// دوشنبه, ۱۰ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۲

پیش نمایش Dishonored 2

کم کم به عرضه اثری نزدیک می‌شویم که کورووی خونسرد و شهبانو امیلی قرار است در آن خون به پا کنند! با پیش‌نمایش بازی Dishonored 2 همراه باشید.

وقتی صحبت از بازی‌های سبک مخفی‌کاری می‌شود، انتخاب‌های زیادی پیش روی خود نداریم. درست است که بیشتر بازی‌های امروزی المان‌های مخفی کاری را در خود جای داده‌اند، اما خب این‌ها از دسته مخفی‌کاری‌های خالص نیستند که چندین و چند روش برای به پایان رساندن هدف‌مان به صورت کاملا مخفی پیش روی ما قرار دهند. با این که سری جدید Hitman که به صورت اپیزودی عرضه می‌شود به نظر کار خود را خوب انجام داده است، اما آن حس و حال گذشته خود، مخصوصا نسخه Blood Money را از دست داده است. اما یک ناجی دیگر در این سبک باقی مانده است که می‌توان انتظارات بسیار بالایی از آن داشت؛ Dishonored 2. شاید بتوان تنها از روی نمایش‌های بسیار جالب بازی متوجه شد که دومین قسمت از سری Dishonored بسیار پرجزییات، جذاب و هیجان‌انگیز است که رمز و رازهای زیادی را در داستان و شخصیت‌های خود گنجانده و شاید بتواند شعله‌های سبک بازی‌های مخفی‌کاری را روشن نگه دارد.

 قبل از هر چیز، باید بدانیم که بازی Dishonored 2 پانزده سال بعد از وقایع قسمت اول این سری رخ می‌دهد. قسمت اولی که شخصیت اصلی نسخه قبل یعنی کوروو توانست دخترک  شهبانو جاسمین کالدوین یعنی امیلی را از دست قاتلین مادرش نجات دهد و او را به تخت پادشاهی برساند. اما یکی از مهم‌ترین نکات این قسمت نسبت به قبل این است که دنیای بازی کاملا متحول شده است. اگر به خاطر داشته باشید، مکانی که قسمت اول در آن دنبال می‌شد، اسیر طاعونی وحشتناک شده بود و زندگی در این کشتارگاه بی در و پیکر فقط برای افراد پولدار لذت بخش بود. اما پس از به دست گرفتن تمام امور کشور توسط امیلی، اوضاع بسیار بهتر شد و سودجویان دیگر جایی در شهر نداشتند. با این تفاسیر، در این قسمت، دیگر شاهد آن اتمسفر مریض نسخه قبل نخواهیم بود.

Dishonored 2

این بار دو شخصیت متفاوت، با داستان و قدرت‌هایی متفاوت وجود دارد که باید از بین آن‌ها یکی را انتخاب کنید؛ کوروو قاتل خونسر یا امیلی، شهبانوی ماجراجو

از طرفی دیگر، این بار بخشی از بازی در کارناکا به وقوع خواهد پیوست. این شهر که از سبک معماری جنوب اروپا الهام گرفته شده است، دارای ساختاری زیبا، باروح و شکوهمند است. اما برخلاف آن، شهر دنوال، همان شهری که نسخه اول را در آن سپری کردیم، حال با این که خالی از هرگونه بیماری و رنجش است، اما تبدیل به شهری نمناک شده که دودکش‌های خانه‌ها فضایی تاریک را در شهر حکم فرما کرده‌اند؛ هر چند که با وجود امیلی اوضاع شهر بهتر از قبل به نظر می‌رسد. از طرفی دیگر، کوچه و خیابان‌های شهر کارناکا خانه درختان کهنسال و باشکوه هستند و انواع گل‌ها و گیاهان زینتی ظاهر شهر را دلپذیر کرده‌اند، اما از طرفی دیگر شهر دنوال فاقد پوشش‌های گیاهی است و ظاهر زمخت به خود گرفته. سازندگان با این کار سعی کرده‌اند تا محیط و اتمسفر بازی را گسترش دهند تا فضایی یکنواخت در بازی شاهد نباشیم.

اما با این تفاسیر، وقتی کمی داستان بازی را پیش ببرید، طولی نخواهد کشید که متوجه می‌شوید این شهر به ظاهر زیبا، روی تاریکی دارد. کارناکا شاید در ظاهر یک شهر کارت پستالی باشد، اما آن طور که به نظر می‌رسد، روی تاریک قصه، خبر از مکانی با خشونت‌های بی‌رحمانه می‌دهد. جایی که مالیات‌ها روز به روز برای مردم سنگین‌تر شده‌اند و اراذل و اوباش‌هایی با ماسک‌هایی به رنگ برنز امنیت را از کوچه پس‌کوچه‌های شهر ربوده‌اند. کارناکا شاید به ظاهر شهری زیبا باشد، اما فرقی با شهر دنوال نسخه قبل ندارد؛ پولدارها خوش می‌گذرانند و و افراد عادی رنج می‌کشند. بله، هنگامی که از نگاه امیلی یا کوروو بازی را دنبال کنید، کارناکا به زشتی شهر دنوال خواهد بود.

 

Dishonored 2

اما از نگاه کدام یک از کاراکترها بازی را دنبال خواهید کرد؟ یکی از مهم‌ترین بخش‌های Dishonored 2 این است که دو شخصیت در آن حضور دارند و هر یک از آن‌ها داستان منحصر به فرد خود را دنبال می‌کنند. امیلی، شهبانوی آیلرز، شخصی که پس از اتفاقات شروع بازی به کارنکا می‌آید تا جواب‌های خود را پیدا کند یا کوروو آتانو، کاراکتر خونسرد و مرموز نسخه اول؟ مطمئنا اگر نسخه اول را به اتمام رسانده باشید، می‌دانید که شهبانوی ماجرای Dishonored 2 همان امیلی کوچکی است که توسط کوروو او را نجات دادیم. در این قسمت او بزرگ شده است و حالا تبدیل به یک دختر فوق‌العاده ترسناک و مهیب شده است. خنجرهای پنهان او، مهارت‌های بی‌نظیرش در جست و گریزها و تعداد زیادی از توانایی‌های فراطبیعی او باعث شده تا امیلی به یک دختر بسیار خطرناک تبدیل شود که برای یافتن جواب‌های خود دست به هر کاری می‌زند.

اما امیلی شرایط خاصی دارد. او که زندگی خود را به عنوان یک ملکه گذرانده است، حال به خاطر وقایعی که او را تهدید می‌کند، باید برای اولین بار پا به دنیای سرد و تاریک بازی بگذارد. این دقیقا شرایطی را به وجود خواهد آورد تا امیلی نگاهی دیگر به وقایع تاریک و خطرناک شهر کارناکا داشته باشد و از این رو حس می‌کند که به عنوان حاکم این کشور یک هدف خواهد داشت، بیرون راندن افرادی که این شهر را به مکانی نا امن تبدیل کرده‌اند. یکی از جذابیت‌های بازی از نگاه امیلی این است که او علاوه بر این که به خوبی حس یک اشراف‌زاده باکلاس را به شما القا می‌کند، نسبت به هنرهای معماری، جامعه و تاریخ شهر بسیار حساس و آگاه است. به همین دلیل اتفاقات جالبی در طول بازی و هنگامی که در ساختمان‌ها هستید رخ خواهد داد.

Dishonored 2

دنیای بازی برای امیلی تازگی دارد، اما برای کوروو جای‌جای آن از خاطراتی تلخ لبریز شده است

اما از طرفی دیگر، پدر مرموز امیلی، کوروو آتانو، شخصیت صامت نسخه اول، از همان ابتدا در تاریکی و خشونت خیابان‌های کارنکا بزرگ شده است. او همانند بسیاری از افراد دیگر، یکی از ژنده پوش‌های خیابان‌های کارنکا بوده و علاقه‌ای هم به تاج و سلطنت نداشته است. خب البته همان‌طور هم که با او آشنایی دارید، کوروو مردی کار کشته است و تجربه بسیار بالایی دارد، به همین دلیل از همان ابتدا از مشکلات این شهر با خبر بوده است.

با این تفاسیر، طی کردن بازی از نگاه امیلی و کوروو بسیار متفاوت خواهد بود. برای امیلی، این یک ماجراجویی برای یافتن سوال‌ها و نجات مردم از منجلاب است و برای کوروو، رفتن به شهر کارنکا تجربه‌ای تلخ خواهد بود، چرا که او حالا پیر شده و با توجه به شناختش از روی تاریک این شهر، همیشه نگران دختر ماجراجوی خود است. پس شما باید انتخاب کنید از دید کدام یک بازی را شروع و به اتمام برسانید. روایت داستان، دیالوگ‌ها، اسلحه‌ها و همه قابلیت‌های این دو با یکدگیر متفاوت خواهد بود و هنگامی که یکی از این شخصیت‌ها را برای پیشروی در داستان بازی انتخاب کنید، تا انتها از نگاه او روایت Dishonored 2 را دنبال خواهید کرد. البته اگر از آن دست افرادی باشید که شیفته روایت داستانی و درگیر شدن با ماجرای یک بازی هستید، باید از نگاه هر دو بازی را به پایان برسانید.

هر کدام از کاراکترها دارای قدرت‌های اساسی مختلف خود هستند. به طور مثال کوروو برای جا به جایی بین کوچه پس کوچه‌ها، احضار تعداد بی‌شماری از موش‌ها برای بلعیدن دشمن یا حتی منحرف کردن نگهبانان از قابلیتی به نام Blink استفاده خواهد کرد. حتی او قابلیتی به نام Bending Time دارد و قادر هستید با کمی زرنگی و سرعت عمل، در برابر بارانی از گلوله‌ها در امان باشید. البته او نسبت به گذشته مهارت‌های بیشتری را کسب کرده است. کوروو استاد استفاده از شمشیر است و خیلی راحت به طور همزمان چندین و چند دشمن را از پای درمی‌آورد. در کنار مهارت بالای او در شمشیر زنی، او قدرت بالایی در استفاده از کمان دارد. کوروو یک استعداد ذاتی در جست و گریز و دویدن دارد و با استفاده از چابکی و سرعتش به راحتی به سخت‌ترین نقاط دسترسی پیدا می‌کند.

Dishonored 2

امیلی و کوروو هر کدام قابلیت‌های منحصر به فرد خود را دارند و هر دو با خشونت تمام کار خود را انجام می‌دهد؛ هرچند که می‌توانید بدون کشتن حتی یک نفر مراحل را به پایان برسانید

از طرفی دیگر، امیلی قادر است از قابلیت فراطبیعی Far Reach استفاده کند. این قابلیت به او اجازه می‌دهد تا به سرعت از نقطه‌ای به نقطه دیگر جا به جا شود. یا قابلیتی به نام Domino دارد که توسط آن دشمنان را به اصطلاع علامت گذاری می‌کند و هر بلایی که سر یک دشمن بیاورد، سر دیگر دشمن‌ها نیز همان بلا رخ می‌دهد. یکی از باحال‌ترین قابلیت‌های امیلی این است که او در ظاهر چهره‌ یک شهبانوی مقتدر و زیبا را دارد، اما توسط قابلیتی به نام Shadow Walk تبدیل به موجودی فوق‌العاده ترسناک و تاریک می‌شود که هیچ دشمنی در برابر او قادر به ایستادگی نیست. امیلی که توسط پدرش تمرین دیده است، یک شمشیرزن و یک تیرانداز حرفه‌ای و با مهارت بالا است. او کارهایی با شمشیرش می‌کند که حتی بازیکنان را در هنگام بازی به وجد می‌آورد و توسط اسلحه و کمان خود به خوبی از فاصله دور دشمن را نابود می‌کند. هنگامی که قدرت‌های نبرد و قدرت‌های فراطبیعی او را در هنگام مبارزه با یکدیگر ترکیب کنید، از تک تک درگیری‌ها با دشمنان لذت خواهید برد.

 بازی Dishonored 2 درست همانند نسخه اول خود لبریز از حوادثی تاریک و ترسناک و غیر عادی است که اتفاقات بسیار مختلفی با راه و روش‌های متفاوت از سوی شما رقم خواهد خورد. همچنین در این قسمت هر یک از قدرت‌های دو کاراکتر به صورت قابل توجه‌ای قابل آپگرید هستند و تاثیر آن‌ها به خوبی در طول بازی قابل مشاهده خواهد بود؛ نه تنها تاثیر آپگرید آن‌ها بسیار محسوس هستند، بلکه به نظر می‌رسد آن قدر خوب کار شده باشند که بتوانید سبک گیم‌پلی خاص خود را داشته باشید! اما به خاطر داشته باشید که این قدرت‌ها تنها ابزاری برای خوش گذرانی، مخفی کاری و قتل عام نیستند! این قابلیت‌ها به تک تک بازیکن‌ها شکل و استایلی منحصر به فرد خواهد داد.  اگر هم نگاه ویژه‌ای به بازی داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که نکته بارزی که امیلی و کاروو را نسبت به دیگر کاراکترهای دنیای بازی‌ها متفاوت می‌کند، قابلیت‌ها و شخصیت‌پردازی آن‌هاست. امیلی و کوروو سعی دارند حسی کاملا متفاوت از هر نظر نسبت به دیگر کاراکترها به بازیکنان منتقل کنند. همچنین وجود داستان و قابلیت‌های مختلف این دو کاراکتر باعث شده تا ارزش تکرار بازی به مراتب بالا برود.

Dishonored 2

با این تفاسیر باید متوجه شده باشید که ستون‌های اصلی بازی همین امیلی و کوروو هستند که داستان، گیم‌پلی و دیگر عناصر موجود در بازی بر پایه این دو طراحی شده و شکل گرفته‌اند. مطمئنا کوروو چه از نظر گیم‌پلی یا چه از نظر قدرت‌های مختلف او، برای‌تان بسیار آشناتر از امیلی خواهد بود. آن طور که به نظر می‌رسد، سازندگان این بازی بهترین تصمیم را برای نسخه دوم این سری گرفته‌اند. شخصیت محبوب نسخه قبل را بازگردانده‌اند و برای این که بازی حسی تکراری نداشته باشد، امیلی، این شهبانوی قاتل را که گیم‌پلی و قدرت‌های جدید و وسوسه کننده‌ای در اختیار دارد را به بازی اضافه کرده‌اند. شاید هم بتوان گفت چنین تصمیمی کار هر استودیویی نیست؟ اما خب به هر حال باید برای خوب بودن این ایده تا زمان عرضه صبر کرد.

خوشبختانه همه اطلاعات و نمایش‌ها نوید یک بازی پرجزییات و پرمحتوا، همراه با داستانی خوب و شخصیت‌هایی کاریزماتیک را می‌دهد

البته چنین موضوعی به این معنی نیست که کوروو کاملا همان شخصیت سابق خود را حفظ کرده است. مهم‌ترین تغییری که در او اعمال شده این است که حالا یک صدا پیشه دارد و چهره‌اش دیگر زیر ماسک مرموز و شناخته شده Dishonored پنهان نیست و مهارت‌های او با توجه به بالاتر رفتن سنش عمیق‌تر و وسیع‌تر شده است. همانطور که این دو کاراکتر گیم‌پلی کلی بازی را تشکیل می‌دهند، اما همچنان راه‌های زیادی برای پیش بردن بازی در اختیار دارید. قادر هستید بدون کشتن حتی یک نفر مراحل را تمام کنید، می‌توانید یک قاتل بی‌رحم باشید که به هیچکس رحم نمی‌کند یا این که هر دشمنی را که صلاح می‌دانید از پای درآورید.

Dishonored 2

هر مرحله از بازی Dishonored 2 دارای تم و زمینه منحصر به فرد خود خواهد بود. برخی مراحل حالتی تخیلی دارند و برخی دیگر را باید با ربات‌ها دست و پنجه نرم کنید. به قول استودیو آرکین، سازنده بازی، Dishonored 2 در حالت نرمال چیزی حدود ۱۶ تا ۲۰ ساعت زمان برای اتمام روایت داستانی هر یک از شخصیت‌ها نیاز دارد که همین رقم نشان می‌دهد که تنوع محیطی بین شهر کارنکا و دانوال با فضاهای تخیلی، مکانیکی، شهری و حتی کوچه پس‌کوچه‌های کثیف قرار نیست ما را خسته کند و استودیو آرکین به خوبی برای طراحی آن‌ها وقت گذاشته است.

Dishonored 2 یکی از بازی‌های مورد انتظار و البته امیدوار کننده است. چرا که تمامی نمایش‌های آن، تمامی اطلاعاتی که از بازی منتشر شده‌اند، نوید یک بازی خوب، پرجزییات و پرمحتوا را می‌دهد. اما بهتر است برای نتیجه‌گیری این موضوع، تا روز عرضه بازی، ۲۱ آبان ماه امسال صبر کنیم تا ببینیم استودیو آرکین برای نسخه دوم سری Dishonored چه کارهایی انجام داده است.


منبع Zoomg
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده