نویسنده: رضا علمی
// پنجشنبه, ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۱

فیلم جدید مجموعه Halloween دنباله مستقیم فیلم ابتدایی خواهد بود

جان کارپنتر، کارگردان و خالق اصلی مجموعه Halloween (هالووین) اعلام کرد که فیلم جدید این مجموعه دنباله‌ مستقیم فیلم ابتدایی خواهد بود.

طبق گفته خالق مجموعه Halloween (هالووین)، ریبوت آینده این مجموعه دنباله‌ مستقیم فیلم ابتدایی خواهد بود. طرفداران مجموعه Halloween خود به‌خوبی از این موضوع آگاهند که جدول زمانی این مجموعه طی سالیان اخیر تا چه اندازه درهم، پیچیده و می‌توان گفت گاه بدون منطق شده است. هفت دنباله از فیلم ابتدایی ساخته شد، ولی آنچنان که باید نتوانستند سرراستی خط روایی داستان ابتدایی را حفظ کنند. قسمت دوم فیلم Halloween ادامه‌دهنده بخش پایانی فیلم ابتدایی بود و در آن فیلم مشخص شد که مایکل مایرز و قربانی وی، یعنی لوری استراد (با بازی جیمی لی کرتیس) در واقع خواهر و برادر هستند؛ در انتهای قسمت دوم چنین نشان داده شد که گویا مایکل مایرز کشته شده است و بازگشتی نخواهد داشت.  

در فیلم سوم این مجموعه با عنوان Halloween III: Season of the Witch (هالووین ۳: فصل جادوگر)، کلاً شاهد روایت داستانی جدید بودیم و هدف از ساخت این فیلم ورود به مجموعه‌ داستانی تازه‌ای بود. لازم به گفتن نیست که این فیلم شکستی مفتضحانه در گیشه داشت و طرفداران نیز اصلاً روی خوبی به قسمت سوم نشان ندادند و این ایده در نطفه خفه شد. مایکل مایرز در قسمت‌های چهارم و پنجم این مجموعه بار دیگر به زندگی بازمی‌گردد. ولی خب این بار نوبت قسمت هفتم با عنوان Halloween H20: 20 Years Later (هالووین اچ۲۰: بیست سال بعد) می‌رسد و این فیلم به‌ گونه‌ای قسمت چهارم، پنجم و ششم را نادیده می‌گیرد که گاهی شک می‌کنیم اصلاً آن سه قسمت جزئی از این مجموعه بوده‌اند. باید گفت که این فیلم در واقع دنباله‌ای مستقیم بر قسمت اول و دوم بود و در گیشه نیز با فروش ۸۵ میلیون دلاری آنچنان هم بد کار نکرد. سرانجام در فیلم Halloween: Resurrection (هالووین: رستاخیز) بود که مایکل مایرز خواهر خود، لوری استراد را می‌کشد. بعد از آن در سال ۲۰۰۷ شاهد اکران ریبوتی از این مجموعه با کارگردانی راب زامبی بودیم. وی در سال ۲۰۰۹ قسمت دوم فیلم ابتدایی خود را نیز کارگردانی کرد. خب حداقل تا اینجا چهار روایت و بازه زمانی مختلف داشتیم، ولی گویا فیلم جدید قصد دارد تمام این گره‌های داستانی را باز کرده یا بهتر بگوییم از بیخ بریده و شاهد بازگشت به اصل این مجموعه باشیم.  

Halloween

جان کارپنتر در مصاحبه با سایت Stereogum گفت که فیلم جدید مجموعه Halloween دنباله فیلم ابتدایی خواهد بود و داستان و بازه زمانی دیگر فیلم‌های این مجموعه نادیده گرفته خواهد شد. سایت Stereogum به ایده بازگشت جیمی لی کرتیس توسط جان کارپنتر اشاره داشت و از جان کارپنتر پرسید که آیا وی ایده بازگشت جیمی لی کرتیس را داده است که در ادامه جان کارپنتر با پاسخ به این سؤال، در مورد کلیت فیلم جدید نیز توضیحاتی را داد که با هم این سخنان را می‌خوانیم:

نه، جیمی لی کرتیس خود با کارگردان صحبت کرد. بخش مربوط به وی در فیلمنامه نوشته شده بود و این ایده مربوط به سازندگان بود. در مورد فیلم جدید نمی‌دانم چطور توضیح دهم... می‌توان گفت تقریباً واقعیتی فرعی را شاهد خواهیم بود. این فیلم داستان فیلم ابتدایی را ادامه خواهد داد و به گونه‌ای وانمود خواهد کرد که گویی فیلمی دیگر در این مجموعه ساخته نشده است. سرگرم‌کننده خواهد بود. کارگردانی واقعاً بااستعداد در این پروژه حضور دارد و فیلمنامه نیز به‌خوبی نوشته شده است. تحت‌ تأثیر قرار گرفتم.  

جان کارپنتر در گذشته چندین مرتبه بدین موضوع اشاره داشته است که به هیچ عنوان هدف وی این نبوده است که فیلم Halloween تبدیل به مجموعه شود و وی از طرفداران ساخت دنباله‌های مختلف نیست. قرارداد کاری جان کارپنتر تنها محدود به نوشتن فیلمنامه قسمت دوم این مجموعه بوده است، جایی که وی با معرفی مایکل مایرز و لوری استراد به‌عنوان خواهر و برادر نقش کمی در پیچش داستانی این مجموعه نداشت. این ارتباط خانوادگی بخش زیادی از داستان‌های این مجموعه را به خود اختصاص داد، بنابراین اگر فیلم جدید مبنا را بر این گذاشته باشد که تمام اتفاقات پس از فیلم ابتدایی را نادیده بگیرد، باید این موضوع را نیز در نظر داشت که مایکل مایرز و لوری استراد دیگر خواهر و برادر نباشند.  

Curtis

بخش قابل توجهی از طرفداران از ساخت فیلم جدید و همکاری دوباره جان کارپنتر و جیمی لی کرتیس بسیار هیجان‌زده‌ هستند، البته نباید از نام کمپانی Blumhouse نیز غافل شویم؛ سهم زیادی از هیجان طرفداران برای تماشای فیلم جدید، به تهیه‌کنندگی این کمپانی خوش‌نام در ژانر وحشت بازمی‌گردد. مطمئناً برخی از طرفداران قدیمی مجموعه Halloween شاید چندان از این تصمیم راضی نباشند و پاک کردن تمام گذشته این مجموعه از نظر بسیاری بهترین ایده نباشد. داستان مجموعه Halloween طی سال‌ها پیچ‌وتاب عجیبی خورده است، به‌عنوان مثال شخصیت لوری استراد دوبار در فیلم‌های قبلی کشته شده است.

داستان مجموعه Halloween طی سال‌ها پیچ‌وتاب عجیبی خورده است، به‌عنوان مثال شخصیت لوری استراد دوبار در فیلم‌های قبلی کشته شده است  

هنوز عنوان رسمی فیلم جدید هالووین مشخص نشده است. دیوید گوردن گرین کارگردان این فیلم خواهد بود. وی در کنار دنی مک‌براید، نوشتن فیلمنامه این فیلم را نیز بر عهده داشت. جان کارپنتر، کارگردان و خالق اصلی مجموعه Halloween، در فیلم جدید به‌عنوان تهیه‌کننده اجرایی و مشاور حضور خواهد داشت. جان کارپنتر نزدیک ۳۵ است که در ساخت فیلمی از مجموعه هالووین دخالت نداشته است و آخرین همکاری وی با این مجموعه مربوط به قسمت سوم این فیلم می‌شود.

دیوید گوردن گرین سابقه کارگردانی فیلم‌های George Washington (جرج واشنگتن)، All the Real Girls (تمام دختران واقعی)، Snow Angels (فرشتگان برف)، Pineapple Express (پاین‌اَپل اکسپرس)، Manglehorn (منگلهورن) و Our Brand Is Crisis (بحران برند ما است) را در کارنامه خود دارد. وی کارگردانی فیلم Stronger (قوی‌تر) را نیز بر عهده دارد که در این فیلم جیک جیلنهال نقش‌آفرینی می‌کند.

پیش‌تر نیز در خبری متوجه شدیم که جودی گریر برای بازی در نقش دختر شخصیت لوری استراد در فیلم جدید Halloween با تهیه کنندگان این اثر وارد مذاکره شده است.

فیلم جدید مجموعه Halloween قرار است در تاریخ ۳۱ اکتبر ۲۰۱۸ (۹ آبان‌ماه ۱۳۹۷) اکران شود. گفتنی است هنوز به‌صورت رسمی این تاریخ تأیید نشده است.

 


منبع Screenrant
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده