// پنجشنبه, ۳۰ آذر ۹۶ ساعت ۱۰:۵۹

در این مقاله به هفت نظریه برتر و محبوب در مورد والدین احتمالی ری در دنیای جنگ ستارگان (Star Wars) خواهیم پرداخت. در ادامه با زومجی همراه باشید.

ادامه این مطلب ممکن است که داستان فیلم‌های دنیای جنگ ستارگان را برای شما فاش کند.

فیلم Star Wars: The Force Awakens (جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد) در سال ۲۰۱۵ روی پرده‌های سینما رفت و با وجود رکوردهایی که این فیلم شکست، اما سوا‌ل‌های بدون جواب زیادی را باقی گذاشت. شاید یکی از مهم‌ترین این سوالات در مورد والدین واقعی ری با بازی دیزی ریدلی، باشد. شخصیتی که خیلی زود به یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های دنیای جنگ ستارگان تبدیل شد، اما گذشته کاملا ناشناخته‌ای دارد و تنها می‌دانیم شخصی که ظاهرا پدر ری بوده، او را در سیاره جاکو (Jakku) رها کرده است. در بخشی از این فیلم می‌بینیم که ری به BB-8 می‌گوید که او باید منتظر خانواده‌اش در سیاره جاکو بماند و او متعهد هست که به این سیاره بیابانی بازگردد.

Star Wars: The Force Awakens

با این حال، خانواده همیشه بخش مهمی از دنیای جنگ ستارگان بوده و به همین دلیل است که شناختن هویت واقعی خانواده قهرمانان دنیای جنگ ستارگان همیشه مهم بوده است. در بخشی از فیلم The Force Awakens، ماز کاناتا با بازی لوپیتا نیونگو، به ری می‌گوید که منتظر هرکسی که در سیاره جاکو هستی، او هرگز باز نمی‌گردد. با این حال، ما هنوز نمی‌دانیم که چه کسی ری را در سیاره جاکو رها کرده است، اما طرفداران نظریه‌های مختلفی را در مورد آن منتشر کرده‌اند. برخی از این نظریه‌ها کاملا غیر منطقی هستند، اما نظریه‌های جالب و قابل توجه‌ای نیز وجود دارند که در این مقاله به برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

بسیاری اعتقاد داشتند که شخصیت جین آرسو با بازی فلیسیتی جونز، در فیلم Rogue One: A Star Wars Story (روگ وان: داستانی از جنگ ستارگان) مادر ری است، اما با توجه به اتفاقات و پایان این فیلم، کاملا بعید است که این موضوع درست باشد. حتی احتمال اینکه ری پیش از اتفاقات این فیلم به‌دنیا آمده باشد و جین آرسو پیش از شروع آخرین ماجراجویی خود، دخترش را به سیاره جاکو برده باشد نیز غیر ممکن است، چرا که ری تنها ۱۹ سال سن دارد و فاصله زمانی اتفاقات این فیلم‌ها نیز بیش از ۲۰ سال است. حال به مناسبت اکران فیلم Star Wars: The Last Jedi (جنگ ستارگان: آخرین جدای) به هفت نظریه برتر و محبوب در مورد والدین ری در این مقاله خواهیم پرداخت.

Star Wars: The Force Awakens

۷: هان سولو و/یا پرنسس لیا

رابطه پرنسس لیا با بازی کری فیشر و هان سولو با بازی هریسون فورد، هیچگاه یک رابطه ساده نبوده است و اغلب شاهد کارهای عجیبی از این دو شخصیت محبوب بوده‌ایم، اما قطعا این موارد، دلایلی نیست که آن‌ها در ابتدای فیلم قبلی در کنار هم نبودند. بن سولو با بازی آدام درایور که در فیلم او را بیشتر با نام کایلو رن می‌شناسیم، در واقع دلیل اصلی این موضوع بوده است، اما برخی طرفداران اعتقاد دارند که ری فرزند دوم هان سولو و پرنسس لیا است و آن‌ها او را در سیاره جاکو رها کردند تا او از او در برابر کایلو رن محافظت کنند. با این حال، کایلو نفرت کمی از والدین خود دارد و بنابراین ممکن است که او از وجود خواهر کوچکش خبر نداشته باشد.

همچنین این امکان وجود دارد که ری دختر هان یا لیا باشد. آن‌ها هرگز با یکدیگر ازدواج نکرده‌اند و بدیهی است که در طول ۳۰ سال گذشته و بین اتفاقات دو فیلم Return of the Jedi و The Force Awakens، همیشه در کنار هم نبوده باشند. بنابراین ری می‌تواند دختر لیا یا دختر هان باشد. با این حال، در فیلم The Force Awakens ری شخصیت آشنایی برای هان و لیا نبود و حتی آن‌ها هیچگاه به وجود فرزند دیگری در این فیلم اشاره نکردند و احتمال درست بودن این نظریه کم است.

Star Wars: The Last Jedi

۶: رهبر محفل - اسنوک

مردم در تلاش هستند تا بتوانند ارتباطی بین دو شخصیت ری و اسنوک، رهبر محفل با بازی اندی سرکیس، پیدا کنند و هر راهی را که فکر کنید تا به امروز امتحان کرده‌اند. می‌دانیم که اسنوک شخصیت اسرار آمیز و بسیار شروری دارد و او کسی است که بن سولو را به سمت تاریکی وسوسه کرده و او را به شخصیت کایلو رن تبدیل کرده است. با این حال، برخی اعتقاد دارند که او به نحوی با ری نیز ارتباط دارد. این گروه معتقد هستند زمانی که اسنوک بن را وسوسه می‌کند و او را به سمت تاریکی می‌برد، لیا و هان تصمیم می‌گیرند چیزی را که برای اسنوک مهم است مثل یک کودک، از او بدزدند. این گروه می‌گویند که این دو نفر ری را که فرزند اسنوک است، دزیده و در سیاره جاکو رها کرده‌اند و حال اسنوک به دنبال گرفتن انتقام از خانواده کایلو رن است. با این حال، احتمال درست بودن این نظریه خیلی ضعیف است، چرا که انتقام گرفتن بخشی از برنامه و اهداف اسنوک نیست (براساس خلاصه داستان فیلم) و هنوز به درستی مشخص نیست که او به دنبال چه چیزی است.

Emperor Palpatine

۵: فرزند خانواده امپراطور پالپاتین

ایده اصلی در فیلم این است که ری حتما باید از اعضای خانواده‌ای باشد که دارای نیرو (Force)، قدرتمند هستند. بنابراین او می‌تواند یکی از اعضای خانواده پالپاتین باشد. ارباب تاریکی سیث را در فیلم Return of the Jedi ملاقات کردیم، اما در مورد گذشته و زندگی شخصی او چندان چیزی نمی‌دانیم. هرچند در سه گانه پیش درآمد بیشتر با این شخصیت آشنا شدیم، اما نمی‌دانیم که او دارای فرزندی نیز بوده یا نه، اما برخی از طرفداران دنیای جنگ ستارگان اعتقاد دارند که او پس از اتفاقات این فیلم به نحوی بازگشته و ری از اعضای خانواده مرموز او است. به همین دلیل است که برخی اعتقاد دارند که ری در فیلم The Force Awakens در حال مبارزه با نیروی طبیعی خود که نیروی تاریکی است، بوده و در نهایت در پایان سه‌گانه جدید فیلم جنگ ستارگان به سمت تاریکی خواهد رفت.

این گروه اعتقاد دارند که لوک اسکای واکر با بازی مارک همیل، کسی است که ری را به سیاره جاکو برده و رها کرده است تا او را از پدر بزرگش که امپراطور پالپاتین باشد، دور کند. با وجود اینکه احتمال درستی این نظریه بیش از دو نظریه قبلی است، اما هنوز بخش‌های مبهم و غیر منطقی زیادی از جمله بازگشت بدون دلیل و منطق پالپاتین وجود دارد که باعث ضعیف بودن احتمال درستی این نظریه می‌شود.

Obi-Wan Kenobi in star wars

۴: فرزند اوبی وان کنوبی

یکی از فراگیرترین و محبوب‌ترین شایعات منتشر شده این بود که ری فرزند اوبی وان کنوبی است. کنبوی پیر با بازی الک گینس، یکی از پیچیده‌ترین گذشته‌ها را در بین شخصیت‌های دنیای جنگ ستارگان دارد که هنوز بخش زیادی از گذشته این شخصیت مبهم باقی مانده است. با وجود اینکه در دوران جدای‌ها ازدواج ممنوع بود، اما این موضوع باعث نشد که همه جدای‌ها را متوقف کند و آناکین اسکای واکر با بازی هایدن کریستنسن، خلاف قوانین با پدمه آمیدالا با بازی ناتالی پورتمن، زندگی می‌کرد و در نهایت به‌صورت مخفیانه با او ازدواج کرد که اوبی وان نیز کاملا از این موضوع خبر داشت و آن را از چشم بقیه پنهان کرده بود.

با این حال، برخی اعتقاد دارند که ممکن است اوبی وان در این مدت با شخص دیگری نیز زندگی کرده باشد که حاصل آن یک فرزند به‌نام ری باشد که اوبی وان از وجود آن خبر نداشته است. با این حال، اوبی وان کنوبی به‌صورت منطقی نمی‌تواند پدر واقعی ری باشد، اما ممکن است که او پدر بزرگ ری باشد. با این وجود، احتمال درست بودن این نظریه کمی ضعیف است و به نظر می‌رسد که طرفداران دوست دارند تنها بار دیگر ایوان مک‌گرگور را در دنیای جنگ ستارگان مشاهده کنند. با این حال، می‌دانیم که صدای اوبی وان در فیلم The Force Awakens استفاده شده و او به ری کمک کرده است تا او بتواند از قدرت نیرو خود استفاده کند. 

Star Wars: The Force Awakens

۳: یک شخص نامشخص و عادی

زمانی که در سال ۲۰۱۶ از دیزی ریدلی در مورد والدین ری پرسیده شد، او گفت که فکر می‌کند در فیلم The Force Awakens به سوالاتی زیادی در مورد والدین ری پاسخ داده شده است. با این حال، او اطلاعات بیشتری را در این مورد به اشتراک نگذاشت، اما مدت کوتاهی بعد جواب خود را تغییر داد و گفت که هنوز سوالاتی بدون جواب زیادی در مورد والدین ری وجود دارد که در فیلم بعدی به آن پاسخ داده خواهد شد. بسیاری اعتقاد داشتند که او در فیلم یک اسکای‌واکر یا یک سولو یا یک کنوبی است، اما پاسخ ریدلی که در فیلم به این موضوع پاسخ داده شده به این معنا نیست واقعا به این سوال پاسخ داده شده باشد. به یاد داشته باشید که یک بازیگر ممکن است چیزهای خیلی بیشتری از مردم عادی در مورد فیلم و شخصیت‌های آن بداند.

با این حال، والدین ری ممکن است اشخاص تصادفی و نامشخصی در دنیای جنگ ستارگان باشند که تاکنون آن‌ها را ندیده‌ایم و حتی ممکن است که افرادی ساده و حتی کشاورز باشند. با توجه به این نظریه، ممکن است که ری هرگز نتواند خانواده خود را دوباره ملاقات کند و برای همیشه هویت آن‌ها مخفی باقی بماند. طبق گفته این گروه، ری یک روز قدرت فوق العاده خود را به نمایش می‌گذارد که موجب ترس و وحشت اعضای خانواده او می‌شود و احتمالا به‌همین دلیل ری را از خانه خود دور و در سیاره جاکو رها می‌کنند و تنها دلیل خانواده‌اش، ترس و وحشت از قدرت او است. احتمال درست بودن این نظریه خیلی بالا است و حتی ممکن است که کاملا درست باشد. با این حال، هنوز برای قضاوت نهایی زود است و باید کمی بیشتر برای جواب نهایی صبر کنیم.

Star Wars: The Last Jedi

۲: نیرو (The Force)

در دنیای جنگ ستارگان یک شخصیت با معجزه نیرو به دنیا آمده است، پس چرا این اتفاق برای شخص دیگری رخ نداده باشد؟ آناکین اسکای‌واکر فرزند نیرو و شمی اسکای‌واکر بود و این موضوع می‌تواند در مورد ری نیز صدق کند. این گروه اعتقاد دارند که نیرو همان هدفی را که برای آناکین داشت، برای شخصیت ری نیز دارد و او وظیفه دارد تا باعث تعادل در کهکشان شود. با وجود اینکه شاید برخی مخالف باشند، اما چرا اینبار یک دختر نباید دنیای جنگ ستارگان را نجات بدهد؟ با این حال، این اتفاق قبلا رخ داده و ممکن است که لوکاس‌فیلم دوست نداشته باشد دوباره از این ایده استفاده کند. با این وجود، احتمال درست بودن این نظریه نیز تقریبا بالا است.

Star Wars: The Last Jedi

۱: لوک اسکای واکر

چرا لوک اسکای‌واکر نباید پدر ری باشد؟ شاید بتوان گفت که محبوب‌ترین نظریه در بین طرفداران دنیای جنگ ستارگان در مورد والدین ری؛ این نظریه باشد که محبوبیت زیادی دارد و تصمیم گرفتیم که آن را در آخر مقاله مطرح کنیم. اکثر طرفداران و مردم می‌خواهند که ری یک اسکای‌واکر باشد و میراث اسکای‌واکرها را در دنیای جنگ ستارگان حفظ کرده و ادامه دهد. ایده‌ها و نظریه‌های متفاوتی در مورد احتمال اینکه لوک پدر ری است مطرح شده، اما مارک همیل نیز بارها به این موضوع اشاره داشته و با آن شوخی کرده است. همیل در تصاویری که او و ریدلی حضور دارند، گفته است که این یک شوخی پدرانه بوده است.

با این حال، آخرین بار در جشن و مراسم جنگ ستارگان امسال، همیل بار دیگر و برای آخرین بار به این موضوع اشاره کرد. او در این مراسم برای معرفی و آمدن دیزی ریدلی به پنل در ابتدا گفت که دختر م... که خیلی زود صحبتش را عوض کرد و گفت که همکارش را دعوت می‌کند. با وجود اینکه بسیاری از مخاطبان خندیدند، اما آیا همیل یک راز بزرگ را فاش کرد؟ یک کودک یتیم در یک سیاره بیابانی چه میکرده است؟ نظریه‌های متفاوتی وجود دارد، اما ری همان راهی را طی کرده است که آناکین و لوک نیز طی کرده‌اند. هر سه از یک سیاره بیابانی راه خود را آغاز کردند و هر سه توانایی بالایی در هدایت جنگنده و فضاپیما داشتند و یک راننده و مبارز فوق العاده نیز هستند. همچنین هر سه دارای قدرت نیرو فوق العاده‌ای هستند که در دنیای جنگ ستارگان بدون رقیب به نظر می‌رسند.

Star Wars: The Last Jedi

همچنین ری نیز مانند لوک و آناکین خیلی اتفاقی سیاره خود را ترک کرد و به نوعی دست سرنوشت باعث شد که سیاره محل سکونت خود را ترک کنند. با این حال، هر یک تفاوت‌هایی را نیز دارند، اما ری مانند لوک با فضاپیمای میلینیوم فالکون سیاره خود را ترک کرد که این می‌تواند یک دلیل دیگر برای اثبات این موضوع باشد. همچنین طرفداران جنگ ستارگان می‌گویند که چرا لوک باید شمشیر نوری و وسایل خود را به ماز کاناتا بسپرد و چرا نیرو باعث شد که ری آن‌ها را پیدا کند؟ همچنین چرا RD-D2 زمانی که ری آمد دوباره روشن شد و به زندگی بازگشت؟ ری ممکن است که توسط اسنوک دزدیده شده و در سیاره جاکو رها شده باشد یا اینکه لوک برای اینکه از ری در برابر کایلو رن محافظت کند، تصمیم گرفته که ری را در این سیاره رها کند.

پس همه چیز برای اینکه لوک پدر واقعی ری باشد، آماده است. با این حال، طبق اولین دیالوگ فیلم The Last Jedi، لوک از ری می‌پرسد که او چه کسی است و ظاهرا او را نمی‌شناسد. پس این احتمال وجود دارد که طرفداران جنگ ستارگان در اشتباه باشند و باید خود را منتظر این موضوع کنند که ممکن است لوک واقعا پدر ری نباشد، اما واقعیت این است که بهترین نظریه شاید همین نظریه باشد حتی اگر احتمال اتفاق افتادن آن ضعیف و کمرنگ باشد.

نظر شما در مورد والدین واقعی ری چیست؟ شما با کدامیک از این نظریه‌ها موافق هستید و دوست دارید که درست باشد؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.


منبع Inverse

اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده