نویسنده: علی گودرزی
// جمعه, ۱۳ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۵۹

بتمن های آینده در سینما و تلویزیون چگونه خواهند بود؟

در این مقاله به‌شرایط فعلی و آینده آثار سینمایی و تلویزیون بتمن نگاهی داریم. از دنباله فیلم The Batman تا سریال گاتهام پی دی. همراه زومجی باشید.

از اکران فیلم The Dark Knight Rises و بازنشستگی کریستین بیل به‌عنوان شوالیه‌ تاریکی گاتهام تا به‌امروز، شخصیت «بتمن» توسط هنرمندان مختلفی بر پرده نقره‌ای و در دل جعبه جادویی تلویزیون خودنمایی کرده است. از بن افلک (فیلم Batman Vs Superman و Justice League) و دیوید آلبرت مازوز (سریال گاتهام/Gotham) تا رابرت پتینسون (فیلم The Batman) اشخاصی بودند که هریک بعد از کریستین بیل با به‌تن کردن شنل و ماسک شوالیه‌ی تاریکی، گوشه‌هایی از داستان‌های بتمن را روایت کرده و خطوط داستانی مختلفی را به‌وجود آوردند. یک سری خط داستانی پیچیده که صحبت پیرامون و مطمئن شدن از ارتباط یا عدم ارتباط آن‌ها، بدون درنگ کردن و خاراندن سر غیر ممکن است.

احتمالا یادتان می‌آید که در سینمای ابرقهرمانی دهه‌ی ۲۰۰۰ خبری از خطوط داستانی پیوسته و مرتبط نبود. صرفا و به‌عنوان مثال، سه فیلم از مرد عنکبوتی و سه فیلم از بتمن ساخته می‌شد که هر یک، خط داستانی مخصوص خودش را داشت و در دنیای خاص خودش روایت می‌شد و با سایر کاراکترها و قصه‌های ابرقهرمانی دیگر، کاری نداشت. با شکل‌گیری دنیای سینمایی مارول و دی‌سی به‌شکلی که امروز آن را می‌شناسیم، حالا مجموعه‌ای از فیلم‌ها را داریم که به‌لطف یک خط داستانی، همچون تکه‌های یک تسبیح دور یک محور مرکزی قرار می‌گیرند.

درپی ازهم گسیختگی فیلم‌های شرکت دی‌سی، شاهد معرفی و روایت چند خط داستانی هم‌زمان از شخصیت بتمن هستیم؛ مثل خط داستانی The Batman به‌کارگردانی مت ریوز همراه‌با سریال‌های مرتبطی که در این جهان سینمایی روایت می‌شوند، خط داستانی بتمن بن افلک که حضور او در فیلم‌های The Flash و آکوامن ۲ احتمال دنباله‌دار بودن قصه‌هایش را پیش کشیده است؛ درکنار تمامی این‌ها، فیلم‌های جوکر با هنرنمایی واکین فینیکس وجود دارند که فعلا و طبق صحبت‌های مطرح شده، در دنیای مستقل به‌خودشان (خط داستانی مستقل) روایت می‌شوند و قرار نیست به سایر دنیاهای سینمایی بتمن ارتباط پیدا کنند.

در این بین، نسخه‌ای از بتمن که پیش‌تر و با هنرنمایی مایکل کیتون در سینما مطرح شده بود قرار است در فیلم The Flash باز گردد. بتمنِ مایکل کیتون حتی قرار بود در فیلم کنسل‌شده‌ی بت‌گرل (Batgirl) نیز حاضر و به‌یکی از قطعات مهم دنیای سینمایی دی سی تبدیل شود. فیلم‌های سینمایی بتمن وضعیت جالب و پیچیده‌ای دارند؛ چیزی مثل وضعیت شهر گاتهام. حالا که از شرایط حاکم‌بر اقتباس‌های سینمایی بتمن خبر داریم، همراه زومجی باشید تا به‌وضعیت حال و آینده فیلم‌های سینمایی جهان بتمن نگاهی داشته باشیم.

لسلی گریس در نقش بت گرل روی پشت بام در فیلم Batgirl

فیلم لغو شده Batgirl

[حضور قطعی نسخه مایکل کیتون از شخصیت بتمن در این فیلم]

به‌لطف مدیوم‌هایی همچون انیمیشن و ویدیوگیم، شخصیت بت‌گرل طی سالیان اخیر توانست محبوبیت قابل توجهی را در میان عموم مخاطبان به‌دست بیاورد. روندی که در ادامه‌به چراغ سبز وارنر مبنی‌بر تولید فیلم سینمایی Batgirl منجر شد. اثری که هرگز نتوانست روشنی روز را ببیند.

فیلم بت‌گرل با هنرنمایی اشخاصی همچون لزلی گرِیس (Leslie Grace)، مایکل کیتون (در نقش بتمن) و جی‌کی سیمونز (در نقش کمیسر گوردون) دقیقا در زمانی‌که انتظارش نمی‌رفت، به‌‌بن‌بست خورد و تولید آن لغو شد. برخی از تحلیل‌گران حدس می‌زدند که تصمیم شرکت وارنر.دیسکاوری مبنی‌بر لغو این پروژه‌ی ۹۰ میلیون دلاری در جهت دور زدن قوانین مرتبط با مسائل مالیاتی بوده است؛ در ادامه اما شرکت نام‌برده تایید کرد که فیلم مورد بحث حتی از شبکه‌ی HBO Max نیز پخش نخواهد شد. دیوید زاسلاو (مدیر وقت شرکت وارنر.دیسکاوری) پیرامون تصمیم‌بر لغو ساخته شدن فیلم بت‌گرل، اعلام کرد که «ما فیلم‌هایی که به‌شان باور نداریم را هرگز پخش نخواهیم کرد». هنوز مشخص نیست که زاسلاو چرا نباید به‌فیلم بت‌گرل باور نداشته باشد. اثری که گفته می‌شد واکنش‌های مناسبی را در زمان اکران‌های آزمایشی‌اش کسب کرده بود. البته هنوز همه‌چیز مشخص نیست؛ شاید در آینده شاهد پخش شدن این فیلم از شبکه‌ی HBO Max باشیم؛ دقیقا مثل همان روشی که برادران وارنر برای پخش نسخه‌ی زک اسنایدر از فیلم لیگ عدالت پیش گرفت. چرا که حجم بسیار بالایی از روند تولید فیلم بت‌گرل تکمیل شده بود.

باتوجه‌به حضور جی‌کی سیمونز به‌عنوان کمیسر گوردون در این فیلم، احتمال می‌رفت که قصه‌ی بت‌گرل قرار بود در جهان سینماییِ اصلی دی‌سی (جهان اسنایدر) روایت شود. سؤال اصلی اما به‌حضور مایکل کیتون در این فیلم ارتباط داشت. بتمن کیتون در جریان فیلم The Flash همراه‌با بتمن افلک طی رویدادی که با جهان‌های موازی ارتباط دارد (دقیقا مثل اتفاقات فیلم No Way Home) پایش به‌دنیای سینمایی دی‌سی باز می‌شود. نکته‌ی جالب اینجا است که ظاهرا در زمان تولید فیلم بت‌گرل، برنامه‌‌های دی‌سی بر پایه‌ی حضور طولانی کیتوندر این دنیا چیده شده بود. حالا که افلک در فیلم آکوامن ۲ بازهم در نقش بتمن ظاهر شده، به‌نظر می‌رسد که برنامه‌های دی‌سی تغییراتی داشته است.

تصویر جدید بری الن/فلش در فیلم The Flash

فیلم The Flash

[حضورقطعی نسخه مایکل کیتون و بن افلک از شخصیت بتمن در این فیلم]

فیلم The Flash با مولفه‌های به‌خصوصی مترادف است. مثل حاشیه‌سازی‌های عجیب ازرا میلر، وجود شخصیت Supergirl و حضور دو نسخه‌ی مختلف از کاراکتر بتمن در این فیلم.

گفته می‌شود که فیلم The Flash قرار است داستانی با محوریت خطوط زمانی/جهان‌های موازی را تعریف بکند. چیزی مثل مرد عنکبوتی: راهی به‌خانه نیست؛ و در پی این موضوع، بازگشت دو نسخه‌ی کاملا متفاوت و محبوب از بتمن در اثر نام‌برده اتفاق می‌افتد؛ بتمنِ بن افلک و بتمنِ مایکل کیتون. کیتون که طی سالیان اخیر با نقش «والچر» از دنیای سینمایی مارول/مرد عنکبوتی دوباره‌به یک بخش مهم از سینمای کامیک‌بوکی تبدیل شد، حالا بعد از گذشت ۳۰ سال دوباره شنل و نقاب بتمن را پوشیده است. از آن طرف، بن افلک را داریم که دوباره آن بتمن خاص خودش که بسیار به‌‌کمیک‌های بتمن نوشته‌ی فرنک میلر وفادار بود را بر پرده‌ی نقره‌ای می‌آورد.

طی ماه‌های اخیر، اخباری از فیلم فلش به‌گوش می‌رسید که از آغاز یک خط داستانی تازه در دنیای سینمایی DC به‌واسطه‌ی اتفاقات داستانی‌اش خبر می‌داد. به‌این شکل که شخصیت فلش در اثر مورد بحث، تمام اتفاقات خط داستانی فیلم‌های دی‌سی که به‌دست زک اسنایدر رقم خورده بودند را پاک می‌کند و به‌دنبال همین موضوع، شخصیت‌هایی مثل بتمن بن افلک و سوپرمن هنری کویل دیگر برای همیشه از آثار دی‌سی کنار گذاشته می‌شوند. از طرفی، شرکت دی سی طی روزها و ماه‌های اخیر، تغییرات چشم‌گیری را در مواضع خلاقیت-محور خود دیده است؛ مواردی مثل بازگشت هنری کویل به‌نقش سوپرمن در فیلم Black Adam و هنرنمایی دوباره‌ی افلک در نقش بتمن در فیلم آکوامن ۲ کنار ضبط دوباره‌ی حجم بالایی از صحنه‌های جدید برای فیلم The Flash، چنین ادعایی را تایید می‌کند. در نتیجه، تئوری‌های موجود بر پایه‌ی شکل‌گیری یک دنیای سینمایی DC جدید بعد از فیلم فلش حالا بسیار بعید به‌نظر می‌رسد. فیلم The Flash برای اکران در تاریخ ۲ تیر ماه سال ۱۴۰۲ برنامه‌ریزی شده است.

جیسون موموآ در نقش آکوامن در زره طلایی رنگش در پوستر فیلم Aquaman

فیلم Aquaman and the Lost Kingdom

[حضور قطعی نسخه بن افلک از شخصیت بتمن در این فیلم]

پست اینستاگرامی جیسون موموآ‌ از روند فیلم‌برداری دنباله سینمایی «آکوامن» کافی بود تا هواداران بتمنِ بن افلک را به‌شوق بیاورد. موموآ‌ تصویر خود درکنار افلک در زمان ضبط فیلم Aquaman and the Lost Kingdom را منتشر کرد تا هواداران Bat-Fleck مطمئن باشند که بتمن محبوبشان فعلا قرار نیست از دنیای سینمایی دی‌سی خارج شود. بدین ترتیب بتمن بن افلک ابتدا در تاریخ ۲۶ اسفند سال ۱۴۰۱ (اکران فیلم آکوامن ۲) و سپس در تاریخ ۲ تیر سال ۱۴۰۲ و در فیلم The Flash باز می‌گردد. همان‌طور که پیش‌تر هم ذکر شد، هنوز نمی‌دانیم بتمن افلک حالا چه خط داستانی را قرار است طی بکند. آیا دوباره به‌بتمن اصلی جهان سینمایی دی سی تبدیل می‌شود؟ باید ببینیم در فیلم‌های آکوامن و فلش چه ماجراهایی برای این کاراکتر پیش خواهد آمد.

پوستر فیلم The Batman

دنباله فیلم The Batman

[جریان داشتن قصه در خط داستانی فیلم The Batman به‌کارگردانی مت ریوز]

فیلم The Batman به‌کارگردانی مت ریوز از آن محصولاتی بود که توانست فشار بالای انتظارات را با یک خروجی تحسین‌برانگیز از روی دوش خود بردارد. اثری که با وجود یک سری ایراد نه‌چندان قابل‌توجه، موفق شد تا نسخه‌ای کاملا جدید و کمتر دیده شده از گاتهام، یک تقابل پرتعلیق و تماشایی از بتمن و ریدلر را درکنار واکاوی شخصیت بروس وین/بتمن انجام بدهد. جدا از دیدگاه مثبت گردانندگان بخش سینما شرکت DC، فیلم آنقدر از نظر هواداران، منتقدان و گیشه موفق بود که حتی اگر با پایان‌بندی‌‌اش هم برای تولد یک سه‌گانه زمین‌چینی نمی‌کرد، بازهم حجم درخواست برای ساخته شدن دنباله‌ی آن بالا می‌بود.

از زمان اکران فیلم بتمن (با هنرنمایی رابرت پتینسون) تا به‌امروز، اخبار زیادی مبنی بر ساخته شدن دنباله‌ی این اثر به‌گوش می‌رسد. تا به‌امروز که رونمایی رسمی از دنباله‌ی فیلم صورت نگرفته است، دو سریال مختلف با محوریت شخصیت پنگوئن و آسایشگاه آرکام در دست تولید قرار دارند که به‌شکل ضمنی، از گسترش جهان سینمایی بتمنِ مت ریوز و آفرینش دنباله‌ای قطعی بر ماجراهای بتمن خبر می‌دهد. حتی زاسلاو نیز از عملکرد فیلم رضایت داشت و حالا که جیمز گان در راس بخش سینمایی آثار دی‌سی قرار دارد، باید انتظار محصولات باکیفیت بیشتر (مثل The Batman) را از این شرکت داشته باشیم.

کالین فارل در نقش پنگوئن در پرومو آرت جدید فیلم The Batman

سریال‌های Gotham PD، پنگوئن و تیمارستان آرکام

[جریان داشتن قصه در خط داستانی فیلم The Batman به‌کارگردانی مت ریوز]

هفته‌ی گذشته و با نشر یک خبر رسمی از رسانه‌ی معتبر ورایتی، مشخص شد که روند توسعه‌ی سریال/اسپین‌آف تیمارستان آرکام و Gotham PD (اداره پلیس گاتهام) درحال جلو رفتن است. این موضوع هم‌زمان با پیوستن آنتونیو کامپوس به‌پروژه‌ی تیمارستان آرکام (در قامت یک شو-رانر) مخابره شد. درکنار این دو سریال، یک سری کاملا ویژه براساس شخصیت پنگوئن نیز درحال توسعه است. بدین ترتیب، سه اسپین‌آف/سریال مختلف بر پایه‌ی اتفاقات جهان بتمنِ مت ریوز تولید می‌شود تا ماجراهای بتمن در این خط داستانی را گسترش داده و دنباله‌ی فیلم The Batman را زمینه‌چینی بکند.

چندی پیش گمان می‌رفت که تولید سریال گاتهام PD که قصه‌اش برپایه‌ی فساد سازمان‌یافته در نیروهای پلیس گاتهام است، متوقف شده اما خبر هفته‌ی گذشته‌ی رسانه ورایتی، چنین موضوعی را تکذیب و تولید هم‌زمان سه سریال مختلف از خط داستانی بتمن رابرت پتینسون را تایید کرد. گفته می‌شود که سریال تیمارستان آرکام قرار است داستانی بر پایه‌ی اتفاقات این آسایشگاه را با حال‌وهوایی ترسناک روایت بکند.

جوکر

فیلم Joker: Folie à Deux

[جریان داشتن قصه در خط داستانی فیلم Joker]

مدتی از تایید رسمی ساخته شدن دنباله‌ی فیلم «جوکر» می‌گذرد و حالا دیگر رسما می‌دانیم که ماجراهای آرتور فلک (با هنرنمایی واکین فینیکس) که عنوان جوکر را برای خود انتخاب کرد، قرار است دنبال شود. قصه‌ی این فیلم طبق ادعای سازندگانش، در دنیایی جدا از جهان‌های دی‌سی و بتمن مت ریوز روایت می‌شود. درحال حاضر می‌دانیم که واکین فینیکس و لیدی گاگا (در نقش هارلی کوئین) در فیلم Joker: Folie à Deux هنرنمایی خواهند کرد. اثری که با استناد به‌اخبار رسمی منتشر شده از آن، فیلمی در ژانر «موزیکال» خواهد بود.

برخی از منابع نزدیک‌به شرکت دی‌سی پس از انتخاب شدن جیمز گان به‌عنوان رهبر بخش خلاقیت‌های سینمایی این شرکت، دوباره بر جریان داشتن خط داستانی فیلم Joker در جهان اختصاصی خودش تاکید کردند. بدین ترتیب و با معرفی شخصیت هارلی کوئین در دنباله‌ی فیلم جوکر، دو هارلی کوئین در دو خط داستانی موازی خواهیم داشت. یکی با هنرنمایی مارگو رابی در دنیای سینمایی دی‌سی و دیگری با حضور لیدی گاگا در فیلم Joker: Folie à Deux؛ اثری که درحال حاضر برای اکران در تاریخ ۱۳ مهر سال ۱۴۰۳ برنامه‌ریزی شده است.

در این لحظه، جریان داشتن هم‌زمان چند خط داستانی از شخصیت‌های دنیای بتمن به‌شکل‌گیری یک وضعیت نسبتا پیچیده برای مخاطب تبدیل شده است. مسائلی همچون ارتباط داشتن یا نداشتن این فیلم‌ها، چگونگی بازگشت شخصیت‌هایی مثل بتمن افلک و بتمن مایکل کیتون درکنار گسترش چشم‌گیر جهان سینمایی بتمن رابرت پتینسون، ممکن است سوالات پرتعدادی را ایجاد بکند. البته که تمامی حدس و گمان‌ها احتمالا تا زمان اکران فیلم‌ها و مشخص شدن سرنوشت کاراکترهایی مثل بتمن افلک، به‌پایان رسیده و سوالاتی که در ذهن داریم بی‌جواب نخواهند ماند!

اما نظر شما چیست؟ بیشتر از همه دوست دارید کدام یک از خطوط داستانی شخصیت‌های دنیای بتمن را دنبال کنید؟ دیدگاهتان را برای زومجی بنویسید.

نگارش این مقاله براساس محتوای مقاله‌ای مشابه از شماره اکتبر نشریه امپایر/Empire انجام شده است


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده