نویسنده: عارف حسین پور
// یکشنبه, ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۲

Avatar دوباره پرفروش ترین فیلم تاریخ شد؛ شکست Avengers: Endgame

فیلم Avatar با اکران مجدد در کشور چین، توانست به فروشی بالاتر از فیلم Avengers: Endgame دست پیدا کند و مجددا به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ تبدیل شود.

همان‌طور که از چند روز قبل هم می‌شد حدس زد، فیلم «آواتار» ساخته جیمز کامرون، در جدول فروش فیلم‌های دنیا، جای خود را با Avengers: Endgame عوض کرد و یک بار دیگر به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما تبدیل شد. این فیلم علمی-تخیلی محصول سال ۲۰۰۹، از روز جمعه، مجددا در سینماهای چین به نمایش گذاشته شده و طی دو روز اخیر حدود ۱۲.۳ میلیون دلار فروخته است. با این حساب، فاصله ۷.۸ میلیون دلاری بین دو فیلم مذکور جبران شده و حالا فیلم Avatar با مجموع فروش ۲.۸۰۲ میلیارد دلار، بالاتر از فیلم Avengers: Endgame ایستاد که فروش کلی آن به ۲.۷۹۷ میلیارد دلار می‌رسد.

فیلم آواتار اولین‌بار در اوایل سال ۲۰۱۰ در چین نمایش داده شد و در آن زمان حدود ۲۰۳ میلیون دلار فروش داشت. باتوجه‌به اینکه صنعت سینمای چین در آن زمان به اندازه امروز بزرگ نبود و سالن‌های سینمای کمتری در این کشور وجود داشتند، این میزان فروش در نوع خود بسیار چشمگیر محسوب می‌شد. در حال حاضر، نمایش فیلم همچنان ادامه دارد و احتمالا طی روز‌های آینده، میزان فروش کلی آواتار بیشتر هم می‌شود. براساس آمار، بیشترین پیش‌فروش بلیط در سینماهای چین تا روز سه‌شنبه متعلق به فیلم Avatar است.

سرویس چینی Maoyan که به فروش بلیط و همچنین رتبه‌دهی فیلم‌ها از سوی کاربران می‌پردازد، امتیاز فیلم آواتار را ۹.۲ اعلام کرده که در مقایسه با قبل کمی بهتر شده است (تا قبل از اکران مجدد، رتبه فیلم ۹.۱ بود.) همچنین این سرویس پیش‌بینی کرده که تا پایان مدت اکران، میزان فروش فیلم به ۵۸ میلیون دلار برسد. به‌نظر می‌رسد تا زمان اکران فیلم Godzilla Vs Kong در تاریخ ۶ فروردین ۱۴۰۰ (۲۶ مارس)، همچنان فیلم آواتار اصلی‌ترین انتخاب سینماروهای چینی باشد.

آواتار و انتقامجویان: پایان بازی، دو فیلم پرفروش تاریخ

امروز شرکت دیزنی هم به‌عنوان صاحب مجموعه Avatar این خبر را تایید کرد. بد نیست یادآوری کنیم که پس از خریداری شرکت فاکس به‌وسیله دیزنی، مجموعه Avengers نیز تحت مالکیت این شرکت درآمده است. جان لندو، تهیه‌کننده فیلم آواتار درباره اکران مجدد آن در سینماهای چین گفت: «ما افتخار می‌کنیم که به چنین مرحله مهمی رسیده‌ایم. ولی من و جیم (جیمز کامرون) بسیار هیجان‌زده هستیم که در چنین دوران بی‌سابقه‌ای، این فیلم دوباره به سینماها بازگشته است. ما می‌‌خواهیم از طرفداران چینی خود تشکر کنیم. ما در حال حاضر به سختی مشغول کار روی فیلم‌های آینده آواتار هستیم و منتظریم که ادامه این داستان حماسی را طی سال‌های آینده با شما به اشتراک بگذاریم.»

از مدت‌ها پیش گفته می‌شد که فیلم Avatar دوباره در چین اکران خواهد شد، اما این اتفاق به‌تازگی رخ داد و باعث شد که این فیلم به اولین فیلم غیر چینی در سال جاری تبدیل شود که رتبه اول باکس آفیس در این کشور را تصاحب می‌کند. آواتار موفق شد فیلم کمدی Hi Mom را برای رسیدن به این جایگاه کنار بزند.

کامرون روز پنجشنبه گذشته، در مصاحبه با China.org گفت که اگرچه بیشتر از یک دهه از زمان اکران فیلم می‌گذرد، اما آواتار همچنان تازگی خودش را حفظ کرده است. او توضیح داد: «در حال حاضر ما تغییرات آب و هوایی و همچنین جنگل‌زدایی را داریم و رابطه ما با طبیعت، بیش از هر زمان دیگری در معرض خطر قرار گرفته است. آواتار هم درباره همین موضوعات است؛ ضمن اینکه این فیلم وابسته و محدود به زمان نیست. این یک فیلم جهانی است که هر کسی در هر جایی می‌تواند آن را بفهمد و به لحاظ احساسی با آن ارتباط برقرار کند.»

لازم به توضیح است که فیلم Avatar از زمان اولین اکرانش تا به امروز، بارها اکران مجدد داشته، اما فیلم Avengers: Endgame همه فروشش را مدیون اکران در سال ۲۰۱۹ است. کامرون در حال حاضر روی دنباله‌های فیلم آواتار کار می‌کند. دیزنی اعلام کرده که فیلم Avatar 2 در تاریخ ۲۵ آذر ۱۴۰۱ (۱۶ دسامبر ۲۰۲۲) اکران می‌شود و قسمت‌های سوم تا پنجم نیز برای سال‌های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۶ و ۲۰۲۸ برنامه‌ریزی شده‌اند.


منبع Deadline
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده