// سه شنبه, ۲ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۳۳

تاکید جدی سونی روی اکران اختصاصی فیلم ها در سینما

جاش گرین‌استاین از سونی پیکچرز در رویداد سینما-کان 2021 جملاتی را بیان کرد که به خاطر آن‌ها این شرکت مورد تشویق مفصل و بلند سینمادارها قرار گرفت.

سونی به عقیده‌ی بسیاری از تحلیل‌گرها ساعاتی قبل یک کنفرانس معرکه را در CinemaCon 2021 برگزار کرد. این شرکت طی سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ میلادی به سینماکان نرفت و امسال با دست پر آمد. نمایش ثانیه‌هایی از فیلم آنچارتد با حضور مارک والبرگ و تام هالند، فیلم Morbius با بازی جرد لتو، فیلم عاشقانه‌ی اقتباسی Where the Crawdads Sing، فیلم جنگی Devotion با نقش‌آفرینی جاناتان میجرز و فیلم Bullet Train با هنرنمایی برد پیت بخشی مهم از این کنفرانس را رقم زد. در آخر هم افراد حاضر داخل سالن پس از شنیدن صحبت‌های پراحساس ایوان رایتمن، شاهد اکران کامل و غیرمنتظره‌ی فیلم Ghostbusters: Afterlife جیسون رایتمن بودند که چندین و چند واکنش مثبت و احساسی دریافت کرد.

براساس گفته‌های جاش گرین‌استاین، سونی پیکچرز سراغ اکران آنلاین فیلم‌ها همزمان با اکران سینمایی آن‌ها نرفته است و نخواهد رفت

البته که سالن در زمان پخش تریلر فیلم Spider-Man: No Way Home سرتاسر انرژی بود. ولی سونی از همان ابتدا توانست صدای تحسین را در کنفرانس خود بلند کند. وقتی که جاش گرین‌استاین به تندی از اکران آنلاین فیلم‌ها همزمان با اکران سینمایی آن‌ها انتقاد کرد و نشان داد که سونی پیکچرز همچنان برای فیلم‌های اصلی خود وفادار به سینماها است.

سونی روی اکران سینمایی اختصاصی فیلم مرد عنکبوتی 3 تاکید داشت و اکران خانگی و سینمایی فیلم‌ها به‌صورت همزمان را «ویران‌گر» خطاب کرد؛ ویران‌گر برای کل صنعت فیلم‌سازی. این شرکت از تعهد خود به حفظ پنجره‌ی زمانی اکران سینمایی اختصاصی (بازه‌ای مشخص که فیلم طی آن فقط داخل سینماها اکران شود و سپس بتواند روی پلتفرم‌های خانگی مختلف قرار بگیرد) خبر داد و گفت که فیلم‌های خود را اول فقط داخل سینماها پخش می‌کند. از چند ماه قبل شنیده بودیم که سونی به‌شدت روی پیروی از این الگو تاکید دارد و به همین خاطر موفق به جلب توجه چندین و چند کارگردان شده است که اهمیت فراوانی برای اکران سینمایی اختصاصی قائل هستند.

سونی در سینماکان 2021

سونی طی تمامی ماه‌های اخیر رویکردی متفاوت با اکثر استودیوهای هالیوودی داشت. این شرکت حق پخش برخی از فیلم‌های خود را با سود حداقلی فروخت و به همین خاطر طی دورانی که برخی از رقبا متحمل ضررهای مالی سنگین شدند، مقداری پول به‌دست آورد. در همین حین برخی از فیلم‌های شرکت اکران سینمایی اختصاصی داشتند و در حد خود به موفقیت رسیدند.

آثار بزرگ‌تر سونی منتظر بودند تا زمان اکران آن‌ها برسد. به همین خاطر هیچ‌کدام از فیلم‌هایی که کاملا در کنترل سونی پیکچرز ماندند، سراغ اکران آنلاین اختصاصی یا اکران آنلاین همزمان نرفتند. در همین حین فیلم‌های فروخته‌شده هم تبدیل به فیلم تلویزیونی شدند و روی پلتفرم‌هایی همچون نتفلیکس و آمازون پرایم ویدیو قرار می‌گیرند؛ نه اینکه همزمان فیلم تلویزیونی و فیلم سینمایی باشند. در نتیجه طی تمام این مدت سونی پیکچرز میان بزرگ‌ترین استودیوهای فیلم‌سازی عملا تنها شرکتی بود که سراغ اکران آنلاین/خانگی همزمان با اکران سینمایی نرفت. گویا از حالا به بعد هم سونی برنامه‌ای برای انجام این کار ندارد.

بعد از به اتمام رسیدن بازه‌ی زمانی اکران سینمایی اختصاصی یک فیلم سینمایی، سونی آن برپایه‌ی قراردادهای سودآوری که امضا کرده است، روی شبکه‌های آنلاین نتفلیکس و دیزنی پلاس قرار می‌دهد؛ همچنین در پلتفرم‌های دیجیتالی خرید و اجاره‌ی فیلم‌ها همچون iTunes. واضح است که شرکت هیچ مشکلی با اکران خانگی فیزیکی و دیجیتالی فیلم‌های سینمایی در زمان درست ندارد.

خارج شدن روح پیتر پارکر از بدنش پس از ضربه دکتر استرنج به مرد عنکبوتی در فیلم Spider-Man: No Way Home

گرین‌استاین از سونی پیکچرز این‌گونه صحبت‌های خود را در کنفرانس سینماکان 2021 ادامه داد: «سالن‌های سینما و تجربه‌ی سینمایی فیلم‌ها باز هم پیروز خواهند شد. طی بیشتر از ۱۹ ماه اخیر خیلی‌ها راجع به نابودی ابدی سالن‌های سینما سخنرانی کرده‌اند. ولی ما در سونی بدون انکار چالش‌هایی انکارناپذیر که همه در این صنعت با آن‌ها مواجه شده‌اند، نگاه بلندمدت داریم».

سپس تونی راتمن افراد حاضر در سالن را با حضور خود سورپرایز کرد و در تکمیل صحبت‌های گرین‌استاین توضیح داد: «من به‌تازگی فیلم Free Guy را در سینما دیدم که همه می‌بینید چه‌قدر عملکرد موفقیت‌آمیزی در باکس‌آفیس دارد. چرا؟ چون معرکه است و هم‌اکنون شما نمی‌توانید آن را در خانه روی تلویزیون تماشا کنید! پس نتیجه‌ی لعنتی و واضح را بگیرید؛ تاثیر مثبت بازه‌ی زمانی اکران سینمایی اختصاصی! دوران کووید هم می‌گذرد.

سونی اکران در سینماها را بالاتر از هر فرم دیگر پخش محتوای سینمایی قرار می‌دهد. ما خانه‌ای برای فیلم‌سازهایی هستیم که می‌خواهند با پرده‌های نقره‌ای بزرگ سینماها روی گفت‌وگوهای فرهنگی تاثیر داشته باشند». فیلم Venom: Let There Be Carnage با بازی تام هاردی در تاریخ ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) و فیلم Spider-Man: No Way Home با بازی آلفرد مولینا در تاریخ ۱۷ دسامبر (۲۶ آذر) توسط سونی به‌صورت اختصاصی داخل سالن‌های سینما اکران می‌شود.


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده