// دوشنبه, ۲۱ تیر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۲

گزارش باکس آفیس: Secret Life of Pets اکرانش را با ۱۰۳ میلیون دلار آغاز کرد

این هفته برخلاف چیزی که انتظار داشتیم انیمیشن «زندگی مخفی حیوانات خانگی» (Secret Life of Pets) طوری فروخت که تحلیلگران را به نتیجه‌ی تازه‌ای درباره‌ی استودیوی ایلومینیشن رساند. همراه گزارش باکس آفیس زومجی باشید.

The-Secret-Life-of-Pets-trailer

ظاهرا استودیوی ایلومینیشن طرفداران ثابتی برای خودش دست‌و‌پا کرده است. چون «زندگی مخفی حیوانات خانگی»، جدیدترین ساخته‌ی آنها در آخرهفته‌ی افتتاحیه‌اش ۱۰۳ میلیون دلار فروخت. سوال این است که این فروش چقدر بزرگ است؟ خب، این ششمین افتتاحیه‌ی برتر یک انیمیشن در تاریخ و هفتمین افتتاحیه‌ی برتر یک فیلم با درجه‌بندی PG محسوب می‌شود. تازه، «زندگی مخفی حیوانات خانگی» بعد از «مینیون‌ها»، «خشمگین ۷» و «دنیای ژوراسیک» بهترین افتتاحیه‌ی تاریخ کمپانی یونیورسال را ثبت می‌کند. این درحالی است که این رقم سومین افتتاحیه‌ی متوالی بالای ۱۰۰ میلیون دلار ایلومینیشن نیز محسوب می‌شود. این به معنا است که این استودیو راستی‌راستی به یک برند شناخته‌شده تبدیل شده است. راستی رکورد آخر را فراموش نکنیم: این بهترین افتتاحیه‌ برای یک فیلم اورژینال هم است. بعد از تمام اینها به‌طور رسمی به این نتیجه می‌رسیم که آره، «زندگی مخفی حیوانات خانگی» افتتاحیه‌ی واقعا غول‌پیکری را تجربه کرده است!

حالا معلوم نیست آیا مخاطبان واقعا اسم و کار ایلومینیشن را می‌شناسند یا نه، اما همین که انیمیشنی با عبارت «از سوی سازندگان "من نفرت‌انگیز" و "مینیون‌ها"» تبلیغ شود کافی است تا سیل عظیم طرفداران آن انیمیشن‌ها را به سوی این یکی هم سرازیر کند. پس، همان‌طور که پیکسار و مارول برند هستند و همان‌طور که زمانی استودیوی دریم‌وورکس در بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۲ یک برند بود، به نظر می‌رسد ایلومینیشن هم باید ورودش به جمع برندها را جشن بگیرد. این به معناست که وقتی ساخته‌ی بعدی آنها «آواز بخوان» (Sing)، که کمدی پرستاره‌ای هم است، در ماه دسامبر اکران شود، باید انتظار داشته باشیم تا به جمع اکران‌های بزرگ امسال مثل «جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آنها»، «دکتر استرنج» و «جنگ‌ ستارگان: روگ وان» بپیوندد.

hero_Secret-Life-of-Pets-2016 (2)

فیلم میانگین امتیاز A منفی را از سوی تماشاگران دریافت کرد و از آنجایی که فقط ۷۵ میلیون دلار برای ساختش خرج شده و از آنجایی که فیلم در دو روز اول ۷۳ میلیون دلار از سرمایه‌اش را برگردانده و همین الان ۴۲ میلیون دلار هم در کشورهای خارجی فروخته، باید دوره‌ی اکران پرباری را برای آن پیش‌بینی کنیم. نهایتا سوالی که باقی می‌ماند، این است که چرا این فیلم یک‌دفعه این‌قدر بزرگ ظاهر شد؟ خب، جواب ساده است: ملت دوست داشتند آن را تماشا کنند. به همین سادگی. فیلم نقدهای قابل‌قبولی دریافت کرده و یکی از فیلم‌های جدید موردانتظارِ تابستان به شمار می‌رفت. با وجود تمام بلاک‌باسترهایی که در این فصل اصلا خوب ظاهر نشدند، تحلیلگران به این نتیجه رسیده‌اند که سینماروها دیگر حوصله‌ی تماشای آن فیلم‌ها را ندارند. در عوض، «زندگی مخفی حیوانات خانگی» اگرچه به فیلم شاهکاری تبدیل نشده، اما حداقل ایده‌ی اولیه‌ی درگیرکننده‌ و گروه صداپیشگان پرستاره‌ای داشت و حداقل آن‌قدر خوب بود که تماشاگران با دلسردی سینما را ترک نکنند. بنابراین با توجه به این افتتاحیه، به نظر می‌رسد سال بعد «من نفرت‌انگیز ۳» در کنار جلد دوم «نگهبانان کهکشان» و «واندروومن»، از بزرگ‌ترین اکران‌های تابستان باشد. و ناگفته پیداست که از همین حالا ساخته شدن دنباله‌ی «زندگی مخفی حیوانات خانگی» هم که تضمین شده است. پس بله، ایلومینیشن به پیکسار بعدی تبدیل شده است.

دیگر اکران مهم این هفته، «مایک و دیو به همراهان عروسی نیاز دارند» (Mike and Dave Need Wedding Dates) است. این کمدی که با بودجه‌ی ۳۵ میلیون دلار ساخته شده، زک افرون، آدام دی‌واین، آنا کندریک و آبری پلازا را به عنوان ستاره‌های اصلی‌اش دارد. فیلم یک کمدی ستاره‌محور با داستانی آشناست که با وجود بودجه‌ی پایینش برای موفقیت به افتتاحیه‌ی عجیب‌و‌غریبی نیاز نداشت. بنابراین درآمد ۱۶/۶ میلیون دلاری فیلم برای شروع را می‌توان «خیلی خوب» توصیف کرد. اکنون سوال این است که وضعیت فیلم در ادامه چگونه می‌شود. در مقایسه باید به «زن دیگر» اشاره کرد که دو سال پیش کارش را با ۲۴/۷ میلیون دلار آغاز و با ۸۳/۹ میلیون دلار تمام کرد. همچنین «بیا پلیس باشیم» را داشتیم که بعد از افتتاحیه‌ی ۲۶ میلیون دلاری‌اش، به ۸۲/۳ میلیون دلار درآمد نهایی رسید. اگر «مایک و دیو» هم در همین حد ظاهر شود، درآمد خانگی ۵۵ تا ۶۰ میلیون دلاری فیلم قابل‌پیش‌بینی است. البته این را هم نباید فراموش کنیم که سه هفته بعد کمدی «مامان‌ها» و یک ماه بعد «جوخه‌ی انتحاری» از راه می‌رسند و همچنین ما در حال حاضر «شکارچیان ارواح» را به عنوان یک کمدی پرخرجِ نیز داریم که هفته‌ی بعد اکرانش را آغاز می‌کند. بنابراین فقط باید صبر کرد و دید «مایک و دیو» در رقابت با این فیلم‌ها چگونه عمل خواهد کرد.

20-mike-dave-wedding-dates.w1200.h630

«افسانه‌ی تارزان» بعد از تجربه‌ی ۴۶ درصد افت فروش و کسب ۲۰/۶ میلیون دلار در دومین هفته‌ی اکرانش در جایگاه دوم قرار گرفت. از آنجایی که «تارزان» در هفته‌ی تعطیلات روز استقلال اکرانش را آغاز کرد و تحلیلگران انتظار افت ۵۰ درصدی آن را داشتند، این درآمد خیلی خوب به نظر می‌رسد و ظاهرا میانگین امتیاز A منفی فیلم واقعا در تبلیغات دهان به دهان مثبت فیلم نقش داشته است. اما از طرفی دیگر متاسفانه بودجه‌ی ۱۸۰ میلیون دلاری عظیم فیلم نقطه‌ی ضعفی است که باعث می‌شود «تارزان» کماکان از لحاظ مالی چندان قابل‌قبول ظاهر نشود و اینجاست که فیلم برای موفقیت باید به سینماهای خارجی چشم بدوزد. جایی که فیلم این هفته ۲۷ میلیون دلار کسب کرد و درآمد بین‌المللی‌اش را به ۵۴ میلیون دلار و مجموع درآمد جهانی‌اش را به ۱۳۵/۴ میلیون دلار رساند.

تصاحب جایگاه دوم توسط «تارزان» به این معنی بود که دیزنی و پیکسار و «در جستجوی دوری» بعد از سه هفته لذت بردن از صدر جدول، بالاخره مجبور شدند کاسه و کوزه‌هایشان را به سوی رده‌ی سوم جمع کنند. البته فیلم هنوز خبرهای خوشی برای جشن گرفتن دارد. «در جستجوی دوری» این هفته ۲۰/۳ میلیون دلار فروخت و مجموع درآمد خانگی‌اش را به ۴۲۲ و نیم میلیون دلار رساند. این رقم «در جستجوی دوری» را به پرفروش‌ترین اکران خانگی ۲۰۱۶ تبدیل می‌کند و این فیلم را در میان پرفروشترین انیمیشن‌های تاریخ در رده‌ی سوم قرار می‌دهد. «در جستجوی دوری» اما فقط به ۱۹ میلیون دلار نیاز دارد تا «شرک ۲» (۴۴۱/۲ میلیون دلار) را از تخت فرمانروایی‌اش پایین بکشد.

از لحاظ بین‌المللی نیز «در جستجوی دوری» با رسیدن به رقم ۲۲۰/۲ میلیون دلار از مرز ۲۰۰ میلیون گذشت و مجموع فروش جهانی‌اش را به رقم ۶۴۲/۸ میلیون دلار رساند. این درحالی است که اکران این فیلم هنوز در کشورهایی مثل مکزیک، ژاپن، بریتانیا، ایتالیا و آلمان آغاز نشده است. عملکرد عالی «در جستجوی دوری» دارد به سنگین‌تر شدنِ جیب‌های دیزنی در سال رویایی‌اش منجر می‌شود. چرا که این استودیو تاکنون از مرز ۵ میلیارد دلار درآمد جهانی عبور کرده و در شرف رسیدن به ۲ میلیارد دلار درآمد داخلی قرار گرفته است.

جدول ۱۰ فیلم برتر هفته

 

ردیففیلمفروش این هفته
۱The Secret Life of Pets۱۰۳/۱ میلیون دلار
۲The Legend of Tarzan۲۰/۶ میلیون دلار
۳Finding Dory۲۰/۳ میلیون دلار
۴Mike and Dave Need Wedding Dates۱۶/۶ میلیون دلار
۵The Purge: Election Year۱۷/۷ میلیون دلار
۶Central Intelligence۸/۱ میلیون دلار
۷Independence Day: Resurgence۷/۷ میلیون دلار
۸The BFG۷/۶ میلیون دلار
۹The Shallows۴/۸ میلیون دلار
۱۰Sultan۲/۲ میلیون دلار

 

نگاهی به برخی فیلم‌های تازه‌اکرا‌ن‌شده‌ی این هفته:

hero_Secret-Life-of-Pets-2016

زندگی مخفی حیوانات خانگی

The Secret Life of Pets

داستان این انیمیشن در آپارتمانی در منهتن جریان دارد و درباره‌ی زندگی سگی به اسم مکس است. وقتی صاحب مکس، سگ جدیدی به اسم دوک را به خانه می‌آورد، زندگی بی‌دردسر مکس به هم می‌ریزد. در حالی که این دو برای جلب‌توجه‌ صاحبشان در جنگ و جدل به سر می‌برند، متوجه می‌شوند خرگوش سفیدِ کوچولویی به اسم اسنوبال، درحال ساختن ارتشی از حیوانات خانگی رهاشده و بی‌خانمان برای انتقام‌گیری از صاحبان حیوانات خانگی هستند. بنابراین مکس و دوک برای نجات صاحبشان باید اختلافاتشان را کنار بگذارند. «زندگی مخفی حیوانات خانگی» اگرچه در زمینه‌ی ایده‌ی داستانی تجربه‌ی جدیدی نیست و آدم را یاد «داستان اسباب‌بازی» پیکسار می‌اندازد و منتقدان هم یک‌صدا آن را تحسین نکرده‌اند، اما کماکان بسیاری از آن به عنوان کمدی سرگرم‌کننده‌ای یاد کرده‌‌اند که دیدنش توصیه می‌شود.

منتقد ورایتی که فیلم را دوست دارد می‌نویسد: «شاید فرمول آشنا باشد، اما شخصیت‌ها کاملا تازه هستند و این به گردهمایی حیوانات کارتونی دوست‌داشتنی یا زشتی منجر می‌شود که دست به دست هم می‌دهند تا این دو هم‌اتاقی ناسازگار را از رها شدن در خیابان‌ها نجات دهند». جیمز براردینلی که سه ستاره به فیلم داده می‌آورد: «اگرچه فیلم ضربه‌ی احساسی "داستان اسباب‌بازی" را کم دارد، اما "زندگی مخفی حیوانات خانگی" به حدی قوی است که والدینی که بدون بچه‌هایشان آن را تماشا می‌کنند را دچار احساس بیگانگی نمی‌کند. هرچند برخلاف انیمیشن‌‌های درجه‌یک، سوال این است که آیا این فیلم به درد یک بزرگسال تنها می‌خورد یا نه». کریس ناشاوِتای از اینترتینمنت ویکلی که فیلم را کم‌و‌بیش دوست داشته می‌نویسد: «مثل تماشای سگی که دمش را بی‌وقفه دنبال می‌کند، "حیوانات خانگی" هم برای مدتی لذت‌بخش است و بعد حوصله‌سربر می‌شود». ریچارد روپر از شیکاگو سان‌تایمز که از فیلم راضی نبوده می‌نویسد: «این فیلمی در حد دو ستاره است که لحظات پرانرژی و سرگرم‌کننده‌ی هوشمندانه‌‌‌ی زیادی دارد، اما به همان اندازه صحنه‌هایی هم هستند که باعث می‌شدند سرم را مثل سگی که نمی‌داند چه چیزی در جلوی چشمانش در حال اتفاق افتادن است، تکان بدهم». امتیاز متاکریتیک این فیلم ۶۱ است.

mike-and-dave-need-wedding-dates-trailer

مایک و دیو به همراهان عروسی نیاز دارند

Mike and Dave Need Wedding Dates

داستان به برادران شلوغ-پلوغی به اسم‌های مایک و دیو می‌پردازد که قدم به هر مهمانی‌ای که می‌گذارند، آنجا را به گند می‌کشند. اما آنها تصمیم می‌گیرند تا برای جشن عروسی خواهرشان در هاوایی دست از این کار بکشند. از همین رو، یک آگهی در اینترنت منتشر می‌کنند تا دوتا دختر نجیب برای همراهی کردن آنها در عروسی گیر بیاورند. اما خیلی طول نمی‌کشد که آنها می‌فهمند دخترهایی که انتخاب کردند از آن شیطون-بلاهایی هستند که مهمانی‌ها را خراب می‌کنند. حالا مایک و دیو باید دوستان وحشی و دیوانه‌شان را قبل از درب‌و‌داغان‌شدنِ عروسی خواهرشان جمع‌و‌جور کنند.

میک لاسال از سن‌فرانسیسکو کرانیکل که فیلم را فوق‌العاده دوست داشته، می‌‌نویسد: «کمدی‌ها دارند روز به روز کثیف‌تر و بامزه‌تر می‌شوند. اما به سختی می‌توان فیلم کثیف‌تر و بامزه‌تر از "مایک و دیو به همراهان عروسی نیاز دارند" پیدا کنید». بیل زوکر از شیکاگو سان‌تایمز که فیلم را دوست داشته می‌نویسد: «این از لحاظ ایده‌پردازی فیلم خیلی خوبی نیست، اما زمان‌بندی دقیق لحظات کمیک شخصیت‌های اصلی (مخصوصا پلازا، ستاره‌ی سابق سریال "پارک‌ها و تفریحات") غده‌ی خنده‌ی من را به حرکت انداخت و آن را از ابتدا تا پایین در حال کار کردن نگه داشت». جیمز براردینلی که دو ستاره به فیلم داده و آن را دوست نداشته می‌نویسد: «هیچ چیز منحصربه‌فردی درباره‌ی شکستِ "مایک و دیو" وجود ندارد. توانایی ساختن یک کمدی خوب به یک هنر گم‌شده تبدیل شده و اکثر چیزهایی که در اینجا می‌بینیم همین است. انتظار سازندگان این است که ما بخندیم، نه به خاطر اینکه فیلم بامزه است، بلکه به خاطر اینکه قرار بوده بامزه باشد». امتیاز متاکریتیک این فیلم ۵۱ است.

گزارش باکس آفیس هفته‌ی گذشته

منبع: Boxoffice Mojo

تهیه شده در زومجی


تهیه شده در زومجی

اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده