نویسنده: مهدی اسدی
// چهار شنبه, ۵ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۰

انتشار جدیدترین آمار رسمی از تعداد مشترک های شبکه آنلاین HBO Max

با اضافه شدن ۱.۹ میلیون اکانت جدید به مشترک‌های شبکه HBO و شبکه آنلاین HBO Max در سه ماه اخیر، اکنون می‌دانیم که آن‌ها در مجموع روی هم چند مخاطب دارند.

شبکه HBO و شبکه آنلاین HBO Max در نقاط مختلف دنیا روی هم ۶۹.۴ میلیون مشترک دارند

شبکه HBO و سرویس استریمینگ HBO Max در مجموع، سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۲۱ میلادی را با ۴۵.۲ میلیون مشترک آمریکایی به پایان رساندند؛ ۱.۸ میلیون کاربر کمتر از ۴۷ میلیون کاربر آمریکایی که در اواخر ماه جون/ژوئن داشتند. براساس توضیحات ارائه‌شده، علت این کاهش تصمیم استراتژیک وارنرمدیا و شرکت مخابراتی AT&T برای خارج کردن اشتراک HBO از کانال‌های آمازون پرایم است.

از آن سو آمارها نشان می‌دهد که تعداد کاربران جهانی HBO و HBO Max در مجموع با رشد ۱.۹ میلیون نفری مواجه بوده است. اکنون شبکه HBO و شبکه آنلاین HBO Max در نقاط مختلف دنیا مجموعا ۶۹.۴ میلیون مشترک دارند. سخنگوی شرکت‌ اعلام کرد که رشد مخاطبان جهانی به‌لطف عملکرد قوی تبلیغات بین‌المللی حاصل شد و این رشد جهانی تا حد زیادی ضربه‌ی تصمیم مربوط‌به جدایی از آمازون را جبران کرده است.

شبکه آنلاین HBO Max چند ماه قبل نه‌تنها بالاخره در آمریکای لاتین هم در دسترس قرار گرفت، بلکه سرویس ارزان‌تر خود را راه‌اندازی کرد. هر دو این کارها هم روی رشد تعداد کلی مشترک‌ها تاثیر گذاشتند. در سرویس ارزان‌تر HBO Max شما به‌جای ماهانه ۱۴.۹۹ دلار، ماهانه ۹.۹۹ دلار پرداخت می‌کنید و موقع تماشای فیلم‌ها و سریال‌ها باید تبلیغات را هم ببینید.

صحبت های سخنگوی وارنرمدیا درباره HBO Max

شبکه HBO در مجموع با خارج شدن کامل از کانال‌های آمازون پرایم ویدیو، حدودا پنج میلیون مشترک خود در دنیا را از دست داد. وارنر در اواسط ماه سپتامبر تصمیم گرفت تا برای اطمینان از ارتباط مستقیم با مخاطبان خود در بلندمدت، این ضربه را بپذیرد. HBO بلافاصله بعد از قطع همکاری با آمازون یک پیشنهاد ویژه را ارائه کرد تا کاربران از دست رفته مجددا به سمت آن بیایند. تمامی این اطلاعات به‌عنوان بخشی از گزارش مالی جدید شرکت AT&T منتشر شدند. جالب این‌جا است که وارنر در اواسط سال ۲۰۲۲ میلادی به‌صورت کامل از AT&T جدا می‌شود و با پیوستن آن به دیسکاوری، شرکت جدید و بسیار بزرگ Warner Bros. Discovery به وجود می‌آید.

وارنرمدیا اعلام کرد که در پایان سال ۲۰۲۱، مجموع تعداد مشترک‌های HBO و HBO Max بیشتر از پیش‌بینی‌های قبلی رشد می‌کند. زیرا فیلم Dune، فصل سوم سریال Succession و ماتریکس جدید در سه‌ماهه‌ی چهارم و پایانی سال جاری میلادی روی شبکه HBO Max قرار می‌گیرند. وارنر باور دارد که هر سه اثر نام‌برده، محتواهای قوی و جذابی هستند که طرفدارهای خاص خود را دارند و به رشد تعداد مشترک‌ها کمک می‌کنند. پاسکال دسروچس، مدیر مالی AT&T در کنفرانس گزارش درآمدهای شرکت این اطلاعات را در اختیار همه قرار داد.

سرویس HBO Max در آی او اس

وارنرمدیا انتظار رشد بسیار سریع تعداد مشترک‌های HBO و HBO Max در آمریکا را ندارد. بلکه نگاه خود را به کشورهای دیگر دوخته است. شبکه آنلاین HBO Max در آمریکای لاتین به موفقیتی مثال‌زدنی دست پیدا کرده است و به‌زودی به اسپانیا و شمال اروپا هم می‌رسد. ورود به بازار بین‌المللی قطعا می‌تواند تاثیر زیادی روی افزایش تعداد مشترک‌ها داشته باشد.

جان استنکی، مدیرعامل شرکت مخابراتی AT&T در ماه مارس اعلام کرد که تعداد اعضای HBO و HBO Max تا پایان سال ۲۰۲۵ میلادی روی هم به ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیون کاربر خواهد رسید؛ درحالی‌که پیش‌بینی‌های قبلی می‌گفتند که این سرویس‌ها تا سال ۲۰۲۵ نهایتا به ۹۰ میلیون مشترک می‌رسند. تازه قطعا وقتی شرکت Warner Bros. Discovery به‌صورت رسمی تأسیس بشود، پیش‌بینی‌های رسمی جدید از راه می‌رسند.

جیسون کیلار، مدیرعامل وارنرمدیا گفت که خریداری شدن وارنر توسط دیسکاوری منجر به کاهش سرعت پیشرفت شبکه HBO Max نخواهد شد. او می‌گوید جدا شدن از AT&T و پیوستن به دیسکاوری، یک روند تجاری است و تاثیر منفی روی شبکه‌ها ندارد. استنکی با تکرار اظهارات او گفت که وارنرمدیا با تمام قوا پیش می‌رود و هیچ کندی یا توقفی در کار نیست. او در ادامه توضیح داد که شرکت‌های دخیل در این معامله، با تصور اینکه تجارت به سمت ارتباط مستقیم با مصرف‌کننده و پیشرفت می‌رود، دست به این اقدام زده‌اند. او توضیح می‌دهد: «ما در مقطعی هستیم که یک مسابقه‌ی مهم پیش رو داریم و نمی‌توانیم در این مسابقه حتی یک لحظه هم پا را از روی پدال گاز برداریم».

عناوین شبکه HBO Max

در همین مدیران ارشد HBO Max در گزارش درآمدهای خود به نشریه هالیوود ریپورتر اعلام کردند که شرکت وارنرمدیا هیچ برنامه‌ای برای انتشار داده‌های رسمی مربوط‌به تعداد بینندگان هرکدام از آثار خود ندارد. وقتی در مورد تأثیر دقیق خروج از آمازون سؤال شد، سخنگوی HBO پاسخ مفصلی نداد و فقط گفت: «ما از آمار کاملا رضایت داریم و این یک تصمیم بسیار استراتژیک است که والت دیزنی و نتفلیکس هم قبلا آن را اتخاذ کردند».

ریچ گرین‌فیلد، تحلیل‌گر وبسایت LightShed در توییتر توضیح داد که افت تنها ۱.۸ میلیونی تعداد مشترک‌های HBO و HBO Max در آمریکا باتوجه‌به ابعاد تصمیم مربوط‌به جدایی از آمازون، بسیار خوب و قابل تحسین است. او در ادامه افزود که این تصمیم، احتمالا به‌دلیل رشد بسیار خوب زیرساخت‌های HBO جواب داد. او در پایان گفت: «هر کسی که عقیده داشت پخش فیلم‌های سینمایی سال ۲۰۲۱ در روز اکران از شبکه آنلاین HBO Max تصمیم اشتباهی برای وارنرمدیا بود، اشتباه می‌کرد. خیلی هم اشتباه می‌کرد».

کیلار در پاسخ به سؤالی که در مورد اشتراک ۹.۹۹ دلاری HBO Max (دارای تبلیغات) پرسیده شد، پاسخ داد که تیم او از راه‌اندازی این سرویس در ماه ژوئن رضایت دارد و از پاسخ عالی کاربرها به آن خوشحال است. وی در ادامه توضیح داد که تبلیغات به کاهش قیمت اشتراک و افزایش ارزش هزینه کردن در HBO Max کمک می‌کنند. پس به نظر او این یک اقدام استراتژیک بود که وارنر با اشتیاق به‌دنبال دیدن نتایج آن در آینده است. تازه اشتراک ۹.۹۹ دلاری از سال ۲۰۲۲ میلادی به بعد، بیشتر به نسخه‌ی ۱۴.۹۹ دلاری نزدیک می‌شود. زیرا اکنون تفاوت آن‌ها فقط وجود تبلیغات برای مشترک‌های سرویس ۹.۹۹ دلاری نیست. بلکه آن‌ها نمی‌توانند فیلم‌های روز مثل Dune را در HBO Max تماشا کنند.

شخصیت های آثار HBO Max

وارنرمدیا در بخش پایانی کنفرانس مطبوعاتی خود اعلام کرد که درآمد این شرکت در سه‌ماهه‌ی سوم سال با ۱۴.۲ درصد افزایش مواجه شد و به ۸.۴ میلیارد دلار رسید. سخنگوی این شرکت خاطرنشان کرد که کاهش درآمدهای تبلیغاتی این شرکت با ارائه‌ی محتوای بیشتر و پیشرفتی که در درآمدهای دوران همه‌گیری کرونا حاصل شد، تا حدودی جبران شده است. در همین راستا درآمدهای اشتراکی حاصل از رویکرد «ارائه‌ی مستقیم محتوا به مصرف‌کننده» ۲۵ درصد افزایش داشت و درآمدهای تبلیغاتی نیز با ۱۲.۴ درصد کاهش به ۱.۴ میلیارد دلار رسید. دلیل این اتفاق بیشتر به زمان‌بندی این فصل رقابت‌های NBA و کاهش هزینه‌های تبلبغات سیاسی نسبت به سال گذشته مربوط می‌شود.

در پایان نظرات خود را در این‌باره با زومجی و سایر کاربران در میان بگذارید.


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده