نویسنده: رضا علمی
// یکشنبه, ۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۴

دانکرک برنده جایزه بهترین فیلم درام انجمن تدوینگران سینمای آمریکا شد

دانکرک، آخرین ساخته کریستوفر نولان، به‌عنوان بهترین فیلم سال ۲۰۱۸ از سوی انجمن تدوینگران سینمای آمریکا انتخاب شد و همین موضوع شانس آن را برای دریافت جایزه اسکار بهترین تدوین بسیار افزایش داده است.

کریستوفر نولان، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کنندهٔ بریتانیایی-آمریکایی، امسال با کارگردانی درام جنگی و تاریخی Dunkirk (دانکرک) از شانس خوبی برای دریافت جایزه اسکار برخوردار است و این فیلم با نامزدی در هشت بخش، از جمله در دو بخش بهترین فیلم سال و بهترین کارگردانی، از فیلم‌های بسیار مورد توجه قرار گرفته اعضای آکادمی اسکار بوده است. فیلم Dunkirk جمعه شب، طی برگزاری مراسم سالیانه انجمن تدوینگران سینمای آمریکا – جوایز ادی (American Cinema Editors - Eddie Awards)، برنده جایزه بهترین فیلم درام شد و دریافت این جایزه، شانس فیلم نولان را برای دریافت جایزه اسکار بخش بهترین تدوین افزایش داده است. دهمین ساخته کریستوفر نولان در ماه جولای سال گذشته (تیرماه) اکران خود را روی پردهٔ سینما آغاز کرد و با بودجهٔ ساخت ۱۰۰ میلیون دلاری، فروش ۱۸۸ میلیون دلاری در خاک آمریکا و در مجموع فروش ۵۲۵ میلیون دلاری در گیشه داشت و می‌توان گفت عملکرد این فیلم در گیشه بسیار عالی بود و توانست موفقیتی دیگر را برای این فیلمساز بریتانیایی-آمریکایی ثبت کند. فیلم Dunkirk بعد از فیلم Saving Private Ryan (نجات سرجوخه رایان) استیون اسپیلبرگ و Pearl Harbor (پرل هاربر) مایکل بِی، در رده سوم پرفروش‌ترین فیلم‌های مرتبط با جنگ جهانی دوم در خاک آمریکا قرار گرفت و در مجموع فروش جهانی این فیلم از تمامی فیلم‌های ساخته‌شده با مضمون جنگ جهانی دوم بیشتر بوده است و ساخته نولان به‌تنهایی در صدر لیست فیلم‌های پرفروش ساخته‌شده بر اساس جنگ جهانی دوم قرار گرفته است.

با توجه به زمان اکران فیلم Dunkirk در اواسط فصل تابستان، نکته جالب حضور این فیلم در اکثر مراسمات فصل جوایز است. فیلم Dunkirk در جوایز گزینش منتقدان فیلم (Critics' Choice Movie Awards) در دو بخش بهترین کارگردانی و بهترین فیلم نامزد شده بود که البته فیلم The Shape of Water (شکل آب) گیرمو دل تورو نگذاشت جایزه‌ای نصیب نولان شود و جایزه بهترین فیلم این انجمن به فیلم The Shape of Water و بهترین کارگردانی به گیرمو دل تورو رسید. در مراسم گلدن گلوب امسال نیز با وجود نامزد شدن فیلم Dunkirk در دو بخش بهترین کارگردانی و بهترین فیلم درام، اما باز هم در بخش بهترین کارگردانی جایزه به گیرمو دل تورو برای آخرین ساخته تحسین‌شده‌اش رسید و در بخش بهترین فیلم درام، فیلم Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری)، جایزه را از آن خود کرد. کریستوفر نولان برای اولین مرتبه در بخش کارگردانی اسکار نامزد دریافت جایزه شده است و باید دید اولین نامزدی با اولین جایزه همراه خواهد بود یا خیر.

Dunkirk

در مورد فیلم Dunkirk باید گفت که کریستوفر نولان می‌خواست فیلمی بدون فیلمنامه بسازد و البته که نسخه نهایی نیز فیلمی تقریباً بدون دیالوگ است. در عوض تخیل، هماهنگی و حرکات بی‌صدای بازیگرانش نقشی مهم را در این فیلم ایفا می‌کند. با اضافه کردن ویژگی کنجکاوی‌برانگیز پیچیده‌ای به فیلمی روایت‌شده در بستر زمانی سنتی و در واقع تکراری، شاهد پایان‌بندی متفاوت و خاصی نیز در فیلم Dunkirk هستیم. روایت داستانی و بصری متفاوت از زمین، دریا و آسمان، تأثیر خود را روی اعضای آکادمی گذاشته است و فیلم نولان شانس کمی برای برنده شدن در بخش‌های مختلف نامزد‌شده ندارد.     

از آنجایی که فیلم Dunkirk مورد توجه انجمن تدوینگران سینمای آمریکا قرار گرفته است، انتظار می‌رود دریافت جایزه بهترین تدوین اسکار امسال برای این فیلم حتمی باشد

از آنجایی که فیلم Dunkirk مورد توجه انجمن تدوینگران سینمای آمریکا قرار گرفته است، انتظار می‌رود دریافت جایزه بخش بهترین تدوین برای این فیلم حتمی باشد. طبق گزارش سایت The Wrap، لی اسمیت، تدوینگر فیلم Dunkirk، برندهٔ جایزه ادی در بخش بهترین تدوین فیلم درام شده است و همین امر شانس برنده شدن فیلم نولان، حداقل در این بخش را بسیار زیاد کرده است. در بخش بهترین تدوین فیلم کمدی، تاتیانا اس. ریگل برای فیلم I, Tonya (من تونیا هستم) برنده جایزه انجمن تدوینگران سینمای آمریکا شده است. این فیلم در بخش بهترین تدوین اسکار نیز نامزد شده است و رقیب سرسخت Dunkirk است.

طبق گزارش سایت The Wrap، از سال ۲۰۰۰ میلادی تا امسال، ۱۲ فیلمی که برنده بخش بهترین تدوین فیلم درام انجمن تدوینگران سینمای آمریکا بوده‌اند برنده جایزه اسکار همان سال نیز شده‌اند، ولی از طرف دیگر در بخش کمدی این مراسم تنها یک‌بار این اتفاق افتاده است که فیلمی برندهٔ جایزه بهترین تدوین فیلم کمدی این انجمن شود و در اسکار نیز بتواند جایزه بخش بهترین تدوین را از آن خود کند. در مراسم اسکار امسال در کنار دو فیلم Dunkirk و I, Tonya، فیلم‌های Baby Driver (بیبی درایور)، Three Billboards Outside Ebbing, Missouri و The Shape of Water نیز در بخش بهترین تدوین نامزد شده‌اند.

امسال دو فیلم The Shape of Water و Three Billboards Outside Ebbing, Missouri در مراسمات مختلف بسیار خوش درخشیده‌اند، از گلدن گلوب گرفته تا جایزه انجمن بازیگران فیلم (Screen Actors Guild Awards) و جوایز گزینش منتقدان فیلم، و همین موضوع کار را برای فیلم Dunkirk در اسکار بسیار سخت خواهد کرد و احتمالاً نولان باید به دریافت جوایز فرعی همچون جایزه بهترین تدوین قانع باشد.

 


منبع Screenrant
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده