نویسنده: رضا علمی
// دوشنبه, ۲۳ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۱

اقتباسی سینمایی از کمیک Ex Machina ساخته می‌شود

شرکت لجندری اینترتینمنت تصمیم به‌ساخت فیلمی سینمایی از کمیک Ex Machina (فراماشین/اکس ماکینا) برایان کی. وان و تونی هریس دارد.

طبق گزارشی که سایت خبری هالیوود ریپورتر (THR) منتشر کرده است، شرکت فیلمسازی لجندری اینترتینمنت (Legendary Entertainment) تصمیم به‌ساخت فیلمی سینمایی از کمیک Ex Machina (فراماشین) دارد که خالقان این کمیک برایان کی. وان و تونی هریس هستند. با‌این‌حال اقتباس سینمایی «فراماشین» در زمان اکران نام دیگری خواهد داشت و شرکت لجندری اینترتینمنت عنوان The Great Machine (ماشین بزرگ) را برای آن انتخاب کرده است. درام سیاسی-اجتماعی «فراماشین» که کمیکی ابرقهرمانی محسوب می‌شود، توسط شرکت دی‌سی کمیکز (DC Comics) منتشر شده است و ابرقهرمان داستان، میچل هاندرد نام دارد.

برایان کی. وان و تونی هریس، کمیک «فراماشین» را در سال ۲۰۰۴ و تحت امتیاز نشر شرکت دی‌سی کمیکز منتشر کردند. داستان این کمیک در مورد شخصیتی سیاسی با نام میچل هاندرد است که پس از حوادث تلخ یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱، به‌عنوان شهردار شهر نیویورک انتخاب می‌شود. در این مجموعه کمیک شاهد فلش‌بک‌هایی به‌شخصیت میچل که زمانی او را «ماشین بزرگ» می‌نامیدند هستیم؛ جنبهٔ شخصیتی دیگر میچل که قهرمانی پرآوازه و نامی بود، توانایی صحبت کردن با وسایل مکانیکی و ماشین‌ها را داشت و می‌توانست این وسایل را تحت کنترل خود دربیاورد. برایان کی. وان و تونی هریس، به‌همراه دو هنرمند مهمان که جان پاول لنون و کریس اسپراووس بودند، ۵۰ کمیک و همچنین دو نسخهٔ ویژه از کمیک «فراماشین» را پیش از پایان انتشار آن در سال ۲۰۱۰، خلق و منتشر کردند.

دلیل انتخاب عنوان «ماشین بزرگ» از سوی شرکت فیلمسازی لجندری اینترتینمنت به‌این موضوع برمی‌گردد که فیلمی معروف با عنوان Ex Machina پیش‌تر اکران شده است و این شرکت نمی‌خواهد تشابه اسمی دراین‌میان به‌وجود بیاید و باعث سردرگمی طرفداران شود و احتمالاً قوانین حقوقی نیز چنین اجازه‌ای به‌آنان نمی‌داده است. فیلم «فراماشین/اکس ماکینا» در سال ۲۰۱۵ به‌کارگردانی الکس گارلند، نویسنده، فیلمنامه‌نویس و کارگردان اهل کشور انگلستان، روی پردهٔ سینما رفت و امتیازات خوبی از منتقدان دریافت کرد. در این فیلم بازیگرانی چون دامنل گلیسون، آلیسیا ویکاندر، سونویا میزونو، اسکار آیزاک و کوری جانسون حضور داشتند و به‌ایفای نقش پرداختند و فیلم علمی-تخیلی و روان‌شناختی الکس گارلند، با بودجهٔ ۱۵ میلیون دلاری، فروشی ۳۷ میلیون دلاری در گیشه داشت.

Brian K. Vaughan

هالیوود به‌مدت ۱۵ سال در تلاش برای ساخت اقتباسی سینمایی از کمیک «فراماشین» بود و شرکت فیلمسازی نیو لاین سینما (New Line Cinema)، در سال ۲۰۰۵ امتیاز ساخت فیلمی سینمایی از این کمیک را دریافت کرده بود، ولی در سال ۲۰۱۲، به‌دلیل اتمام تاریخ مقرر برای ساخت اقتباس سینمایی، این حق امتیاز به برایان کی. وان و تونی هریس بازگردانده شد؛ برایان کی. وان یکی از تهیه‌کنندگان فیلم اقتباسی «ماشین بزرگ» خواهد بود.

درام سیاسی-اجتماعی «فراماشین» که کمیکی ابرقهرمانی محسوب می‌شود، توسط شرکت دی‌سی کمیکز منتشر شده است و ابرقهرمان داستان، میچل هاندرد نام دارد

برایان کی. وان نامی شناخته‌شده در دنیای کمیک است و دو اثر معروف دیگر این نویسنده، کمیک ابرقهرمانی Runaways (فراری‌ها) و کمیک Y: The Last Man (وای: آخرین مرد) هستند. فصل سوم سریال «فراری‌ها» در ۱۰ قسمت تولید شد و در تاریخ ۱۳ دسامبر ۲۰۱۹ (۲۲ آذر ماه ۱۳۹۸) از سرویس استریم Hulu پخش شد. رنزی فلیز، گرگ سالکین، لیاراکا اوکانو، ویرجینیا گاردنر، آریلا بارر، آلگرا اکاستا، رایان سندز، آنجل پارکر، بریتنی ایشیباشی، جیمز یگاشی، کوین وایسمن، بریجید برنا، آنی ورشینگ، کیپ پاردیو، جیمز مارسترز، الیزابت هارلی، اور کارادین، اولیویا هولت و اوبری ژوزف، از جمله بازیگرانی بودند که در فصل سوم سریال «فراری‌ها» حضور داشتند و به‌ایفای نقش پرداختند. مانند دو فصل گذشته نیز جاش شوارتز و استفانی ساویج وظیفه ساخت فصل سوم این سریال را بر عهده داشتند.

همچنین طبق گزارشی که حدود یک سال پیش سایت هالیوود ریپورتر منتشر کرده بود، شبکه FX به‌صورت رسمی حق پخش سریال اقتباسی Y: The Last Man را خریداری کرده است و باید منتظر پخش این سریال از این شبکه باشیم؛ به احتمال فراوان نسخهٔ تلویزیونی «وای: آخرین مرد» در سال ۲۰۲۰ روی آنتن خواهد رفت. مجموعه کتاب‌های کمیک «وای: آخرین مرد» معمولاً هر ماه یا دو ماه یکبار بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۸ توسط انتشارات Vertigo منتشر می‌شد. Vertigo زیر مجموعه‌ای از دنیای کمیک دی‌‌سی محسوب می‌شود و معمولاً کتاب‌های کمیکی که توسط این انتشارات منتشر می‌شود، متفاوت‌تر با دیگر آثار دی‌سی است و می‌توان چنین گفت که بی‌پروا‌تر بودن محتوای آن معادلی همچون درجه سنی R در دنیای سینما است. جالب اینجا است حق امتیاز ساخت فیلمی اقتباسی از این اثر نیز در سال ۲۰۱۴ و بار دیگر به‌نویسندگان آن، یعنی برایان کی. وان و پیا گورِرا بازگشت. در همان سال شبکه FX تصمیم به‌ساخت سریالی اقتباسی از این اثر می‌گیرد و تقریباً دو سال پس از این تصمیم شبکه FX، برایان کی. وان در مصاحبه با سایت CBR تأیید کرد که نوشتن فیلمنامه قسمت آزمایشی «وای: آخرین مرد» تقریباً به‌پایان رسیده است. داستان «وای: آخرین مرد» در مورد تنها مردی است که به‌همراه حیوان دست‌آموز خود، کاپوچین میمون، از مرگ ناگهانی تمامی پستانداران دارای کروموزوم Y جان سالم بدر برده‌اند. این دو سفری طولانی به‌دور کرهٔ زمین را آغاز می‌کنند و امیدوارند بتوانند جلوی نابودی کامل نژاد بشر را بگیرند. احتمالاً مایکل گرین، نویسنده سریال محبوب American Gods (خدایان آمریکایی)، نویسندگی این سریال را بر عهده خواهد داشت.


منبع Comingsoon
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده