// چهار شنبه, ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۰۱

از سریال The Lord of the Rings آمازون چه می‌دانیم؟

شبکه آنلاین آمازون پرایم ویدیو اکنون مشغول ساخت سریال ارباب حلقه ها است که ظاهرا تبدیل به پرخرج‌ترین اثر تلویزیونی تاریخ خواهد شد. ما چه اطلاعاتی راجع به سریال The Lord of the Rings داریم؟

از ۴۶۵ میلیون دلار خرج برای فصل اول سریال تا پرداخت ۲۵۰ میلیون دلار برای دریافت حق کامل ساخت آثار تلویزیونی از دوران دوم دنیای آردا؛ همان جهان خلق‌شده توسط قلم جی. آر. آر. تالکین بزرگ که سرزمین میانه تنها یکی از بخش‌های آن به شمار می‌آید. سریال The Lord of the Rings هنوز در حال سپری کردن پروسه‌ی فیلم‌برداری است و احتمالا به پخش در سال ۲۰۲۲ میلادی می‌رسد.

شبکه آمازون پرایم ویدیو تلاش زیادی برای لو نرفتن هیچ‌گونه اطلاعات از سریال ارباب حلقه ها به خرج می‌دهد. ولی تماشاگرها همچنان به‌لطف اخبار منابع قابل اعتماد گوناگون و اندکی کمک گرفتن از تئوری‌پردازی‌های خود موفق به شناختن بیشتر سریال The Lord of the Rings آمازون شده‌اند.

تماشا در یوتیوب

خلاصه داستان رسمی سریال The Lord of the Rings

استودیوهای فیلم سازی آمازون با این اثر برای نخستین بار قهرمان‌های افسانه‌ای دوران دوم تاریخ فانتزی سرزمین میانه را به دنیای تصویر می‌آورند. این درام حماسی که هزاران سال قبل از اتفاقات سه‌گانه هابیت و سه‌گانه ارباب حلقه‌ها روایت می‌شود، تماشاگرها را به دوران شکل‌گیری قدرت‌های عظیم، رسیدن پادشاهی‌ها به شکوه و سقوط آن‌ها به سوی نابودی، آزمایش شدن قهرمان‌های خاص و به دار آویخته شدن امید حتی برای بهترین مردم می‌برد؛ به زمانه‌ای که بزرگ‌ترین شرور بیرون‌آمده از قلم تالکین تبدیل به تهدیدی شد که می‌خواست سرتاسر جهان را در تاریکی غرق کند.

سریال ارباب حلقه‌ها از دوران برقراری صلح نسبی آغاز می‌شود و گروهی از شخصیت‌ها را دنبال می‌کند که بعضی از آن‌ها آشنا و برخی از آن‌ها جدید هستند. همه‌ی آن‌ها باید روبه‌روی همان اتفاقی قرار بگیرند که مدت‌ها از وقوع آن می‌ترسیدند؛ یورش بردن دوباره‌ی شیطان به سمت سرزمین میانه.

از تاریک‌ترین اعماق کوهستان مه‌آلود و جنگل‌های باشکوه لیندون، پایتخت الف‌ها تا پادشاهی نفس‌گیر جزیره نومنور و آن‌جا که نقشه‌ها به پایان می‌رسند. این حکومت‌ها و شخصیت‌ها میراثی را شکل می‌دهند که مدت‌ها بعد از مرگ آن‌ها نیز باقی خواهد ماند.

تاریخ انتشار و سازنده سریال

آمازون در اصل می‌خواست سریال The Lord of the Rings را در دسامبر سال ۲۰۲۱ میلادی پخش کند. اما پیچیده‌تر شدن پروسه‌ی فیلم‌برداری به خاطر شیوع ویروس کرونا/کووید 19 و جدا شدن برخی از افراد از جمله چند بازیگر از پروژه کاری کرد که سریال عملا به دور از چشم همه کمی تأخیر بخورد. آمازون از ماه‌ها قبل سریال را برای فصل دوم تمدید کرد. گزارش‌ها خبر از این می‌دهند که هر فصل سریال دارای ۸ تا ۱۰ اپیزود است و همچین ارباب حلقه‌ها حداقل پنج فصل خواهد داشت. تازه شاید یک سریال اسپین-آف هم برای آن ساخته شود.

باتوجه‌به خرج بسیار بسیار زیاد آمازون برای پروژه‌ی مورد بحث اصلا عجیب نیست اگر حداقل چند اپیزود فصل دوم همزمان با ساخت فصل اول فیلم‌برداری شوند. جف بزوس که اکنون تبدیل به چهره‌ی اصلی آمازون در نگاه اکثر افراد شده است، از سال ۲۰۱۷ میلادی می‌گفت که باید رقیب بزرگی برای سریال Game of Thrones بسازد و پس از این همه خرج، بی‌صبرانه منتظر جلب توجه تماشاگر با پرخرج‌ترین سریال تاریخ است. سازندگان از اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی فیلم‌برداری را آغاز کردند و مشخص نیست چه زمانی این بخش از تولید اثر به پایان می‌رسد.

خوان آنتونیو بایونا، کارگردان اسپانیایی تحسین‌شده و ۴۵ساله‌ی فیلم The Orphanage، فیلم The Impossible، فیلم Jurassic World: Fallen Kingdom و فیلم A Monster Calls وظیفه‌ی کارگردانی دو قسمت نخست فصل اول سریال The Lord of the Rings را برعهده داشته است. وین چه ییپ، کارگردان فعال در مدیوم تلویزیون هم چهار اپیزود دیگر از فصل نخست را کارگردانی خواهد کرد. ولی از آن‌جایی که مشغول صحبت راجع به پرخرج‌ترین اثر تلویزیونی تاریخ هستیم، قطعا می‌خواهیم تک‌تک اعضا تیم ساخت سریال ارباب حلقه‌ها را بشناسیم.

شورانرهای سریال The Lord of the Rings (ارباب حلقه ها) آمازون پرایم ویدیو

جی. دی. پین و پاتریک مکای شورانرهای سریال The Lord of the Rings هستند؛ نویسندگان و تهیه‌کنندگان پرخرج‌ترین اثر تلویزیونی تاریخ. ولی من و شما احتمالا هیچ‌وقت نام آن‌ها را نشنیده بودیم. این دو دوست که یکدیگر را دارای جهان‌بینی متضاد و در عین حال تکمیل‌کننده‌ی هم در نویسندگی می‌دانند، بیشتر از دو دهه همکاری داشته‌اند. ولی چه فیلم‌نامه‌های اورجینال ساخته‌نشده‌ی آن‌ها و چه فعالیت‌هایی که کم‌وبیش در پشت پرده برای مجموعه استار ترک، MonsterVerse و آثاری مانند فیلم Jungle Cruise داشتند هرگز انقدر بزرگ نبودند که کسی آن‌ها را بشناسد. بدون تعارف باید پذیرفت که حتی صفحات IMDB این دو نفر هم عملا خالی به نظر می‌رسد.

نتفلیکس و شبکه HBO تلاش فراوانی برای دریافت حق ساخت سریال ارباب حلقه‌ها داشتند. ولی آمازون با پرداخت ۲۵۰ میلیون دلار به سرعت مذاکرات را به پایان رساند و اثر را مال خود کرد

حتی خود آن‌ها در رابطه با تبدیل شدن به سازندگان اصلی سریال ارباب حلقه‌ها می‌نویسند: «احساس فرودو را داریم؛ خروج از منطقه‌ی امن و دوست‌داشتنی شایر و قدم گذاشتن در مسیری پرخطر با مسئولیتی بسیار بزرگ. ما ماجراجویی عظیم زندگی خود را شروع کردیم و می‌دانیم که جهان غنی آفریده‌شده توسط جی. آر. آر. تالکین پرشده از ابهت، احساسات، حکمت و پیچیدگی است».

آیا سپردن پروژه‌ای انقدر هزینه‌بر به دو انسان که از بسیاری جهات عملا تازه‌کار محسوب می‌شوند، یک کار منطقی به نظر می‌آید؟ باید برای گرفتن پاسخ قطعی صبر کرد. ولی می‌دانیم که وقتی آمازون حق ساخت اثر را خرید، وارد مذاکره با تعداد پرشماری از نویسندگان شد که گویا نام‌های بزرگی هم بین آن‌ها حضور داشتند. ولی از بین تمامی فیلم‌نامه‌های پیشنهادشده، جی. دی. پین و پاتریک مکای توانستند شبکه را شگفت‌زده کنند.

ارباب تاریکی ها مشغول ساخت حلقه های قدرت در فن آرت ارباب حلقه ها

نقش ها و بازیگران سریال ارباب حلقه ها

رابرت آرمایو، بازیگر سریال Mindhunter و فیلم Nocturnal Animals در نقش بلدور (Beldor)، شخصیت اصلی سریال The Lord of the Rings بازی خواهد کرد. اورن (Oren) با نقش‌آفرینی جوزف ماول، بازیگر سریال بازی تاج و تخت هم شخصیت منفی اصلی فصل اول سریال ارباب حلقه‌ها است. مارکلا کاونا و سایمن مرلز به ترتیب در نقش تایرا (Tyra) و تروین (Trevyn) قدم به سریال گذاشته‌اند. هر چهار شخصیت نام‌برده ظاهرا اورجینال هستند و توسط سازندگان خلق شده‌اند. حنا، مِی و الدن هم مطابق گزارش‌ها نام سه کاراکتر جدید دیگر سریال است. اما مورفید کلارک نقش جوانی گالادریل را در سریال بازی می‌کند.

اما هوروت، اووین آرتور، نازنین بنیادی، اسماعیل کروز کوردووا، تایرو موهافیدین، سوفیا نامویت، مگان ریچاردز، دیلان اسمیت، چارلی ویکرز، سینتیا آدای-رابینسون، مکسیم بالدری، ایان بلکبرن، کیپ چپمن، آنتونی کرام، مکسین کانلیف، تریستان گراول، سر لنی هنری، توسیتا جِیاساندرا، فابین مک‌کالوم، جف مورِل، پیتر مولان، لوید اووِن، آگوستوس پرو، پیتر تِیت، الکس تارانت، لئون وادام، بنجامین واکر و سارا زوانگوبانی هم بازیگرهای دیگر سریال آمازون به حساب می‌آیند.

الراند با کمان بزرگ خود در ارباب حلقه ها

علاوه‌بر گالادریل و سائورون که آن‌ها را به مراتب عمیق‌تر از فیلم‌های پیتر جکسون در سریال The Lord of the Rings خواهیم شناخت، شخصیت الراند هم در سریال حضور دارد. همچنین بازیگر آن هم به احتمال بسیار زیاد شخصی غیر از هوگو ویوینگ خواهد بود؛ همان‌طور که کیت بلانشت مجددا در نقش گالادریل ظاهر نخواهد شد. بااین‌حال اصلا نباید تعجب کرد اگر سریال The Lord of the Rings فیلم‌های پیتر جکسون را کم‌وبیش به رسمیت بشناسد و عملا تبدیل به پیش‌درآمدی برای آن‌ها شود. زیرا نیو لاین سینما یعنی استودیو سازنده‌ی آن فیلم‌ها برای ساخت سریال ارباب حلقه‌ها با آمازون همکاری دارد. این وسط بازیگرهای قدیمی هم رویکردهای متفاوتی نسبت به بازگشت یا عدم بازگشت به نقش‌های خود دارند و مثلا ایان مک‌کلن شدیدا مایل به نقش‌آفرینی دوباره به‌عنوان گندالف است.

در همین حین باید بدانید که سریال ارباب حلقه‌ها به هیچ عنوان حق پرداختن مفصل به بازه‌های زمانی دیگر جهان آردا مخصوصا دوران اول ندارد و فقط می‌تواند اشارات مختصری به آن‌ها داشته باشد. همچنین از آن‌جایی که انتشارات هارپر کالینز، بنیاد خیریه The Tolkien Trust و تیم قانونی مدیریت‌کننده‌ی آثار تالکین (Tolkien Estate) در قرارداد نقش دارند، سازندگان سریال شبکه آمازون پرایم ویدیو فقط می‌توانند به پر کردن نقاط خالی در دوران دوم بپردازند.

در حقیقت هر اتفاق مهمی که در داستان‌ها و یاداشت‌های تالکین توضیح داده شده است، باید با وفاداری به منبع در سریال The Lord of the Rings به تصویر کشیده شود. اما نکته این‌جا است که همه‌ی اطلاعات موجود از بازه‌ی زمانی ۳۴۴۱ساله‌ی «دوران دوم» پراکنده و غالبا دارای جزئیات اندک هستند. به همین خاطر نه‌تنها دست نویسندگان به اندازه‌ی کافی باز می‌ماند، بلکه اصلا آن‌ها برای تولید یک سریال با این همه اپیزود باید بخش قابل توجهی از قصه را خودشان بنویسند. وگرنه آن اطلاعات کلی اصلا و ابدا انقدر مفصل نیستند که بتوان با آن‌ها بیشتر از ۴۰ قسمت سریال اصلی و یک اسپین-آف (سریال فرعی) تولید کرد!

حلقه یگانه در فیلم The Lord of the Rings / ارباب حلقه ها

پیتر جکسون و تهیه‌کنندگان همکار او صرفا در حد مشاور در پروژه‌ی سریال ارباب حلقه‌ها آمازون پرایم ویدیو حضور دارد. آن‌ها شاید گاهی فیلم‌نامه‌ها را بخوانند و اگر نظری داشتند، به گوش نویسندگان اصلی برسانند. ولی دخالت آن‌ها در سریال از این حد فراتر نمی‌رود. جکسون گفت: «من برای سازندگان بهترین آرزوها را دارم و اگر در همین اندازه توانایی یاری رساندن به آن‌ها را داشته باشیم، قطعا سعی به انجام چنین کاری داریم. خوشحالم که می‌توانم بالاخره به‌عنوان مخاطب و نه سازنده مشغول تماشای اقتباسی از آثار تالکین شوم». فهرست کامل تهیه‌کنندگان اجرایی سریال اکشن، فانتزی و ماجراجویانه ارباب حلقه‌ها را می‌توان در ادامه مشاهده کرد.

 • جی. دی. پین و پاتریک مکای، نویسندگان اصلی و شورانرهای سریال
 • لیندزی وبر، تهیه‌کننده فیلم 10Cloverfield Lane
 • کلوم گرین با سابقه‌ی کار روی فیلم هابیت و فیلم جنگ ستارگان
 • جی. ای. بایونا (خوان آنتونیو بایونا)، کارگردان دو قسمت اول سریال
 • بلن اتینزا، همکاری همیشگی جی. ای. بایونا
 • بروس ریچموند، تهیه‌کننده سریال From the Earth to the Moon
 • شارون تل یوادو، تهیه‌کننده سریال Outcast
 • جاستین دوبله، تهیه‌کننده سریال Stranger Things
 • جیسون کیهیل، یکی از نویسندگان سریال The Sopranos و سریال Fringe
 • جنیفر هاچسون، یکی از نویسندگان سریال Breaking Bad و سریال Better Call Saul
فیلم‌برداری سریال ارباب حلقه‌ها شبکه آنلاین آمازون پرایم ویدیو در نیوزیلند انجام می‌شود

سه نفر آخر یعنی جاستین دوبله، جیسون کیهیل و جنیفر هاچسون در گروه نویسندگان سریال ارباب حلقه ها هم قرار گرفته‌اند. هلن شنگ، نویسنده‌ی یکی از قسمت‌های سریال Hannibal نیز در گروه نویسندگان سریال ارباب حلقه‌ها حضور دارد. به این فهرست باید استفانی فالسم، نویسنده انیمیشن Toy Story 4 را هم اضافه کرد.

تام شیپی، پژوهشکر آثار تالکین، برایان کاگمن، نویسنده‌ی برخی از اپیزودهای سریال Game of Thrones، جین کلی، تهیه‌کننده اجرایی سریال Boardwalk Empire و گلنایز مالینز هم هرکدام در مقاطعی به تیم سازنده‌ی سریال ارباب حلقه‌ها مشاوره دادند. رون ایمز، دستیار تهیه‌کننده فیلم Star Trek Beyond، متیو دان، اندرو لی، جیک رایس و وین چه ییپ، کارگردان چهار اپیزود از سریال هم در نقش تهیه‌کنندگان کمکی قدم به تیتراژ پایانی سریال The Lord of the Rings می‌گذارند. فهرست سایر اعضای کلیدی تیم ساخت سریال ارباب حلقه‌ها در ادامه قرار گرفته است.

 • طراح لباس سریال ارباب حلقه‌ها: کیت هاولی، طراح لباس فیلم Edge of Tomorrow، فیلم Mortal Engines و فیلم Crimson Peak
 • طراح صحنه سریال ارباب حلقه‌ها: ریک هاینریکز، طراح صحنه چند فیلم برادران کوئن، دزدان دریایی کارائیب و چند فیلم تیم برتون
 • طراح جلوه‌های ویژه سریال ارباب حلقه‌ها: جیسون اسمیت با سابقه‌ی کار روی فیلم The Revenant، مجموعه استار وارز، هری پاتر و اونجرز
 • تصویرگر و طراح هنری کانسپت‌های سریال ارباب حلقه‌ها: جان هو، طراح هنری سه‌گانه ارباب حلقه‌ها و سه‌گانه هابیت

نقشه رسمی سریال ارباب حلقه ها شبکه آنلاین آمازون پرایم ویدیو با نمایش جزیره نومنور

از وفادار ماندن به بسیاری از طراحی‌های بصری محبوب دیده‌شده در فیلم‌های پیتر جکسون تا پیش بردن نویسندگی سریال در ساختمان‌های محافظت‌شده، به روش‌های مختلف طرفدارها را هیجان‌زده کردند. از آن سو هم یکی از اعضای بازیگری گفت که فکر نمی‌کند هیچ اثر تلویزیونی یا سینمایی دیگری تا به امروز چنین پروسه‌ی فیلم‌برداری عظیمی را پشت سر گذاشته باشد؛ ادعایی که باتوجه‌به بودجه‌ی عجیب‌وغریب اثر واقعا غیرمنطقی هم به نظر نمی‌آید. تازه شورانرهای سریال می‌گویند که تیم بازیگری را با چند سال جست‌وجو در چند کشور به بهترین شکل ممکن ساختند.

آن‌ها این تیم را یاران حلقه می‌دانند: «از سرتاسر دنیا دور هم جمع شدند و قدم به جاده گذاشتند؛ تا با هم برای دست یافتن به ارزشی تلاش کنیم که از تک‌تک ما بزرگ‌تر است و هیچ‌کس نمی‌توانست به‌تنهایی به آن برسد». پس اگر علاقه‌مند به دیدن بسیاری از مناطق و داستان‌های دیده‌نشده از جهان آردا در دنیای تصویر باشید، شاید دلایل گوناگونی برای هیجان‌زده شدن پیدا کنید.

یک حلقه برای حکومت بر همه‌ی آن‌ها، یک حلقه برای پیدا کردن آن‌ها، یک حلقه برای جمع کردن آن‌ها دور هم و کور کردن آن‌ها در دل تاریکی سرزمین موردور؛ آن‌جا که سایه‌ها آرمیده‌اند

بااین‌حال نگرانی‌هایی هم وجود دارند. وقوع حوادثی همچون آسیب دیدن یک بدل‌کار در پشت صحنه، برای چند هفته رسانه‌ها را کمی به سریال ارباب حلقه‌ها شبکه آمازون پرایم ویدیو بدبین کرد. در همین حین گزارش‌های مختلف نشان دادند که اصلا بعید نیست سریال ارباب حلقه‌ها با درجه‌ی سنی بزرگ‌سال پخش شود؛ موردی که بعضی از طرفدارهای پروپاقرص می‌گویند اصلا با جنس داستان‌گویی جی. آر. آر. تالکین بزرگ جور درنمی‌آید. تازه به‌تازگی یکی از بازیگرها که برای چند قسمت فیلم‌برداری داشت، از پروژه جدا شد. حالا شخصی دیگر جای او را می‌گیرد و سکانس‌های مربوط‌به آن کاراکتر از ابتدا فیلم‌برداری شوند. وی دلیل این جدایی را «متفاوت بودن خواسته‌ی سازندگان با او برای مسیر داستانی شخصیت» دانست. همیشه هم انتشار چنین گزارشی باعث می‌شود که برخی افراد با نگرانی بپرسند که مگر در پشت صحنه‌ی تولید اثر چه خبر است که ناگهان چنین اختلافی به وجود آمد؟

هیچ‌کس نمی‌تواند مطمئن باشد که درنهایت سریال The Lord of the Rings تبدیل به یک ساخته‌ی تلویزیونی معرکه می‌شود یا اقتباسی ضعیف را ارائه می‌دهد. ولی در اکثر مواقع نیازی به بدبینی کامل نیست و صرفا باید برای تماشای کامل اثر نهایی و قضاوت سریال در زمان درست صبر کرد. شاید جی. دی. پین و پاتریک مکای موفق به انجام کارهایی همچون ارائه‌ی شخصیت‌پردازی فوق‌العاده برای سائورون، ارباب تاریکی شوند.

بیشتر از ۸۰۰ نفر به‌صورت همزمان روی سریال ارباب حلقه‌ها شبکه آنلاین آمازون پرایم ویدیو کار می‌کنند و به‌گفته‌ی مورفید کلارک سازندگان به قدری به جزئیات توجه دارند که مثلا کار یک نفر فقط این است که به تنظیم نحوه‌ی واکنش نشان دادن گرد و غبار به راه رفتن و نفس کشیدن شخصیت‌ها بپردازد!

(از این‌جا به بعد مقاله شاید بخش‌هایی از داستان سریال ارباب حلقه‌ها شبکه آنلاین آمازون پرایم ویدیو را اسپویل کند)

سائورون، لرد تاریکی با زره ترسناک در ارباب حلقه ها

پیش از پرداختن بیشتر به دوران دوم جهان آردا و سرزمین میانه به هدف شناخت بیشتر داستان سریال The Lord of the Rings، راهی به جز پرداختن به یکی از شایعات پررنگ نداریم؛ شایعه‌ای که می‌گفت در سریال شاهد حضور آراگورن جوان هستیم.

اولین نکته آن است که شاید منظور از آراگورن، نه استرایدر یا همان آراگورن دوم (السار تلکانتر) با بازی ویگو مورتنسن، بلکه آراگورن اول باشد. اما هر دو آن‌ها متعلق به دوران سوم جهان آردا هستند. پس ظاهرا امکان ندارد ربطی به سریال The Lord of the Rings پیدا کند؛ سریالی که الیجا وود، بازیگر نقش فرودو بگینز باتوجه‌به جریان داشتن داستان اصلی «ارباب حلقه‌ها» در دوران سوم می‌گوید نام‌گذاری آن مقداری نادرست و فریب‌دهنده است.

مطابق تئوری‌ها شاید آراگورن جوان صرفا وسیله‌ای برای پرداختن منطقی به داستان‌های متفاوت دوران دوم است که از قضا میان زمان وقوع آن‌ها، بعضا ۱۰۰ها سال فاصله وجود دارد. در حقیقت اگر شایعات مورد اشاره واقعا درست از آب دربیایند، ما می‌توانیم یک آراگورن جوان را مشغول مطالعه‌ی یک کتاب قطور مربوط‌به دوران دوم جهان آردا و سرزمین میانه ببینیم و مثلا در ابتدای هر فصل، شاهد رسیدن او به صفحه‌ی خاصی از کتاب باشیم؛ تا مشغول دیدن آن رویداد خاص به شکل مفصل بشویم.

از هجوم سائورون به اریادور و ماجراهای مردم نومه‌نور تا شکسته شدن قانون Valar و شکل گرفتن حلقه‌ی قدرت. رخدادهای شگفت‌انگیز و میخکوب‌کننده‌ی گوناگونی در دوران دوم جهان آردا جی. آر. آر. تالکین به چشم می‌خورند. پس مرور کلی اتفاقات این بازه‌ی زمانی و شناختن نقاط آغاز و پایان دوران دوم ضروری به نظر می‌رسد.

جلوه های متفاوت از سائورون، دومین ارباب تاریکی جهان آردا جی. آر. آر. تالکین

دوران دوم با شکست مورگوت (Morgoth)، اولین ارباب تاریکی آغاز شد؛ وقتی که او را برای همیشه به بیرون از جهان آردا تبعید کردند. در حقیقت طی دوران دوم بود که سائورون، خدمتگزار مورگوت با انجام کارهای شیطانی گوناگون به قدرت کامل رسید و تبدیل به ارباب تاریکی شد. ما آخرین لحظات دوران دوم را در آغاز سه‌گانه ارباب حلقه‌ها پیتر جکسون دیدیم؛ وقتی آخرین لشگر زمین مقابل ارباب تاریکی ایستاد و در آخرین لحظه، ایسیلدور انگشت سائورون را برید و حلقه به زمین افتاد. آن‌جا دوران دوم تمام شد و دوران سوم آغاز گشت که قصه‌های فراوانی داشت؛ ماجراهایی حماسی که بسیاری از آن‌ها در ۶ فیلم پوشش داده شدند.

برای بسیاری از آدم‌ها سائورون صرفا یک چشم آتشین و منبع ابدی پلیدی بود. اما او چگونه در دوران دوم تبدیل به دومین ارباب تاریکی شد؟ چگونه الف‌ها را فریب داد؟ چگونه با وسوسه پادشاهی نومه‌نور را به خاک سیاه نشاند؟ چگونه حلقه‌های قدرت و یک حلقه برای فرمان‌روایی بر تمامی آن‌ها را ساخت؟

گویا بسیاری از تماشاگرها تنها با پذیرش توضیحات ارائه‌شده طی چند دقیقه توانستند با داستان‌های فوق‌العاده ارباب حلقه‌ها همراه شوند. ولی پرداختن مفصل به دوران دوم جهان آردا می‌تواند درک تعداد قابل توجهی از بینندگان از فانتزی شگفت‌انگیز جی. آر. آر. تالکین را چندبرابر کند. هرچند عده‌ای از طرفدارها نگران هستند که نکند آمازون باتوجه‌به خرج بسیار زیاد، فقط با رویکرد تجاری به تولید اثر بپردازد و اصلا موفق به ارائه‌ی یک سریال The Lord of The Rings لایق توجه از لحاظ ارزش هنری نشود. باید صبر کرد.

سائورون، دومین ارباب تاریکی جهان آردا تالکین در میان سیاهی و آتش کوه نابودی

در اوایل دوران دوم جهان آردا، انسان‌ها و الف‌ها مشغول ترک سرزمین میانه به سمت غرب می‌شوند. بسیاری از الف‌ها به همان زمین‌های نامیرایی عقب‌نشینی می‌کنند که فرودو و بیلبو در انتهای فیلم The Lord of the Rings: The Return of the King برای رسیدن به آن سوار کشتی شدند. گروهی از انسان‌ها که اداین نامیده می‌شدند، قدم به جزیره نومه‌نور گذاشتند. آن‌ها خیراندیش و خوب بودند. ولی قدم به قدم ساکنین جزیره بیشتر به جنگ و حسادت رو آوردند. عمر آن‌ها کوتاه نبود. ولی یک نفر باعث شد به این فکر کنند که چرا نباید مثل الف‌ها عمر بی‌نهایت در زمین‌های نامیرایی داشته باشند؟

سائورون الف‌ها را برای ساخت حلقه‌ها فریب داد؛ یک ارباب الف و استاد جواهرسازی به اسم کله‌بریمبور این کار را به سرانجام رساند. از آن سو پادشاه قدرتمند نومه‌نور فریب خورد و علیه ۱۴ آینور شد؛ علیه والار که شاید بتوان در ساده‌ترین بیان ممکن آن‌ها را مهم‌ترین و قدرتمندترین فرشتگان خدمت‌کننده به ایلوواتار، خداوندگار جهان خلق‌شده توسط تالکین دانست. پس ساکنین جزیره نومه‌نور برای یورش بردن به سمت زمین‌های نامیرایی به هدف رسیدن به جاوداگی نقشه ریختند و خود ایلوواتار دست به کار شد.

ایلوواتار نومه‌نور را به نابودی دهشتناک کشاند؛ این اتفاق آن‌چنان عظیم بود که به خاطر آن جهان آردا از یک سطح صاف تبدیل به کره زمین شد! ایلوواتار زمین‌های نامیرایی را تا ابد از بخش‌های دیگر جهان آردا جدا کرد تا دیگر انسان‌ها خیال رسیدن به جاودانگی با تاختن به سوی آن را نداشته باشند. حتی سائورون تقریبا در اثر این رخداد ویران‌کننده به آستانه‌ی از بین رفتن کامل رسید. اما هر طور که بود مجددا در موردور یک لشگر جدید ساخت.

مواردی که هرگز نباید از یاد می‌رفتند، فراموش و گم شدند. تاریخ تبدیل به افسانه شد و افسانه حکم اسطوره را پیدا کرد

البته همه‌ی انسان‌ها هم در نومه‌نور نابود نشده بودند. بعضی از آن‌ها که با ایمان به شمار می‌آمدند و تحت فرماندهی پادشاه الندیل (یکی از اجداد آراگورن/Elendil) قرار داشتند، به سرزمین میانه رسیدند و حکومت‌های گاندور و آرنور را به وجود آوردند. الندیل درکنار ایسیلدور و آناریون یعنی دو پسر خود ارتش انسان‌ها را تشکیل داد. گیل-گالاد و الراند هم در مقام پادشاه‌های نژاد دیگر، لشگر الف‌ها را به وجود آوردند. آخرین لشگر زمین مقابل سائورون ایستاد. ارباب تاریکی شکست خورد و نابود نشد. زیرا حلقه کاری کرد که ایسیلدور قدرت نابود کردن کامل آن را نداشته باشد. دوران دوم به به اتمام رسید و دوران سوم کلید خورد.

بخشی از نابودی جزیره نومه نور در دوران دوم جهان آردا تالکین

با همه‌ی این تاریکی‌ها وحشتی که به‌دنبال آن می‌آید، دوران دوم جهان آردا تالکین خالی از زیبایی نیست. بالاخره جی. دی. پین و پاتریک مکای، شورانرهای سریال The Lord of The Rings نیز برای اعلام خبر فیلم‌برداری همه‌ی اپیزودهای اثر در نیوزیلند گفتند: «داخل این کشور می‌توانیم زیبایی بسیار کهن دوران دوم را به تصویر بکشیم. ما می‌دانیم که به مکانی باشکوه، دارای سواحل طبیعی دست‌نخورده، جنگل‌ها و کوه‌ها احتیاج داریم».

نظر شما چیست؟ آیا برای سریال ارباب حلقه ها شبکه آنلاین آمازون پرایم ویدیو، پرخرج‌ترین اثر تلویزیونی تاریخ هیجان‌زده هستید؟


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده