نویسنده: مهرداد داودی
// شنبه, ۲۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۱

بیوگرافی فرامرز قریبیان

در این قسمت از سری مطالب بیوگرافی، مروری بر زندگی و فیلم‌های فرامرز قریبیان خواهیم داشت. 

فرامرز قریبیان که در این یادداشت به مرور بیوگرافی او پرداخته‌ایم، متولد سال ۱۳۲۰ است. وی در شهر تهران به دنیا آمد. فرامرز قریبیان سابقه تحصیل را در رشته بازیگری مدرسه ویژوال آرت آمریکا دارد. وی البته این دوران تحصیلی را نیمه‌کاره رها کرد. قریبیان با بازیگری به سینما وارد نشد. اولین تجربه سینمایی وی به دستیاری مسعود کیمیایی در فیلم «بیگانه بیا» باز می‌گردد. البته وی در این فیلم نقش کوتاهی را نیز بازی کرد. فیلم سینمایی «بیگانه بیا» در سال ۱۳۴۷ جلوی دوربین رفت. وی تا سال ۱۳۵۲ در سینما فعالیتی نداشت. قریبیان در سال ۱۳۵۲ به‌عنوان بازیگر در فیم سینمایی «خاک» نقش‌آفرینی کرد. فرامرز قریبیان دیگر رسما به سینمای ایران وارد شده بود. فیلم سوم کارنامه بازیگری وی فیلم سینمایی «صلات ظهر» به کارگردانی سعید مطبی بود. این فیلم در سال ۱۳۵۳ ساخته شد. قریبیان یکی از مهم‌ترین فیلم‌های کارنامه خود را نیز در همان سال ۱۳۵۳ بازی کرد. منظور، فیلم سینمایی «گوزن‌ها» ساخته مسعود کیمیایی است. فیلمی که اخیرا در نظر سنجی ده‌سالانه مجله فیلم به‌عنوان بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران انتخاب شده است. می‌توان گفت فرامرز قریبیان با بازی در «گوزن‌ها» به شهرت رسید. وی در این فیلم با بهروز وثوقی همبازی بود. قریبیان یک سال بعد، یعنی در سال ۱۳۵۴ در فیلم سینمایی «چشم انتظار» ساخته مهدی ژورک بازی کرد. قریبیان پس از «گوزن‌ها» به ثباتی در فیلم بازی کردن دست پیدا کرده بود به این معنی که سال‌های پرکاری را تجربه می‌کرد. قریبیان در دهه پنجاه با کارگردان‌های مختلفی همکاری کرد. کارگردان‌هایی مانند مسعود کیمیایی، فتح‌الله منوچهری و بهمن فرمان‌آرا. همکاری وی با بهمن فرمان آرا به فیلم سینمایی «سایه‌های بلند باد» باز می‌گردد که براساس یکی از داستان‌های هوشنگ گلشیری ساخته شد.

فرامرز قریبیان

اولین فیلم فرامرز قریبیان در دهه ۶۰ فیلم سینمایی «بازرس ویژه» ساخته منصور تهرانی بود. پرکار بودن فرامرز قریبیان در دهه شصت ادامه پیدا کرد و دومین نقش‌آفرینی قریبیان در دهه شصت به فیلم سینمایی «عفریت» مربوط می‌شود. وی در سال ۱۳۶۱ علاوه‌بر فیلم سینمایی «عفریت»، در فیلم «سفیر» نیز بازی کرد. قریبیان در سال ۱۳۶۲ نیز دو فیلم داشت. «پرونده» ساخته فریبرز صالح و «سناتور» ساخته مهدی صباغ زاده. از دیگر فیلم‌های فرامرز قریبیان در دهه ۶۰ می‌توان به «مرگ پلنگ»، «دلار»، «آوار»، «سمندر» و «گردباد» اشاره کرد. با فرا رسیدن دهه ۷۰، فرامرز قریبیان در فیلم سینمایی «انفجار در اتاق عمل» نقش‌آفرینی کرد. وی در سال ۱۳۷۰ در مجموع چهار فیلم داشت. «انفجار در اتاق عمل»، «تبعیدی‌ها»، «دو نفر و نصفی» و «ردپای گرگ». قریبیان در دهه هفتاد نیز از جمله بازیگران پرکار سینمای ایران به شمار می‌رفت. وی از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۸ هر سال در دو فیلم سینمایی بازی کرده است. فیلم‌هایی مانند «دشمن»، «روی خط مرگ»، «یاغی»، «چشم عقاب» و «مرد بارانی».

فرامرز قریبیان

فرامز قریبیان اخیرا گفته است که فیلم سینمایی خروج بهترین فیلم کارنامه‌اش خواهد بود

دهه هشتاد مصادف بود با اولین همکاری فرامرز قریبیان با اصغر فرهادی. وی در سال ۱۳۸۱ برای بازی در فیلم سینمایی «رقص در غبار» با اصغر فرهادی همکاری کرد. قریبیان برای بازی در این فیلم ایرانی جایزه بهترین بازیگر مرد مکمل جشنواره آسیا پاسیفیک را برنده شد. وی در جشن خانه سینما نیز به‌عنوان بهترین بازیگر مرد انتخاب شد. قریبیان یک سال پس از «رقص در غبار» در فیلم سینمایی «شهر زیبا» با اصغر فرهادی همکاری کرد. قریبیان برای بازی در فیلم «شهر زیبا» جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم هند را برد. وی همچنین نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل مرد شده بود. «رقص در غبار» و «شهر زیبا» تا زمان نگارش این مقاله تنها همکاری‌های قریبیان و فرهادی محسوب می‌شوند. وی پس از «شهر زیبا» تا سال ۱۳۸۴ از سینما دور ماند. در سال ۱۳۸۴ اما سه فیلم «فصل ممنوعه»، «گزارش مریم» و «رویای خیس» را داشت. در سال ۱۳۸۵ در فیلم سینمایی «رئیس» بازی کرد و تا ۱۳۸۷ در هیچ فیلمی بازی نکرد. ور در سال ۱۳۸۷ با فیلم سینمایی «کارناوال مرگ» به سینما بازگشت. قریبیان در سال ۱۳۸۸ دو فیلم «باغ قرمز» و «فاصله» را داشت. فرامرز قریبیان در سال ۱۳۸۹ آخرین فیلم‌های خود در دهه هشتاد را بازی کرد، «آلزایمر» و «بهشت گمشده». دهه نود سال‌های پرکاری برای فرامرز قریبیان به ارمغان نیاورد. وی تا زمان نگارش یادداشت حاضر در دو فیلم «گناهکاران» و «چهارشنبه خون به پا می‌شود» بازی کرده است. وی همچنین یکی از بازیگران فیلم سینمایی «خروج» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا است. قریبیان اخیرا در مصاحبه‌ای ادعا کرده است که فیلم سینمایی «خروج» می‌تواند به بهترین فیلم کارنامه‌اش تبدیل شود. فرامرز قریبیان در فیلم‌سازی نیز سابقه‌ای دارد. وی فیلم‌هایی مانند «قانون»، «چشمهایش» و «گناهکاران» را کارگردانی کرده است. فرامرز قریبیان سابقه بازی در سریال‌هایی مانند «آخری دعوت»، «باغ شیشه‌ای»،‌ «تکیه بر باد» و «روز حسرت» را دارد.

فیلم‌های فرامرز قریبیان

سالنام فیلمسالنام فیلم
۱۳۴۷بیگانه بیا۱۳۷۱طعمه
۱۳۵۲خاک۱۳۷۱بندر مه‌آلود
۱۳۵۳صلات ظهر۱۳۷۲ترانزیت
۱۳۵۳گوزن‌ها۱۳۷۲آخرین خون
۱۳۵۴چشم انتظار۱۳۷۳می‌خواهم زنده بمانم
۱۳۵۵وقتی که آسمان بشکافد۱۳۷۱منطقه ممنوعه
۱۳۵۵غزل۱۳۷۳شریک زندگی
۱۳۵۶سرباز۱۳۷۳تجارت
۱۳۵۶خاتون۱۳۷۳اشک و لبخند
۱۳۵۷هجرت۱۳۷۳مروارید سیاه
۱۳۵۷سایه‌های بلند باد۱۳۷۴دایره سرخ
۱۳۵۷امشب اشکی می‌ریزد۱۳۷۴قانون
۱۳۵۸جنگ اطهر۱۳۷۴دشمن
۱۳۶۰بازرس ویژه۱۳۷۵روی خط مرگ
۱۳۶۱عفریت۱۳۷۵در سرزمینی دیگر
۱۳۶۱سفیر۱۳۷۶یاغی
۱۳۶۲پرونده۱۳۷۶تارهای نامرئی
۱۳۶۲سناتور۱۳۷۷یک قدم تا مرگ
۱۳۶۳پایگاه جهنمی۱۳۷۷چشم عقاب
۱۳۶۳ریشه در خون۱۳۷۸‍مرد بارانی
۱۳۶۴آوار۱۳۷۸چشم‌هایش
۱۳۶۴گردباد۱۳۸۱رقص در غبار
۱۳۶۴سمندر۱۳۸۲شهر زیبا
۱۳۶۴گمشده۱۳۸۴فصل ممنوعه
۱۳۶۶ترن۱۳۸۴گزارش مردم
۱۳۶۶کمینگاه۱۳۸۴رویای خیس
۱۳۶۶کانی مانگا۱۳۸۵رئیس
۱۳۶۷دلار۱۳۸۷کارناوال مرگ
۱۳۶۸مرگ پلنگ۱۳۸۸فاصله
۱۳۶۸فیل در تاریکی۱۳۸۸باغ قرمز
۱۳۷۰انفجار در اتاق عمل۱۳۸۹آلزایمر
۱۳۷۰تبعیدی‌ها۱۳۸۹بهشت گمشده
۱۳۷۰دو نفر و نصفی۱۳۹۱گناهکاران
۱۳۷۰ردپای گرگ۱۳۹۲چهارشنبه خون به می‌شود
۱۳۷۱گریز۱۳۹۸خروج


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده