// دوشنبه, ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۱

حقایق جالب فیلم Moonlight - مهتاب

در این مطلب به بیان برخی حقایق و حواشی فیلم مهتاب (Moonlight) ، برنده‌ی جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم و تعدادی از رکوردهای ثبت شده این اثر می‌پردازیم.

فیلم مهتاب (Moonlight) به نویسندگی و کارگردانی بری جنکینز که در هشتاد و نهمین دوره‌ی جوایز اسکار (اسکار 2017)، موفق به دریافت ۳ جایزه، از جمله جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم شد، داستان سیاهپوستی منزوی به نام شایرون را در سه مقطع کودکی، نوجوانی و بزرگسالی به تصویر می‌کشد و اینکه وی چگونه تلاش می‌کند تا در محله‌ی بدنام لیبرتی سیتی، راه و رسم زندگی کردن را آموخته و مسیر خود را برای رسیدن به رستگاری پیدا کند. در ادامه به بیان برخی حواشی این فیلم و رکوردهایی که در این مدت به نام خود ثبت کرده می‌پردازیم:

 • فیلم مهتاب (Moonlight) بر اساس کتابی به نام پسرهای سیاه زیر نور مهتاب آبی به نظر می‌رسند، نوشته‌ی ارل الوین مک کرینی ساخته شده است. بری جنکینز و مک کرینی، هر دو همچون شخصیت شایرون در لیبرتی سیتی بزرگ شده‌اند و همچون وی، مادران معتادی داشتند.
 • بیش از ۸۰ درصد از فیلم در منطقه‌ی لیبرتی سیتی فیلمبرداری شده که یکی از خطرناک‌ترین و فقیر‌ترین مناطق ایالت متحده است. در ابتدا تمام عوامل فیلم از بابت مسائل امنیتی کار، احساس نگرانی می‌کردند، ولی در ادامه وقتی جنکینز توضیح داد که خودش در لیبرتی سیتی پرورش یافته، مردم منطقه نیز از او استقبال کرده و نهایت همکاری را با گروه وی ترتیب دادند.
 • نائومی هریس که در فیلم‌های قبلیش، همواره در نقش زنان خیلی مثبت ظاهر شده بود، در ابتدا علاقه‌ای به بازی در نقش یک زن معتاد نداشت ولی در ادامه، وقتی جنکینز به وی شرح داد که شخصیت این زن، نزدیکی زیادی به شخصیت مادر خودش دارد، او نیز متقاعد شد که در فیلم حضور یابد. هریس مدت یک ماه را صرف تحقیق روی معتادان به کراک و تماشای ویدئوهای مربوط به آنها کرد.
 • تمام صحنه‌های مربوط به نائومی هریس، فقط در ۳ روز، آن هم در بین تورهای تبلیغاتی فیلم دیگرش، اسپکتر (Spectre) تصویربرداری شد. این در حالی است که نقش او در فیلم، مدت ۱۵ سال را در بر می‌گیرد. هریس تنها بازیگری است که در هر سه فصل فیلم حضور دارد.
 • در طول تصویربرداری مهتاب (Moonlight)، سه بازیگری که قرار بود نقش مقاطع مختلف زندگی شایرون را بازی کنند، هیچ گاه با هم دیگر روبرو نشدند. دلیل این کار این بود که جنکینز دوست نداشت این سه بازیگر روی هم تأثیر بگذارند. او این روش را در مورد سه بازیگر نقش کوین هم پیاده کرد.

moonlight

 • الکس آر هیبرت، بازیگر نقش کودکی شایرون، پیش از شروع تصویربرداری کار، شنا کردن بلد نبود و در صحنه‌ی داخل آب فیلم، ماهرشالا علی به طور واقعی شنا را به وی آموخت. مهتاب (Moonlight) اولین فیلم کارنامه‌ی هیبرت است.
 • بری جنکینز صحنه‌ی محبوبش در فیلم را لحظه‌ای عنوان می‌کند که پائولا (نائومی هریس) در حالتی اسلو موشن، به طور مستقیم به دوربین نگاه می‌کند. جنکینر معتقد است این صحنه باعث می‌شود که مخاطبان، بیشتردرگیر شخصیت پائولا شوند.
 •  در مقطع بزرگسالی شایرون، پلاک اتومبیلی که وی می راند BLACK305 است. بلک لقبی است که کوین در نوجوانی روی شایرون گذاشته و 305 نیز کد میامی است.
 •  در طول تصویربرداری، پوست بازیگران با اسپری روغنی پوشیده شده بود تا در تصاویر، درخشان‌تر به نظر برسند.
 •  جنکینز در انتخاب ساختار روایتی داستانش، از فیلم تایوانی سه بار (Three Times)، به کارگردانی هو هسیائو-هسین الهام گرفته است.
 • مهتاب (Moonlight) پس از فیلم لاوینگ (Loving)، دومین فیلم تاریخ بود که به طور رسمی در موزه‌ی ملی تاریخ و فرهنگ آمریکایی- آفریقایی‌ها به نمایش درآمد.
 • بری جنکینز، به عنوان چهارمین فیلمساز سیاهپوست تاریخ سینما لقب گرفت که نامزد دریافت اسکار بهترین کارگردانی شده است.
 •  با احتساب نرخ تورم، مهتاب (Moonlight) کم هزینه‌ترین فیلم تاریخ سینما است که موفق به تصاحب جایزه اسکار بهترین فیلم شده است.
 • در طول مدت فیلم، شاهد حضور هیچ بازیگر سفید پوستی نیستیم. از این حیث، مهتاب (Moonlight) تنها فیلم برنده‌ی جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم است که حتی یک بازیگر سفیدپوست هم در آن نقش آفرینی نکرده است.
 • دده گاردنر به عنوان تهیه کننده‌ی کار، اولین زن تاریخ سینماست که موفق به دریافت دو جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم شده است. او اولین اسکارش را برای فیلم ۱۲ سال بردگی (12 Years a Slave) تصاحب کرده بود.
 • ماهرشالا علی با بازی در نقش خوان، به نخستین بازیگر مسلمانی تبدیل شد که موفق به دریافت جایزه‌ی اسکار شده است.


منبع زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده