قدر مسلم هیچ کسی نباید آسیب یا بیماری شدید خود را پنهان کند، اما برخی از بااستعدادترین ستاره‌های هالیوود این کار را انجام دادند. اگر دوست دارید علت این کار آن‌ها را بدانید، در ادامه این مطلب با زومجی همراه باشید.

بازیگران هالیوود هر یک بسته به پروژه سینمایی یا تلویزیونی که مشغول بازی در آن هستند، با چالش‌های کوچک و بزرگ متعددی مواجه می‌شوند. از انجام تمرین‌های سخت بدنی که برای ایفای برخی از نقش‌ها ضروری است تا برآورده کردن خواسته‌های طاقت فرسای مرتبط با انجام مصاحبه یا تبلیغات تلویزیونی که هریک سختی‌های خاص خود را دارد. اما دراین بین شاید مصدوم شدن بدترین بخش قضیه باشد. وقتی بازیگری حین تولید یک اثر مجروح می‌شود، فرقی نمی‌کند که این مسئله به خاطر انجام یک بدلکاری بوده است یا تنها یک تصادف خارج از برنامه، به هرحال بازیگر ناگهان با فشار و استرس متفاوتی درگیر می‌شود که قبل از این تجربه نکرده است.

بازیگران گاهی نگران این می‌شوند که اگر برای بهبودی به زمان زیادی نیاز باشد، ممکن است از پروژه اخراج شده یا بازیگر دیگری جایگزین آن‌ها شود و درنهایت آن‌ها پروژه بزرگی را از دست می‌دهند. بدتر آنکه گاهی مجروح شدن ستاره اصلی نمایش می‌تواند خطر تعطیلی کامل یک پروژه‌ی سینمایی را به‌دنبال داشته و میلیون‌ها دلار خسارت به استودیوی سازنده وارد کند.

باوجود چنین فشاری، این مسئله قابل درک است که چرا گاهی بازیگران ترجیح می‌دهند آسیب دیدگی و مشکلات سلامتی خود را از دیگران پنهان کنند. درواقع در طول تاریخ هالیوود موارد متعددی وجود داشته است که شاهد وقوع چنین وضعیتی بودیم. ستاره‌های کوچک و بزرگی که آسیب دیدگی، بیماری و مشکلات سخت خود را همچون یک راز پنهان کردند، چون نگران بودند این مسئله به قیمت تعطیلی فیلم و جایگزین شدن خودشان تمام شود.

درادامه با زومجی همراه باشید تا هم با این بازیگران آشنا شده و هم از دلیل این تصمیم آن‌ها مطلع شویم.

کری آن موس و کیانو ریوز در صحنه ای از فیلم ماتریکس

۱. کری آن موس

Carrie-Anne Moss

حتی اگر بازیگری معروف و شناخته شده هم باشد، پشت سر گذاشتن آسیب دیدگی و مصدومیت کاری سخت و آزار دهنده است. اما کری آن موس زمانی درگیر این مشکل شد که تازه کار خود را در دنیای سینما آغاز کرده بود . از بخت بد او درست هنگام فیلم‌برداری مجموعه فیلم‌های ماتریکس که راه او برای ستاره شدن را هموار می‌کردند، مچ پای خود را زخمی کرد. موس همان زمان هم احساس می‌کرد که بازی در این فیلم می‌تواند مسیر حرفه‌اش را کاملا تحت الشعاع خود قرار دهد، به همین خاطر تصمیم گرفت آسیب دیدگی خود را مخفی کند. او در آن زمان بازیگر چندان معروفی نبود که نگران جایگزین شدن خود نباشد، پس این راز را تنها پس از پایان ساخت فیلم برای دیگران افشا کرد.

البته مشکلات مصدومیت موس به همین‌جا ختم نشد، چون این بازیگر چهار سال بعد و هنگام فیلم‌برداری «انقلاب‌های ماتریکس» در استرالیا و حین انجام یک تمرین بدلکاری با سیم هم پای خود را شکست. او در گفتگویی اعلام کرد که در همان هفته اول تمرین دچار مشکل شکستگی پا شد و این چالشی بزرگ برای او بود. به‌خصوص که در آن زمان حس می‌کرد کاملا آماده ایفای این نقش است و درست همان ابتدا هم مانعی سر راهش قرار گرفت.

درنهایت باوجود این دو مصدومیت، کری آن موس به یکی از نمادهای دنیای آثار علمی تخیلی قرن بیست و یکم تبدیل شده و یک بار دیگر شاهد هنرنمایی او در فیلم «رستاخیز ماتریکس» در سال ۲۰۲۱ بودیم.


بن بارنز در کت تیره در سریال وست ورلد

۲. بن بارنز

Ben Barnes

بن بارنز هم مثل کری آن موس، هنوز در ابتدای راه بود که دچار آسیب‌دیدگی وحشتناکی شد. در آن زمان او سر صحنه سریال «وست‌ورلد» (Westworld) بود، اثری که تبدیل به یکی از آثار مطرح ژانر علمی تخیلی شده و با هزینه تولید بالا به وسیله تهیه کنندگان مطرحی همچون «جی.جی. آبرامز» و «جاناتان نولان» ساخته شد. حال فکر کنید بارنز حتی قبل از ساخت فصل اول این مجموعه دچار چنین مشکلی شد.

بارنز هنگام خروج از تاکسی در فرودگاه پای خود را شکست و از ترس اینکه مبادا شانس خود را برای بازی در این مجموعه از دست بدهد، چیزی در این مورد به تهیه کنندگان نگفت. او حتی سعی کرد این آسیب را به‌عنوان بخشی از استایل شخصی خود جا بزند، درنتیجه سعی می‌کرد مثل یک گاوچران راه برود که در حال لنگ زدن است و حتی در طول سال بعد هم به این کار ادامه داد تا این مسئله به خوبی برای دیگران جا بیفتد.

خوشبختانه با بهبود پیدا کردن پای آسیب دیده، وضعیت بارنز بهتر شده و درهمین زمان سریال وست‎‌ورلد هم تبدیل به یکی از داغ‌ترین برنامه‌های علمی تخیلی تلویزیون شد. به این ترتیب بارنز نه‌تنها برای بازی در فصل‌های بعدی بازگشت، بلکه در فصل دوم سریال «مجازات‌گر» (The Punisher) نقش شخصیت «جیگسا» را بازی کرد. او همچنین نقش اصلی سریال «سایه و استخوان» (Shadow and Bone) را هم برعهده گرفت.


جکسون رادبون در نقش شخصیت جاسپر در فیلم حماسه گرگ و میش

۳. جکسون رادبون

Jackson Rathbone

جکسون رادبون بازیگر جوانی است که هرگز نتوانست یا ایفای نقش در فیلم گرگ و میش در شمار بازیگران برجسته قرار بگیرد، بااین حال حضور او در این مجموعه امیدوار کننده بود. رادبون در این فیلم نقش خون آشامی به نام جاسپر را بازی می‌کرد. قبل از شروع فیلمرداری بخش اول فیلم «حماسه گرگ‌و‌میش: سپیده‌دم» (The Twilight Saga: Breaking Dawn) طی حادثه‌ای دچار شکستگی استخوان شد. او به اندازه‌ای نگران از دست دادن جایگاه خود در این فیلم بود که به این نتیجه رسید آسیب دیدگیش را پنهان کرده و درد را تحمل کند اما این نقش را از دست ندهد.

به‌گفته رادبون او با یک دنده ترک خورده در فیلمبردای حاضر شد و جالب اینکه او تمام بدلکاری‌های مربوط‌به خود را با همین دنده آسیب دیده انجام داد. او حتی دراین مورد با شرکت سازنده هم صحبت نکرد، چون می‌ترسید به او اجازه انجام این کار را ندهند. پس از یک آتل استفاده کرده و دنده آسیب دیده را بست و سر کار و البته که مجبور شد کمی درد را هم به جان بخرد.


جاش برولین با پیرهن چهارخانه و کلاه در صحنه ای از فیلم جایی برای پیرمردها نیست

۴. جاش برولین

Josh Brolin

بد نیست بدانید جاش برولین هنگام فیلم‌برداری فیلم سینمایی «جایی برای پیرمردها نیست» (No Country for Old Men) دچار مصدومیت شده بود. البته او بازیگر ثابت فیلم بود و اصولا نباید نگرانی بابت تأثیر احتمالی این مسئله روی حرفه خود داشت. بااین‌حال برولین نمی‌خواست فرصت همکاری با کارگردانانی مشهور همچون اتان و جوئل کوئن را از دست بدهد. اما از آنجایی که او حتی قبل از شروع فیلم‌برداری فیلم به خاطر تصادف با موتورسیکلت دچار شکستگی ترقوه شده بود؛ احتمال جایگزینی کمی برایش نگران کننده به نظر می‌رسید، حتی اگر این احتمال درصد پایینی داشت.

برولین در گفت‌وگو با ایندیپندنت اشاره کرد که در آن زمان به برادران کوئن در مورد آسیب دیدگی خود دروغ گفته و شکستگی ترقوه خود را در حد یک ترک مویی جلوه داده، چون نگران از دست دادن این نقش بوده است. او همچنین از پزشک معالجش هم خواست در مورد شدت جراحتش دروغ بگوید. او می‌گوید خودش به دکتر یاد داده که به کوئن‌ها چه بگوید، امری که می‌توانست حتی به لغو جواز طبابت این پزشک منجر شود. درنهایت برولین مجبور شد حقیقت را افشا کند، چون مشکلاتی در نحوه عملکرد و اجرای او وجود داشت که از دید کارگردانان مخفی نماند.

نکته جالب اینجا است که بعد از فاش شدن این راز، برادران کوئن تصمیم گرفتن این آسیب دیدگی را وارد داستان کنند، پس از او پرسیدند این آسیب مربوط‌به کدام سمت شانه است و درنهایت با اضافه شدن صحنه شلیک به کتف راست برولین، همه چیز درست شده و دیگر نیازی نبود که چیزی در فیلم تغییر کند.


کری الویس شمشیر به دست در نقش شخصیت وستلی

۵. کری الویس

Cary Elwes

حضور در فیلم ماجراجویی «عروس شاهزاده خانم» (The Princess Bride) که اثری از جنس قصه پریان بود، یکی از نقاط برجسته کارنامه بازیگر مرد فیلم یعنی کری الویس نبود. بااین‌حال او که نقش شخصیت وستلی را بازی می‌کرد، امیدوار بود با ایفای این نقش کارنامه حرفه‌ای خود را ارتقا داده و از آن برای به‌دست آوردن نقش‌های بزرگ‌تر بهره ببرد. اما وقوع مصدومیتی زودهنگام کار را برای او بسیار سخت کرد. این مسئله زمانی اتفاق افتاد که الویس در اولین هفته فیلم‌برداری این فیلم هنگام بازی با همبازیش «آندری رنه روسیموف» معروف به آندره‌ی غول، دچار شکستگی انگشت پا شد. اما او تصمیم گرفت این مسئله را از عوامل فیلم پنهان کند.

از آنجایی که حضور در این فیلم اولین نقش آفرینی اصلی و بزرگ الویس بود، این بازیگر سعی کرد درست‌ترین تصمیم ممکن را بگیرد. بااین‌حال اگر این فیلم را تماشا کرده باشید، حتما متوجه لنگیدن او در برخی از صحنه‌های فیلم می‌شوید که به خاطر همین مصدومیت است.

هیچ کس از مشکلی که برای انگشت پای او ایجاد شده بود خبر نداشت، اما آسیب دیدگی دیگر او در آن زمان به تیتر اخبار تبدیل شد. این بار الویس هنگام انجام یک شیرین کاری با همبازی دیگرش «کریستوفر گست» در بیمارستان بستری شد. این مسئله درهنگام فیلم‌برداری صحنه‌ای اتفاق افتاد که کنت روگن مرد شش انگشتی درحال ضربه زدن به وستلی با شمشیر است. ظاهرا او کمی بیش از اندازه محکم به الویس ضربه زده و این باعث بیهوش شدن او شده بود و خب این بار دیگر راهی برای پنهان کردن مشکل وجود نداشت.


هالی بری در نقش مبارزی به نام جکی جاستیس در فیلم کبود شده با چشم کبود شده

۶. هالی بری

Halle Berry

برخی از ستاره‌ها مشکلات سلامتی و آسیب دیدگی‌های خود را پنهان می‌کنند، چون نمی‌خواهند شانس ایفای یک نقش خاص را از دست داده یا نگران آن هستند که این مسئله به حرفه‌شان لطمه بزند. اما هالی بری دلیل دیگری برای پنهان کردن مصدومیت خود داشت، او فقط نمی‌خواست تیم سازنده و گروه تولید را نگران کند.

قرار بود بری در فیلم «کبود شده» (Bruised) که درامی ورزشی و مستقل بود، نقش جنگجویی خیالی به نام جکی را بازی کرده و مقابل مبارزی واقعی به‌نام «والنتینا شوچنکو» (Valentina Shevchenko) مبارزه کند. بنابراین جای تعجیب نیست که او در طول تمرین‌های آماده شدن برای ایفای این نقش آسیب ببیند، اما مسئله این بود که دنده‌های او واقعا صدمه دید. او درد خود را پنهان کرد. چون می‌دانست اگر نتواند در فیلم بازی کند، ممکن است کل پروژه تعطیل شود. فراموش نکنید که او کارگردانی این اثر را هم برعهده داشت و درنتیجه بار مسئولیت سنگین‌تری را به دوش می‌کشید.

این بازیگر در گفت‌وگو با «Sports Illustrated» اعلام کرد که در آن لحظه به این فکر کرده که خب می‌شود پروژه را تعطیل کرد، درنتیجه او هم فرصت بهبودی را پیدا می‌کند. اما همچنین فکر کرد که می‌شود این قضیه را نادیده گرفته و به مسیر ادامه داد. از آنجایی که او و والنتینا از دو سال قبل در حال تمرین برای بازی در این فیلم بودند و همینطور به‌خاطر مشکلات بودجه که بری را تحت فشار قرار داده بود، هالی بری تصمیم گرفت با پذیرش درد ناشی از این آسیب دیدگی، فیلم‌برداری را ادامه دهد. او همچنین این مسئله را تا پایان فیلم‌برداری از دیگران پنهان کرده و بعدا با آن‌ها در این مورد صحبت کرد.


امیلیا کلارک در نقش دنریس تارگرین با شنل آبی در میان سربازان

۷. امیلیا کلارک

Emilia Clarke

وقتی پای موفقیت‌های بزرگ در عرصه ساخت مجموعه‌های تلویزیونی درمیان باشد، کمتر اثری می‌تواند با سریال جذاب بازی تاج و تخت محصول شبکه‌ی HBO رقابت کند که عملا قوانین ساخت آثار خیال‌انگیز را از نو بازنویسی کرد. وسعت داستان، فضای حماسی و جلوه‌های ویژه‌ی پرخرج این مجموعه درکنار حضور گروهی از بازیگران مطرح باعث شد که مخاطبان با اشتیاقی سیری‌ناپذیر، هر هفته را در انتظار پخش قسمتی جدید از این مجموعه پشت سر بگذارند.

امیلیا کلارک در این مجموعه در نقش یکی از شخصیت‌های مهم و کلیدی یعنی «دنریس تارگرین» ظاهر شد. هرچند این بازیگر زیبا با موهای پلاتینی خود در مرکز همه چیز قرار داشت، اما پس از سال اول حضور در این مجموعه به‌دلیل پنهان نگه داشتن برخی مشکلات مربوط‌به سلامت خود تقریبا مجبور به ترک سریال شد.

در کتاب «آتش نمی‌تواند یک اژدها را بکشد»، به جزئیات بیشتری در این مورد اشاره شده است. اینکه کلارک دچار چنان آسیب مغزی شدیدی شده بود که برای نجات جانش به چندین عمل جراحی مهم احتیاج داشت. خونریزی مغزی او به اندازه‌ای شدید بود که به‌صورت اورژانسی در بیمارستان بستری و تحت عمل جراحی قرار گرفت و این مسئله به‌شدت حافظه او را تحت تأثیر خود قرار داده بود. به طوری که مجبور شد حتی راهی برای به خاطر سپردن اسم خود پیدا کند.

خوشبختانه ملکه اژدها به طرزی معجزه‌آسا بهبود پیدا کرده و چند هفته بعد دوباره سر صحنه فیلم‌برداری حاضر شد، هرچند که هنوز قدرت خود را به‌صورت کامل بازنیافته بود. او می‌گوید در آن زمان مدام نگران بوده مبادا این حادثه دوباره تکرار شود، بااین‌حال سعی می‌کرد درد طاقت فرسا و وضعیت سخت خود را از تهیه کنندگان پنهان نگه دارد. او سال‌ها از عوارض این مشکل رنج برد، بااین‌حال تنها پس از پایان مجموعه بازی تاج و تخت بود که تیم سازنده، بازیگران و عوامل در مورد این نبرد پنهانی و سخت او آگاه شدند، وضعبتی که واقعا زندگی این بازیگر را تهدید می‌کرد.


بازیگر سامانتا مورتون نشسته روی صندلی با لباس تیره

۸. سامانتا مورتون

Samantha Morton

سامانتا مورتون بازیگر بریتانیایی است که با ایفای نقش شخصیت آگاتا در فیلم علمی تخیلی «گزارش اقلیت» محصول سال ۲۰۰۲ به شهرت رسید. اما همزمان با پیشرفت در عرصه بازیگری، مورتون درگیر عوارض جانبی یک سکته مغزی ویرانگر شد. او در سال ۲۰۰۸ در گفتگویی با ماهنامه موسیقی آبزرور فاش کرد که سکته مغزی تقریبا باعث مرگ او شده بود و از آنجایی که نمی‌توانست وضعیت خود را از تهیه‌کنندگان فیلم پنهان کند، تصمیم گرفت تا بهبود کامل برای مدتی از کار بازیگری کناره‌گیری کند. درنتیجه او در تلاش برای محافظت از حرفه خود، ناگزیر استعفا داد.

ظاهرا زمانی‌که مورتون سکته مغزی کرد، برای بازی در فیلمی به نام « قطار سیبری» (Transsiberian) انتخاب شده بود، اما به‌دلیل آسیب ناشی از سکته او پروژه را ترک کرد. هرچند هرگز اخبار کاملی از وضعیت او منتشر نشد. ظاهرا او در خانه دچار سکته مغزی شد و حتی پس ازبهبودی هم قادر به راه رفتن نبود. مورتون، خانواده و دوستانش می‌دانستند که از دید گردانندگان هالیوود، ابتلا به بیماری مزمن می‌تواند نقطه‌ای سیاه در کارنامه کاری فرد باشد و به همین خاطر تلاش کردند هیچ کسی حقیقت را در مورد وضعیت سلامتی او نداند تا بتوانند از آینده شغلی این بازیگر محافظت کنند.

خوشبختانه سامانتا مورتون بالاخره بر مشکلات پیش آمده غلبه کرده و با قدرت به کار بازگشت و موفق شد درکنار کیت بلانشت در فیلم «الیزابت: دوران طلایی» بازی کرده و همچنین در فیلم «نیویورک، جزء به کل» (Synecdoche, New York) به کارگردانی چارلی کافمن حضور داشته باشد. مشخص نیست اگر مسئله سکته مغزی او به‌صورت عمومی مطرح شده بود آیا او می‌توانست این نقش را بگیرد یا خیر، اما درهرصورت این بازیگر براین باور بود که تنها راه برای تضمین ادامه فعالیت در دنیای بازیگری، پنهان کردن حقیقت در مورد وضعیت سلامتیش است.


کوین سوربو در نقش کول فاتح

۹. کوین سوربو

Kevin Sorbo

کوین سوربو ستاره دهه‌ی نود است که در اصل با ایفای نقش اصلی در فیلم «هرکول: سفرهای افسانه‌ای» به شهرت رسید. در سال ۱۹۹۷ و درست زمانی‌که این بازیگر با ایفای نقش در سریال‌های موفق اکشن در اوج شهرت بود و اولین فیلم بلندش به نام «کول فاتح» (Kull the Conqueror) تبدیل به بمب گیشه شده بود، او سکته کرد.

سوربو در ابتدا معتقد بود دردی که تجربه می‌کند ناشی از یک آسیب جزئی است، اما با گذشت زمان علائم جدی‌تر شدند و او دچار مشکلاتی همچون تاری دید و سرگیجه شده و درنهایت برای معالجه راهی بیمارستان شد. درآنجا بعد از انجام آزمایش‌های لازم مشخص شد که او دچار آنوریسم در یکی از شریان‌های خود است. سوربو در گفتگویی اعلام کرد ه ظاهرا آنوریسمش برای مدتی باعث ایجاد لخته‌های خونی شده که درنتیجه در بازویش انسداد عروق خونی ایجاد شده بود، به طوری که انگشتانش سرد شده و گاهی دچار بی حسی یا حس گز گز کردن می‌شدند. او درابتدا امیدوار بود وضعیت خود را مخفی نگاه دارد، اما درنهایت مجبور شد در این مورد با مدیران استودیو صحبت کند و خوشبختانه آن‌ها هم امکانی فراهم کردند که این اطلاعات از دید عموم مخفی بماند.

سوربو سال‌ها بعد در مورد تجربیات خود در آن دوران صحبت کرده و اعلام کرد در آن زمان حس می‌کرد هرگز بهبود پیدا نخواهد کرد، اما این مئسله را پیش خود نگه داشته بود. بااین حال او متوجه شده بود که یک شبه از یک جوان بی خیال به فردی تبدیل شده است که برای رفتن به حمام نیازمند گرفتن پشتی صندلی‌ها و پیشخوان است و این برایش تبدیل به سفری طاقت فرسا شده بود.


کی جی آپا در صحنه ای از سریال ریوردیل

۱۰. کی جی آپا

KJ Apa

پزشکان همواره توصیه می‌کنند از درمان آسیب دیدگی‌ها غافل نشوید، بااین‌حال همیشه افرادی هستند که به اقتضای سن و غرور دوران جوانی، چنان احساس شکست ناپذیری می‌کنند که به این توصیه عمل نکرده و با این طرز تفکر که مشکل خودبخود برطرف می‌شود، توجهی به آن نمی‌کنند. کی جی آپا یکی از آن‌ها است.

او که در سریال ریوردیل نقش آرچی اندروز را بازی می‌کند با چنین وضعیت مواجه شده بود. او در گفتگویی با «TV Line» در مورد حادثه‌ای صحبت کرد که سر صحنه فیلم‌برداری این مجموعه رخ داد. ظاهرا او باید با مشت به یخ ضربه می‌زد که این مسئله باعث شد دستش واقعا بشکند. آپا با خنده از این حادثه یاد کرده و گفت که قرار نبوده واقعا این کار را انجام بدهد، اما به اندازه‌ای هیجان زده شده بود که متوجه نشد به‌جای ضربه زدن به تشک فومی که روی یخ قرار داده داشت، درحال ضربه زدن به خود یخ است و چون یخ سرد بود هم واقعا متوجه این مسئله نشد که به دستش آسیب رسیده است. تااینکه بیست دقیقه بعد متوجه شکستگی دست خود می‌شود، اما در این مورد با کسی صحبت نمی‌کند.

مشخص نیست آیا این مسئله نشانی از همان احساس شکست ناپذیری بود که اغلب مردان جون دارند یا به خاطر نگرانی از دست دادن شانس حضور در این اثر محبوب، بااین حال هیچ کس واقعا نمی‌دانست که این بازیگر می‌تواند تااین اندازه بی‌پروا باشد.

نظر شما در مورد این پنهان‌کاری بازیگران چیست؟ آیا لازم است برای ایفای نقش یا نگران نکردن دیگر اعضای گروه فیلمسازی، چنین مشکلاتی را از دیگران مخفی کرد؟ مشتاق شنیدن نظرات شما عزیزان هستیم، حتما آن‌ها را با ما و دیگر دوستان‌تان درمیان بگذارید، سپاسمنبع Looper زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده