نویسنده: مسیح کریمی
// شنبه, ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۹

جشنواره فیلم کن 2020 لغو نشده است

در پی انتشار شایعه‌ای مبنی بر لغو جشنواره فیلم کن 2020 به علت شیوع ویروس کرونا، این جشنواره شایعه منتشر شده را تکذیب کرد.

به‌تازگی شایعه‌ای منتشر شده مبنی بر اینکه هفتاد و سومین دوره جشنواره فیلم کن به علت گسترش شیوع ویروس کرونا لغو شده و برگزار نمی‌شود. حال در تازه‌ترین اخبار سینما و تلویزیون، این شایعه رسما تکذیب شده، اما هنوز تصمیم نهایی برای برگزاری یا عدم برگزاری جشنواره کن 2020 گرفته نشده است. طبق خبری LePoint که منتشر کرده، جشنواره فیلم کن هنوز لغو نشده، اما یک شخص نزدیک تاکید می‌کند که بعید است به علت همه‌گیر شدن این ویروس جشنواره سال ۲۰۲۰ برگزار شود. با اینکه امروز خبرهایی مبنی بر عدم برگزاری جشنواره کن 2020 منتشر شده بود، حال گفته شده که تصمیم رسمی و نهایی برای برگزاری یا عدم برگزاری جشنواره تا تاریخ ۱۵ آوریل (۲۷ فروردین) که زمان اعلام برنامه‌های جشنواره است، گرفته نمی‌شود. با اینکه هنوز تصمیمی برای جشنواره سال ۲۰۲۰ گرفته نشده، اما یک مقام رسمی و مرتبط با کن می‌گوید که کار بسیار مشکلی خواهد بود که آن‌ها نتوانند فیلمی از کشورهایی مثل چین، ایران، ایتالیا و غیره را انتخاب کنند، چرا که آن‌ها می‌دانند بازیگران و عوامل فیلم‌ها قادر به سفر به جشنواره نخواهند بود.

همچنین منبع آگاهی به کن می‌گوید که حتی در صورت برگزاری امکان نمایش فیلم‌ها در سالن‌های بزرگ مجاز نخواهد بود. نکته دیگی که باید به آن توجه داشت که بنا بر گزارش‌ها، حامیان مالی جشنواره امیدوار هستند تا جشنواره لغو شود و در صورت این اتفاق، آن‌ها مجبور نیستند تا در برگزاری یک جشنواره تحت نظارت بالا نقش داشته باشند. هنوز مشخص نیست که جشنواره کن برگزار می‌شود یا خیر، اما پس از همه‌گیری کرونا ویروس، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه گفت که این بزرگترین بحرانی سلامتی در یک قرن گذشته است. این صحبت‌ها پس از اعمال ممنوعیت‌ دولت فرانسه برای تجمع‌های بیش از ۱۰۰ نفر در طول روز گفته شده بود. سخنگوی جشنواره کن گفت:

آخرین محدودیت از طریق برنامه دولت ایجاد شده که امیدوارم در آوریل نتایج بهتری منتشر شود و تا آن زمان خواهیم دانست که آیا برنامه‌ای برای ماه می در کن و جاهای دیگر خواهد بود یا خیر. 

تیری فرمو، دبیر کن در مصاحبه با روزنامه فرانسوی لوموند گفت که آماده‌سازی جشنواره کن با این امید که گسترش کروناویروس تا ماه می روندی نزولی پیدا می‌کند، ادامه خواهد داشت. فرمو گفت:

ما یک سنت داریم که بگوییم جشنواره فیلم کن اولین نشانه‌ی تابستان است. برای اینکه خوش بین باشیم و روحیه خود را حفظ کنیم، بیایید بگوییم که جشنواره کن امسال اولین رویداد جهانی خواهد بود که در آن جشن زندگی دوباره را برگزار خواهیم کرد.

جشنواره فیلم کن 2020 در تاریخ ۱۲ می ۲۰۲۰ (۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹) آغاز می‌شود و در ۲۵ می ۲۰۱۸ (۵ خرداد ۱۳۹۹) به‌پایان می‌رسد.


منبع Independent
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده