نویسنده: مهرداد داودی
// شنبه, ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۱

بیوگرافی پریناز ایزدیار

در ادامه سری مقالات بیوگرافی، نوبت به پریناز ایزدیار، بازیگر فیلم‌هایی چون ابد و یک روز یا سریال شهرزاد رسیده است. 

پری‌ناز ایزدیار زاده هشتم شهریور سال ۱۳۶۴ در شهر بابل است. ایزدیار تحصیلات دانشگاهی را تا لیسانس گرافیک پیش برد. پری‌ناز ایزدیار اولین بازی سینمایی خود را در فیلم سینمایی «یک مرد، یک شهر» ساخته حسن هدایت و محصول سال ۱۳۸۵ تجربه کرد. وی به واسطه تست بازیگری برای بازی در این فیلم ایرانی انتخاب شده بود. بازی ایزدیار در «یک مرد، یک شهر» به نقطه‌ای برای مطرح شدن وی تبدیل نشد. وی پس از بازی در «یک مرد، یک شهر»، در تله‌فیلم‌های مختلفی جلوی دوربین رفت. تله‌فیلم‌هایی مانند «انتهای بزرگراه»، «استخر»، «دسته بازنده‌ها»، «ماه در سایه»، «گور به گور» و «داشتن و نداشتن». بازی در این فیلم‌ها باعث شهرت ایزدیار نشدند، اما پربیراه نیست اگر بگوییم مسیر وی را برای حضور در سینما هموار کردند. پری‌ناز ایزدیار در سال ۱۳۸۹ نیز در سریال «شاید برای شما هم اتفاق بیفتد» نقش‌آفرینی کرد. نقطه مطرح شدن نسبی پری‌ناز ایزدیار، نه بازی در تله‌فیلم‌ها و نه «شاید برای شما هم اتفاق بیوفتد» بود، این بازیگر، با بازی در سریال «پنج کیلومتر تا بهشت» ساخته علیرضا افخمی در سال ۱۳۹۰ به شهرتی نسبی دست پیدا کرد. ایزدیار در این سریال نقش مینا را ایفا کرد و طریق این اثر به مخاطب عام معرفی شد. وی البته یک سال پیش از «پنج کیلومتر تا بهشت» در فیلم سینمایی «اینجا بدون من» با بهرام توکلی همکاری کرده بود اما خب، «پنج کیلیومتر تا بهشت» پری‌ناز ایزدیار را به نوعی مطرح کرد.

پریناز ایزدیار

پری‌ناز ایزدیار همچنان به بازی در سریال‌ها ادامه داد و طی همان سال ۱۳۹۰ در سریال «مثل یک کابوس» بازی کرد. وی یک سال بعد، یعنی در سال ۱۳۹۱ برای ایفای نقش ارغوان آذرنیا در سریال «زمانه» با حسن فتحی همکاری کرد. «زمانه» تا به امروز آخرین همکاری پری‌ناز ایزدیار با تلویزیون محسوب می‌شود. ایزدیار در حدفاصل ۱۳۹۳ و ۱۳۹۷ در سه فصل سریال شبکه نمایش خانگی «شهرزاد» ساخته حسن فتحی نقش شیرین دیوان‌سالار را اجرا کرد. به کارنامه سینمایی ایزدیار بازگردیم. این بازیگر پس از «یک مرد، یک شهر» در سال ۱۳۸۵ و «اینجا بدون من» در سال ۱۳۹۰، برای بازی در برخی از سکانس‌های «ورود آقایان ممنوع» جلوی دوربین رامبد جوان حاضر شد. «ورود آقایان ممنوع» یکی از فیلمهای موفق سینمای ایران از نظر تجاری بود. در سال ۱۳۹۲، نوبت به همکاری با مصطفی کیایی و بازی در فیلم سینمایی «خط ویژه» رسیده بود. ایزدیار در این فیلم پربازیگر نقش مرجان را بازی کرد و با محسن کیایی، هومن سیدی، میلاد کی‌مرام، هانیه توسلی و مصطفی زمانی همبازی شد. ایزدیار یک سال بعد با سیروس اولند همکاری و در فیلم سینمایی «این سیب هم برای تو» بازی کرد. وی پس از آن در همان سال، برای بازی در «۳۶۰ درجه» جلوی دوربین سام قریبیان قرار گرفت.

فیلم سینمایی سرخپوست

پری‌ناز ایزدیار با فیلم «ابد و یک روز» به نوعی مشهور شد

سال ۱۳۹۴ شاید یکی از مهمترین سال‌های دوران بازیگری پری‌ناز ایزدیار محسوب شود. او در این سال فیلم «ابد و یک روز» را بازی کرد. فیلمی که شاید بتواند لقب اولین نقش‌آفرینی جدی ایزدیار را دریافت کند. پری‌ناز ایزدیار در این فیلم سینمایی که اولین فیلم کارگردانش یعنی سعید روستایی نیز بود، نقش سمیه تولی‌خان‌لو را ایفا کرد که به یکی از نقش‌های مشهور سینمای ایران در سال‌های اخیر تبدیل شده است. شخصیتی که در اوج جوانی جور اعضای خانواده‌اش را می‌کشد و در نقطه‌ای برای ایجاد تغییر در آن‌ها، رفتن خود را جعل می‌کند. بخش عمده‌ای از شهرت این شخصیت البته مدیون دیالوگ معروف نوید محمدزاده در همین فیلم است. پری‌ناز ایزدیار برای بازی در «ابد و یک روز» سه جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از جشنواره فجر، دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن از جشن منتقدان و تندیس حافظ بهترین بازیگر زن از جشن حافظ را دریافت کرد. پس از «ابد و یک روز»، تا به امروز، تمام فیلم‌‌های پری‌ناز ایزدیار در معرض توجه بوده‌اند یا به نوعی دیده شده‌اند. وی در همان سال ۱۳۹۴ در فیلم سینمایی «یک روز بخصوص» ساخته همایون اسعدیان نقش‌آفرینی کرد. پری‌ناز ایزدیار یک سال بعد و در سال ۱۳۹۵ در سه فیلم نقش‌آفرینی کرد. «ویلایی‌ها» ساخته منیر قیدی، «تابستان داغ» ساخته ابراهیم ایرج‌زاد و «هت‌تریک» به کارگردانی رامتین لوافی. ایزدیار در «ویلایی‌ها» با طناز طباطبایی، صابر ابر و ثریا قاسمی همبازی شد. در «تابستان داغ» با علی مصفا و مینا ساداتی هم‌بازی شد و در «هت‌تریک» زوج امیر جدیدی بود. وی برای بازی در فیلم سینمایی «تابستان داغ» به عنوان بهترین بازیگر نقش اول زن جشنواره فیلم داکا انتخاب شد. بازی در «ویلایی‌ها» نیز تندیس حافظ بهترین بازیگر زن را برای او به همراه داشت.

پریناز ایزدیار

پری‌ناز ایزدیار در دوران پسا «ابد و یک روز» و همزمان با پخش «شهرزاد» به شهرتی نسبی دست پیدا کرد. ایزدیار در سال ۱۳۹۶ در دو فیلم سینمایی حضور داشت. «مقیمان ناکجا» به کارگردانی شهاب حسینی و «خوک» ساخته مانی حقیقی. در فیلم اول برای دومین بار با شهاب حسینی همبازی شد. در «خوک» نیز با بازیگرانی مانند حسن معجونی همکاری کرد. پری‌ناز ایزدیار در سال ۱۳۹۷ تنها در دو فیلم بازی کرد که البته از مطرح‌ترین فیلم‌های سال محسوب می‌شدند. منظور فیلم‌های «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی و «سرخپوست» ساخته نیما جاویدی است. «متری شیش و نیم» در جشن حافظ به عنوان بهترین فیلم سال انتخاب شد. خود ایزدیار اما تا زمان نگارش این متن، جایزه‌ای برای بازی در این فیلم‌ها دریافت نکرده است. پری‌ناز ایزدیار در سال ۱۳۹۳ در نمایش «یک کلیک کوچولو» به کارگردانی احمد سلیمانی و در سال ۱۳۹۷ در نمایش جنجالی «بینوایان» به کارگردانی حسین پارسایی روی صحنه رفت. در ادامه مقاله به مرورد فیلم‌ها، سریال‌ها، جوایز و نامزدی‌ها پری‌ناز ایزدیار می‌پردازیم.

فعالیت‌های تلویزیونی

سالنام فیلمکارگردانشبکه
۱۳۸۹شاید برای شما هم اتفاق بیفتدمحمود معظمیتهران
۱۳۹۰روبیکمهیار عبدالملکینمایش خانگی
۱۳۹۰پنج کیلومتر تا بهشتعلیرضا افخمی
۱۳۹۰مثل یک کابوسشهرام شاه حسینییک
۱۳۹۱زمانهحسن فتحییک
۱۳۹۳–۹۴شهرزادحسن فتحینمایش خانگی
۹۶–۱۳۹۵شهرزاد (فصل دوم)حسن فتحینمایش خانگی
۱۳۹۶–۹۷شهرزاد (فصل سوم)حسن فتحینمایش خانگی

فیلم‌های سینمایی

سالنام فیلمنقشکارگردانزمان نمایش
۱۳۸۶یک مرد، یک شهردختر سرهنگحسن هدایتنامشخص
۱۳۸۹اینجا بدون من
بهرام توکلیتابستان ۱۳۹۰
۱۳۹۰ورود آقایان ممنوع سحررامبد جوان۲۵ خرداد ۱۳۹۱
۱۳۹۲خط ویژه مرجانمصطفی کیایی۱۴ اسفند ۱۳۹۲
۱۳۹۳این سیب هم برای تو شایستهسیروس الوند۲۷ آبان ۱۳۹۴
۱۳۹۳۳۶۰ درجه مهتابسام قریبیان۸ مهر ۱۳۹۴
۱۳۹۴ابد و یک روزسمیهسعید روستایی۲۶ اسفند ۱۳۹۴
۱۳۹۴یک روز بخصوصسودابههمایون اسعدیان۲۵ اسفند ۱۳۹۵
۱۳۹۵ویلایی‌ها خیریمنیر قیدی۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
۱۳۹۵تابستان داغنسرینابراهیم ایرج‌زاد۸ شهریور ۱۳۹۶
۱۳۹۶مقیمان ناکجا شهاب حسینی
۱۳۹۶خوکآنیمانی حقیقی۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
۱۳۹۷سرخ‌پوستسوسننیما جاویدی۱۵ خرداد ۱۳۹۸
۱۳۹۷متری شیش و نیمالهامسعید روستایی۲۳ اسفند ۹۷
۱۳۹۷لتیانعلی تیموری
۱۳۹۸تفریقمانی حقیقی
۱۳۹۸سه کام حبسسامان سالور


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده