کنفرانس‌های نمایشگاه E3 2016 به پایان رسیدند و نتوانستند نام هیچ بازی را از لیست هشت‌تایی ما کم کنند؛ لیستی که مشتاق بودیم در E3 امسال حضور داشته باشند و آن را بیش از پیش جذاب کنند. با زومجی همراه شوید تا نگاهی به این هشت بازی بیاندازیم.

تا قبل از آغاز کنفرانس‌های نمایشگاه E3 2016، در چندین مقاله و به تفصیل، از انتظارات خودمان برای نمایشگاه E3 2016 گفتیم. اما در این بین ما - و قطعا بسیاری از گیمرهای دیگر در سراسر دنیا - انتظار داشتیم بازی‌های جدیدی را مشاهده کنیم؛ بازی‌هایی که مدت‌هاست برای معرفی آن‌ها انتظار می‌کشیم و انتظار داشتیم E3 امسال، زمان معرفی رسمی آن‌ها باشد. با شوق و ذوق زیاد به تماشای E3 امسال نشستیم؛ کنفرانس‌ها تمام شدند و متاسفانه نتوانستند به انتظاراتمان پایان دهند. اما بازی‌هایی که ما مشتاقانه منتظر دیدن آن‌ها بودیم چه بودند؟ در ادامه با لیست هشت‌تایی زومجی همراه باشید.

Red Dead Redemption 2 - Exclisive

Red Dead Redemption 2

نسخه اول بازی Red Dead Redemption را می‌توان بدون هیچ قید و شرطی در لیست بهترین بازی‌های نسل قبل قرار داد؛ بازی‌ای جذاب، خواستنی و وسترن که از سوی کمپانی نام‌دار راک‌استار عرضه شد و توانست موفقیت‌های متعددی کسب کند، خود را در دل کاربران جای دهد و چنان جای خود را مستحکم کند که تا شش سال بعد (یعنی الان!) روح و روان آن‌ها را درگیر خود کند. تقریبا همه کسانی که بازی را انجام دادند، از لحظه تمام کردن بازی به بعد، به انتظار نسخه‌ی بعدی نشستند؛ نسخه‌ای که هنوز هم که هنوز است «وجود خارجی» ندارد و دقیقا معلوم نیست در آینده خبری از آن بشود؛ نسخه‌ای که سال‌هاست همه ما طرفداران مشتاق انتشار آن هستیم و امیدواریم به‌زودی خبر ساخت آن، فضای مجازی را منفجر کند.

مدت‌هاست شایعات مختلف درمورد بازی به گوش می‌خورند و بعضی از آن‌ها - همچون شایعه‌ای که در آستانه نمایشگاه E3 2016 منتشر شد - به حدی دقیق و پر جزییات هستند که سخت است باور کنیم راک‌استارِ قهار، سراغ ساخت بازی نرفته باشد. فروردین ماه امسال بود که شایعه‌ای مبنی بر مشخص شدن نقشه بازی Red Dead Redemption 2 بر روی خروجی زومجی قرار گرفت و باعث حیرت (و صد البته خوشحالی) خیلی‌ها شد. همین موضوع باعث شد به شدت این موضوع را پی‌گیری کنیم و جنبه‌های مختلف قضیه را زیر ذره‌بین ببریم؛ پیگیری‌ای که به هر نحوی به نمایشگاه E3 2016 ختم می‌شد. این موضوع باعث شد با دیدی خوشبینانه به E3 امسال نگاه کنیم و معرفی جنجالی بازی را برای خود تصور کنیم. خیلی دوست داشتیم E3 2016 محل تولد نسخه بعدی باشد که متاسفانه چنین اتفاقی محقق نشد تا باری دیگر پنجره‌های امید، بسته شوند. با اینکه پروژه Red Dead Redemption 2 هرگز توسط کمپانی تیک تو تایید نشده است، اما استراوس زلنیک، مدیر اجرایی این کمپانی، پیش‌تر اعلام کرده ساخت یک قسمت جدید از این بازی اجتناب ناپذیر است و مالکیت تمام و کمال این بازی مانند Grand Theft Auto در اختیار این کمپانی قرار دارد.

Half Life 3 - Exclusive

Half Life 3

Half Life جزو آن دسته بازی‌هایی است که تقریبا هرکسی با آن‌ خاطره دارد. Half Life 1 سال‌ها پیش عرضه شد و در آن زمان غوغای زیادی به پا کرد. اشتیاق وصف‌ناپذیر طرفداران نسبت به این بازی، ولو را مجاب به ساخت نسخه دوم کرد؛ نسخه‌ی دومی که بیش از ۱۰ سال پیش عرضه شد و بعد از آن، روند تولید نسخه بعدی به فراموشی سپرده شد. به جرات می‌توان گفت که Half Life جزو آن‌ دسته‌ بازی‌هایی است که آوردن اسم آن نیز تب و تاب خاصی در دل ایجاد می‌کند. میزان درخواست طرفداران برای عرضه نسخه سوم در سال ۲۰۱۲ به اوج خود رسید تا اینکه ولو را مجبور به پاسخ‌گویی درمورد عدم ساخت نسخه بعدی کرد. مدیرعامل کمپانی ولو طی بیانیه‌ای در سال ۲۰۱۲ رسما گفت:

مشکل اصلی اینجاست که ما حس می‌کنیم توصیف چالش‌هایی که برای ساخت نسخه جدید پیش‌رو‌یمان است، مردم را دیوانه می‌کند. [پس ترجیح می‌دهیم سکوت کنیم؛ چراکه بحث، بحثِ بد و بدتر است و ما بین این دو، بد را انتخاب می‌کنیم.]

بازنشسته شدن نویسنده این مجموعه در سال گذشته را شاید بتوان جزو بدترین خبرها برای طرفداران این مجموعه دانست. پس از اعلام خبر بازنشسته شدن او، شاهد واکنش‌های مختلفی از سوی طرفداران بودیم؛ عده‌ای هنوز باور نداشتند که او از کمپانی ولو بازنشسته شده باشد تا اینکه نهایتا او این خبر را تایید کرد.

مدت‌هاست شایعاتی درمورد Half Life 3 به گوش می‌رسند؛ شایعاتی که تا این لحظه حتی یکی از آن‌ها هم صحت نداشته‌اند و یکی پس از دیگری به فراموشی سپرده شده‌اند. گرچه در جاهای مختلف درمورد ساخت بازی چیزهایی به گوش می‌رسند اما تا زمانی که ولو رسما این موضوع را تایید نکند، نمی‌توان به هیچ چیزی دل بست. البته اگر زومجی را دنبال کرده و جزو طرفداران این بازی هم باشید، قطعا روز چهارم مرداد سال ۱۳۹۴ و انتشار خبری جنجالی مبنی بر در دست ساخت بودن Half Life 3 را به یاد دارید. در آن زمان کانالی در یوتیوب به نام The Know اعلام کرده بود که این بازی توسط تیم کوچکی در کمپانی ولو در حال ساخت است. اما این شایعه هم مثل دیگر شایعه‌ها به درجه صحت نرسید و باری دیگر امیدها، ناامید شدند. پیش‌بینی ما این بود که ولو می‌خواهد در خفای کامل، پا به E3 2016 بگذارد و با معرفی این بازی همه را هیجان‌زده کند. اما متاسفانه این موضوع محقق نشد و خفای خبری‌ای که درمورد بازی وجود داشت، پابرجا ماند. ولو باید قبول کند ساخت Half Life بعدی حال دیگر به مرحله «اجبار» رسیده است. مگر می‌شود به این همه درخواست در طول این همه سال بی اعتنا بود؟! باور کردن ساخته نشدن نسخه بعدی این مجموعه کمی سخت است. به هر حال تنها کاری که می‌توانیم بکنیم انتظار است؛ انتظاری که چندین و چند سال است گریبان‌گیر‌ما شده است و معلوم نیست قرار است تا کی ادامه داشته باشد.

Splinter Cell 7 - Exclusive

Splinter Cell 7

مجموعه بازی Tom Clancy's Splinter Cell را شاید نتوان «پدر» سبک مخفی‌کاری خواند؛ اما با جرات تمام می‌توان گفت که مخفی‌کاری این بازی به حدی است که همین عنصر، نماد این مجموعه شده است و طرفداران این مجموعه با با به میان آمدن نام «مخفی‌کاری» آن را به یاد می‌آورند. گرچه وجود مجموعه‌هایی همچون Metal Gear Solid کمی دست و بال اسپلینتر سل را در «بهترین بازی مخفی‌کاری» بسته است؛ اما اسپلینتر سل طرفداران سرسختی دارد که نه تنها تمامی بازی‌های این مجموعه را انجام می‌دهند، بلکه با آن‌ها زندگی می‌کنند. اسپلینتر سل از همان ابتدای ساخت، با مخفی‌کاری پا به عرضه بازی‌های ویدیویی گذاشت و پس از انتشار چند نسخه به سرعت جای خود را در میان کاربران پیدا کرد. طرفداران این مجموعه هیچ گاه نوامبر سال ۲۰۰۲ را از یاد نخواهند برد؛ ماهی که در آن اولین نسخه از این مجموعه با نام Tom Clancy's Splinter Cell منتشر شد و همان سال، نقطه آغازی شد برای وارد شدن «سم فیشر» افسانه‌ای به صنعت بازی‌های ویدیویی. پس از این بازی، به ترتیب نسخه‌های «Pandora Tomorrow» و «Chaos Theory» و «Essentials» و «Double Agent» و «Conviction» و «Blacklist» عرضه شدند و هر کدام به نوبه خود توانستند به یک اثر موفق تبدیل شوند.

نسخه «Conviction» با عرضه در سال ۲۰۱۰ توانست بسیاری از بخش‌های این مجموعه را وارد سطح جدیدی کند. از حالت جدید «کاور‌گیری» فیشر گرفته تا قابلیت جدیدی تحت عنوان «Exclusive and Ready» همه و همه به بهترین شکل ممکن در بازی قرار داده شده بودند و  موفق شدند یک تجربه منحصر به فرد را برای گیمر رقم بزنند. هم‌اکنون سه سالی است که از عرضه نسخه جدید مجموعه اسپلینتر سل خبری منتشر نشده است. آخرین بازی این مجموعه که با نام Blacklist عرضه شد نیز یکی از بازی‌های خوب این سری بود. با اینکه بعضی از طرفداران معتقد بودند در این نسخه تیراندازیِ صرف کم‌کم جای خود را پیدا کرده و قصد دارد جای مخفی‌کاری را بگیرد، ولی نمی‌توان منکر موفق بودن بازی شد. «Splinter Cell: Blacklist» توانست تمام ویژگی‌های مجموعه را وارد سطح جدیدی کند و با داستانی جذاب، پیچیده و نفس‌گیر همه را مجذوب خود کند و برای شخص من هم بهترین بازی مجموعه است. بعد از موفقیت خوبی که لیست سیاه به‌دست آورد، کمی سخت است که فکر کنیم یوبیسافت سراغ ساخت نسخه بعدی نرفته باشد. دو سال است در آستانه E3های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ سخت مشتاق معرفی نسخه جدید هستیم که متاسفانه در هیچ یک از این دو سال آرزویمان برآورده نشده است.

در حالی که همه طرفداران منتظر معرفی نسخه جدیدی از این مجموعه در E3 2016 بودند، یوبیسافت پا به میدان گذاشت و بازی Steep را معرفی کرد؛ نه نه! اشتباه فکر نکنید! Steep اصلا بازی بدی نیست؛ اما موضوع این است تا وقتی که گیمرها به چیزی همچون اسپلینتر سل «نیاز» دارند، درک اینکه یوبیسافت به سراغ ساخت IP جدید برود، کمی سخت است. به نظر ما دیگر وقت آن است که یوبیسافت به خود بیاید و به طور جدی ساخت نسخه بعدی اسپلینتر سل را دنبال کند. البته امیدواریم این بازی در صورت ساخته شدن، به سرنوشت اثری مثل Assassin's Creed گرفتار نشود و رنگ تکرار به خود نگیرد.

Halo 6

Halo 6

گرچه کم و بیش می‌توان از ساخت نسخه بعدی مجموعه Halo اطمینان پیدا کرد، اما تا زمانی که تریلر یا تیزری رسمی از سوی مایکروسافت منتشر نشود، نمی‌توان با اطمینان از این موضوع سخن گفت. Halo جزو انحصاری‌های محبوب پلتفرم‌های ایکس‌باکس محسوب می‌شود و بازی‌ای است که حسابی با دل طرفداران ایکس‌باکس‌ بازی می‌کند. 343 اینداستریز توانست بازی Halo 5 را با قهاری تمام در سال ۲۰۱۵ منتشر کند و واکنش مثبت طرفداران و منتقدان را برای این بازی به دنبال داشته باشد. Halo 5 در کل توانست بازی موفقی باشد و حتی از زومجی هم نمره ۹ از ۱۰ را دریافت کند. با توجه به محبوبیت بالای این سری و موفقیتی که نسخه قبلی به دست آورد، می‌توان با اطمینان گفت که بازی Halo 6 نه‌تنها در حال ساخت است بلکه قرار است این مجموعه را وارد سطح جدیدی کند. با توجه به این اوصاف، انتظار ما این بود که در جران برگزاری کنفرانس مایکروسافت در E3 2016، این کمپانی رسما نسخه بعدی این مجموعه را معرفی کند و با تریلری جذاب، نبض E3 امسال را در دست بگیرد؛ اما متاسفانه این مهم رخ نداد تا ناراحتی طرفداران را به دنبال داشته باشد.

The Evil Within 2 - Exclusive

The Evil Within 2

The Evil Within بازی ترسناکی بود که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد و می‌توان گفت کم و بیش خود را در دل طرفداران جای کرد. The Evil Within را نمی‌توان در دسته بازی‌های رده‌بالا قرار داد و به آن به عنوان یک اثر به یاد ماندنی نگاه کرد؛ اما درجه هیجان بازی به حدی بالا بود که بیش از ۷۰ درصد کسانی که این بازی را تجربه کرده بودند، پس از اتمام بازی، خواهان ساخت ادامه آن شدند. همانطور هم که ما در بررسی خود از این بازی گفتیم، این بازی نه ایده‌ی داستانی بزرگی دارد و نه آن را به درستی روایت می‌کند، نه چیز جدیدی ارائه می‌دهد و نه می‌ترساند؛ اما درجه هیجان آن به حدی است که ما می‌توانیم بازگشت دوباره به دنیای آن را قبول کنیم. با توجه به شایعات اخیری که درمورد نسخه بعدی این بازی منتشر شده بود، می‌توانستیم انتظار داشته باشیم که E3 2016 محل تولد آن باشد؛  اما این اتفاق نیافتاد. با توجه به عملکردی که نسخه اول به جا گذاشت، می‌توان انتظار این را داشت که The Evil Within 2 هم به‌زودی (شاید دو ماه دیگر و در جریان برگزاری گیمزکام ۲۰۱۶) معرفی شود.

The Elder Scrolls 6 - Exclusive

The Elder Scrolls VI

The Elder Scrolls را می‌توان در دسته بازی‌هایی قرار داد که به «بهترین شکل ممکن» از سوی بتسدا عرضه شده‌اند. سال ۲۰۱۱ «فعلا» آخرین دیدار با این مجموعه بوده (بدون در نظر گرفتن نسخه Elder Scrolls: Online) و امید است که این طلسم چندساله شکسته شود و یک «نسخه جدید» از این مجموعه معرفی شود؛ با اینکه E3 امسال با خبری از این مجموعه و بازسازی The Elder Scrolls V: Skyrim همراه بود اما طرفداران یک Elder Scrolls جدید می‌خواهند؛ چرا که The Elder Scrolls نه‌تنها جزو بهترین بازی‌های بتسدا است، بلکه می‌توان آن را جزو برترین بازی‌های سبک نقش‌آفرینی نیز قرار داد. با این اوصاف، شاید بسنده کردن به یک بازسازیکافی نباشد. تا قبل از آغاز کنفرانس بتسدا تقریبا بسیاری از طرفداران «اطمینان» پیدا کرده بودند که قرار است امسال در جریان کنفرانس بتسدا خبری از این مجموعه بشود؛ اما هرگز فکر نمی‌کردند موضوع یک بازسازی (و نه یک نسخه جدید) در میان باشد. E3 2016 جای بسیار خوبی برای معرفی The Elder Scrolls 6 بود و خیلی‌ها منتظر این اتفاق بودند؛ اما بتسدا این کار را انجام نداد تا پنجره‌های امید را برای طرفداران ببندد. E3 امسال «می‌توانست» یک E3 تاریخی برای طرفداران این مجموعه باشد و تا مدت‌ها در ذهن آن‌ها باقی بماند.

Prince of Persia - Exclusive

Prince of Persia

مگر می‌شود صحبت از بزرگ‌ترین نمایشگاه بازی‌هایی ویدیویی باشد و کسی به نسخه جدید مجموعه محبوب Prince of Persia فکر نکند؟ چندین و چند سال است از نسخه جدید Prince of Persia خبری نیست؛ Prince of Persia‌ای که اولین بار در سال ۸۹ میلادی پا به عرصه بازی‌های ویدیویی گذاشت و به سرعت نام‌دار شد. جمعا ۹ بازی از این مجموعه منتشر شده است که یکی از دیگری جذاب‌تر بوده‌اند؛ البته لازم است بدانید در سال ۲۰۱۰ هم یک فیلم سینمایی از این مجموعه منتشر شد که البته، چندان چنگی به دل نمی‌زد. «Prince of Persia 5: The Forgotten Sands» فعلا آخرین دیدار با این مجموعه بوده است؛ دیداری که شش سال از وقوع آن می‌گذرد. دو سال متوالی است در آستانه E3، بیش از هر بازی دیگری منتظر Prince of Persia در لباس نسل هشتم هستیم. بارها و بارها کاربران پیگیر شده‌اند و به شیوه‌های گوناگون، خواستار ساخت نسخه بعدی این بازی شده‌اند و ما هم در کنار طرفداران دیگر این بازی خواستار ساخته شدن نسخه جدیدی از آن هستیم. به هر حال بازی‌های اخیری همچون «The Division« ،«Far Cry: Primal» و خیلی‌های دیگر که از سوی این کمپانی منتشر شده‌اند و نتوانسته‌اند آن‌طور که باید تاثیرگذار باشند، اندکی سابقه یوبی را خدشه‌دار کرده‌اند. به همین دلیل هم حال دیگر وقت آن است که یوبیسافت با عرضه Prince of Persia جدید، نشان دهد هنوز هم آن کمپانی است که می‌تواند بازی‌های به‌یاد‌ماندنی تولید کند. دو ایده اصلی درمورد این قضیه وجود دارد؛ یا یوبیسافت تاکنون سراغ ساخت نسخه بعدی نرفته یا چند سال است بر روی آن کار می‌کند و می‌خواهد با عرضه یک بازی بی‌نقص، جذاب و به یاد‌ماندنی، اعتبار خود را مجددا کسب کند. با این اوصاف E3 2016 بهترین جای ممکن برای معرفی بازی بود؛ جایی که یوبیسافت - درصورت تایید خبر ساخت نسخه بعدی - می‌توانست سالن کنفرانس را منفجر کند. Prince of Persia با حضورش در سالن می‌توانست سکان‌دار E3 امسال باشد.

Unravel 2 - Exclusive

Unravel 2

کولدوود اینتراکتیو با پیاده‌سازی یک ایده بسیار ساده اما در عین جذاب، توانست بازی Unravel را عرضه کند و در کمال ناباوری، آن را به یک بازی به‌یاد‌ماندنی و جذاب تبدیل کند. Unravel ایده بسیار ساده‌ای دارد. شما در این بازی کنترل موجود کوچکی کاموایی به نام «یارنی» را در اختیار دارید؛ عروسکی که از سبد یک پیرزن روی زمین می‌افتد و ماجراجویی جذابی را آغاز می‌کند. این بازی پس از عرضه توانست با واکنش مثبت منتقدان رو‌به‌رو شده و بارها و بارها ستایش شود؛ به‌طوری‌که منتقد زومجی به این بازی نمره ۸ را داد و از آن به عنوان یک بازی «ارزشمند» یاد کرد. سبک «سکوبازی - معمایی» Unravel خیلی‌ها را مجذوب خود کرد و همین هم باعث شد اندکی پس از عرضه بازی، همه به فکر ساخت نسخه جدید بیافتند.

الکترونیک آرتز چندی پیش خبر از همکاری دوباره با سازندگان این بازی برای ساخت دنباله آن داد و انتظار می‌رفت که در E3 2016 شاهد رونمایی از بازی باشیم. ولی این اتفاق رخ نداد تا شاید الکترونیک آرتز در جریان گیمزکام ۲۰۱۶ اطلاعات بیشتری از این بازی ارائه دهد.

شما در E3 2016 مشتاق حضور چه بازی‌(هایی) بودید؟ به نظر شما چه بازی‌ای «باید» در E3 امسال حضور پیدا می‌کرد؟ دیدگاه‌های خود را با زومجی و کاربران دیگر در میان بگذارید و از لیست بازی‌های موردانتظار خود خود برای E3 امسال پرده‌برداری کنید.

تهیه‌شده در زومجی

برای خواندن تمام مطالب مربوط به نمایشگاه، به صفحه اختصاصی نمایشگاه E3 2016 مراجعه کنید.

پوشش اختصاصی زومجی از نمایشگاه E3 2021، بزرگ‌ترین و مهم‌ترین رویداد دنیای بازی‌های ویدیویی


تهیه شده در زومجی

اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده