انیمیشن های کوتاه | تماشای آنلاین ۵۰ انیمیشن کوتاه مفهومی

انیمیشن های کوتاه | تماشای آنلاین ۵۰ انیمیشن کوتاه مفهومی

سه شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۵۹

در این مقاله قصد داریم تا شما را با ۵۰ مورد از بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ آشنا کنیم؛ آثاری که جنبه دیگری از دنیای انیمیشن را نشان می‌دهند. همراه زومجی باشید.

برای خیلی‌ها، انیمیشن دنیایی پر از حیوانات زیبا، غول‌های بامزه، قهرمانان کامپیوتری و موجودات عجیب و غریب است؛ دنیایی که به وسیله تعداد انگشت‌شماری از استودیوهای بزرگ و نویسنده‌هایی که اغلب اروپایی هستند، اداره می‌شود؛ همین‌ها بودند که صنعت انیمیشن را تا این اندازه بزرگ کردند. اما طرفداران سرسخت، انیمیشن را فقط با این المان‌ها نمی‌شناسند؛ در حقیقت ویژگی‌های ذکر شده، تنها بخشی از کل داستان است. در سال ۱۹۰۸ بود که اولین انیمیشن کوتاه تاریخ با نام Fantasmagorie منتشر شد که ۱ دقیقه و ۴۵ ثانیه بود. ۳۱ سال بعد از این اثر بود که بخش بهترین انیمیشن‌های کوتاه وارد مراسم آکادمی اسکار بود و ۸ سال متوالی هم این والت دیزنی بود که توانست جایزه این بخش را دریافت کند.

زمان و هزینه خیلی زیادی صرف ساخت یک اثر سینمایی و بلند می‌شد. همین موضوع باعث شده بود تا خیلی ساده، بسیاری از معتبرترین، بااستعدادترین و خلاق‌ترین انیماتورها، اصلا فرصت انجام این کار را نداشته باشند. به همین شکل هم دنیای فیلم‌های کوتاه به میان آمد تا این افراد بتوانند شهرت خود را افزایش دهند و پیشرفت بزرگی در هنر درونی‌شان به وجود بیاورند. حال در این مقاله قصد داریم تا شما را با ۵۰ مورد از بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ آشنا کنیم.

انیمیشن های کوتاه براساس نظر تحریریه زومجی انتخاب و براساس سال ساخت و انتشار رتبه بندی شده‌اند.


بهترین انیمیشن های کوتاه مفهومی

شخصیتی با چشمان بزرگ در انیمیشن کوتاه The Hand در حال تلفن صحبت کردن

۵۰- انیمیشن کوتاه The Hand

انیمیشن کوتاه دست

 • کارگردان: جیری ترنکا
 • نویسنده: جیری ترنکا
 • سال ساخت: ۱۹۶۵
 • میانگین امتیازات The Hand در IMDB: ۸

یک دست بزرگ سراغ یک کوزه‌گر خوشبخت و خوشحال می‌رود تا از او بخواهد که مجسمه‌اش را حجاری بکند. سفالگر این درخواست را نپذیرفت زیرا دوست نداشت هیچ چیز دیگری به جز گلدان‌های سرامیکی برای گل‌هایش درست کند. این دست تلاش کرد تا با تهدید کردن، سوءاستفاده یا دردسر درست کردن، نظر این سفالگر را تغییر دهد. هرچه این خطرات و تلاش‌ها بیشتر می‌شد، سفالگر هم بیشتر سعی می‌کرد که از تله‌ی این دست بیرون برود؛ همین اتفاقات هم منجر به یک تراژدی بزرگ شد. جیری ترنکا با ساخت این انیمیشن کوتاه ۱۸ دقیقه‌ای توانست نامزد دریافت جایزه بهترین اثر انیمیشنی در جشنواره بفتا شود اما سرانجام جایزه را در اختیار رقیب خود گذاشت.

این آخرین اثر ترنکا بود که با سبک استاپ موشن ساخته شد؛ اثری که حسابی با استقبال منتقدان روبه‌رو شد و هنوز هم به‌عنوان یکی از بهترین انیمیشن های کوتاه تاریه شناخته می‌شود. این اثر اولین‌بار در سال ۱۹۶۵ نمایش داده شد اما بعد از فوت کارگردان در سال ۱۹۶۹، نمایش این فیلم ممنوع شد؛ زیرا بازتاب محیطی محدودکننده بود که هنرمندان زیادی در آن قرار داشتند.


شخصیت اصلی زن انیمیشن Home on the Rails در حال بافتنی کردن

۴۹- انیمیشن کوتاه Home on the Rails

انیمیشن کوتاه خانه روی ریل

 • کارگردان: پاول دریسن
 • نویسنده: پاول دریسن
 • سال ساخت: ۱۹۸۱
 • میانگین امتیازات Home on the Rails در IMDB: ۶.۲

خانه روی ریل، یکی از بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ است که در سال ۱۹۸۱ و کشور هلند ساخته شده بود. پاول دریسن برای ساخت این انیمیشن ۱۰ دقیقه‌ای، با یک نقاش خیلی خوب همکاری کرد؛ نقاشی که با لقب «آقای واندرفول شگفت‌انگیز» شناخته می‌شد. این اثر، یک کارتون درباره هوبوها و دوره‌گردها نیست؛ بلکه داستان درباره زندگی زناشویی یک زوج است که به معنای واقعی کلمه، خانه روی ریل راه آهن دارند؛ خانه‌ای که واقعا در آن زندگی می‌کنند. هر روز، دقیقا زمانی‌که عقربه‌های ساعت به عدد ۱۲ می‌رسد، صدای سوت به گوش می‌رسد. در این زمان، این دو باید دو در مخصوص را باز کنند تا قطار از بین آن عبور کند. شاید کمی غیرمعمول باشد، اما ظاهرا برای آن‌ها قابل قبول است. شوهر با فعالیت به‌عنوان جوینده طلا می‌تواند از خود و همسرش حمایت کند.

از سوی دیگر هم زن، در خانه خود زندگی می‌کند، بافندگی می‌کند، مگس می‌پراند و هر از گاهی هم دوستی برای چایی خوردن دارد. همه چیز به نسبت خوب پیش می‌رود تا اینکه او دیگر نمی‌تواند در منطقه مورد علاقه‌ی خود طلا استخراج کند؛ آن هم به خاطر یک خط راه آهن که به آن منطقه دست‌درازی کرده است. به همین ترتیب هم او با یک لحظه بحرانی روبه‌رو می‌شود. کارگردان در این اثر کوتاه، بر یک مبنای سورئال، با داستانی مستقیم و ساده، درام را تنظیم می‌کند و خراب شدن زندگی این زوج به واسطه‌ی یک قطار را نشان می‌دهد. تمام مدت انیمیشن ما در خانه‌ی این زوج هستیم و تنها زمانی‌که مرد از گرفتاری‌هایش می‌گوید، برای مدت کوتاهی به دنیای بیرون می‌رویم. داستان بدون هیچ دیالوگ، به همراه یک موسیقی بسیار زیبا نمایش داده می‌شود. خانه روی ریل، علاوه‌بر نمایش عالی و بسیار ظریف احساسات این زوج، سبک انیمیشن‌سازی دریسن را هم به بهترین شکل نشان می‌دهد.


پیرمردی همراه یک عصا و کنار یک درخت در انیمیشن کوتاه The Man Who Planted Trees

۴۸- انیمیشن کوتاه The Man Who Planted Trees

انیمیشن کوتاه مردی که درخت‌ها را کاشت

 • کارگردان: فردریک بک
 • نویسنده: ژان رابرتس
 • سال ساخت: ۱۹۸۷
 • روایت‌گری: فیلیپ نوآره و کریستوفر پلامر
 • میانگین امتیازات The Man Who Planted Trees در IMDB: ۸.۵

برای آشنایی با این مورد از بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ باید به کشور کانادا برویم. داستان این انیمیشن براساس یک قصه کوتاه از ژان ژیونو نوشته شده که با همین نام منتشر شده بود. این انیمیشن با اینکه در دسته آثار کوتاه قرار می‌گیرد، اما ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد و در قالب دو نسخه‌ی فرانسوی و انگلیسی منتشر شده است؛ دو نسخه‌ای که روایت داستانی آن، هرکدام برعهده یک هنرمند بود. این فیلم کوتاه و انیمیشنی، داستان یک چوپان را روایت می‌کند که اکوسیستم ویران شده‌ی یک دره دورافتاده را کاملا دست‌تنها تعمیر کرده است؛ آن هم با کاشت یک جنگل (یعنی چیزی حدود ۱۰۰ درخت در روز)، در طی یک دوران سی ساله. مردی که درخت‌ها را کاشت توانست در سال ۱۹۸۸ مراسم آکادمی اسکار، موفق به دریافت جایزه بهترین انیمیشن کوتاه شود.

علاوه‌بر این، این اثر یکی از رقیبان دریافت جایزه نخل طلای فیلم کوتاه در جشنواره فیلم کن در سال ۱۹۸۷ شده بود. این فیلم کوتاه جایزه گندم طلایی برای بهترین انیمیشن را در جشنواره فیلم یورکتون دریافت کرد. در سال ۱۹۹۴ لیستی از بهترین و بزرگ‌ترین کارتون‌های تاریخ تهیه شد که ۵۰ مورد در آن قرار داشت. با همکاری و همراهی تمام هنرمندان رشته‌ی انیمیشن در رای دادن، مردی که درخت‌ها را کاشت، توانست در رتبه ۴۴ این فهرست قرار بگیرد. نکته جالبی که درباره این انیمیشن کوتاه وجود دارد، این است که با ترکیب ۵۰۰۰ نقاشی دستی ساخته شد و تکمیل آن چیزی حدود ۵ سال طول کشید.


دو شخصیت روی لبه سکو در انیمیشن Balance به هم نگاه می‌کنند

۴۷- انیمیشن کوتاه Balance

انیمیشن کوتاه تعادل

 • کارگردان: کریستوف لوئنستاین و ولفگانگ لوئنستاین
 • سال ساخت: ۱۹۸۹
 • میانگین امتیازات Balance در IMDB: ۷.۹

کل ماجرای این انیمیشن، روی یک سکوی شناور جریان دارد؛ جایی که یک گروه از مردان به‌صورت مساوی و با دقت در دو سوی این سکو زندگی می‌کنند. هر کدام از آن‌ها می‌دانند که این سکو ثابت نیست و برای اینکه سقوط نکنند و به مرگ دچار نشوند، باید یک تعادل دقیقی از وزن را رعایت کنند؛ تا بلکه به این طریق سکو به یک سمت خم نشود و باعث سقوط همه شود. درست است که همه به یک درک منطقی و هماهنگ رسیدند، اما یکی از این مردها، باعث به هم خوردن این تعادل می‌شود. در درگیری‌ای که بعد از آن اتفاق میفتد، تعادل به‌گونه‌ای به هم می‌ریزد که دیگر بازگرداندن آن، کار بسیار دشواری به نظر می‌آید. برنده شدن پنج جایزه در مراسم اسکار، کلرمونت فراند، جشنواره فیلم آلمان، هیروشیما و اوتاوا یکی از دلایلی بود که تعادل به‌عنوان یکی از بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ انتخاب شد.


والاس به همراه یک روزنامه و شخصیت پنگوئنی در انیمیشن کوتاه The Wrong Trousers

۴۶- انیمیشن کوتاه The Wrong Trousers

انیمیشن کوتاه شلوار اشتباهی

 • کارگردان: نیک پارک
 • نویسنده: نیک پارک، باب بیکر و برایان سیبلی
 • سال ساخت: ۱۹۹۳
 • صداپیشگان: پیتر سالیس و پیتر هاوکینز
 • میانگین امتیازات The Wrong Trousers در IMDB: ۸.۳

این مورد از فهرست بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ، یک اثر پلاستیکی است که حول محور والاس و گرومیت می‌چرخد؛ مخترعان انواع وسایل مفید. گرومیت که یک سگ است، متوجه می‌شود که دارد به واسطه‌ی یک ساکن جدید، از اتاق و خانه خودش بیرون انداخته می‌شود؛ ساکنی که در حقیقت یک جنایتکار بی‌رحم و البته یک پنگوئن کوچک بود. این پنگوئن در حال برنامه‌ریزی یک سرقت است و نیاز دارد که از والاس و شلوار مکانیکی او که از راه دور قابل کنترل است، استفاده کند؛ برای اینکه بتواند حمله خود را انجام دهد. اما گرومیت باهوش‌تر از این حرف‌ها است که به پنگوئن اجازه چنین کاری را بدهد؛ به همین ترتیب هم مانند قهرمان به نجات والاس می‌آید. انیمیشن کوتاه شلوار اشتباهی، درکنار یک نامزدی که در جشنواره بین‌المللی فیلم اودنس گرفته، ۱۴ بار موفق به دریافت این جایزه‌ها شد؛ از جمله‌ی مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به آکادمی اسکار، بفتا، جشنواره سیاتل و غیره اشاره کرد.


مردم روستا در انیمیشن The Village در حال صحبت با یکدیگر

۴۵- انیمیشن کوتاه The Village

انیمیشن کوتاه دهکده

 • کارگردان: مارک بیکر
 • نویسنده: مارک بیکر
 • سال ساخت: ۱۹۹۳
 • صداپیشه: انی گریفین، دیو وسترن و جیمز بیکر
 • میانگین امتیازات The Village در IMDB: ۷.۵

یکی از پرافتخارترین موارد فهرست بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ، همین انیمیشن روستا است که در ۱۰ بخش و جشنواره مختلف نامزد دریافت جایزه شد. از بین این ۱۰ مورد هم توانست در ۸ مورد آن جایزه بهترین انیمیشن و اثر کوتاه را دریافت کند؛ جایزه‌های جشنواره بین‌المللی فیلم انیمیشنی انسی، کاروسل، کارتون فروم، شیکاگو، هیروشیما و کراکو. همان‌طور که از اسم هم برمی‌آید، ما در این انیمیشن ۱۴ دقیقه‌ای، با روستایی طرف هستیم که توسط کلیسا کنترل و رهبری می‌شود. اما چه کلیسایی؟ جایی که پر از گناهکاران ریاکار است و مدام جاسوسی یکدیگر را می‌کنند. این اثر نشان می‌دهد که اگر زمانی کوته‌فکری حاکم باشد، مردم چطور با یکدیگر رفتار می‌کنند. در این روستا، مردم ازطریق پنجره‌های کوتاهی می‌توانند همسایه‌های خود را ببینند، نفرت خود را نسبت به آن‌ها ابراز کنند و درنده‌خویی را در همه جا پراکنده کنند. تنها یک زوج می‌توانند خودشان را در چنین شرایطی حفظ کنند و قیمت این توانایی هم از دست رفتن خودشان است؛ موضوعی بسیار تلخ اما تکان‌دهنده که به طرز فوق‌العاده‌ای اجرا شده است.


پیرزن بامزه‌ای در کنار گرامافون در انیمیشن کوتاه The Old Lady and the Pigeons

۴۴- انیمیشن کوتاه The Old Lady and the Pigeons

انیمیشن کوتاه پیرزن و کبوترها

 • کارگردان: سیلوین کومت
 • نویسنده: سیلوین کومت، دیوید فریدمن و آلن گیلبی
 • سال ساخت: ۱۹۹۷
 • صداپیشگان: جیمز پیدگن، میچو سیلوین و آندریا آشر-جونز
 • میانگین امتیازات The Old Lady and the Pigeons در IMDB: ۷.۸

این مورد از بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ، یکی دیگر از آثار پرافتخار است که ۱۲ نامزدی در کارنامه خود دارد؛ از بین این ۱۲ نامزدی، موفق شد ۹ مورد از جایزه آن‌ها را دریافت کند. جایزه بهترین انیمیشن کوتاه در بفتا، دو جایزه در جشنواره اولین فیلم آنژه یوروپین، بهترین اثر کوتاه در جشنواره بین‌المللی فیلم انیمیشنی انسی، کارتون فروم، جشنواره کلرمونت-فراند، مراسم جینی، جشنواره هیروشیما و بزرگداشت جهانی انیمیشن از جمله افتخارات این اثر کوتاه است. در مرکز وسوسه‌کننده‌ی پاریس، در میان گردشگران پرسر و صدای آمریکایی، یک ژاندارم گرفتار سوءتغذیه با یک پیرزن دوست‌داشتنی برخورد می‌کند که در حال غذا دادن به کبوترها در پارک است. به همین دلیل هم خیلی طول نمی‌کشد که این ژاندارم تصمیم می‌گیرد تا در طی نقشه‌ای شرورانه، این پیرزن را فریب دهد که در جشن غذا شرکت داشته باشد؛ تا بلکه به این طریق خودش هم بتواند غذا بخورد (او قصد داشت که همانند پرنده‌ها لباس بپوشد و خودش را یک کبوتر جا بزند). اما مرز بین نیاز به بقا و طمع کجا است؟


پدر و دختری در حال وداع با یکدیگر در انیمیشن کوتاه Father and Daughter

۴۳- انیمیشن کوتاه Father and Daughter

انیمیشن کوتاه پدر و دختر

 • کارگردان: مایکل دودک د ویت
 • نویسنده: مایکل دودک د ویت
 • سال ساخت: ۲۰۰۰
 • میانگین امتیازات Father and Daughter در IMDB: ۷.۹

شاید بتوان گفت که از لحاظ جوایز و افتخارات، پدر و دختر بهترین مورد در فهرست بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ به شمار می‌رود؛ آن هم با ۲ نامزدی و ۲۲ جایزه که در جشنواره‌های مختلف برنده شده است. از جمله‌ی مهم‌ترین جایزه‌های این اثر می‌توان به جایزه اسکار، بفتا و غیره اشاره کرد. در این انیمیشن، یک پدر با دختر جوان خود خداحافظی می‌کند و از پیش او می‌رود. همان‌طور که مناظر وسیع هلند در فصل‌ها را پشت سر می‌گذارند، این دختر جوان هم فصل‌های مختلفی از زندگی‌اش را تجربه می‌کند و بزرگ می‌شود. زمانی‌که این دختر به زن جوانی تبدیل می‌شود، دیگر یک خانواده دارد و به مرور زمان در حال پیر شدن است؛ اما همیشه یک اشتیاق عمیقی برای پدرش درون او وجود دارد و دلتنگ پدرش است. او که تا سال‌های سال به بازگشت پدرش باور داشت، مدام به همان نقطه‌ای می‌رفت که آخرین بار او را دید و با او خداحافظی کرد. این با وجود اینکه هیچ دیالوگی ندارد و حالت صورت شخصیت‌ها مشخص نیست، اما داستان بسیار دردناکی را نقل می‌کند و می‌تواند بدون هیچ حرفی روی بیننده خود تاثیر عمیقی بگذارد.


در انیمیشن Mt. Head روی سر مردی یک گیاه درآمده است

۴۲- انیمیشن کوتاه Mt. Head

انیمیشن کوتاه روی سر

 • کارگردان: کوجی یامامورا
 • نویسنده: شیوجی یونمورا
 • سال ساخت: ۲۰۰۲
 • صداپیشگان: تاکهارو کونیموتو و برونو متزگر
 • میانگین امتیازات Mt. Head در IMDB: ۶.۹

داستان این انیمیشن کوتاه براساس یکی راکوگوها است که با همین نام اجرا شده است. راکوگو به‌معنی انداختن کلمه‌هاست و یکی از هنرهای لفظی مردم ژاپن محسوب می‌شود؛ البته تغییراتی در آن اعمال شده تا برای دنیای مدرن امروزی مناسب باشد. در این انیمیشن یک مرد خسیس بعد از خوردن چند گیلاس، هسته‌های آن را هم قورت می‌دهد. همین موضوع باعث می‌شود تا یک درخت بالای سر او رشد کند. زمانی‌که مردم از این موضوع خبردار شدند و روی سرش مهمانی می‌گرفتند و سروصدای زیادی درست می‌کردند، این مرد هم خسته شد و این درخت را از ریشه کند. آب باران در جای این درخت ریخت و یک دریاچه درست کرد. بعد از آن، شناگران زیادی در این دریاچه جمع شدند و در سر او دوباره سروصدای زیادی را ایجاد کردند. این مرد هم که حسابی خشمگین شده بود، با بردن سرش در دریاچه‌ای که روی سر خودش ایجاد شده بود، خودکشی کرد. این انیمیشن توانست در ۶ بخش و جشنواره، نامزد دریافت جایزه شود که مهم‌ترین آن‌ها نامزدی در بخش بهترین انیمیشن سال در مراسم آکادمی اسکار بود.


در انیمیشن کوتاه The Employment یک مرد چاق وظیفه یک آسانسور را دارد

۴۱- انیمیشن کوتاه The Employment

انیمیشن کوتاه استخدامی

 • کارگردان: سانتاگو بو گراسو و پاتریسیو پلازا
 • نویسنده: پاتریسیو پلازا
 • سال ساخت: ۲۰۰۸
 • میانگین امتیازات The Employment در IMDB: ۸

در یک دنیای عجیب و غریب، مرد کارمندی با ساعت زنگ‌دار خود بیدار می‌شود. اصلاح می‌کند، لباس می‌پوشد و صبحانه می‌خورد. مرد ناشناسی آینده‌اش را نگه داشته است. ۳ نفر صندلی و میزش را تشکیل می‌دهند. زنی دم در ایستاده تا به‌عنوان رخت‌آویز کت او را نگه دارد. او هم درست همانند مردم دیگر، روی انسان‌ها نشسته‌اند و به‌جای ماشین از آن‌ها استفاده می‌کنند. دو مرد از تیرک آویزان هستند و چراغ راهنمایی را نشان می‌دهند. برای بالا رفتن از آسانسوری استفاده می‌کند که با انسان ساخته شده است. در آن‌جا، او کارش را به‌عنوان یک پادری آغاز می‌کند. رئیسش ظاهر می‌شود، کف کفشش را با پشت او تمیز می‌کند و وارد دفتر می‌شود.

این انیمیشن که یکی از بهترین انیمیشن های کوتاه فلسفی است، ۲ بار نامزد و ۱۰ بار موفق به دریافت جایزه در جشنواره‌های مختلف شده است؛ از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به ۳ جایزه در جشنواره بین‌المللی انیمیشن کوردوبا، یک نامزدی و یک جایزه جشنواره بین‌المللی انیمیشن انسی اشاره کرد. ویژگی بزرگ این اثر سادگی بسیار زیبای آن است؛ نه اینکه چنین چیزی را همانند آینه مقابل چشم بگذارد. زیرا هیچ چیزی نمی‌تواند همانند این اثر سرد، واقعی و شاید هم بدبینانه، خودمان را به خودمان نشان دهد.


دو شخصیت با شماره صفر یا زیرو در انیمیشن کوتاه Zero

۴۰- انیمیشن کوتاه Zero

انیمیشن کوتاه صفر

 • کارگردان: کریستوفر کزلوس
 • نویسنده: کریستوفر کزلوس
 • سال ساخت: ۲۰۱۰
 • صداپیشگان: نیک مک‌کی، رینا مک‌اندرو و شلی هپورث
 • میانگین امتیازات Zero در IMDB: ۷.۴

در دنیایی که همه براساس عددهایی که دارند، قضاوت می‌شوند، صفر یا همان زیرو مدام با تعصب و اذیت و آزار روبه‌رو می‌شود. او کاملا تنها زندگی خود را سپری می‌کند و هیچکس را ندارد اما یک برخورد تصادفی، زندگی‌اش را برای همیشه تغییر می‌دهد؛ او با زنی روبه‌رو می‌شود که شماره صفر دارد. آن‌ها به کمک یکدیگر ثابت می‌کنند که به واسطه‌ی اراده، شجاعت و عشق، حتی «هیچی» هم می‌تواند یک چیز واقعی باشد. این اثر با داستان بسیار ساده‌ای که دارد، راوی قصه زندگی افرادی است که به هر شکلی در اقلیت و محدودیت بوده‌اند؛ آنهایی که توانستند چیزی را محقق کنند که هرکسی از پس انجامش برنمی‌آید. این انیمیشن ۱۳ دقیقه‌ای، نماینده کشور استرالیا در فهرست بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ به شمار می‌رود؛ اثری که توانست ۲ سال مداوم جایزه جامعه فیلمبرداران استرالیایی، به‌علاوه‌ی جشنواره آثار کوتاه لس آنجلس و جشنواره بین‌المللی فیلم رود آیلند را به‌دست بیاورد. انیمیشن زیرو در ۴۰ زبان دوبله شده است و ۵۰ جشنواره مختلف میزبان نمایش آن بودند؛ فرصتی که باعث شد سازندگان آن ۱۵ جایزه‌ی بین‌المللی را کسب کنند.


یک پسربچه در انیمیشن Birdboy با دستانی باز یک پرنده شده است

۳۹- انیمیشن کوتاه Birdboy

انیمیشن کوتاه پسر پرنده

 • کارگردان: پدرو ریورو و آلبرتو وازکوئز
 • نویسنده: پدرو ریورو و آلبرتو وازکوئز
 • سال ساخت: ۲۰۱۱
 • صداپیشگان: آنا لموس، تاکو گونزالز و آنتون روبال
 • میانگین امتیازات Birdboy در IMDB: ۶.۹

این مورد از فهرست بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ، حول محور پسر بچه‌ای به نام دینکی می‌چرخد؛ پسری که زندگی‌اش به واسطه یک حادثه وحشتناک صنعتی، به‌طرز عجیبی تغییر می‌کند. حالا ممکن است سرنوشت دینکی در دستان بال‌های دوست عجیب و غریبش یعنی پسر پرنده یا همان برد بوی باشد؛ یک موجود نامتعارف که در جنگل پنهان شده تا در افکار و خیال‌پردازی‌های خودش گم شود. این انیمیشن، نماینده کشور اسپانیا در این فهرست است که به خاطر محبوبیت و شهرت خیلی زیادی که به‌دست آورد، ۴ سال بعد تبدیل به یک اثر سینمایی و بلند شد. از جمله افتخارات این اثر می‌توان به نامزدی در جشنواره بین‌المللی فیلم انسی و شیکاگو درکنار برنده شدن در همان جشنواره شیکاگو و گویا اشاره کرد. فیلمنامه این اثر کوتاه، براساس رمان گرافیکی‌ای نوشته شده که پیش از این منتشر شده بود. هنگام تماشای این اثر، مخاطب مسیری را در ذهنش می‌سازد و تصور می‌کند که همه چیز طبق همان تصورات پیش می‌رود؛ اما اصلا اینطور نیست.


مردی در انیمیشن Rew Day ناراحت به پل نگاه می‌کند

۳۸- انیمیشن کوتاه Rew Day

انیمیشن کوتاه روز تکراری

 • کارگردان: سویلن دیمیتروف
 • نویسنده: سویلن دیمیتروف
 • سال ساخت: ۲۰۱۲
 • صداپیشگان: جان لاوتون
 • میانگین امتیازات Rew Day در IMDB: ۷.۴

این مورد از بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ هم یکی دیگر از آثاری است که ۵ بار نامزد دریافت جایزه شد؛ جشنواره فیلم برلین، جشنواره بین‌المللی انیمیشن هیروشیما، جشنواره بین‌المللی فیلم اودنس، سوفیا و وارسا. البته در دو مورد این جشنواره‌ها یعنی برلین و اودنس، جایزه‌های خود را دریافت کرد. آخرین روز زندگی یک مرد، مانند یک نوار ویدیویی در این انیمیشن نمایش داده می‌شود؛ آن هم به‌صورت برعکس که به عقب بازمی‌گردد. به‌عبارتی دیگر، داستان زندگی این مرد از جایی شروع می‌شود که او صبح از خواب بیدار می‌شود و هیچ اطلاعی از اینکه چه اتفاقاتی قرار است برایش رخ دهد، ندارد.

روز تکراری که جزو برجسته‌ترین و مهم‌ترین نماینده‌های کشور بلغارستان به شمار می‌رود، در دسته ژانر کمدی تاریک محسوب می‌شود. معمولا انیمیشن‌های کوتاه بهتر از آثار بلند می‌توانند پیغام خود را به مخاطب برسانند؛ اکثرا هم برخلاف ظاهر ساده و زیبایی که دارند، می‌توانند مفاهیمی تاریک و اغلب پیچیده را به بیننده منتقل کنند.


در انیمیشن Head Over Heels زن روی سقف و مرد روی زمین است

۳۷- انیمیشن کوتاه Head Over Heels

انیمیشن کوتاه وارونه

 • کارگردان: تیموتی رکارت
 • نویسنده: تیموتی رکارت
 • سال ساخت: ۲۰۱۲
 • صداپیشگان: نایجل آنتونی و رایا مک‌کال
 • میانگین امتیازات Head Over Heels در IMDB: ۷.۴

والتر و مدج بعد از سال‌ها زندگی متاهلی و مشترک، از هم جدا می‌شوند: مرد روی زمین زندگی می‌کند و زن هم روی سقف. وقتی والتر تلاش می‌کند تا عشق قدیمی‌شان را دوباره زنده کند، تعادلشان به هم می‌خورد. حالا زوجی که نمی‌توانند به توافق برسند، باید راهی پیدا کنند که ازدواجشان را دوباره به حالت قبل بازگردانند. این انیمیشن کوتاه ۶ بار نامزد و ۱۳ بار موفق به دریافت این جایزه‌ها شود؛ جایزه‌های جشنواره انیمیشنی انیما موندی، مراسم انی، جشنواره فیلم آستین، جشنواره بث، کارتون فروم، جشنواره بین‌المللی فیلم انکاونترز، هیروشیما، گروه تدوینگران صدا، جشنواره رد راک، ریور ران و رویان تلویژن سوسایتی.

این اثر حتی نامزد دریافت جایزه اسکار در بخش بهترین انیمیشن کوتاه هم شده بود. انیمیشن کوتاه وارونه به ظاهر داستان ساده‌ای را حکایت می‌کند اما واقعیت این است که بیشتر روی احساسات تمرکز دارد؛ اثری که ترکیبی از رئالیسم، شیرینی، زیبایی، تلخی و سرگرم‌کنندگی، آن هم با یک میزان مشابه است. البته تا پایان داستان باز هم مشخص نمی‌شود که این زن و شوهر چرا از ابتدا از یکدیگر فاصله گرفتند و جدا شدند؛ اما همچنان فضای دوست‌داشتنی و جذابی را برای مخاطب فراهم می‌کنند.


در انیمیشن کوتاه Paperman زنی در حال نگاه کردن به یک مرد است

۳۶- انیمیشن کوتاه Paperman

انیمیشن کوتاه مرد کاغذی

 • کارگردان: جان کارس
 • نویسنده: کلیو چیانگ و کندل هویر
 • سال ساخت: ۲۰۱۲
 • صداپیشگان: جان کارس، کاری والگرن و جک گلدن برگ
 • میانگین امتیازات Paperman در IMDB: ۸.۳

به احتمال زیاد این انیمیشن کوتاه را بارها و بارها در فضای مجازی دیده باشید؛ اثری که داستان یک مرد جوان و تنها را در اواسط قرن در شهر نیویورک دنبال می‌کند. بعد از اینکه او به‌صورت اتفاقی در مسیر صبحگاهی‌اش با یک زن زیبا روبه‌رو می‌شود، سرنوشتش به کلی تغییر می‌کند. او که متقاعد شده دختر رویاهایش برای همیشه رفته، فرصت دوباره‌ای پیدا می‌کند و او را از دفتر خود، در پنجره یک آسمان خراش که سمت دیگر خیابان قرار دارد، می‌بیند. او فقط قلب، تخیل و یک دسته کاغذ برای جلب توجه او دارد. اما تلاش‌های او نمی‌تواند با چیزی که سرنوشت برایش در نظر گرفته، رقابت کند و مسیر را تغییر دهد.

انیمیشن مرد کاغذی هم به‌عنوان یک انیمیشن کوتاه خنده دار و هم به‌عنوان یک انیمیشن کوتاه عاشقانه یک نمونه بسیار خوب است که موفق به دریافت جایزه اسکار شد؛ البته درکنار جایزه انی و سین‌یوفوریا. بعد از گذشت ۴۳ سال، مرد کاغذی اولین انیمیشن کوتاهی بود که توانست از شرکت دیزنی موفق به دریافت جایزه اسکار شود. تنها رنگی که در این اثر استفاده شد، رنگ رژ شخصیت زن بود؛ بعد از اینکه نام آن به‌عنوان برنده اسکار اعلام شد، تهیه کننده پروژه هواپیماهای کاغذی‌ای را پرتاب کرد که همه رد رژ لب روی آن‌ها بود.


مردی در انیمیشن Wind در حال کشیدن سگ خود است

۳۵- انیمیشن کوتاه Wind

انیمیشن کوتاه باد

 • کارگردان: رابرت لوبل
 • نویسنده: رابرت لوبل
 • سال ساخت: ۲۰۱۳
 • میانگین امتیازات Wind در IMDB: ۷.۲

انیمیشن کوتاه Wind که یکی از بهترین انیمیشن های مفهومی کوتاه به حساب می‌آید، درباره زندگی روزمره در یک کشور بادخیز است. در حقیقت اینطور می‌توان گفت که این اثر، زندگی روزمره افرادی را در این منطقه زندگی می‌کنند، به تصویر می‌کشد؛ افرادی که حسابی در معرض باد و طوفان قرار دارند و هیچ کاری هم نمی‌توانند بکنند. با تمام این وجود، ساکنان دیگر یاد گرفته‌اند که چطور با شرایط سخت زندگی خود کنار بیایند. در واقعیت این باد، یک سیستم طبیعی برای زندگی ایجاد می‌کند. درست است که رابرت لوبل در این انیمیشن کوتاه خود پیغامی دارد اما بیشترین لذت را می‌توان از خلاقیت و جلوه‌های بصری آن برد.

این انیمیشن کوتاه که چهار دقیقه هم بیشتر نیست، به معنای واقعی کلمه نشان می‌دهد که مردم می‌توانند خودشان را با هر شرایطی وفق دهند و زندگی کنند؛ حتی شده در یک منطقه فوق‌العاده بادخیز که زندگی بسیار دشوار می‌شود. با اینکه خیلی واضح نیست، اما در پایان فیلم مشخص می‌شود که انسان‌های دیگری به‌صورت مستقیم مسئول سختی‌هایی هستند که چنین جوامعی باید به آن‌ها عادت کنند و با آن سازگار شوند.


سنجابی در انیمیشن The Missing Scarf به دنبال شال گردنش می‌گردد

۳۴- انیمیشن کوتاه The Missing Scarf

انیمیشن کوتاه شال گردن گمشده

 • کارگردان: اوون دافی
 • نویسنده: اوون دافی
 • سال ساخت: ۲۰۱۳
 • صداپیشه: جورج تیکی
 • میانگین امتیازات The Missing Scarf در IMDB: ۷.۴

سنجابی به نام آلبرت، یک اتفاق عجیب را تجربه می‌کند؛ او متوجه می‌شود فضایی که زمانی شال گردن مورد علاقه‌اش را در آن قرار می‌داد، حالا کاملا خالی است. او خیلی سریع به سمت جنگل می‌رود و متوجه می‌شود که دیگران، درگیر نگرانی‌های مخصوص به خودشان هستند. او تا جایی که می‌تواند، به هرکسی که سر راهش قرار می‌گیرد، کمک می‌کند؛ اما اینطور به نظر می‌رسد که اصلا به هدفش نزدیک نمی‌شود. سرانجام، دوستانی که به واسطه‌ی آلبرت توانستند مشکلات خود را حل کنند، متوجه مشکل خود آلبرت شدند. به همین ترتیب هم بالاخره به او کمک می‌کنند تا با همراهی یکدیگر از پس این مشکل بربیایند. شال گردن گمشده با اینکه از لحاظ بصری شبیه به تجربه قبلی کارگردانش است، اما از نظر طراحی حرکات و شخصیت‌ها، صداگذاری و داستان سرایی قدمی رو به جلو برای این انیمیشن ساز خوش ذوق است. سادگی خاص سبک طراحی تضاد و تقابل جذاب و دلپذیری را با موضوعات سنگینی که در انیمیشن، به‌خصوص بخش پایانی آن، مطرح می‌شود به وجود می‌آورد.


آقای هابلوت در انیمیشن کوتاه Mr. Hublot به گل‌ها نگاه می‌کند

۳۳- انیمیشن کوتاه Mr. Hublot

انیمیشن کوتاه آقای هابلوت

 • کارگردان: الکساندر اسپیگارس و لورنت ویتز
 • نویسنده: لورنت ویتز
 • سال ساخت: ۲۰۱۳
 • میانگین امتیازات Mr. Hublot در IMDB: ۷.۲

آقای هابلوت که به OCD متبلا شده است، در دنیایی ترسناک و کاملا خودکار زندگی می‌کند؛ دنیایی که هابلوت از آن فرار کرده، قایم شده است تا در خانه کار کند. یک روز، او یک سگ رباتی رها شده را زیر نظر می‌گیرد. خیلی زود متوجه می‌شود که این سگ در شرایط بدی قرار دارد و تلاش می‌کند که او را نجات دهد. این سگ آقای هابلوت را خیلی خوشحال می‌کرد اما طولی نکشید که تا حد زیادی بزرگ شد. همین اتفاق آقای هابلوت را مجبور کرد که با تغییرات جدید و خوشایند آشتی کند و به یک مکان بزرگتر نقل مکان کنند.

اما این فقط بخشی از ماجراست؛ زیرا بعد از گذشت مدتی، ماجراها و داستان‌های دو شخصیت اصلی داستان آغاز می‌شود. آقای هابلوت به‌عنوان نماینده کشور فرانسه در فهرست بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ توانست جایزه بهترین اثر را در مراسم آکادمی اسکار، هنرهای خلاقانه سه‌بعدی، آثار کوتاه آمریکایی، جشنواره قلب طلایی و کری جایزه بگیرد.


شخصیت اصلی انیمیشن A Single Life در حال خوردن پیتزا

۳۲- انیمیشن کوتاه A Single Life

انیمیشن کوتاه یک زندگی انفرادی

 • کارگردان: ماریک بلاوو، یوریس اوپرینز و جان راگوین
 • نویسنده: ماریک بلاوو، یوریس اوپرینز و جان راگوین
 • سال ساخت: ۲۰۱۴
 • میانگین امتیازات A Single Life در IMDB: ۷.۳

یک زن جوان و زیبا که در آپارتمان خود تنها زندگی می‌کند، به‌طرز مرموزی یک تک آهنگ دریافت می‌کند. او از پخش کردن تک آهنگ می‌ترسد و اضطراب سراسر وجودش را فرا می‌گیرد. اما، گویی با سحر و جادو و در کمال تعجب خودش، در بعد زمان جابه‌جا می‌شود. یعنی هر زمان که رکورد رد می‌شود، جای دیگری منتظر این عاشق موسیقی پر اشتیاق است. به عبارت دیگر، او به واسطه‌ی این تک آهنگ و قسمت‌های مختلف آن، می‌تواند در زمان سفر کند و بخش‌های مختلف زندگی‌اش را ببیند. چه تک آهنگ معمایی و جادویی جذابی. این مورد از بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ، نامزد دریافت جایزه اسکار در بخش بهترین انیمیشن کوتاه شده بود؛ اما سرانجام جایزه را به حریف خود تقدیم کرد. براساس گفته‌های کارگردان، ایده ساخت این انیمیشن زمانی به سرشان زد که یک تک آهنگ هنگام پخش، به جلو می‌پرید؛ ایده‌ای که ساخت آن ۳ ماه به طول انجامید. این اثر کوتاه کلا ۳ دقیقه است و دلیل کوتاه بودن مدت زمان آن، این است که در حقیقت به این منظور ساخته شده که پیش از نمایش فیلم سینمایی در سال‌های سینما نمایش داده شود.


اردک‌ها در انیمیشن The Duck در دریاچه شنا می‌کنند

۳۱- انیمیشن کوتاه The Duck

انیمیشن کوتاه اردک

 • کارگردان: سایمن کاتی
 • نویسنده: سایمن کاتی
 • سال ساخت: ۲۰۱۴
 • میانگین امتیازات The Duck در IMDB: ۶.۷

روایتی درام و البته فانتزی از زندگی عاطفی یک اردک؛ روایتی که به ظاهر عجیب و غریب به نظر می‌رسد اما احساسات زیادی را درون خودش دارد. به معنای واقعی کلمه کل محوریت داستان این انیمیشن ۱۰ دقیقه‌ای، درباره اردکی‌ست که عاشق یک تکه سنگ می‌شود. از طرف دیگر هم اردک متفاوتی در حال تماشا و جاسوسی شخصیت اصلی است؛ آن هم زمانی‌که این اردک علاقه و عشق خود را به سنگ ابراز می‌کند.

به همین دلیل هم اردک دوم، کمک خود را پیشنهاد می‌کند که با هم سنگ را به یک تپه دور ببرند و پرتابش کنند. آن‌ها نمی‌دانند که بعد از انجام این کار چه اتفاقی می‌افتد، اما قطعا یک چیزی خواهد شد؛ زیرا اردک اصلی داشت از این عشق یک طرفه از بین می‌رفت. سایمن کاتی این بار هم از سبک آبرنگی خود که در انیمیشن کوتاه The Wedding به کار برده بود، استفاده کرد. او در این اثر جدید خود، داستانی نسبتا غم‌انگیز اما هوشمندانه را با یک جلوه بصری بسیار جذاب ترکیب کرد؛ داستانی که موضوعاتی مثل عشق، لزوم پذیرش، از دست دادن، گذر از عادت غلط و غیره را از زاویه دیگری نشان می‌دهد.


دختری در حال دویدن و پریدن در انیمیشن Duet

۳۰- انیمیشن کوتاه Duet

انیمیشن کوتاه دوئت

 • کارگردان: گلن کین
 • نویسنده: گلن کین
 • سال ساخت: ۲۰۱۴
 • صداپیشه: ترور فریکر
 • میانگین امتیازات Duet در IMDB: ۷.۲

یک مورد دیگر هم در میان بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ از گلن کین داشتیم؛ کارگردانی که ساخت آثار خوب زیادی را در رزومه کاری خود دارد. دوئت هم یکی دیگر از آن آثار است که به تجلیل از زندگی می‌پردازد و جنبه‌های مختلف آن را نمایش می‌دهد. این انیمیشن ۴ دقیقه‌ای سبک بسیار جذاب و البته متفاوتی دارد که اول از هر چیزی، همین توجه مخاطب را جلب می‌کند؛ تصاویرِ کشیده شده با دست، آن هم با خطوطی که انگار تم رنگی نئونی دارند. گلن کین، انیماتور سابق شرکت دیزنی، این پروژه با همکاری بخش فناوری پیشرفته شرکت گوگل و Projects Group ساخته است؛ آن هم به‌عنوان بخشی از Spotlight Stories خود شرکت گوگل.

داستان این فیلم انیمیشنی کوتاه حول محور دو شخصیت به اسم میا و تاش می‌چرخد و نشان می‌دهد که چطور آن‌ها با هم بزرگ می‌شوند تا یک دوئت فوق‌العاده جذاب و دوست‌داشتنی را خلق کنند. این انیمیشن مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفت و نامزد دریافت جایزه بهترین انیمیشن کوتاه در مراسم انی شد؛ البته درکنار اینکه برای فهرست نامزدهای مراسم اسکار هم در نظر گرفته شده بود.


خانواده‌ای خرسی در حال عکس گرفتن در انیمیشن Bear Story

۲۹- انیمیشن کوتاه Bear Story

انیمیشن کوتاه داستان خرس

 • کارگردان: گابریل اوساریو وارگاس
 • نویسنده: دنیل کاسترو
 • سال ساخت: ۲۰۱۴
 • میانگین امتیازات Bear Story در IMDB: ۷.۷

این مورد از فهرست بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ، برنده شدن ۷ جایزه را در رزومه خود دارد؛ جایزه‌های آکادمی اسکار، جشنواره بین‌المللی فیلم کلیولند، فلوریدا، ایندی لیسبوا، مانتری، ریور ران و واشینگتون دی سی. این انیمیشن کوتاه حول محور یک خری پیر مالیخولیایی می‌چرخد که یک شهر فرنگ مکانیکی را که خودش درست کرده، هر روز به گوشه خیابان نزدیک خانه‌اش می‌برد. رهگذران به ازای یک سکه می‌توانند به روزنه اختراع او نگاه کنند. این شهر فرهنگ داستان یک خرس سیرک را نشان می‌دهد که آرزوی فرار کردن از آن‌جا و بازگشت به آغوش خانواده‌اش را دارد؛ جایی که از آن گرفته شده بود.

این داستان از زندگی پدربزرگ کارگردان الهام گرفته شده که بعد از کودتای ۱۹۷۳ شیلی به مدت ۲ سال زندانی شد و مجبور بود در طی دوران دیکتاتوری در تبعید زندگی کند. این انیمیشن کوتاه فوق‌العاده مورد استقبال منتقدان قرار گرفت؛ اولین نماینده از شیلی که برنده جایزه اسکار بود و اولین اثر انیمیشنی لاتین آمریکایی که نامزد/برنده این جایزه شده بود. بعد از این انیمیشن، فیلم A Fantastic Woman (یک زن شگفت‌انگیز)، نماینده دیگر کشور شیلی بود که اسکار گرفت.


سگی در انیمیشن کوتاه Peripheria در فضایی متروکه ایستاده است

۲۸- انیمیشن کوتاه Peripheria

انیمیشن کوتاه حاشیه

 • کارگردان: دیوید کوکوار داسو
 • نویسنده: دیوید کوکوار داسو و پاتریشا والکس
 • سال ساخت: ۲۰۱۵
 • میانگین امتیازات Peripheria در IMDB: ۷.۱

این مورد از فهرست بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ، ما را با داستان خود به سفری به قلب یک منطقه شهرکی بزرگ و متروکه می‌برد. انیمیشن کوتاه Peripheria یک محیط شهری را نشان می‌دهد که وحشی می‌شود: یک پمپئی مدرن که در آن باد می‌وزد و سگ‌ها در آن پرسه می‌زنند و به‌دنبال بقایای زندگی انسان‌ها می‌گردند. این انیمیشن درست ۵ سال بعد از که برای اولین‌بار در جشنواره فیلم تورنتو نمایش داده شده بود، به‌صورت آنلاین منتشر شد؛ آن هم درست در اوج یک بحران سلامتی که همه مردم دنیا با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کردند. یک بحران سلامتی که درست همانند انیمیشن، خیابان‌ها را خالی کرده بود و جامعه ما را در معرض آسیب بسیار بزرگی قرار داد؛ چه زمانی بهتر از اینکه ما یک تصویر پسا‌آخرالزمانی از یک پروژه خانه‌سازی متروکه را در چنین برهه زمانی خاصی ببینیم؟ در این انیمیشن هیچ اثری از زندگی انسان‌ها دیده نمی‌شود. با اینکه در پایان داستان ما متوجه می‌شویم که نژاد بشریت به‌صورت کامل هم از بین نرفته، اما کارگردان هیچ توضیحی درباره اینکه چرا چنین اتفاقی رخ داده، برای مخاطب نمی‌دهد.


دختری نقاشی شده در انیمیشن World of Tomorrow به همراه دوستش

۲۷- انیمیشن کوتاه World of Tomorrow

انیمیشن کوتاه دنیای فردا

 • کارگردان: دان هرتزفلت
 • نویسنده: دان هرتزفلت
 • سال ساخت: ۲۰۱۵
 • صداپیشگان: جولیا پات، وینونا می و سارا کوشمن
 • میانگین امتیازات World of Tomorrow در IMDB: ۸.۱

درست همانند اسم انیمیشن، داستان درباره آینده‌ای دور است؛ در حقیقت دختر کوچکی به آینده دور خودش برده می‌شود تا دنیا را ببیند؛ آینده‌ای که حسابی مغز را به هم می‌ریزد. دنیای فردا یکی دیگر از بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ است که نامزد و برنده جایزه‌های خیلی زیادی بوده است؛ این پروژه ۷ نامزدی دارد و ۲۷ بار برنده جایزه در مراسمات و جشنواره‌های مختلف شده است. از جمله‌ی مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به نامزدی در آکادمی اسکار، برنده شدن جایزه مؤسسه فیلم آمریکا، برنده جایزه انی، برنده شدن جایزه جشنواره فیلم ساندنس و غیره اشاره کرد.

دنیای فردا آغازی برای یک سری انیمیشن کوتاه بود که در سه قسمت منتشر شد؛ قسمت اول که همین دنیای فردا بود، بعد از آن در سال ۲۰۱۷ انیمیشن World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts و بعد از آن هم در سال ۲۰۲۰ انیمیشن World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime ساخته و منتشر شد. صدای وینونا میِ کوچکِ چهار ساله، زمانی ضبط شد که مشغول نقاشی کردن و بازی کردن بود؛ به همین دلیل هم صحبت کردن و واکنش‌های او کاملا طبیعی است.


مادری به همراه فرزند کوچکش در انیمیشن Kukuschka در بیابان ایستادند

۲۶- انیمیشن کوتاه Kukuschka

انیمیشن کوتاه فاخته

 • کارگردان: دینا ولیکوسکایا
 • نویسنده: دینا ولیکوسکایا
 • سال ساخت: ۲۰۱۶
 • میانگین امتیازات Kukuschka در IMDB: ۶.۱

کوکوشکا پرنده‌ای است که به‌دنبال خورشید می‌رود. اینطور به نظرش می‌آید که همین حالا هم می‌تواند خورشید را لمس کند اما هنوز هم خورشید خیلی دورتر از چیزی است که تصور می‌کند. ناگهان، او دیگر تنها نیست اما دو نفری رفتن، خیلی سخت‌تر از تک نفری رفتن است؛ زیرا دیگر آن‌ها نمی‌توانند همانند قبل سریع ادامه دهند. او به خورشید خواهد رسید؛ حالا شاید فردا این هدف محقق شود، شاید روز دیگری این اتفاق بیفتد. در این فهرست ما نماینده از کشورهای مختلفی داشتیم اما کوکوشکا، نماینده کشور روسیه در میان بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ به شمار می‌رود.

دینا ولیکوسکایا در سومین انیمیشن کوتاه حرفه‌ای خود، جاه‌طلبی‌های شخصی و وظایف مادرانه را نشان می‌دهد. دنبال کردن خورشید یک ماجراجویی شخصی است اما وقتی یک بچه هم همراه تو باشد، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ علاقه او به خورشید، تقریبا جنبه مذهبی دارد و او ناخودآگاه و بدون کنترل به سمت آن جذب می‌شود؛ انگار که فکر می‌کند اگر خورشید را دنبال نکند، طلوع نخواهد کرد.


شخصیتی کاموایی در انیمیشن A Love Story به عشق خود نگاه می‌کند

۲۵- انیمیشن کوتاه A Love Story

انیمیشن کوتاه یک داستان عاشقانه

 • کارگردان: آنوشکا کیشانی نانایاکارا
 • نویسنده: آنوشکا کیشانی نانایاکارا و النا راسکام کینگ
 • سال ساخت: ۲۰۱۶
 • میانگین امتیازات A Love Story در IMDB: ۷

این مورد از بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ، همان‌طور که از اسمش برمی‌آید، یک داستان عاطفی را به تصویر می‌کشد؛ داستانی که در آن دو موجود عاشق یکدیگر می‌شود و دنیای رنگارنگی را به هم می‌بافند. اما زمانی‌که تاریکی زندگی‌شان را در معرض خطر قرار می‌دهد و می‌خواهد یکی از آن‌ها را ببلعد، موجود دیگری با تمام وجود تلاش می‌کند که همچنان کنار یکدیگر بمانند؛ وگرنه باید خطر جدا شدن و از هم پاشیده شدن را هم به جان بخرد. نانایاکارا با استفاده از روش استاپ موشن و داستان‌سرایی نمادین خود، به خوبی توانسته وابستگی، غم و سفر به اعماق درون را به تصویر بکشد.

اولین چیزی که به چشم می‌آید، استفاده از کاموا، کرک و پارچه است که در خلق شخصیت‌های داستان و دنیای این انیمیشن به کار رفته است؛ چیزی که شاید اصلا در هیچ اثر دیگری ندیده باشیم. اگر بتوانید با ظاهر متفاوت و کاموایی این انیمیشن کنار بیایید، وارد فضای جذابی می‌شوید که موضوعات مهمی از زندگی واقعی را به شما نشان می‌دهد؛ اینکه چطور روابط ناسالم و کارهای غلط می‌تواند به رابطه مهمی صدمه بزند و آسیب‌های دیگری را به فرد وارد کند.


دستی در حال خط‌کشی کردن جاده در انیمیشن Nighthawk

۲۴- انیمیشن کوتاه Nighthawk

انیمیشن کوتاه شب‌گرد

 • کارگردان: اسپلا کادز
 • نویسنده: اسپلا کادز و گرگور زورک
 • سال ساخت: ۲۰۱۶
 • صداپیشگان: اندره ناتیگال، کارین کوملیانک و گرگور زورک
 • میانگین امتیازات Nighthawk در IMDB: ۶.۷

شب‌گرد داستان یک گورکن را نشان می‌دهد که بی‌حرکت در یک جاده محلی دراز کشیده است. یک گشت پلیس در تاریکی به بدن او نزدیک می‌شود. آن‌ها خیلی زود به این نتیجه می‌رسند که این حیوان هنوز زنده است؛ بلکه تا سر حد مرگ مست کرده بود! وقتی پلیس تلاش کرد تا این حیوان را از جاده بیرون ببرد، این موجود از خواب بیدار شد و اوضاع به شکل عجیب و پیچیده‌ای درآمد. اسپلا کادز با ساخت این انیمیشن کوتاه قصد داشت تا با استفاده از تجربه‌های شخصی خودش، یکی از معضلات بسیار مهم اجتماعی را به تصویر بکشد.

این کارگردان برای ساخت چنین اثر کوتاهی سه بار نامزد دریافت جایزه در جشنواره انستیتوی فیلم آمریکایی، اسلوون و ساندنس شد که یکی از این جایزه‌ها را در اسلوون دریافت کرد. این انیمیشن ۹ دقیقه‌ای بعد از مقدمه‌چینی خود، کمی به عقب می‌رود و گورکن را در حال رانندگی و خوردن گلابی‌های گندیده نشان می‌دهد. موضوع مستی در عین حال که شاید خنده‌دار باشد، اکثر مواقع خطرناک و تراژدی را به‌دنبال دارد. به همین دلیل هم خیلی از سازندگان آثار خود را با محوریت اعتیاد می‌سازند و هر کدام از زاویه متفاوتی به آن نگاه می‌کنند.


پرنده کوچکی در حال پیدا کردن غذا در انیمیشن کوتاه Piper

۲۳- انیمیشن کوتاه Piper

انیمیشن کوتاه پایپر

 • کارگردان: آلن باریلارو
 • نویسنده: آلن باریلارو
 • سال ساخت: ۲۰۱۶
 • صداپیشگان: بوی کواک هوی استیو
 • میانگین امتیازات Piper در IMDB: ۸.۴

پایپر یکی از معدود موارد فهرست انیمیشن های کوتاه تاریخ است که موفق به دریافت جایزه آکادمی اسکار و انی شد و توسط استودیوی پیکسار هم ساخته شده بود. یک آبچلیک (سند پایپر) جوان و چشم-روشن از مادرش انگیزه می‌گیرد که شکار غذا را آغاز کند؛ آن هم به همراه دیگر اعضای گله که در ساحل شنی مشغول انجام این کار بودند. اما، این پرنده کوچک و دوست‌داشتنی، هنوز هم از موج‌هایی که به سمت ساحل می‌آیند، به‌شدت می‌ترسد زیرا نمی‌تواند از خودش مراقبت کند. او باید تلاش کند که با ترسش از آب، کنار بیاید.

پایپر کوچولوی بیچاره، بزرگ شدن سخت است، با این وجود، مادر دلسوزت به تو ایمان دارد. این اثر کوتاه درکنار انیمیشن Finding Dory (در جستجوی دوری) به نمایش درآمد. بعد از انیمیشن کوتاه For the Birds (برای پرندگان)، این اولین اثر استودیوی پیکسار بود که موفق به دریافت جایزه آکادمی اسکار شد. ایده اصلی این انیمیشن را کارگردان و نویسنده زمانی پیدا کرد که مشغول دویدن در ساحل نزدیک خانه‌اش بود و پرنده‌هایی را می‌دید که از آب فرار می‌کردند و دوباره برای غذا خوردن بازمی‌گشتند.


دختر بچه‌ای در انیمیشن Catherine با گربه‌اش بازی می‌کند

۲۲- انیمیشن کوتاه Catherine

انیمیشن کوتاه کاترین

 • کارگردان: بریت رایس
 • نویسنده: بریت رایس
 • سال ساخت: ۲۰۱۷
 • صداپیشگان: بریدن لانسفورد، مدیسون ریوز و رودی روک
 • میانگین امتیازات Catherine در IMDB: ۷.۵

انیمیشن کوتاه کاترین یکی از آن دسته موارد بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ است که در جشنواره‌ها و مراسمات مختلفی حضور داشت. این اثر در جشنواره فیلم اوستنده نامزد دریافت جایزه بهترین انیمیشن کوتاه و در جشنواره فیلم SXSW هم نامزد دریافت جایزه هیئت داوران شد. از طرف دیگر هم در جشنواره بین‌المللی انیمیشن هیروشیما، لیدز و همچنین پورتلند، توانست در بخش بهترین انیمیشن، جایزه بگیرد. داستان این انیمیشن حول محور یک دختر بچه دوست‌داشتنی می‌گردد که زندگی کمدی اما غم‌انگیز خود را به نمایش می‌گذارد؛ کسی که بزرگ می‌شود و به یک پیرزن دیوانه که همراه گربه‌اش زندگی می‌کند، تبدیل می‌شود.

کاترین یک اثر بلژیکی/فرانسوی است که داستان واقعا عجیبی دارد. کاترین با اینکه حسابی مراقب حیوانات خانگی خود است، اما از هیچکدام از آن‌ها شانس نمی‌آورد؛ زیرا هر بار آن‌ها می‌میرند. درست است که با یک اثر انیمیشنی طرف هستیم و حتی شخصیت اصلی آن هم یک کودک است، اما اصلا مناسب کودکان نیست؛ زیرا بارها و بارها مرگ حیوانات نشان داده می‌شود و حتی برای بعضی از آن‌ها اتفاقات خیلی بدی می‌افتد.


فضانوردی با لباس گرم در انیمیشن Contact دراز کشیده است

۲۱- انیمیشن کوتاه Contact

انیمیشن کوتاه ارتباط

 • کارگردان: کیتی وانگ
 • نویسنده: کیتی وانگ و گابریل ده برون
 • سال ساخت: ۲۰۱۷
 • میانگین امتیازات Contact در IMDB: ۵.۷

فضا در عین زیبایی و فوق‌العاده بودن، حس تنهایی خیلی زیادی را به بیننده خود القا می‌کند؛ چه برسد به کسانی که تنهایی در آن‌جا به سر می‌برند. انیمیشن کوتاه ارتباط که یکی از بهترین انیمیشن های تاریخ شمرده می‌شود، دقیقا حول محور همین موضوع می‌چرخد. ما در مرکز این انیمیشن ۸ دقیقه‌ای، فضانوردی را می‌بینیم که تنها در نقطه‌ی دوری از فضا گیر افتاده و سرگردان است. به همین ترتیب هم تصمیم می‌گیرد که سیگنالی را به محیط اطراف خود ارسال کند و امیدوار است که با این کار، یک انسان شبیه خودش را پیدا کند. ما در این مورد با یک انیمیشن زیبا و بسیار ظریف روبه‌رو هستیم که محیطی رویایی در خودش دارد. مدت زمانی‌که برای داستان این انیمیشن در نظر گرفته شده، آنقدر مناسب است که مخاطب نه خسته می‌شود و نه دوست دارد چیزی طولانی‌تر از این را تماشا کند. کیتی وانگ به‌عنوان نویسنده در داستان خود میزان اهمیت ارتباط داشتن و اجتماعی بودن برای انسان را به نمایش می‌گذارد.

او در قالب کارگردان، توجه زیاد و نگاه تیزبینی نسبت به جزئیات دارد؛ تا حدی که شما به‌عنوان مخاطب دوست دارید باز هم آثار بیشتری را از او تماشا کنید. کیتی وانگ اصلا تلاش نکرده که داستان خود را همانند آثار دیگر نمایش دهد؛ او در عین حال که موضوع مشابهی را انتخاب کرده، اما زاویه دید مثبت و واقع‌گرایانه‌ای دارد. او خیلی خوب نشان می‌دهد که ارتباط و دوستی انسان‌ها در دنیای امروزی به چه شکلی درآمده است و تکنولوژی تا چه حد روی آن تاثیر گذاشته است.


کوبی برایانت در انیمیشن کوتاه Dear Basketball فریاد می‌زند

۲۰- انیمیشن کوتاه Dear Basketball

انیمیشن کوتاه بسکتبال عزیز

 • کارگردان: گلن کین
 • نویسنده: کوبی برایانت
 • سال ساخت: ۲۰۱۷
 • صداپیشه: کوبی برایانت
 • میانگین امتیازات Dear Basketball در IMDB: ۷.۴

در تاریخ ۲۹ نوامبر سال ۲۰۱۵، کوبی برایانت در طی نامه‌ای به تریبون بازیکنان، اعلام کرد که قصد دارد در پایان فصل جاری از بسکتبال کناره‌گیری کند و بازنشسته شود. این فیلم کوتاه در حقیقت تجسم آن نامه به روایت خود کوبی است؛ اثری که ساخت موسیقی آن برعهده جان ویلیامز و پویانمایی آن هم برعهده گلن کین بود. انیمیشن کوتاه Dear Basketball، نه‌تنها به لحاظ روایی، سرگرم‌کننده و لذت‌بخش است، بلکه به‌واسطه سبک طراحی بی‌نظیرش به اثری تماشایی تبدیل شده است. کوبی برایانت بعد از دریافت جایزه اسکار در سال ۲۰۱۸، به اولین آفریقایی آمریکایی تبدیل شد که جایزه آکادمی را در بخش بهترین انیمیشن کوتاه دریافت کرد.

برایایت اولین ورزشکار حرفه‌ای هم بود که جایزه اسکار را دریافت می‌کرد. از طرف دیگر، خود گلن کین هم که از انیماتورهای قدیمی شرکت دیزنی بود، برای اولین‌بار در همین پروژه اسکار گرفت. این انیمیشن درباره بسکتبال و دنیای این ورزش نیست؛ بلکه درباره معنی زندگی است. درباره موقعیت‌های موفقیت‌آمیز نیست؛ بلکه درباره ریشه میراث ارزشمند است.


خانواده‌ای در انیمیشن کوتاه Tokri در حال غذا خوردن هستند

۱۹- انیمیشن کوتاه Tokri

انیمیشن کوتاه سبد

 • کارگردان: سورش اریات
 • نویسنده: سورش اریات
 • سال ساخت: ۲۰۱۷
 • میانگین امتیازات Tokri در IMDB: ۷.۵

سبد نماینده کشور هند در بین بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ است که تلاش‌های سخت دختری جوان برای جبران اشتباهاتش را روایت می‌کند؛ دختری که ارزشمندترین دارایی پدرش را پیدا می‌کند و کم کم به ارزش خیلی زیاد آن پی می‌برد. نکته جالبی که درباره این انیمیشن ۱۴ دقیقه‌ای وجود دارد، این است که از یک اتفاق واقعی در زندگی سورش الهام گرفته شده است. چیزی حدود ۸ سال طول کشید که سورش اریات بتواند این انیمیشن را بسازد. اریات که یکی از مشهورترین انیماتورهای هند است، چیزی پیش از ۴۵۰ پروژه‌ی کامل با سبک‌های استاپ موشن، دو بعدی و سه‌بعدی در رزومه کاری خود دارد.

در رزومه‌ی این انیماتور و کارگردان دریافت جوایزه‌ی بین‌المللی بزرگی همچون Clios و Cannes Lions به چشم می‌خورد؛ اولین هنرمند هندی که توانست جایزه انسی کریستال را دریافت کند. این انیمیشن کوتاه از داستان پیچیده و چندان جدیدی برخوردار نیست، اما تصویری پر جزئیات و واقعی از زندگی طبقه‌ی فقیر هند نشان می‌دهد و روایت‌گر ماجرایی است که تقریبا برای همه‌ی بینندگان آشنا و تامل برانگیز است.


مردی در انیمیشن Shock Therapy در کنار موجودات ترسناک

۱۸- انیمیشن کوتاه Shock Therapy

انیمیشن کوتاه شوک درمانی

 • کارگردان: بلی انگل و متیو لاندور
 • نویسنده: بلی انگل و متیو لاندور
 • سال ساخت: ۲۰۱۷
 • صداپیشه: پل هسل
 • میانگین امتیازات Shock Therapy در IMDB: ۶.۶

این مورد از فهرست بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ، در دسته آثار کمدی تاریک محسوب می‌شود و با این هدف ساخته شده که راه مقابله با یکی از ترس‌های بزرگ انسان‌ها را به تصویر بکشد. شخصیت اصلی این انیمیشن جیم نام دارد که از همه چیز می‌ترسد. حالا او برای اینکه با ترس‌هایش روبه‌رو شود، تمام چیزهایی را که از آن‌ها می‌ترسد، به خانه‌اش می‌آورد. اما این نقشه، آنطور که انتظار دارد، درست پیش نمی‌رود. براساس گفته‌های کارگردانان، ایده اصلی این اثر از تلاش خود این دو هنرمند برای رویارویی با ترس‌هایشان گرفته شده است.

بررسی ترس‌های انسانی یکی از موضوعاتی است که در عین جذاب بودن، کار کردن روی آن ساده‌تر از موضوعات دیگر است. از آنجایی که افراد زیادی با این ترس‌ها ارتباط برقرار می‌کنند، سازندگان سعی دارند تا جامپ اسکرها و ترس‌های مختلفی را برای آن‌ها ایجاد کنند. این انیمیشن ۷ دقیقه‌ای به‌جای کم کردن صدا در حین تماشا یا بلند شدن از روی صندلی، بیننده را به ریشه یابی ترس‌ها و گلاویز شدن با آن‌ها دعوت می‌کند.


دختری در انیمیشن کوتاه L’après-midi de Clemence ناراحت گوشه‌ای نشسته است

۱۷- انیمیشن کوتاه L’après-midi de Clemence

انیمیشن کوتاه بعد از ظهر کلمنس

 • کارگردان: لینی لی موان
 • نویسنده: لینی لی موان
 • سال ساخت: ۲۰۱۸
 • صداپیشگان: سیانا آویگنون، تیتوان آویگنون و فرانک بکمن
 • میانگین امتیازات L’après-midi de Clemence در IMDB: ۷.۶

کلمنس و والدینس در یک پیک نیک بزرگ در کشور خود شرکت می‌کنند تا نقشی در آن داشته باشند. کلمنس که دیر به این رویداد می‌رسد، به دیگر بچه‌هایی که از قبل بازی خود را شروع کردند و از والدین فاصله گرفتند، می‌پیوندد. اما همه چیز آنقدرها هم خوب پیش نمی‌رود و حس خوبی به شرکت کنندگان نمی‌دهد. این انیمیشن در عین حال که جزئیات زیادی دارد اما ماهیت ساده‌ای دارد و داستان خود را بدون هیاهوی زیاد، لحظات بزرگ یا چرخ‌و‌فلک احساسی نمایش می‌دهد. به‌جای هر کاری، داستان روی کودکی تمرکز می‌کند که هیچ کار اشتباهی انجام نمی‌دهد اما باز هم نمی‌تواند برای گروهی که تازه به آن اضافه شده، مناسب باشد. به همین ترتیب هم به‌گونه‌ای با او رفتار می‌شود که معمولا کودکان چنین رفتاری را با بیگانه‌ها دارند. چیز جذاب و ساده‌ای که در این اثر وجود دارد، همین لحظات کوچکی است که با بی‌رحمی کودکان چندین برابر شده است.

کلمنس تلاش می‌کند تا جایگاه خود را در این گروه پیدا کند اما کودکان دیگر، مدام به او سخت می‌گیرند. لینی لی موان برای ساخت این اثر توانست نامزد دریافت جایزه خرس کریستالی در جشنواره بین‌المللی برلین شود. در نگاه اول وقتی این اثر را تماشا می‌کنید، با محیطی آرام و دوست‌داشتنی روبه‌رو می‌شوید اما مدت زیادی طول نمی‌کشد که مچاله شدن روحیه یک دختر کوچک تنها چیزی است که به چشم مخاطب می‌آید؛ این مچاله شدن در حالی است که کلمنس ظاهری کاملا آرام و آسوده‌ای دارد و چیزی را بروز نمی‌دهد. کارگردان تلاش کرده تا با اتمسفر خاص حاکم در انیمیشن، درد و رنج درونی شخصیت کلمنس را به مخاطب نشان دهد.


دامپلینگ بامزه‌ای در حال خندیدن در انیمیشن کوتاه Bao

۱۶- انیمیشن کوتاه Bao

انیمیشن کوتاه بائو

 • کارگردان: دمی شی
 • نویسنده: دمی شی
 • سال ساخت: ۲۰۱۸
 • صداپیشگان: سیندی لو، دنیل کای لین و شارمین یئو
 • میانگین امتیازات Bao در IMDB: ۷.۵

ما در این مورد از فهرست بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ، شاید یک زن چینی-کانادایی هستیم که از سندروم آشیانه خالی رنج می‌برد. اما مدت زیادی طول نمی‌کشد که فرصت دوباره‌ای برای مادری کردن پیدا می‌کند؛ آن هم زمانی‌که یکی از دامپلینگ‌های خانگی‌اش زنده می‌شود. این سندروم نوعی حس اندوه و تنهایی است که پس از آنکه فرزندان به قصد زندگی جدا یا رفتن به دانشگاه برای اولین‌بار خانه را ترک می‌کنند، پدر و مادر یا سرپرست ممکن است به آن دچار شوند. بائو اولین اثر کوتاه استودیو پیکسار است که توسط یک زن کارگردانی شده بود.

در زبان چینی کلمه بائو تقریبا «عزیزم» معنی می‌دهد و بچه‌های کوچک یا کوچک‌ترین فرزندان در خانواده‌های چینی با این عنوان صدا می‌شوند. از جمله افتخارات این انیمیشن ۸ دقیقه‌ای، برنده شدن جایزه بهترین اثر کوتاه در مراسم آکادمی اسکار است؛ البته درکنار نامزدی در مراسم اینترنشنال آنلاین سینما، پریکس آرورا، تریبکا و جشنواره فیلم آسیایی ونکوور. این اثر در ماه ژوئن ۲۰۱۸ به همراه انیمیشن مورد انتظار شگفت انگیزان ۲ (Incredibles 2) منتشر شد و توانست نظر مثبت منتقدین و تماشاگران را به‌دست آورد.


شخصیتی جیمی با سندروم داون در حال مدیتیشن در انیمیشن Music & Clowns

۱۵- انیمیشن کوتاه Music & Clowns

انیمیشن کوتاه موسیقی و دلقک‌ها

 • کارگردان: الکس ویدووسون
 • سال ساخت: ۲۰۱۸
 • صداپیشگان: جیمی ویدووسون، الکس ویدووسون و آنا ویدووسون
 • میانگین امتیازات Music & Clowns در IMDB: ۷.۲

الکس واقعا در تلاش است که برادر خود جیمی را درک کند؛ پسری که با سندروم داون و چندین ناتوانی یادگیری دیگر زندگی می‌کند. با اینکه او تقریبا از زبان و کلام خود استفاده نمی‌کند، اما جذابیت خیلی زیادی دارد، از حس شوخ طبعی بزرگی برخوردار است و حساسیت عاطفی زیادی از خود نشان می‌دهد. موسیقی و دلقک‌ها، یکی از معدود موارد بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ است که زیرژانر مستندی هم دارد و مسائل مهمی را بیان می‌کند. موسیقی و دلقک‌ها، دو علاقه‌ی خیلی بزرگ جیمی به شمار می‌روند. از آنجایی که او خیلی اهل گفت‌وگو نیست، دیگر اعضای خانواده باید زندگی را از دیدگاه او توصیف کنند.

این انیمیشن کوتاه صادقانه، هوشمندانه و کاملا عاری از هرگونه ترحم به خود است. همان‌طور که کارگردان هم در گفتگوی خود توضیح داده، ما به ندرت زندگی عادی و متفاوت افرادی را که با سندروم داون زندگی می‌کنند، می‌بینیم. بیشتری اطلاعاتی که ما داریم، همان چیزهایی است که دنیای پزشکی از این افراد نقل کرده است. بنابراین این انیمیشن کوتاه می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای آشنایی با زندگی اینگونه افراد باشد.


مردی در انیمیشن کوتاه Albatross Soup قصد کشتن خودش را دارد

۱۴- انیمیشن کوتاه Albatross Soup

انیمیشن کوتاه سوپ آلباتروس

 • کارگردان: وینی چئونگ
 • نویسنده: وینی چئونگ
 • سال ساخت: ۲۰۱۸
 • صداپیشگان: زک انجل، الی هس و ویت هورس
 • میانگین امتیازات Albatross Soup در IMDB: ۷.۲

در این مورد از فهرست بهترین انیمیشن های کوتاه، با اثری طرف هستیم که نامزدی جایزه ۵ جشنواره فانتازیا، اوماها، سیاتل، ساندنس و ویلا دو کانده را در دست دارد. این انیمیشن ۷ دقیقه‌ای، اقتباسی جذاب و خلاقانه از یک معمای کلاسیک است. یک سری افراد در تلاش هستند تا یک خودکشی سؤال‌برانگیز را حل کنند. یک مرد از قایقی پیاده می‌شود، به یک رستوران می‌رود و سوپ آلباتروس سفارش می‌دهد. یک قاشق سوپ می‌خورد... اسلحه‌ای در می‌آورد و با شلیک گلوله‌ای خودش را می‌کشد. حالا این سؤال وجود دارد که او چرا خودش را کشت؟

وینی چئونگ در این اثر کوتاه خود، ایده‌ای عجیب را به تصویر می‌کشد که قدمت آن حداقل به سال ۱۹۹۹ بازمی‌گردد؛ این ایده با ترکیب جلوه بصری جذاب و سرگرم‌کننده، مخاطبان را وادار به تفکر می‌کند. چئونگ حداقل ۳ سال زمان صرف کرد که تنها ایده اصلی انیمیشن را شکل دهد؛ اینکه چطور معما را به تصویر بکشد و به مرور به پاسخ این سؤال برسد.


دختری در انیمیشن کوتاه The Girl from the Other Side: Siúil, a Rún کنار یک موجود شیطانی

۱۳- انیمیشن کوتاه The Girl from the Other Side: Siúil, a Rún

انیمیشن کوتاه دختری از سوی دیگر: سیویل یک رون

داستان این انیمیشن کوتاه، ما دنیایی را می‌بینیم که به دو قسمت بیرون و درون تقسیم شده است. به افرادی که در هر کدام از این قلمروها زندگی می‌کنند، گفته شده که هرگز مرز این دو قلمرو را رد نکنند و به سمت دیگر نروند؛ وگرنه نفرین می‌شوند. دختر جوانی به نام شیوا در سوی دیگر زندگی می‌کند؛ در یک دهکده خالی به همراه یک نگهبان شیطانی که تنها با لقب «معلم» شناخته می‌شود. با اینکه این دو نمی‌توانند به یکدیگر دست بزنند، اما به نظر می‌رسد پیوند مشترکی بین آن‌ها وجود دارد که فراتر از ظاهر متفاوتشان است. اما زمانی‌که شیوا، معلم را ترک می‌کند تا به‌دنبال مادربزرگ خود بگردد، راز پنهان این زندگی مرموز او آشکار می‌شود.

اگر طرفدار انیمه‌هایی مانند Attack on Titan و Vinland Saga باشید، قطعا استودیوی Wit را می‌شناسید. منبع اقتباس این اثر، مانگایی با همین نام بود که به قلم ناگابه منتشر شد. البته این اقتباس، تمام و کمال نبود؛ یعنی در عین حال که روح منبع اقتباس حفظ شده بود، به نقاط مثبت آن بیشتر پرداخته شد.


دو دوست/دشمن در حال خاک کردن یک قورباغه در انیمیشن Mushroom Park

۱۲- انیمیشن کوتاه Mushroom Park

انیمیشن کوتاه پارک قارچ

 • کارگردان: تیم روچ
 • نویسنده: تیم روچ
 • سال ساخت: ۲۰۱۹
 • صداپیشگان: بتسی سودارو و شوندالیا وایت
 • میانگین امتیازات Mushroom Park در IMDB: ۷.۳

ما در این انیمیشن کوتاه شاهد دو دوستی هستیم که در یک رابطه عشق و نفرت گیر افتاده‌اند. آن‌ها در تلاش هستند که قورباغه‌ی مرده‌ی راجر را دفن کنند اما بارانی شدید شروع به باریدن می‌کند. به همین دلیل هم آن‌ها تصمیم سرنوشت‌سازی می‌گیرند که از آن وضعیت در امان باشند.. آن‌ها تصمیم می‌گیرند که زیر یک درخت صبر کنند تا طوفان تمام شود و بعد به خانه بازگردند. مدت زیادی طول نمی‌کشد که آن‌ها زیر همان درخت به خواب می‌روند. اما در دنیایی از خواب بیدار می‌شوند که اصلا هیچ شباهتی با دنیایی که در آن خوابیده بودند، ندارد.

تیم روچ برای ساخت چنینی انیمیشن کوتاهی توانست نامزد دریافت جایزه بهترین اثر از تیم هیئت داوران جشنواره فیلم ساراسوتا شود. این انیمیشن هم دقیقا مثل آثار قبلی روچ، از لحاظ بصری مخاطب را در خود غرق می‌کند؛ اثری که به‌صورت کامل با دست طراحی شده است. اگرچه این اثر کوتاه ظاهری کارتونی و نسبتا کودکانه دارد، اما در بطن خود پیغام‌های جذابی را به مخاطب می‌رساند. این انیمیشن به‌گونه‌ای نوشته و ساخته شده که هر مخاطبی با برداشت شخصی خودش می‌تواند آن را معنا کند.


انسان‌هایی در قالب ماهی در انیمیشن کوتاه Floreana

۱۱- انیمیشن کوتاه Floreana

انیمیشن کوتاه فلوریانا

 • کارگردان: لوئیس مورتون
 • نویسنده: لوئیس مورتون
 • سال ساخت: ۲۰۱۹
 • میانگین امتیازات Floreana در IMDB: ۶.۷

بحث گرمایش زمین مدت زیادی است که مطرح شده است و تقریبا همه با این موضوع درگیر هستند؛ موضوعی که واقعا دارد به حد نگران‌کننده‌ای می‌رسد. به همین دلیل هم لوئیس مورتون در این اثر علمی تخیلی خود نگاهی متفاوت را از نتایج گرمایش زمین به مخاطب نشان می‌دهد. این مورد از بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ، در یک جزیره دورافتاده در آینده، مردم در حال آموزش دیدن و آماده شدن برای یک مأموریت مهم هستند. در این انیمیشن کوتاه ۵ دقیقه‌ای می‌توانید نگاه اجمالی به ساختار این مرکز آموزشی و موجودات داخل آن داشته باشید.

مورتون در این اثر خود نشان می‌دهد که چطور این گرمایش بیش از حد، باعث از بین رفتن بخش گسترده‌ای از حیات جانوری سیاره ما شده است. در این آینده‌ی نه‌چندان دور، موجوداتی که باقی ماندند، در تلاش هستند که این سیاره را دوباره به همان وضعیت قابل سکونت بازگردانند؛ دقیقا همان موجوداتی که روزی باعث افزایش گرمایش زمین و پیش آمدن چنین وضعیتی شده بودند.


در انیمیشن کوتاه YONA فرمانده‌ای خشمگینانه نگاه می‌کند

۱۰- انیمیشن کوتاه YONA

انیمیشن کوتاه یونا

 • کارگردان: گاتیر آلفایرویچ و کوین تیو رز
 • نویسنده: گاتیر آلفایرویچ و کوین تیو رز
 • سال ساخت: ۲۰۱۹
 • صداپیشگان: الکس پاریرا
 • میانگین امتیازات YONA در IMDB: ۶.۷

انیمیشن YONA درباره‌ی لحظات پایانی زندگی چستر کورنل، فرمانده‌ی خشن و خون‌ریز آمریکایی، است. بعد از اینکه چستر کورنل و سربازانش در یکی از نبردها در مقابل سرخپوست‌ها با کمین نیروهای دشمن مواجه می‌شوند، کورنل متحمل جراحاتی جدی می‌شود و زندگی و آرمان‌هایش باری دیگر دربرابر چشمان ظاهر می‌شوند. دو کارگردان ماهر این انیمیشن، با تکنیک‌هایی که به کار گرفتند، به خوبی می‌توانند مخاطب را به درون دنیای خشن و وحشیانه‌ی کاپیتان آمریکایی بکشند. این انیمیشن با اینکه ۵ دقیقه بیشتر نیست، اما خط داستانی‌ای پر از ماجراهای اکشن و دلهره‌آور دارد. این دو کارگردان، با خواندن ماجرای یک اسطوره فرهنگی، ایده ساخت چنین انیمیشنی به ذهنشان رسیده است. این اثر به هیچ وجه از اتمسفرسازی با گام‌هایی آهسته ترسی ندارد و از المان‌های مختلفی برای رساندن پیام‌های صلح طلبانه‌ی خود استفاده می‌کند. براساس گفته‌های دو کارگردان، آن‌ها اصلا دوست نداشتند که هنگام طراحی شخصیت‌ها و فضاهای انیمیشن، از پولیش شدن خیلی زیاد استفاده شود و به اصطلاح همه چیز شسته و رفته باشد.


دو عروسک در انیمیشن Stuffed در کنار آتش آهنگ می‌زنند

۹- انیمیشن کوتاه Stuffed

انیمیشن کوتاه پر شده

 • کارگردان: هلنا باستیونی، کلوتید بونوت، ماریسا دی وورا پیکستو، ادوارد هوت، آنا کومارومی و الیس سیمولین
 • سال ساخت: ۲۰۱۹
 • میانگین امتیازات Stuffed در IMDB: ۵.۹

«پر شده» که یکی از بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ به شمار می‌رود، حول محور گربه‌ای می‌چرخد که مشکلات اعصاب و کنترل خشم دارد. از آنجایی که این اختلال اعصاب مشکلات زیادی را برای این گربه عروسکی به وجود آورده، باعث می‌شود که خانه‌اش را ترک کند و به ماجراجویی برود؛ تا شاید بتواند این مشکل را حل کند. در طی همین مسیر، با زرافه‌ای برخورد می‌کند که سرآغاز رابطه عجیبی بین این دو است. با اینکه این گربه سیاه علاقه‌ای به ارتباط با این زرافه ندارد و مدام با او بداخلاق است، اما زرافه همیشه به خوبی با دوست جدید خود برخورد می‌کند. همین برخورد و ارتباط با زرافه باعث می‌شود تا گربه‌ی عصبی قصه ما، بزرگ شود، زندگی خود را تغییر دهد و به دوست خود نواختن ساز یوکللی را بیاموزد. این اثر هم مانند چند مورد دیگر در این فهرست، با تکنیک استاپ موشن ساخته شده است. برخلاف ظاهر نسبتا ساده‌ای که دارد، پیامی عمیق و موثر در بطن آن وجود دارد که بعضی مواقع تاریک و خیلی مهم می‌شود.


زنی در برف و بوران در انیمیشن Ada در حال نشانه‌گیری با اسلحه

۸- انیمیشن کوتاه Ada

انیمیشن کوتاه آدا

 • کارگردان: دین وین
 • سال ساخت: ۲۰۱۹
 • میانگین امتیازات Ada در IMDB: ۶.۵

برای آشنایی با این مورد از بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ، باید به دشت‌های قطب برویم تا داستانی زندگی یک مادر به نام آدام بلکجک را دنبال کنیم. او که به خاطر تنگدستی به ناچار پسر خود را به یتیم‌خانه می‌سپارد، سفری را با هدف کسب درآمد آغاز می‌کند. اما برخلاف چیزی که به نظر می‌آمد، حوادثی پیشبینی نشده اتفاق افتاد و آدا خود را تنها دید؛ به همین دلیل هم مجبور شد که به‌تنهایی دربرابر این طبیعت بی‌رحم و مرگبار بایستد. دو سال بعد از زندگی در سخت‌ترین شرایط، آدا به خانه برمی‌گردد تا بار دیگر فرزندش را زیر بال و پر خود بگیرد. این انیمیشن کوتاه ۱۱ دقیقه‌ای، با اینکه در محیطی دورافتاده و ناآشنا جریان دارد، اما آنقدر داستان خود را جذاب و قابل لمس بیان می‌کند که به‌راحتی می‌توان با شخصیت‌های حاضر در آن ارتباط برقرار کرد و احساسات آن‌ها را درک کرد.


شخصیت گلدی در حال صحبت کردن با دوست کوچک خود در انیمیشن Goldie

۷- انیمیشن کوتاه Goldie

انیمیشن کوتاه گلدی

 • کارگردان: امیلی براندیگ
 • نویسنده: امیلی براندیگ
 • سال ساخت: ۲۰۱۹
 • صداپیشه: تیلور ویکتوریا گادسدن دیترویل، سیدی گسمن و گری گریفین
 • میانگین امتیازات Goldie در IMDB: ۵.۸

گلدی یکی از بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ است که با ظاهری کارتونی و کودکانه، زبانی ساده و شیرین، موضوعات مهمی را با مخاطب خود در میان می‌گذارد و چیزهایی را هم به او گوشزد می‌کند. گلدی یک دختر بسیار بزرگ و غول پیکر است که احساس می‌کند زیادی برای شهر کوچک و رنگارنگ خود بزرگ است؛ اما بعد از گذشت مدتی متوجه می‌شود که فضایی به اندازه‌ی خودش را از این شهر اشغال کرده است. او مدام به خاطر جثه‌اش دچار مشکل می‌شود و آنقدرها هم بدن خود را دوست ندارد. او همیشه به این فکر می‌کند که آیا می‌تواند یک روزی مانند یک دختر بچه عادی زندگی کند؟ گلدی با اینکه خودش این جسم را انتخاب نکرده، اما اغلب اوقات مورد نکوهش مردم قرار می‌گیرد؛ موضوعی که باعث می‌شود او نتواند ویژگی‌های مثبت خود را ببیند و با نفرت‌ازخود و حس بی‌ارزشی روبه‌رو می‌شود. این انیمیشن ۵ دقیقه‌ای به خاطر ویژگی‌های مثبت خیلی زیادی که دارد، خیلی زود توانست توجه همه را به خود جلب کند و حتی موفق شد جایزه‌ی منتخب تماشاگران کودک را در جشنواره‌ی Palm Springs Int'l Shortfest 2019 هم دریافت کند.


پدری در انیمیشن Hair Love قصد درست کردن موهای دخترش را دارد

۶- انیمیشن کوتاه Hair Love

انیمیشن کوتاه عشق مو

 • کارگردان: متیو ای. چری، اورت داونینگ جونیور و بروس دبلیو اسمیت
 • نویسنده: متیو ای. چری
 • سال ساخت: ۲۰۱۹
 • صداپیشه: ایسا ری
 • میانگین امتیازات Hair Love در IMDB: ۷.۴

آکادمی اسکار، انجمن منتقدان فیلم آفریقایی آمریکایی و مراسم بلک ریل، رویدادهایی بودند که جایزه بهترین اثر کوتاه خود را به متیو ای. چری برای ساخت یکی از بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ تقدیم کردند. داستان این اثر ۷ دقیقه‌ای حول محور مردی می‌چرخد که باید برای اولین‌بار، موهای دختر کوچکش را درست کند. زوریِ هفت ساله در تلاش است تا موهای ضخیم خود را طبق ویدیوی مادرش مرتب کند (مادر زوری یک ولاگر مو به شمار می‌رود). از طرف دیگر، پدرش هم می‌خواهد به او کمک کند. زمانی‌که مادر زوری نشان داده می‌شود، ما می‌فهمیم که او به خاطر شیمی‌درمانی، موهای خود را از دست داده است. منتقدان تا حد زیادی از این اثر کوتاه استقبال کردند و آن را دوست داشتند. در ماه ژوئیه سال ۲۰۲۰ بود که شبکه HBO ساخت نسخه سریالی این انیمیشن را در دستور کار قرار داد تا با نام Young Love برای مخاطبان خود نمایش دهد. این انیمیشن کوتاه با داستان ساده‌ی خود به خوبی می‌تواند عشق بین اعضای خانواده را به تصویر بکشد؛ اینکه چطور یک ولاگر مو، به خاطر بیماری موهایش را از دست می‌دهد اما همچنان حمایت خانواده کوچکش را دارد.


مردی در انیمیشن کوتاه Change Return در حال خرید از دستگاه

۵- انیمیشن کوتاه Change Return

 • کارگردان: رابرت فیندلی
 • سال ساخت: ۲۰۲۰
 • میانگین امتیازات Change Return در IMDB: ۷.۱

به نظر شما، چقدر با آینده‌ای که در آثار انیمیشنی و سینمایی نشان داده می‌شود، فاصله داریم؟ خیلی کمتر از چیزی که تصورش را می‌کنید.... مورد بعدی در فهرست بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ Change Return است که یک دنیای پادآرمان شهر را به تصویر می‌کشد؛ جایی که مردم زیرزمین زندگی می‌کنند و یک سری ربات‌های عجیب و غریب با چهره‌ای خندان که روی هوا شناور هستند، به انسان‌ها خدمت می‌کنند. داستان این انیمیشن کوتاه که فقط ۵ دقیقه است، حول محور یک مرد گرسنه می‌چرخد که در تلاش است تا در این دنیای کاملا جدید، شجاعانه ادامه دهد و زنده بماند. او به واسطه‌ی یکی از همین دستگاه‌ها راهی را پیدا کرده که غذای ارزان‌تری برای خود پیدا کند. رابرت فیندلی که ساخت این اثر را برعهده داشت، در مراسم آثار کوتاه جشنواره‌ای و آسیایی، نامزد دریافت جایزه در بخش بهترین اثر کوتاه شود.

بهترین قسمت این انیمیشن، تماشای نحوه‌ی پیش‌روی داستان است؛ اینکه چطور تمام المان‌ها درکنار هم قرار می‌گیرند و به نتیجه می‌رسند. جالب است بدانید که کل این پروژه به‌صورت کاملا مستقل و توسط تنها یک نفر ساخته شده است. این اثر هم مثل همیشه نشان می‌دهد که انیمیشن‌های کوتاه از خلاقانه‌ترین و مبتکرانه‌ترین کارها هستند. داستان این انیمیشن آنقدر جذاب است و عالی پیش می‌رود که اصلا دوست ندارید به پایان برسد. رابرت فیندلی در طی گفتگوهای خود اعلام کرد که دیدن یک حیوان که از ماشین فروش خودکار استفاده می‌کرد و حس سورئالی که این اتفاق به او داده بود، الهام گرفت و این اثر را ساخت. فیندلی قصد داشت تا در اولین انیمیشن مستقل و غیرتجاری خود، تصویری از دنیای آینده را نشان دهد که در آن، فناوری می‌تواند به هر قیمتی، هر چیزی را درست کند.


پسربچه‌ای به همراه یک گربه و سگ روی قطار در انیمیشن Black Sheep Boy

۴- انیمیشن کوتاه Black Sheep Boy

 • کارگردان: جیمز مول
 • نویسنده: جیمز مول
 • سال ساخت: ۲۰۲۰
 • میانگین امتیازات Black Sheep Boy در IMDB: ۶.۷

انیمیشن کوتاه Black Sheep Boy که یکی دیگر از بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ به شمار می‌رود، داستان پسر جوانی را نقل می‌کند که در حال عبور از یک دنیای عجیب و غریب است؛ دنیایی که با موجودات انسان‌نما و متفاوت پر شده است. این پسر جوان در ماجراجویی خود به‌دنبال خوشبختی می‌گردد و هدف اصلی او پیدا کردن شیرِ دانای افسانه‌ای است. او بعد از تجربه یک کابوس، از خواب بیدار می‌شود و بیرون می‌رود تا هوای تازه به سر و صورتش بخورد؛ در همین حین هم به یک گربه‌ی خوش‌پوش اعتراف می‌کند که «من اصلا در گذراندن زندگی‌ام خوب نیستم.» این انیمیشن که نماینده کشور فرانسه است، توانسته در جشنواره فیلم فیلادلفیا و جشنواره بین‌المللی آثار کوتاه آپسالا، به ترتیب نامزد دریافت جایزه هیئت داوران و جایزه بزرگ جشنواره شود. این انیمیشن کوتاه با داستان خود المان‌های زندگی، مرگ، خوشبختی و بازی‌های ویدیویی رترو را ترکیب کرده است. اگر شما هم ترکیب این المان‌ها را دوست دارید، اصلا این اثر ۱۵ دقیقه‌ای را از دست ندهید. شاید این انیمیشن جذاب ظاهری قدیمی، نوستالژیک و بازی‌طور داشته باشد اما روایت داستانی فلسفی و چشمگیر آن نشان می‌دهد که ماجرا، خیلی عمیق‌تر و احساسی‌تر از آن چیزی است که مخاطب تصور می‌کند.

داستان انیمیشن کوتاه Black Sheep Boy در پنج بخش روایت می‌شود و المان‌هایی از قصه The Wonderful Wizard of Oz (جادوگر شهر از) و Alice’s Adventures in Wonderland (آلیس در سرزمین عجایب) دیده خواهد شد. در این پنج بخش، پسر جوان قصه ما کابوس می‌بیند، خانه را ترک می‌کند، به‌جای دیگری می‌رود و گم می‌شود؛ پیش از اینکه بالاخره راه خود را به سمت شیر دانا پیدا کند و ماجراجویی‌اش را به پایان برساند. حالا اینکه آیا این پسر به پاسخ سؤال‌های خود می‌رسد یا نه، به نحوه‌ی تفسیر شما از پایان داستان بستگی دارد.


در انیمیشن کوتاه Isle of Chair یک صندلی چوبی روی زمین افتاده است

۳- انیمیشن کوتاه Isle of Chair

انیمیشن کوتاه جزیره صندلی

 • کارگردان: آیوی چن
 • نویسنده: آیوی چن
 • سال ساخت: ۲۰۲۰
 • میانگین امتیازات Isle of Chair در IMDB: ۶.۷

در مورد بعدی فهرست بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ، موردی را داریم که ۳ جایزه برنده شده است؛ ۲ جایزه بهترین موسیقی متن در مراسم آثار کوتاه مستقل و جایزه بهترین انیمیشن هم در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو ریل. این انیمیشن محصول مشترک کشور تایوان و انگلستان است. شاید عجیب باشد اما داستان این فیلم کوتاه حول محور صندلی‌ای می‌چرخد که در یک جزیره آرام، به زمین افتاده است.

آیوی چن دوستان و خانواده خود را که دچار اختلالات روانی و افسردگی شده بودند، از نزدیک دیده بود. به همین ترتیب هم تصمیم گرفت که با مهارت کارگردانی خود، آرامش را به مخاطب خود هدیه کند. جزیره صندلی که اثری شاعرانه است، با این هدف ساخته شده که به افرادی که شرایط سختی را تجربه می‌کنند و در مراحل دشوار افسردگی هستند، آرامش و حس خوب منتقل کند. او حتی در گفتگویی اینطور توضیح داده: «من از صندلی‌های برعکس یا شکسته و ناکارآمد استفاده کردم تا ذهنیت اشتباهی را که جامعه نسبت به مسئله‌ی سلامت روان دارد، به تصویر بکشم.»


چهره شخصیتی در کنار شعله‌های آتش در انیمیشن Pozar

۲- انیمیشن کوتاه Pozar

انیمیشن کوتاه آتش

 • کارگردان: دیوید لینچ
 • نویسنده: دیوید لینچ
 • سال ساخت: ۲۰۲۰
 • میانگین امتیازات Pozar در IMDB: ۶.۵

در درون منظره‌ای ترسناک و بی‌حاصل، چهره‌ای لاغر و ضعیف، کبریتی را روشن می‌کند. همان‌طور که آتش، هدیه خیرخواهانه تیتان پرومتئوس به بشریت، کرم چاله‌ای را باز می‌کند، خاطرات فیلم Eraserhead (کله پاک‌کن)، نابودی فراگیر، طوفان تگرگ شدید، و هیاهوی همیشگی، ترس را در دل انسان‌ها ایجاد می‌کند. به عبارتی دیگر، طبق همین شخصیت اسرارآمیز، آتش یک حفره را در جهان ایجاد می‌کند که ازطریق آن چیزهای وحشتناکی وارد این می‌شوند و دنیا را به آتش می‌کشند؛ درنهایت هم توسط شخصیت‌های حشره‌ای عجیبی هدایت خواهد شد. این اثر کوتاه انیمیشنی در سال ۲۰۱۵ فیلم‌برداری شده بود اما تا سال ۲۰۲۰ منتشر نشد. این تنها اثر کوتاه انیمیشنی در رزومه کاری لینچ محسوب نمی‌شود؛ بلکه در سال ۲۰۱۷ شبکه نتفلیکس اثری دیگری را با نام What Did Jack Do از این سازنده پخش کرد که سبکی سیاه و سفید داشت. دیوید لینچ در گفتگوهایش اعلام کرده بود که این انیمیشن در سال ۲۰۱۵ محصول همکاری بین او و موسیقی‌دان لهستانی آمریکایی، مارک زبروفسکی، است.


شخصیت‌های اصلی انیمیشن کوتاه Spice Frontier در مقابل یک هیولا

۱- انیمیشن کوتاه Spice Frontier

انیمیشن کوتاه مرز ادویه‌جات

 • کارگردان: جلیل سادول و آدام میر
 • نویسنده: جلیل سادول
 • سال ساخت: ۲۰۲۰
 • صداپیشگان: برت والدون و لوری کاترین وینکل
 • میانگین امتیازات Spice Frontier در IMDB: ۷.۳

بیش از یک قرن از نابودی زمین می‌گذرد. انسان‌ها بدون سیاره‌ی خودشان، حالا بین سی و هشت گونه‌ی شناخته شده‌ی بیگانه‌ها زندگی می‌کنند. کنت ویلیامز که یک آشپز سرسخت است، گروهی از ماجراجویان مختلف را در کشتی خودشان هدایت می‌کند؛ کشتی‌ای به نام سرانو. کنت و همراه سایبورگش به نام C-LA، اشتیاق زیادی به کشف اسرار آشپزی اجدادش دارد. به همین دلیل هم کیهان را در جستجوی ادویه‌های کمیاب زمین طی می‌کند. این مورد از بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ اثری علمی-تخیلی با داستانی نه چندان پیچیده و جدید است، که به‌لطف پردازش خوب، به اثری جذاب تبدیل شده که تماشایش خالی از لطف نیست. شاید داستان این انیمیشن به ظاهر متفاوت باشد و کسی تا به امروز به‌دنبال ادویه کهکشان را نچرخیده باشد؛ اما اگر در بطن ماجرا بروید، متوجه می‌شوید که این اثر ۹ دقیقه‌ای هم از یک فرمول تکراری پیروی می‌کند که مشابهش را زیاد دیده‌ایم. درکنار دنیاسازی، سبک طراحی چشم‌نواز انیمیشن درکنار شخصیت‌های جذاب اثر که با قرار گرفتن در موقعیت‌هایی مختلف، لحظات خنده آور یا هیجانی را خلق می‌کنند، Space Frontier را به اثری تماشایی بدل می‌کند.


پرسش‌های متداول

۱-بهترین انیمیشن های کوتاه تاریخ کدام‌اند؟

از میان انیمیشن های برتر کوتاه، می‌توان به انیمیشن کوتاه paperman ، انیمیشن کوتاه Father and Daughter و انیمیشن کوتاه Mr.Hublot اشاره کرد. فهرست کامل ۵۰ انیمیشن کوتاه برتر به همراه خود انیمیشن و خلاصه داستان را در سایت زومجی بخوانید.

۲- بهترین انیمیشن های مفهومی کوتاه کدام‌اند؟

برای معرفی چند انیمیشن کوتاه مفهومی می‌توان به انیمیشن The Employment انیمیشن wind و انیمیشن Balance اشاره کرد. فهرست کامل ۵۰ انیمیشن کوتاه برتر به همراه خود انیمیشن و خلاصه داستان را در سایت زومجی بخوانید.
منبع زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده