// شنبه, ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۵۹

هر آنچه که لازم است در مورد X-Force بدانید

در این مطلب به معرفی گروه X-Force (ایکس‌-‌فورس)، یکی از خشن‌ترین و در عین‌حال تاریک‌ترین گروه‌های تاریخ مارول می‌پردازیم.

اکنون که فیلم سینمایی Logan از مدتی پیش به اکران در‌آمده، سریال تلویزیونی Legion طرفداران مجموعه مردان ایکس را به پای تلویزیون کشانده، دنباله فیلم Deapool سال آینده اکران خواهد شد و فیلم‌های Supernova و New Mutants در راه هستند، این سوال برای علاقه‌مندان پیش آمده که آیا کمپانی فاکس قرن بیستم محتوا‌های بزرگ‌سالانه بیشتری برای این مجموعه در نظر دارد؟ پاسخ به این سوالات را می‌توان در شا‌یعاتی مبنی بر ساخت فیلم سینمایی X-Force به عنوان سومین فیلم مجموعه Deadpool جستجو کرد. به همین دلیل در این مقاله به بررسی تاریخچه گروه X-Force و ویژگی‌های خاص آن می‌پردازیم.

X-Force

گروه X-Force تازه تاسیس است

در حالی که بخش عظیمی از گروه‌های متشکل از ابر‌قهرمانان دهه‌ها در قالب کتاب‌های کمیک، مخاطبین را با ما‌جرا‌جویی‌های خود همراه کرده‌اند، گروه ایکس‌-‌فورس برای اولین بار در دهه ۹۰ میلادی معرفی شد. شاید به کار بردن صفت «تازه تاسیس» سبب ایجاد حس تعجب در خوانندگان جوان یا کم سن و سال کمیک‌های مارول شود، اما برای اثبات به کار بردن صحیح آن کافی است که گروه X-Force را با مردان ایکس که اولین معرفی‌اش بر‌می‌گردد به سال ۱۹۶۳ مقایسه کنید.

گروه ایکس‌-‌فورس اولین حضورش در دنیای کمیک را در یک صدمین جلد از مجموعه The New Mutants (منتشر شده در سال ۱۹۹۱) تجربه کرد. اما در مدت کوتاهی و پس از کنسل شدن مجموعه «جهش‌یافته‌های جدید»، سری کمیک‌های جدا‌گانه و اختصاصی X-Force منتشر شد. خالق این گروه راب لایفلد، طراح مشهور کتاب‌های کمیک و سازنده مجموعه The New Mutants است. کار بر روی مجموعه کمیک‌های ایکس‌-‌فورس شهرت فراوانی را برای او به ارمغان آورد، با این‌حال وی به همراه تعدادی از طراحان و نویسندگان شناخته‌شده مارول، این کمپانی را ترک و ایمیج کامیکس، ناشر کمیک‌های The Walking Dead را تاسیس کرد.

X-Force

بیش از یک گروه به نام ایکس‌-‌فورس در تاریخ مارول وجود دارد

پیش از آنکه گروه ایکس‌-‌فورس فعلی را با اعضایی از جمله دومینو، سایلاک، ددپول و ایکس‌-23 بشناسیم، کمپانی مارول کامیکس گروه دیگری را با همین نام معرفی کرده بود. این گروه در مجموعه Cloak and Dagger برای اولین بار ظاهر شده و به نبرد با شخصیت‌های «کلوک» و »دگر» پرداختند. بعد‌ها گروه مذکور به Uncanny X-Force تغییر نام داده و در فوریه سال ۱۹۹۰ در چهار جلد کتاب کمیک حضور پیدا کردند. این نسخه از گروه ایکس‌-‌فورس توسط دولت آمریکا خلق شده که با استفاده از دارو‌ها و تشعشعات به داو‌طلبین قدرت‌های فرا‌انسانی می‌دهد.

علی‌رغم اینکه هیچ یک از اعضای گروه ایکس‌-‌فورس جهش‌یافته نیستند، اما نام آن‌ها بر‌اساس ابر‌قهرمانان گروه «مردان ایکس» گداشته شده است. اعضای این گروه که عمر کوتاهی داشته است، عبارتند از: لانگ‌شات، ولورین، سایلاک، هاوک (ملقب به بدلام)، دزلر، روگ، استورم (ملقب به تمپست) و کلوسوس. نهایتا گروه ایکس‌-‌فورس بر‌علیه خالقین خود یعنی دولت آمریکا قیام کرده و پس از افشا کردن داستان خود در پیس «کلوک» و «دگر»، در مسیر فرار با آن‌ها متحد شدند.

X-Force

گروه ایکس‌-‌فورس توسط کیبل تاسیس شده است

کیبل، فرزند جین گری و سایکلاپس که توانایی سفر در زمان را دارد، موسس و اولین رهبر گروه ایکس‌-‌فورس است. او که یک جهش‌یافته بی‌نهایت قدر‌تمند در زمینه‌های تله‌پاتی و تله‌کینتیک است، در کودکی به ویروسی تکنو‌-‌اورگانیک مبتلا و به منظور نجات جانش به آینده فرستاده شده است. در نهایت، نیتن سامرز به زمان حال باز‌گشته و تحت عنوان «کیبل» وارد جامعه جهش‌یافتگان مارول می‌شود.

«کیبل» در ابتدا به عضویت گروه New Mutants در می‌آید و به عنوان رهبر سعی می‌کند شیوه عملکرد آن‌ را به سمت جنگ و شیوه‌های ستیزه‌جویانه سوق دهد که مسلما بسیاری با این تصمیم مخالف هستند. در دورانی که «کیبل» زمام امور را در دست داشت، گروه «جهش‌یافتگان جدید» از دیگر گروه‌های مارول فاصله گرفت. این رویکرد کیبل در گروه «ایکس‌-‌فورس» نیز دنبال شده است. «کیبل» پس از آنکه گروه New Mutants از هم پاشید، گروه «ایکس‌-‌فورس» را تاسیس کرد که به مانند گروه قبلی او با استفاده از روش‌های خشن اهداف خود را پیش می‌برند. بزرگ‌ترین دشمن «کیبل» و گروه «ایکس‌-‌فورس»، شخصیت «استرایف» و گروه Mutant Liberation Front هستند.

X-Force

نسخه‌های مختلفی از گروه ایکس‌-‌فورس وجود دارد

با این وجود که «کیبل» گروه «ایکس‌-‌فورس» را تاسیس و اولین رهبر آن بوده است، اما در طی سال‌های اخیر نسخه‌های مختلفی از این گروه با رهبران، اعضا و ماموریت‌های متفاوت بوجود آمده است. در ابتدا شخصیت «پیتر ویزدوم» که یک جهش‌یافته بریتانیایی است، جایگزین «کیبل» شده و پیش از آنکه تیر خورده و کشته شود، برای مدت کوتاهی رهبری گروه «ایکس -‌فورس» را بدست می‌گیرد. در این دوران علی‌رغم تغییر رهبر، اعضای گروه دچار تغییر و تحول نمی‌شوند.

مدتی بعد «سایکلاپس» تیم جدیدی از «ایکس‌-‌فورس» را تشکیل داده و رهبری آن را بر‌عهده «ولورین» می‌گذارد. این گروه که آن را می‌توان با صفت «جوخه قاتلین» توصیف کرد، دیگر گروه‌های مارول را تهدید کرده و به نبرد با آن‌ها می‌پردازد. گروه «ایکس‌-‌فورس» سال‌ها و به صورت مخفیانه به عنوان بازوی «سایکلاپس» خدمت کرده و پس از آنکه بسیاری از اعضای «مردان‌-‌ایکس» از وجود گروه مذکور با‌خبر شده و اعمال آن‌ها را تایید نکردند، این گروه از هم پاشید. اما این پایان گروه «ایکس‌-‌فورس» نبوده و این گروه تحت فرمان «ولورین» و با نام Uncanny X-Force همچنان به حیات خود ادامه داده است.

X-Force

ایکس‌-‌فورس تبدیل به ایکس‌-‌استاتیکس شد

در بین نسخه‌های متعددی که از گروه X-Force تا‌کنون معرفی شده، بدون شک گروه X-Statix یکی از ناشناخته‌ترین‌ها است. در سال ۲۰۰۲ و با معرفی گروه «ایکس‌-‌استاتیکس»، گروه «ایکس‌-‌فورس» که پیش از این بیش از اندازه تاریک و خشن بود، به گروهی از جهش‌یافتگان جوان تغییر پیدا کرد. در ابتدا شخصیت «کوچ» اعضای گروه «ایکس‌-‌استاتیکس» را گرد هم آورد و پس از آن شخصیت «اسپایک فریمن» رهبری این گروه را در اختیار گرفت. گروه «ایکس‌-‌استا‌تیکس» نسخه‌ای عجیب و غریب و متفاوت از «ایکس‌-‌فورس» بود که در سال ۲۰۰۴ و پس از انتشار ۲۶ جلد کنسل شد.

علی‌رغم تمامی تفاوت‌ها، مجموعه کمیک «ایکس‌-‌استاتیکس» به‌واسطه ویژگی‌هایی از جمله تکیه بر احساسات، نگاه طنز‌آمیز به ژانر ابر‌قهرمانی و وجود شخصیت‌های منحصر‌به‌فرد و جذاب، ارزش یکبار خواندن را دارد. گروه «ایکس‌-‌استاتیکس در سال ۲۰۰۶ و در قالب مجموعه پنج جلدی X-Statix Presents: Dead Girl برای مدتی به دنیای کمیک بازگشت و این شانس را به مخاطبین ارائه داد که دوباره ما‌جراجویی‌های نسخه‌ای عجیب از «ایکس‌-‌فورس» را تجربه کنند. این گروه تقریبا در بین اساطیر «ایکس‌-‌فورس» فراموش شده که دلیل آن فضا و تم متفاوت آن به دیگر نسخه‌های «ایکس‌-فورس» است.

X-Force

هم‌اکنون هیچ مجموعه‌ای از ایکس‌-فورس در حال انتشار نیست

مجموعه Uncanny X-Force پس از قرار گرفتن در برند Marvel NOW به دو سری مجزا تقسیم شد که هر‌یک گروه «ایکس‌-‌فورس» خاص خود را دارند. گروه اول که با نام Uncanny X-Force شناخته می‌شود، داستان گروه «ایکس‌-‌فورس» را ادامه می‌دهد که ولورین زمانی رهبری آن را بر‌عهده داشته و اکنون «سایلاک» رهبری آن را در دست دارد. گروه دوم «ایکس‌-‌فورس» که Cable and X-Force نام دارد، بر روی گروه تاسیس شده توسط «کیبل» تمرکز دارد.

در سال ۲۰۱۴ هر دو مجموعه ذکر شده در قالب کمپین All-New Marvel NOW به یک سری واحد به نام X-Force Vol 4 تبدیل شدند که از بین اعضای تیم جدید می‌توان به «کیبل» و «سایلاک» اشاره کرد. از این مجموعه تنها ۱۵ جلد منتشر شد و در برند جدید مارول یعنی All New, All Different Marvel جایی برای گروه «ایکس‌-فورس» در نظر گرفته نشده است.

X-Force

ایکس‌-‌فورس اجرا‌کننده عملیات‌های سیاه

هدف اصلی از تشکیل گروه «ایکس‌-‌فورس»، انجام عملیات‌های سیاه در قالب بک گروه تاریک‌تر و با رویکرد نظامی بیشتر نسبت به دیگر گروه‌های جهان مارول است. در طی سال‌هایی که از تاسیس این گروه می‌گذرد، شخصیت‌های متفاوتی از شرور گرفته تا ابر‌قهرمان به عضویت آن در‌آمده و حتی مدتی زیر نظر شخصیت‌هایی مانند «سایکلاپس» خدمت کرده‌اند. اما گروه تاسیس شده توسط «کیبل» از همان روز‌های ابتدایی‌اش به اعمال خشونت‌آمیز و حذف فیزیکی تهدید‌های احتمال دست زدند. نسخه تحت رهبری «سایکلاپس» از نیرو‌های مر‌گبار برای مقابله با تهدید‌های مربوط به جهش‌یافتگان استفاده کرده و گروه Uncanny X-Force شامل شخصیت‌هایی است که پیش از این با میل و رغبت کشته شده‌اند. این شیوه عملکرد و اقدامات باعث شده که بین گروه «ایکس‌-فورس» و دیگر گروه‌ها اختلاف نظر وجود داشته باشد.

X-Force

اولین اعضای گروه ایکس‌-‌فورس

اولین گروه «ایکس‌-‌فورس» که توسط «کیبل» تاسیس شد، بسیاری از اعضای گروه «جهش‌یافتگان جدید» را در خود جای داده است، با این‌حال او چند تن از دیگر ابر‌قهرمانانی را که احساس می‌کرد مناسب گروه مذکور هستند، به عضویت «ایکس‌-‌فورس» در‌آورد. اولین اعضای این گروه عبار‌تند از دومینو، کنون‌بال، بوم بوم، ریکتور، سان‌اسپات، فرال، شتر‌استار، وارپث، سایرن و بدلام. کنون‌بال مدتی رهبری گروه «ایکس‌-‌فورس» را در دست می‌گیرد و معاون «کیبل» نیز بوده است. اما در نهایت به اعضای «مردان‌-‌ایکس‌» و سپس به «اونجرز» اضافه می‌شود.

اگرچه در ابتدا شخصیت «کاپی‌کت» با تغییر ظاهر خود در قالب شخصیت «دومینو» به عضویت گروه «ایکس‌-‌فورس» در‌آمد، اما «دومنیو» همواره به عنوان یکی از اعضای کلیدی گروه مذکور شناخته شده و در بسیاری از نسخه‌های آن حضور داشته است. «بوم بوم» نیز اخیرا به نسخه تحت رهبری «کیبل» ملحق شده است.

دیگر اعضای اولین گروه «ایکس‌-‌فورس» مسیر‌های متفاوتی را در پیش گرفته‌اند. «سایرن»، «ریکتور» و «شتر‌استار» به X-Factor Investigations محلق شده‌اند، «سان‌اسپات» به یک «اونجر» تبدیل شده و «وار‌پث» بین گروه‌های مختلف جا‌به‌جا می‌شود.

X-Force

مشهور‌ترین اعضای ایکس‌-‌فورس

به مانند بسیاری از گروه‌های مر‌بوط به جهان کتاب‌های کمیک، گروه «ایکس‌-‌فورس» از ابتدای تاسیس تا‌کنون نسخه‌های مختلف با اعضای متفاوت را معرفی کرده است که هر‌یک تغییراتی را در هسته آن بوجود آورده‌اند. اما در این بین شخصیت‌هایی وجود دارد که بیش از دیگران شناخته شده هستند.

«کیبل» اصلی‌ترین جهش‌یافته گروه «ایکس‌-‌فورس» بوده و بسیاری از مخاطبین با شخصیت «دومینو» به‌واسطه حضور در نسخه‌های مختلف این گروه آشنا هستند. «ولورین» که می‌توان او را مشهور‌ترین جهش‌یافته مارول دانست، رهبری نسخه‌ای از «ایکس‌-‌فورس» را بر‌عهده داشته و X-23 که در فیلم سینمایی Logan اولین لایو اکشنش را تجربه کرده، نیز مدتی عضو این گروه بوده است. در نسخه‌های اخیر گروه «ایکس‌-‌فورس» شخصیت‌های مشهوری از جمله «استورم»، «انجل»، «سایلاک» و «ددپول» نیز به گروه اضافه شدند. اما قرار گرفتن «دد‌پول» در بین اعضای «ایکس‌-‌فورس» بیش از دیگران جالب توجه است. از این جهت که «ددپول» با اولین گروه «ایکس‌-‌فورس» جنگیده و همراه با «تولیور» و «کاپی‌کت» اقدام به قتل «کیبل» کرده‌اند.

X-Force

دشمنان ایکس‌-‌فورس

در دورانی که «کیبل» رهبر گروه «ایکس‌-‌فورس» بوده، حجم گسترده‌ای از روز‌های ابتدایی این گروه به نبرد با بزرگ‌ترین دشمن «کیبل»، یعنی «استرایف» و گروه تروریستی‌اش «نیروی آزاد جهش‌یافتگان» می‌گذشت. با این وجود ماجرا‌های گروه «ایکس‌-‌فورس» به اینجا ختم نمی‌شود. علاوه بر «استرایف»، اولین گروه «ایکس‌-فورس» با گروه‌هایی از جمله «اخوت جهش‌یافتگان شیطانی»، «مورلاکس» و گروه سه‌نفره «تولیور»، «ددپول» و «کاپی‌کت» مقابله کرده‌ است. علاوه بر این شخصیت‌های شروری از جمله «جاگر‌نات» نیز با گروه مذکور جنگیده‌اند.

مدتی بعد نسخه‌ای از «ایکس‌-‌فورس» که توسط «سایکلاپس» تاسیس شده و «ولورین» رهبر آن است، با گروه‌هایی از جمله «پیوریفایرز»، «لپر کوئین» و «دوستان بشریت» (Friends of Humanity) به نبرد برخاسته‌اند. نابود کردن گروه‌های ضد‌-‌جهش‌یافتگان یکی از اهداف بزرگ این نسخه از «ایکس‌-‌فورس» بوده و در این راستا رویکردی تهاجمی در پیش داشته‌اند که متضاد با روش‌های تدافعی دیگر گروه‌ها است. پس از آنکه «سایکلاپس» فرو‌پاشی این گروه را اعلام کرد، گروه Uncanny X-Force قصد جان «آپوکالیپس» را کردند، تصمیمی که تا‌ثیرات بسیار زیادی بر روی این گروه به جا گذاشت.

X-Force

بازگشت احتمالی ولورین در فیلم ایکس‌-‌فورس

همان‌طور که اشاره شد شخصیت «ولورین» برای مدت زیادی رهبری نسخه‌ای از «ایکس‌-‌فورس» را بر‌عهده داشته و به‌واسطه ویژگی‌هایی از جمله تمایل به خشونت و شخصیت‌پردازی تاریک شدیدا مناسب این گروه است. با این وجود هیو جکمن اعلام کرده است که فیلم سینمایی Logan آخرین نقش‌آفرینی او در قالب «ولورین» خواهد بود. حال این سوال پیش می‌آید که آیا هیو جکمن این نقش را در فیلم X-Force تکرار خواهد کرد؟

پاسخ یک کلمه‌ای این سوال، «احتمالا» است. هیو جکمن قصد دارد که هنر‌نمایی‌اش در قالب «ولورین» را به پایان برساند، اما رایان رینولدز از علاقه خود نسبت به حضور شخصیت‌های «ددپول» و «ولورین» در یک فیلم صحبت کرده و از آن جهت که از پا‌فشاری مثال‌زدنی رایان رینولدز در تحقق خواسته‌هایش با‌خبر هستیم، نباید احتمال حضور این دو شخصیت محبوب در کنار هم را حذف کنیم. حد‌اقل می‌توان این امید را داشت که هیو جکمن به عنوان بازیگر میهمان در فیلم X-Force حضور داشته باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که شخصیت «ایکس‌-23» نقش مهمی در این فیلم بر‌عهده داشته باشد.

X-Force

فیلم سینمایی X-Force بر روی اولین نسخه از این گروه تمرکز دارد

مدت مدیدی است که فیلم سینمایی X-Force در حال بر‌نامه‌ریزی بوده و مطمئنا در این مدت اعضای گروه «ایکس‌-‌فورس» دچار تغییر و تحول شده‌اند. با این‌حال می‌دانیم که کدام‌یک از ابر‌قهرمانان مارول توسط جف والدو، نویسنده و کارگردان این فیلم برای حضور در اقتباس لایو اکشن انتخاب شده‌اند.

مدتی پیش طرح مفهومی از شخصیت‌های فیلم X-Force از گرگوی سمکو و با همکاری جف والدو منتشر شد که در آن «کیبل»، «دومینو»، «کنون‌بال»، «وارپث» و یک جهش‌یافته مونث و بی‌نام، قابل مشاهده است. هر چهار شخصیتی که نام آن‌ها مشخص است، جزء اولین نسخه گروه «ایکس‌-فورس» هستند که با استناد به این مورد می‌توان چنین نتیجه‌گیری کرد که فیلم X-Force بر روی نسخه مذکور تمرکز خواهد داشت. اما در مورد شخصیت بی‌نام فرضیه‌های متعددی وجود دارد. عده‌ای معتقدند که به دلیل سفید بودن بخشی از مو‌ها، این شخصیت در واقع «روگ» است. اما در طرف مقابل مخالفین این فرضیه، دستکش‌های بدون انگشت و عدم ارتباط «روگ» با گروه «ایکس‌-‌فورس» را به عنوان مدرک معرفی کرده‌اند. شخصیت «فرال» یکی از گزینه‌های احتمالی است به این دلیل که بخشی از مو‌های او نیز سفید هستند.

X-Force

کیبل و دومینو در فیلم Deadpool 2 حضور خواهند داشت

فیلم سینمایی X-Force به احتمال زیاد سومین فیلم مجموعه Deadpool خوا‌هد بود، اما نباید این احتمال را نادیده گرفت که دو تن از اعضای گروه «ایکس‌-‌فورس» در دنباله فیلم Deadpool حضور خواهند داشت، زیرا که در فیلم کوتاه Deadpool: No Good Deed نام «نیتن سامرز» قابل مشاهده بوده و حضور زازی بیتز به عنوان بازیگر نقش «دومینو» در این فیلم تایید شده است. دنباله فیلم Deadpool برای اکران در سینما‌ها در سال ۲۰۱۸ برنامه‌ریزی شده است و رایان رینولدز باری دیگر در نقش «ددپول» ظاهر خواهد شد. همچنین بر‌طبق شایعات منتشر شده، پیرس برازنان، ایفاگر نقش جیمز باند در سالیان گذشته، در قالب «کیبل» هنر‌نمایی خواهد کرد. همچنین احتمال دارد «ونسا» با بازی مورینا باکارین نیز در فیلم X-Force حضور داشته و در نهایت به شخصیت «کاپی‌کت» تبدیل شود.

X-Force

فیلم سینمایی X-Force درجه سنی بزرگ‌سال خواهد داشت

علی‌رغم اینکه به صورت رسمی تایید نشده که فیلم X-Force درجه سنی R دریافت خواهد کرد، اما حد‌اقل طرفداران از این بابت اطمینان کامل دارند. پیش از این فیلم‌های Deadpool و Logan با در‌جه سنی مشابه اکران شده و با استقبال مخاطبین رو‌به‌رو شدند. به دلیل المان‌های مشابه در بین دو فیلم مذکور و مجموعه X-Force و بنا به گفته نویسندگان و تهیه‌کنندگان، به احتمال زیاد تنها بزرگ‌سالان قادر به تماشای اقتباس لایو اکشن سری مذکور در سینما‌ها خواهند بود.

تمامی این موارد زمانی به حقیقت تبدیل می‌شود که روند ساخت فیلم سینمایی X-Force آغاز شود. در سال ۲۰۱۳ اعلام شد که این فیلم در سال ۲۰۱۷ اکران خواهد شد که مسلما این اتفاق رخ نخواهد داد. عدم آغاز تولید فیلم X-Force در حالی است که کار نگارش فیلم‌نامه آن به اتمام رسیده است. همچنین این احتمال وجود دارد که این فیلم به سر‌نوشت Gambit، دیگر فیلم مجموعه «مردان‌-‌ایکس» که تا‌کنون رنگ واقعیت را ندیده، دچار شود. حال با استقبال مخاطبین از فیلم Logan و موفقیت احتمالی فیلم Deadpool 2، فیلم سینمایی X-Force بیش از پیش به اکران در سال‌های آینده نزدیک شده است.


منبع ScreenRant
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده