// شنبه, ۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۸:۵۱

آرون سورکین دنباله فیلم شبکه اجتماعی را می‌نویسد

آرون سورکین دنباله فیلم The Social Network را با تمرکز به حوادث ۶ ژانویه ۲۰۲۱ کنگره آمریکا می‌نویسد.

بنابر جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، آرون سورکین نویسنده فیلم The Social Network و کارگردان فیلم The Trial of the Chicago 7 در حال نوشتن فیلمنامه‌ای براساس عملکرد فیسبوک در حوادث ۶ ژانویه سال ۲۰۲۱ کنگره آمریکا است که دنباله‌ی احتمالی فیلم شبکه اجتماعی خواهد بود.

به‌تازگی و در جریان پادکست The Town، آرون سورکین تایید کرد روی دنباله‌ی احتمالی فیلم The Social Network کار می‌کند که به‌گفته‌ی او، ایده اصلی آن بر عملکرد فیسبوک در جریان هجوم هواداران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده به کنگره آمریکا می‌پردازد چراکه این کارگردان، شبکه اجتماعی فیسبوک را مقصر اتفاقات ۶ ژانویه می‌داند. سورکین مشخص نکرد به‌طور خاص چگونه فیسبوک با اتفاقات کنگره آمریکا مرتبط است و تنها وعده داد پاسخ این سؤال، در زمان اکران فیلم برملا خواهد شد.

بااین‌حال کارگردان دادگاه شیکاگو ۷، سرنخ‌هایی درباره نقش الگوریتم فیسبوک در حوادث مختلف داد و گفت: «فیسبوک در مقایسه با دیگر شبکه‌های اجتماعی، الگوریتم خود را برای ترویج و تبلیغ تفرقه‌انگیز ترین مطالب ممکن در فضای مجازی تنظیم کرده است زیرا این دقیقا همان چیزی است که تعامل بین کاربران را در این فضا افزایش می‌دهد و شما را به سمت آن سوق می‌دهد. این رویکرد چیزی است که در فیسبوک، به فرایند اسکرول بی‌نهایت (Infinite Scroll) معروف است و هدف این کار فقط برای رشد هرچه بیشتر این شبکه اجتماعی است.»

جسی آیزنبرگ در فیلم The Social Network

آرون سورکین اولین‌بار در سال ۲۰۲۱ تمایل خود به ساخت دنباله شبکه اجتماعی را ابراز کرد و ماجراهایی که برای فیسبوک در طول سالیان پس از اکران فیلم The Social Network رخ داده است را بستر مناسبی برای روایت دنباله‌ی آن عنوان کرد و همچنین بعدها و در مصاحبه‌ای دیگر تاکید کرد تنها در صورتی دنباله این فیلم ساخته می‌شود که ديويد فینچر با کارگردانی آن موافقت کند.

در سال گذشته هم فینچر در مصاحبه با گاردین به این موضوع واکنش نشان داد و گفت با سورکین در مورد دنباله‌ی شبکه اجتماعی صحبت کرده است اما از برخی جهات ساخت آن کار پردردسری است. همچنین جسی آیزنبرگ که نامزدی اسکار را برای ایفای نقش مارک زاکربرگ به‌دست آورد، بارها از علاقه‌ی خود به تکرار نقش‌ مدیرعامل شرکت متا (فیسبوک سابق) سخن گفته است. به‌نظر می‌رسد این پروژه جدید که ساخت آن توسط سورکین تایید شده بیش از آنکه ادامه‌ی مستقیم The Social Network باشد، یک دنباله معنوی خواهد بود.

فیلم شبکه اجتماعی در سال ۲۰۱۰ با کارگردانی دیوید فینچر ساخته شد و جسی آیزنبرگ نقش مارک زاکربرگ، هم‌بنیان گذار شرکت فیسبوک را ایفا کرد. این فیلم در جلب نظر منتقدان و اهالی سینما بسیار موفق بود در حدی که کوئنتین تارانتینو آن را بهترین فیلم دهه ۲۰۱۰ می‌داند. شبکه اجتماعی موفق به کسب ۲۲۴ میلیون دلار در گیشه جهانی شد و همچنین در مراسم اسکار، هشت نامزدی از جمله شاخه بهترين فیلم را به‌دست آورد. درنهایت آرون سورکین در آن سال جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی را برای فیلم The Social Network کسب کرد.


منبع Variety
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده