک کتک کاری شرکت می‌کند و برای عبور از درب گردان نیز به مشکل بر می‌خورد.
 • گل گدوت برای اضافه کردن ۸ کیلوگرم عضله‌ی خالص به بدنش، به مدت ۹ ماه به تمرینات ویژه پرداخت.
 • شخصیت اریش لودن‌دورف با بازی دنی هیوستون، از شخصی حقیقی به همین نام الهام گرفته شده است. لودن‌دورف که یکی از بزرگ‌ترین و بی رحم‌ترین سرداران کشور آلمان به حساب می‌آمد، با پیروزی بر ارتش امپراتوری روسیه در نبرد تاننبرگ که در نخستین روزهای جنگ جهانی اول درگرفت، نقش پررنگی را در وضعیت جنگ ایفا کرد و در سال‌های بعد نیز، نخستین فردی بود که دفتر عضویت حزب نازی را امضاء کرد و از مهم‌ترین محرک‌های اقدامات آدولف هیتلر بود. لودن‌دورف در بیستم دسامبر سال ۱۹۳۷ در سن ۷۲ سالگی در اثر ابتلا به سرطان کبد درگذشت. بسیاری از مورخان و کارشناسان بر این باور هستند که اگر لودن‌دورف تنها سه سال دیگر زنده می‌ماند، هرگز نازی‌ها بازنده‌ی جنگ جهانی دوم نمی‌شدند. او در «زن شگفت‌انگیز» به عنوان یکی از فرمانده‌های ارشد آلمان، دستور استفاده از گاز خردل را صادر کرد. گازی که پس از استشمام، باعث ذوب شدن بافت‌های بدن و بسته به شدت تاثیر، منجر به کوری موقتی یا دائمی، آسیب دائمی به ریه و حتی مرگ دردناک می‌شود.

 • صحنه‌های مربوط به جزیره‌ی تمیسکیرا به عنوان خاستگاه زن شگفت‌انگیز و آمازون‌ها، در جزیره‌ی ساحل آمالفی واقع در جنوب ایتالیا فیلمبرداری شد. آنیلو بونتو، طراح تولید کار، در مصاحبه‌ای اظهار کرده بود که آمالفی منطقه‌ای بی‌نقص است. او همچنین در مورد ایتالیا گفته بود که این کشور، دارای آب و هوایی زیبا و آب‌هایی آمیخته از رنگ‌های آبی و سبز است که نه بیش از حد دارای جزر و مد است و نه امواج ویرانگر.
 • در آثار کامیک، دو شخصیت استیو ترور و پرنس دایانا در خلال جنگ جهانی دوم (۱۹۴۵ - ۱۹۳۹) یکدیگر را ملاقات می‌کنند و این در حالی است که این اتفاق در فیلم، در خلال جنگ جهانی اول (۱۹۱۸ - ۱۹۱۴) رقم می‌خورد. سازندگان فیلم به این منظور این تغییر را اعمال کردند که احساس می‌کردند اگر زمان به عقب‌تر برود، شرایط برای پیاده کردن برخی از ایده‌هایشان مهیاتر است. چرا که در جنگ جهانی اول بود که بحث تمدن به معنای امروزی خود مطرح و پایه گذاری شد. همچنین در این دوره، سوالاتی در خصوص حقوق اجتماعی زنان و جنگ مکانیزه شده به وجود آمد که در آن، شما قادر به دیدن شخصی که او را می‌کشید نیستید. اینها برخی از مواردی بود که دوره جنگ جهانی اول را نسبت به جنگ جهانی بعدی، جذاب‌تر می‌کرد.
 • در اساطیر یونانی رومی، گفته شده پس از اینکه هرکول به عنوان قهرمان یونانی، ملکه‌ی تمیسکیرا را فریب داده و کمربند وی را ربوده است، رقابتی بین آمازون‌های تمیسکیرا و هرکول شکل گرفته است. این ماجرا حتی به آثار کامیک دی سی (DC) و مارول (Marvel) نیز راه یافته است. در آثار DC، هرکول شخصیتی زن ستیز و بدذات بود که به دلیل تعرض به آمازون‌های تمیسکیرا، مورد نفرت آنها قرار گرفته است. هرکول در ادامه به عنوان یک ضد قهرمان، موفق به یافتن مسیر رستگاری شد. در کامیک‌های Marvel اما این قضیه معکوس بود. در این آثار، هرکول ابرقهرمانی خوش نام و نزدیک‌ترین دوست شخصیت ثور است و در نقطه‌ی مقابل، ملکه‌ هیپولیتا و آمازون‌ها در جایگاه شخصیت‌های منفی داستان قرار دارند. در آثار مارول، دختر هیپولیتا، آرتوم نام دارد که داستان وی به نوعی موازی با داستان پرنسس دایانا (زن شگفت‌انگیز) است.
 • پتی جنکینز پس از مذاکراتش با برادران وارنر، برای ساخت «زن شگفت‌انگیز» در سال ۲۰۰۵ به توافق رسیده بود. با این وجود در ادامه او باردار شد و به ناچار از پروژه کنار کشید. بنا به اظهارات جنکینز، او برای سال‌های زیادی به دنبال ساخت «زن شگفت‌انگیز» بود و از اینکه دوباره موقعیت ساخت آن را به دست آورد بینهایت خوشحال بود.

Wonder Woman

 • در آثار کامیک، شخصیت زن شگفت‌انگیز، نام مستعار دایانا پرنس را بر اساس نام واقعی یکی از پرستاران ارتش ایالت متحده برای خود بر می‌گزیند که از نظر ظاهری نیز، شباهت بسیاری به وی داشت. با این حال در اواسط فیلم، این استیو ترور است که برای نخستین بار و بدون هماهنگی قبلی، او را با نام دایانا پرنس به دیگران معرفی می‌کند.
 • گل گدوت در تعدادی از بخش‌های فیلم برداری مجدد صحنه‌ها که شامل حضور بدلکاران نیز می‌شد، پنج ماهه باردار بود. از این رو، طراحان لباس فیلم برای دور شکم گدوت از پرده‌ی سبز استفاده کردند و از طریق جلوه‌های ویژه، در تدوین نهایی بدن وی به حالت طبیعی درآمد.
 • پس از فیلم الکترا (Elektra) محصول سال ۲۰۰۵ و با نقش آفرینی جنیفر گارنر در نقش اصلی، «زن شگفت‌انگیز» نخستین فیلمی است که یک ابرقهرمان زن در نقش اصلی آن قرار گرفته است.
 • در بین آمازون‌های تمیسکیرا، دو شخصیت آرتمیس و اورانا نیز حضور دارند که نقش آنها را به ترتیب آن وولف سیه چرده و میلینگ نای فیلیپینی ایفا کرده‌اند. جالب اینجا است که در برخی آثار کامیک، آرتمیس و اورانا به عنوان شخصیت زن شگفت‌انگیز اصلی معرفی شده‌اند.
 • در فیلم «زن شگفت‌انگیز»، تاجی که پرنسس دیانا بر سر می‌گذارد، از شخصیت آنتیوپ با بازی رابین رایت برای وی به یادگار مانده است. هم در آثار کامیک و هم در سریال تلویزیونی «زن شگفت‌انگیز»، دایانا این تاج را به عنوان یکی از سلاح‌هایش مورد استفاده قرار می‌دهد.
 • پتی جنکینز یکی از بزرگترین طرفداران سریال «زن شگفت‌انگیز» در دهه‌ی هفتاد میلادی به حساب می‌آید. در آن مجموعه، لیندا کارتر نقش پرنسس دایانا و لایل واگونر نقش استیو ترور را ایفا کرده بودند و جنکینز به سبب همین علاقه، به دنبال این بود که در فیلم خودش نیز از وجود این دو بازیگر در نقش‌هایی کوتاه استفاده کند. با این وجود، واگونر که در سال ۲۰۰۵ اعلام بازنشستگی کرده بود، حاضر به بازگشت به سینما نشد و کارتر نیز به دلیل تداخل زمان فیلمبرداری کار با برنامه‌هایش، از حضور در فیلم صرف نظر کرد.
 • نقش ملکه هیپولیتا برای نخستین بار به نیکول کیدمن پیشنهاد شد. او که علاقه‌ی زیادی به پتی جنکینز داشت، به دنبال این بود که نقش را ایفا کند ولی تداخل زمان فیلمبرداری فیلم با مراحل ساخت سریال Big Little Lies باعث شد تا او پیشنهاد جنکینز را رد کند. کیدمن در ادامه، در فیلم آکوامن (Aquaman) به عنوان یکی دیگر از محصولات DC، ایفای نقش ملکه آتلانا، مادر شخصیت آرتور کوری/ آکوامن را پذیرفت.
 • ایده‌ی ساخت نسخه سینمایی «زن شگفت‌انگیز» به صورت جدی در سال ۱۹۹۶ مطرح شد. در آن زمان، ایوان رایتمن (Ghostbusters) نیز برای نگارش فیلمنامه‌ی کار و کارگردانی آن استخدام شد. در ژانویه‌ی سال ۲۰۰۱ کمپانی سیلور پیکچرز (Silver Pictures)، تاد الکات (Antz) را برای نوشتن فیلمنامه در نظر گرفت ولی در ادامه، در آگوست سال ۲۰۰۳، لیتا کالوگریدیس (Shutter Island) جایگزین الکات شد. در مارس ۲۰۰۵، جاس ویدون (The Avengers) برای نویسندگی و کارگردانی فیلم انتخاب شد ولی در فوریه‌ی ۲۰۰۷ به دلیل اختلاف نظر با تهیه کنندگان، از پروژه کنار کشید. در نوامبر ۲۰۱۴، میشل مک‌لارن (Breaking Bad) کار هدایت فیلم را بر عهده گرفت اما در مارس ۲۰۱۵، او نیز به دلیل بروز برخی اختلاف نظرها ترجیح داد تا انصراف خود را اعلام کند. اینچنین شد که تهیه کنندگان کار، دوباره به سراغ پتی جنکینز آمدند.
 • زن شگفت انگیز، بخشی از مقدمه‌ی فیلم لیگ عدالت (Justice League)، نخستین قسمت از سه گانه‌ی Wonder Woman و چهارمین فیلم از دنیای سینمایی دی ‌سی (DC Extended Universe) به حساب می‌آید.
 • «زن شگفت انگیز» نخستین فیلم لایو اکشن تاریخ سینما با هدایت یک کارگردان زن است که بودجه‌ای بیش از ۱۰۰ میلیون دلار برای آن هزینه شده است.
 • پتی جنکینز برای ساخت «زن شگفت انگیز»، پیش از هر چیز از آثار ویلیام مولتون مارستون، خالق شخصیت پرنسس دیانا و جورج پرز، نویسنده و تصویرگر آمریکایی الهام گرفته است.
 • شخصیت استیو ترور پس از تماشای جزیره تمیسکیرا، از آن با نام جزیره بهشت (Paradise Island) یاد می‌کند. جزیره بهشت در حقیقت عنوانی بود که در آثار کامیک دهه ۴۰ میلادی و همچنین سریال تلویزیونی دهه ۷۰ «زن شگفت‌انگیز» برای این سرزمین به کار برده می‌شد. در دهه ۸۰ میلادی، جورج پرز به هنگام نگارش نسخه‌های جدید Wonder Woman، کلمه‌ی  یونانی تمیسکیرا (Themyscira) را جایگزین کلمه‌ی بهشت (Paradise) کرد.
 • «زن شگفت‌انگیز» نخستین فیلم سینمایی در کارنامه‌ی گل گدوت به حساب می‌آید که در تیتراژ آن، نام وی در صدر بازیگران قرار گرفته است.
 • در صحنه‌های مربوط به شهر لندن، شخصیت استیو ترور، دایانا را به عنوان منشی خود معرفی می‌کند. این موضوع در واقع ادای دینی است به فصل اول سریال «زن شگفت‌انگیز» که در آن، پرنسس دایانا در خلال جنگ جهانی دوم به عنوان کارمند سرگرد ترور در حال خدمت است.
 • کوبی اسمالدرز، مدل و بازیگر کانادایی، در مقطعی برای ایفای نقش پرنسس دایانا مورد توجه سازندگان فیلم قرار گرفته بود. اسمالدرز پیش از این در انیمیشن The Lego Movie، صداپیشگی پرنسس دایانا را بر عهده داشت و در دنیای سینمایی مارول نیز نقش شخصیت ماریا هیل را ایفا کرده است.
 • طبق آنچه در فیلم «زن شگفت‌انگیز» به تصویر کشیده می‌شود، شخصیت آرس به عنوان خدای جنگ و پسر زئوس، به دنبال نابودی تمام انسان‌هاست. این در حالی است که در آثار کامیک، آرس پس از شنیدن تهدید پرنسس دایانا به نابودی وی، از عملی کردن این نقشه‌اش منصرف می‌شود. دایانا به آرس گوشزد می‌کند که کم شدن تعداد انسان‌ها، در آینده باعث کمتر شدن جنگ‌ها خواهد شد و کمتر شدن جنگ‌ها نیز باعث تضعیف آرس و در نهایت منجر به نابودی وی می‌شود. در واقع شخصیت آرس به نمایش درآمده در فیلم، بسیار شرورتر و کینه توز‌تر از آرس آثار کامیک است و همین موضوع، در نهایت او را به نابودی می‌کشاند.
 • «زن شگفت‌انگیز» پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما با محوریت موضوع جنگ جهانی اول است.

Wonder Woman

 • لیام همسورث و الکساندر اسکارشگورد، از جمله بازیگرانی بودند که برای ایفای نقش شخصیت سرگرد استیو ترور، مورد توجه استودیو قرار گرفتند. کریس همسورث، برادر بزرگتر لیام و استلان اسکارشگورد، پدر الکساندر، پیش از این در چندین فیلم از دنیای سینمایی مارول به ترتیب به جای شخصیت‌های ثور و اریک سلویگ به نقش آفرینی پرداخته‌اند.
 • صحنه‌های مربوط به جنگ جهانی اول در پایگاه هوایی آپر هیفورد در شهرک بیسستر انگلستان فیلمبرداری شده است.
 • «زن شگفت‌انگیز» پس از نمایش در ۴۱۶۵ سالن سینما، در همان هفته‌ی نخست به فروشی بیش از ۱۰۳ میلیون دلار دست یافت و بدین ترتیب بین تمام آثار ساخته شده توسط فیلمسازان زن، از این حیث بهترین رکورد را به نام خود ثبت کرد. پیش از این، این عنوان در اختیار فیلم پنجاه سایه خاکستری (Fifty Shades of Grey) به کارگردانی سم تیلور-وود بود که در هفته‌ی نخست نمایش خود، به فروش ۸۵ میلیون دلار دست یافته بود.
 • انتخاب النا آنایا برای ایفای نقش دکتر مارو، در واقع ادای دینی بود به نقش آفرینی وی در فیلم پوستی که در آن زندگی می‌کنیم (The Skin I Live In) به کارگردانی پدرو آلمودوار که در آن اثر، آنایا صورتش را پشت یک ماسک پنهان می‌کند. پتی جنکینز یکی از طرفداران جدی فیلم‌های پدرو آلمودوار است.
 • گل گدوت به عنوان بازیگر نقش پرنسس دایانا و امیلی کری به عنوان بازیگر دوران کودکی این شخصیت، هر دو در روز سی‌ام آوریل به دنیا آمده‌اند.

Wonder Woman

 • کیت بکینسیل، ساندرا بولاک، میشا بارتون، ریچل بیلسون، کاترین زتا جونز، سارا میشل گلر، آنجلینا جولی، جسیکا بیل، اوا گرین، کریستینا هندریکس، کریستن استوارت، اولگا کوریلنکو و الودی یونگ، از جمله بازیگرانی بودند که در سال‌های اخیر برای ایفای نقش پرنسس دایانا مد نظر استودیو قرار گرفتند.
 • پتی جنکینز پس از نمایش فیلم اعتراف کرد که در نگاه اول، فکر می‌کرد گل گدوت برای ایفای نقش زن شگفت‌انگیز گزینه‌ی مناسبی نیست.
 • سازندگان «زن شگفت‌انگیز» برای نحوه‌ی روایت این اثر از فیلم‌های سوپرمن (Superman)، بتمن آغاز می‌کند (Batman Begins)، سری فیلم‌های ایندیانا جونز (Indiana Jones)، کازابلانکا (Casablanca) و انیمیشن پری دریایی کوچولو (The Little Mermaid) الهام گرفته‌اند.
 • کانی نلسن که در «زن شگفت‌انگیز» نقش هیپولیتا، مادر پرنسس دایانا را ایفا کرده، پیش از این در فیلم مرد پولادین (Man of Steel) به عنوان نخستین فیلم دنیای سینمایی دی سی، قرار بود نقش شخصیت لارا را ایفا کند که در نهایت این نقش به آیلیت زورر رسید. گل گدوت نیز از گزینه‌های بازی در نقش شخصیت فیورا بود که در ادامه آنتیه تراوه، بازیگر آلمانی آن را ایفا کرد.
 • در آثار کامیک، اصل و نسب شخصیت دایانا/ زن شگفت‌انگیز به سکاها بازمی‌گردد که کوچ نشینانی آریایی تبار بودند و در دوران هخامنشیان، در مجاورت ایران زندگی می‌کردند. برخی از پژوهشگران، اصالت شخصیت رستم و خاندان وی در شاهنامه‌ی فردوسی را نیز به همین سکایی‌ها نسبت داده‌اند.
 • صحنه‌های مربوط به اسب سواری دایانا در خلال جنگ، پس از اتمام کار فیلمبرداری و به نسخه‌ی نهایی اضافه شد. پتی جنکینز احساس می‌کرد که صحنه‌های مربوط به دایانا در جنگ، فاقد آن تنش لازم است و از این طریق، سعی کرد تا دایانا را بیشتر درگیر اتفاقات جنگ و خشونت‌های جاری در آن کند.
 • ویلیام تی جنکینز، پدر پتی جنکینز نیز همچون شخصیت استیو ترور، کاپیتان نیروی هوایی و خلبان جنگنده‌های آمریکایی بود.
 • اوا گرین از گزینه‌های بازی در هر دو نقش پرنسس دایانا و دکتر مارو بود.
 • گل گدوت در کنار بن افلک و ارزا میلر، تنها بازیگرانی به حساب می‌آیند که در یک سال، در دو فیلم از محصولات دی سی به ایفای نقش پرداخته‌اند.
 • پتی جنکینز ۱۴ سال پس از ساخت نخستین فیلم سینمایی‌اش تحت عنوان هیولا (Monster)، «زن شگفت‌انگیز» را به عنوان دومین اثر سینمایی خود کارگردانی کرد. «هیولا» جایزه‌ی اسکار بهترین بازیگر زن را برای شارلیز ترون به ارمغان آورد و جنکینز نیز به واسطه‌ی کارگردانی و نگارش فیلمنامه‌ی آن، مورد تحسین گسترده‌ی منتقدان قرار گرفت.
 • در طول فیلم، هیچ کس شخصیت پرنسس دایانا را با عبارت زن شگفت‌انگیز مورد خطاب قرار نمی‌دهد.
 • نیکلاس ویندینگ رفن، فیلمساز دانمارکی که ساخت آثار مطرحی همچون راندن (Drive)، برانسون (Bronson) و شیطان نئونی (The Neon Demon) را در کارنامه دارد، علاقه مند بود تا کارگردانی «زن شگفت‌انگیز» را بر عهده بگیرد. او کریستینا هندریکس را که در فیلم Drive نیز با وی همکاری داشت، برای ایفای نقش پرنسس دایانا در نظر گرفته بود.
 • عموم طرفداران کتاب‌های کامیک بر این باور هستند که شخصیت زن شگفت‌انگیز، نخستین شخصیت ابرقهرمان زن این آثار است در حالی که این تصور اشتباه است. نخستین شخصیت ابرقهرمان زن، فانتوما (Fantomah) نام داشت که توسط فلچر هنکس خلق و در کامیک Jungle Comics #2 در فوریه‌ی سال ۱۹۴۰، یک سال پیش از معرفی شخصیت زن شگفت انگیز، از وی رونمایی شد. فانتوما زنی برخاسته از مصر باستان بود که در دنیای مدرن با شخصیت‌های شرور به مبارزه می‌پرداخت. این شخصیت با عدم استقبال مخاطبان روبرو شد و خیلی زود، عرصه‌ی رقابت را به زن شگفت‌انگیز واگذار کرد.
 • نسخه‌ی جدید «زن شگفت‌انگیز»، تنها اثر نمایشی به حساب می‌آید که کودکی پرنسس دایانا را به تصویر کشیده است.
 • «زن شگفت‌انگیز» پس از فیلم‌های تانک گرل (Tank Girl) و پانیشر: منطقه جنگی (Punisher: War Zone)، سومین فیلم بر اساس آثار کامیک به حساب می‌آید که کارگردانی آن را یک فیلمساز زن بر عهده داشته است.
 • پس از فصل اول سریال Wonder Woman و نسخه انیمیشن سال ۲۰۰۹، این سومین مرتبه است که شخصیت اتا کندی، در یک اثر نمایشی به تصویر کشیده می‌شود. نقشی که لوسی دیویس در «زن شگفت‌انگیز» آن را ایفا کرده است، شباهت بسیاری به اتا کندی کامیک‌های کلاسیک دارد. در کامیک‌های جدید، این شخصیت یک زن آفریقایی تبار است.
 • «زن شگفت‌انگیز» شانزدهمین فیلم ابرقهرمانی تاریخ سینما به حساب می‌آید که در همان هفته‌ی اول نمایش خود، به فروشی بیش از ۱۰۰ میلیون دلار دست یافت.
 • پتی جنکینز و جف جانز، بیشتر بخش‌های فیلمنامه‌ی آلن هاینبرگ را بازنویسی کردند. ولی در نهایت با نظر چارلز راون به عنوان تهیه کننده، نام آنها در عنوان بندی فیلم قرار نگرفت. در تیتراژ پایانی فیلم، آلن هاینبرگ به عنوان فیلمنامه نویس و زک اسنایدر، آلن هاینبرگ و جیسون فوکس به عنوان نویسندگان داستان کار معرفی می‌شوند.
 • تریشا بروک (The Walking Dead)، میمی لدر (The Leftovers)، کارین کاسوما (The Man in the High Castle)، کاترین هاردویک (Twilight)، آنجلینا جولی (First They Killed My Father)، جولی تایمور (Frida) و کاترین بیگلو (The Hurt Locker) سایر گزینه‌های کارگردانی فیلم «زن شگفت‌انگیز» بودند.
 • لیندا کارتر، بازیگر نقش پرنسس دایانا در مجموعه‌ی تلویزیونی «زن شگفت‌انگیز» و پتی جنکینز، هر دو در روز بیست و چهارم جولای به دنیا آمده‌اند.

Wonder Woman

 • «زن شگفت‌انگیز» پس از فیلم گرین لنترن (Green Lantern) محصول سال ۲۰۱۱، نخستین فیلم دی سی است که هیچکدام از دو شخصیت بتمن و سوپرمن در آن حضور ندارند.
 • تارون اگرتون برای ایفای نقش برادر پرنسس دایانا به نام لنوکس، مورد توجه استودیو بود.
 • شخصیت مرسی گریوز که در فیلم بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت (Batman v Superman: Dawn of Justice) نقش وی را تاپو اوکاموتو ایفا کرده، در آثار کامیک به عنوان یکی از آمازون‌ها معرفی شده است.
 • «زن شگفت‌انگیز» پس از فیلم‌های ۳۰ روز شب (30 Days of Night) و خاستگاه مردان ایکس: ولورین (X-Men Origins: Wolverine) سومین فیلم ساخته شده بر اساس آثار کامیک است که دنی هیوستون در آنها به ایفای نقش پرداخته است.
 • بر خلاف آثار نمایشی پیشین که بر اساس شخصیت زن شگفت انگیز ساخته شده، در این فیلم خبری از هواپیمای نامرئی (invisible plane) وی نیست.
 • شارلیز ترون که با نقش آفرینی در فیلم قبلی پتی جنکینز، اسکار بهترین بازیگر زن را از آن خود کرده بود، توسط وی برای حضور در این فیلم نیز دعوت شد ولی در نهایت این همکاری میسر نشد.
 • شخصیت سرهنگ دارنل با بازی استفان رودری، اگرچه حضور بسیار کوتاهی در فیلم دارد، ولی شخصیت وی به طور کامل از آثار کامیک برداشت شده است. دارنل تنها شخصیت فیلم است که زن شگفت‌انگیز را با عنوان شاهزاده خانم (Miss Prince) خطاب می‌کند.
 • «زن شگفت‌انگیز» نخستین فیلم لایو اکشن تاریخ سینما است که به طور مستقل، به آمازون‌ها می‌پردازد. اگرچه کمپانی برادران وارنر از سال ۱۹۹۶ به دنبال ساخت این اثر بود، ولی تا سال ۲۰۱۳ به صورت رسمی با هیچ بازیگری برای ایفای نقش‌های مختلف فیلم وارد مذاکره نشد.
 • اسکات ایستوود که در فیلم جوخه انتحار (Suicide Squad) در نقش ستوان ادواردز ظاهر شده است، یکی از گزینه‌های برادران وارنر برای ایفای نقش استیو ترور بود.
 • برادران وارنر رقم ۳ میلیون دلار را صرف تبلیغات تلویزیونی «زن شگفت‌انگیز» کرد. این در حالی است که برای تبلیغات فیلم دیگر دی سی، جوخه انتحار (Suicide Squad) رقم ۲/۶ میلیون دلار هزینه شده بود.
 • در ابتدای فیلم، هنگام به تصویر کشیدن داستان خدایان که از زبان هیپولیتا روایت می‌شود، شاهد شخصیت پوزئیدون (خدای دریا) هستیم که یک نیزه‌ی سه شاخ را در دست دارد. این نیزه همان سلاحی است که شخصیت آکوامن در فیلم‌های دی سی از آن استفاده می‌کند.
 • لورن شولر دانر که تهیه کنندگی آثار مطرحی همچون ددپول (Deadpool)، سری فیلم‌های مردان ایکس (X-Men) و سریال تلویزیونی لژیون (Legion) را در کارنامه دارد، در مقطعی به دنبال تولید فیلم «زن شگفت‌انگیز» بود.
 • شخصیت آنتیوپ که رابین رایت نقش آن را ایفا می‌کند، در حقیقت متعلق به کامیک‌های اصلی Wonder Woman نیست. در سال ۱۹۸۴، یعنی ۵ سال پس از لغو سریال «زن شگفت‌انگیز» توسط شبکه‌ی CBS که به دلیل پایین آمدن رتبه‌ی مجموعه و همینطور عدم تمایل بازیگران اصلی برای حضور مجدد رخ داد، آنتیوپ برای نخستین بار وارد آثار کامیک دی سی شد.
 • زک اسنایدر در حضوری کوتاه در فیلم، نقش یک سرباز را ایفا کرده است.

Wonder Woman

 • اگرچه اشاره می‌شود که زخم صورت دکتر مارو در اثر آتش سوزی به وجود آمده، اما از ظاهر وی اینگونه به نظر می‌رسد که این زخم در اثر برخورد گاز خردل ایجاد شده است. گاز خردل قدرت خورندگی و فاسد کردن دارد و غشاء مخاطی بدن را از بین می‌برند. ماسک صورت دکتر مارو از پروتز واقعی ایجاد شده که زخم صورت وی را پوشش می‌دهند. این ماسک پس از جنگ توسط انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها توسعه یافته که جنس عمده‌ی آنها از فلز قلع بوده و رنگشان نیز اغلب همرنگ پوست بدن بود. همچنین برای طبیعی‌تر جلوه کردن ماسک، مقداری مو به آن اضافه می‌شد. این ماسک‌ها نخستین نسل پروتزهای زیبایی بودند که برای کمک به سربازان آسیب دیده به وجود آمدند.
 • در یکی از صحنه‌های پایانی فیلم، زمانی که پرنسس دایانا در لندن حضور دارد، شاهد تصاویر تعدادی از سربازان کشته شده در جنگ جهانی اول هستیم که عکس آنها با پونز به تابلویی چسپانده شده است. در این صحنه علاوه بر تصویر استیو ترور، می‌توان به تصاویر چهره‌های سرشناسی همچون زیگفرید ساسون، شاعر جنگ و خلبان بریتانیایی، ستوان دوم ویلفرد اوون، شاعر بریتانیایی، سرهنگ دوم جان مک کری، شاعر و پزشک کانادایی و جویس کیلمر، روزنامه نگار و شاعر آمریکایی اشاره کرد. البته در این میان، زیگفرید ساسون در دنیای واقعی در سن ۸۰ سالگی و در اثر ابتلا به سرطان معده درگذشت.
 • شخصیتی زنی که پرنسس دایانا، لباس‌های وی را قبل از  ورود به مهمانی به چنگ می‌آورد در حقیقت همان فاوستا گریبلز، تبهکار نازی اهل سوئیس در کامیک‌های مربوط به Wonder Woman است. لیندا دی جورج، نقش این شخصیت را در اپیزود فاوستا، زن شگفت انگیز نازی (Fausta, the Nazi Wonder Woman) از سریال زن شگفت‌انگیز (Wonder Woman) ایفا کرده است.
 • تصویر شخصیت استیو ترور در مقابل هواپیمای جنگی، از عکس به یادگار مانده از ادی ریکنبکر، خلبان مشهور آمریکایی الهام گرفته شده است.

Wonder Woman

 • این نخستین بار است که شخصیت پرنسس دایانا از گوشواره استفاده نمی‌کند. در کتاب‌های کامیک، گوشواره‌های دایانا این توانایی را به وی می‌دهند که در هر محلی از جمله خارج از جو زمین، قادر به نفس کشیدن باشد. در نهایت این ایده به دلیل اینکه شخصیت زن شگفت‌انگیز را بیش از حد قدرتمند می‌کرد، مورد استفاده قرار نگرفت.
 • در ابتدا، یکی از نقش‌های فیلم به کیت بلانشت پیشنهاد شد ولی وی آن را رد کرد. او در همین سال در فیلم ابرقهرمانی ثور: رگنراک (Thor: Ragnarok) محصول مارول، در نقش هلا ظاهر شد.
 • دو فیلم کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو (Captain America: The First Avenger) محصول مارول و زن شگفت‌انگیز (Wonder Woman) محصول دی سی از نظر ساختاری شباهت‌های بسیاری به هم دارند. هردو به جنگ جهانی اشاره دارند (یکی دوم و دیگری اول). هر دو فیلم از نظر زمانی، نخستین فیلم جهان سینمایی خود هستند و همچنین بلافاصله پس از نمایش این دو فیلم، نخستین اثر گروهی آنها به نمایش در می‌آید (The Avengers و Justice League). در هر دو فیلم، یک افسر ارشد آلمانی به قدرتی ماورا طبیعی دست می‌یابد. در اواخر هر دو فیلم، شخصیتی به نام استیو با نقش آفرینی بازیگری به نام کریس، پس از انفجار بزرگ هواپیما به نظر می‌رسد که جان خود را از دست داده است (کریس ایوانر در نقش استیو راجرز و کریس پاین در نقش استیو ترور).

Wonder Woman

 • در اواخر فیلم، شخصیت آرس به زن شگفت انگیز دستور می‌دهد تا دکتر مارو را بکشد ولی او از این فرمان سرباز می‌زند. این اتفاق در حقیقت در سری کامیک‌های The New 52 رخ می‌دهد و به جای شخصیت دکتر مارو نیز شخصیت مینوتور حضور دارد.
 • در طول فیلم چیزهایی به تصویر کشیده می‌شود که به نوعی به میراث الهی پرنسس دایانا اشاره دارند. در برج تمیسکیرا، تصویر گاو نر روی صخره‌ای قابل مشاهده است. در اسطوره‌های یونانی، زئوس اغلب به شکل گاو نر نمایش داده می‌شود. جنگی که در کلیسای روستایی در بلژیک رخ می‌دهد. دایانا در حال کار در موزه لوور پاریس دیده می‌شود. با توجه به رمان کد داوینچی نوشته دن براون، لوور محل سکونت حداقل یک عضو از خانواده‌ی انسانی عیسی مسیح است.
 • پوسترهای فیلم «زن شگفت‌انگیز» دارای تم رنگی خاصی هستند. آبی نماد سرزمین تمیسکیرا است. نارنجی نماد گاز خردل و قرمز نماد مبارزه نهایی با شخصیت آرس.

 

برای تماشای آنلاین فیلم Wonder Woman به وب‌سایت فیلیمو مراجعه کنید


منبع IMDB
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده