// یکشنبه, ۲۰ دی ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۰۰

کنترل بازی‌ها با حرکات چشم با استفاده از فناوری Tobii لپ‌تاپ‌های MSI

در جریان نمایشگاه CES 2016، کمپانی MSI از لپ‌تاپ جدیدی رونمایی کرد که به حسگر تشخیص حرکات چشم Tobii مجهز شده است. این حسگر امکان کنترل بعضی بازی‌ها با چشم را فراهم می‌کند. با زومجی و جزییات خبر همراه باشید.

کمپانی ام‌اس‌آی از مدت‌ها پیش با همکاری کمپانی توبی، در حال کار بر روی حسگر تشخیص حرکات چشم است. این کمپانی در نمایشگاه کامپیوتکس سال گذشته برای اولین بار عملکرد این حسگر را در بازی Assassin's Creed Rogue نشان داد و امسال هم در جریان نمایشگاه CES 2016، از لپ‌تاپ GT72 Dominator Pro Tobii رونمایی کرد که در آن از حسگر تشخیص حرکات چشم هم استفاده شده است.

این تکنولوژی چشم کاربر را شناسایی و پس از آن حرکات چشم‌های وی را دنبال می‌کند. به این صورت که وقتی اولین بار روبروی لپ‌تاپ می‌نشینید، با استفاده از تنظیمات مخصوص توبی و خیره شدن به نقاط مشخص شده، این حسگر چشمان شما را شناسایی می‌کند و سپس قادر خواهید بود برای دستورات مختلف از آن استفاده کنید. نسخه تکامل یافته توبی که در لپ‌تاپ GT72 استفاده شده، توانایی شناسایی چشم را حتی از پشت عینک هم دارد و افرادی که آن را در جریان CES تست کردند، از سرعت بالای توبی در تشخیص چشم و حرکات آن خبر می‌دهند.

ption id="attachment_94717" align="aligncenter" width="911"]MSI Tobii3 نرم‌افزار تنظیم حسگر تشخصی حرکات چشم Tobii

ولی شاید مهم‌ترین استفاده این حسگر برای گیمر‌ها، توانایی کنترل بازی‌های مختلف با استفاده از آن باشد. ام‌اس‌آی در جریان CES 2016 عملکرد توبی را بر روی چند بازی مختلف نشان داد. اولین اثر Grand Theft Auto V بود که ام‌اس‌آی، توبی را برای تنظیمات مختلفی در آن برنامه‌ریزی کرده بود. برای مثال امکان حرکت دوربین با استفاده از حرکات چشم وجود داشت و کاربران می‌توانستند با نگاه کردن به لبه‌های تصویر، دوربین را به چپ، راست، بالا و پایین هدایت کنند.

یکی دیگر از استفاده‌های توبی در GTA V، هدف‌گیری دشمنان و وسایل نقلیه با چشم است. برای مثال می‌توان فقط با نگاه کردن به دشمن هدف‌گیری و سپس شلیک کرد. این ویژگی هم به خوبی با استفاده از توبی عملی است و به لطف دقت و سرعت بالای این حسگر در تشخیص حرکات چشم، می‌توان اهداف را خیلی راحت و سریع از بین برد.

Msi Tobii

البته استفاده از توبی در بازی GTA V فقط برای نمایش دادن توانایی‌های این حسگر بود و به صورت رسمی توسط راک‌استار پشتیبانی نمی‌شود. ولی یکی از کمپانی‌هایی که بازی‌های جدید خود را با استفاده از این فناوری عرضه خواهد کرد، یوبی‌سافت است. در جریان CES 2016 ام‌اس‌آی از بازی Assassin's Creed: Syndicate برای نمایش دادن توانایی‌های این حسگر استفاده کرد که می‌توان با استفاده از چشم، اهداف مختلف و  محل دقیق ماموریت‌ها را هدف‌گذاری کرد یا برای نشانه‌گیری محل پرتاب قلاب از آن استفاده کرد. دیگر بازی یوبی‌سافت که به طور کامل از این فناوری پشتیبانی خواهد کرد، اثر مورد‌انتظار The Division است که اسفند ماه عرضه خواهد شد. به همین دلیل هم ام‌اس‌آی لپ‌تاپ مخصوص بازی GT72 خود را با این بازی در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌دهد و خریداران می‌توانند همراه لپ‌تاپ یک نسخه رایگان از این بازی را هم دریافت کنند. لازم به ذکر است که فعلا جزییات دقیقی از چگونگی عملکرد توبی در The Division منتشر نشده است.

ption id="attachment_94715" align="aligncenter" width="877"]Msi Tobii2 Grand Theft Auto V یکی از بازی‌هایی است که می‌توان با توبی آن را کنترل کرد

به هر حال فناوری تشخیص حرکات چشم توبی، فعلا عملکرد خیلی زیادی ندارد و در مراحل اولیه استفاده عملی است. با این حال کارشناسان حاضر در CES 2016، اعتقاد دارند که این فناوری برای آینده بازی‌ها و علی‌الخصوص واقعیت مجازی بسیار کاربردی خواهد بود. چرا که امکان انجام برخی کار‌ها با استفاده از حرکات چشم در بازی‌های واقعیت‌مجازی، به هر چه بیش‌تر واقعی بودن این آثار کمک خواهد کرد و در عین حال کنترل آن‌ها را هم ساده‌تر می‌کند. جالب است بدانید که کمپانی توبی در حال همکاری با کمپانی استاربریز (Starbreeze) است تا از فناوری تشخیص حرکات چشم در هدست‌های واقعیت مجازی StarVR این کمپانی استفاده کند. البته هدست مذکور فعلا در مراحل اولیه ساخت است و احتمالا زمان زیادی برای عرضه آن باید منتظر بمانیم.

نظر شما در مورد فناوری توبی چیست؟ آیا این تکنولوژی می‌تواند تاثیری در آسان‌تر شدن کنترل بازی‌ها داشته باشد؟

[alert variation="alert-info"]اگر به اخبار این رویداد علاقه‌مند هستید، می‌توانید تمام مطالب مربوط به آن را در صفحه CES 2016 مشاهده کنید.[/alert]

منبع: TheVerge | PCMag


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده