// شنبه, ۵ خرداد ۹۷ ساعت ۱۰:۵۹

در این مطلب به مرور زندگی‌نامه هنری و بیوگرافی ناصر ملک مطیعی، ستاره چند دهه سینمای ایران خواهیم پرداخت.

ناصر ملک مطیعی (۱۳۰۹-۱۳۹۷) در تهران متولد شد. او دیپلم خود را در رشته تربیت بدنی گرفت و پیش از راهیابی به سینما، به عنوان معلم ورزش در دبستان‌های تهران فعالیت می‌کرد. او پس از ورود به سینما، در تئاتر و دوبله نیز مشغول به کار شد. او همچنین صاحب دو فرزند به نام‌های شیرین و امیرعلی بود.

ناصر ملک مطیعی

نقطه آغاز بازیگری ملک مطیعی به فیلم «ولگرد» در سال ۱۳۳۱ بازمی‌گردد. او با بازی در این فیلم نه تنها به اوج محبوبیت رسید، بلکه اولین دستمزد حرفه‌ای‌اش را هم دریافت کرد

اولین حضور ناصر ملک مطیعی در دنیای سینما به یک سکانس کوتاه در فیلم «واریته بهاری» به کارگردانی پرویز خطیبی تولید سال ۱۳۲۸ باز می‌گردد. او در دومین فیلمش نیز حضور کوتاهی تجربه کرد و در فیلم شکار خانگی، ساخته علی دریابیگی که در سال ۱۳۳۰ تولید شد، فقط یک جمله به زبان آورد. نقطه آغاز بازیگری ملک مطیعی اما به فیلم «ولگرد» به کارگردانی مهدی رئیس فیروز در سال ۱۳۳۱ بازمی‌گردد. او با بازی در این فیلم نه تنها به اوج محبوبیت رسید، بلکه اولین دستمزد حرفه‌ای‌اش را نیز دریافت کرد. بلافاصله پس از معروف شدن، علی کسمایی مرحوم ملک مطیعی را برای بازی در اولین فیلم رنگی تاریخ سینمای ایران یعنی «غفلت» انتخاب کرد. ملک مطیعی پس از درخشش در «غفلت» از استودیو پارس فیلم به دیاینا فیلم رفت. با این اتفاق حقوق ماهیانه او برای بازی در دو فیلم در سال، به هزار تومان رسید.

ناصر ملک مطیعی در سال ۱۳۳۳ به ایفای یک نقش متفاوت در فیلم «چهارراه حوادث» به کارگردانی ساموئل خاچیکیان پرداخت. پس از «چهاراه حوادث» ستاره نوظهور سینمای ایران به خدمت نظام احضار شد و پس از طی کردن دوره دو ساله خدمت، از سینما دور نماند و بلافاصله در فیلم «اتهام»، ساخته‌ی شاپور یاسمی بازی کرد. سال‌های ۱۳۳۶ تا ۱۳۴۰ از شلوغ‌ترین سال‌های زندگی او محسوب می‌شوند. ملک مطیعی در این سال‌ها در یازده فیلم «بازگشت به زندگی»، «عروس فراری»، «طلسم شکسته»، «دشمن زن»، «دوقلوها»، «اول هیکل»،‌ «عمو نوروز»، «آرامش قبل از طوفان»، «عسل تلخ»، «سایه سرنوشت» و «آس و پاس» نقش‌آفرینی کرد. با آغاز دهه چهل و ورورد محمدعلی فردین به سینما، به تدریج از محبوبیت ناصر ملک مطیعی کاسته شد.

ناصر ملک مطیعی

سال ۱۳۴۱ را می‌توان یکی از سال‌های مهم زندگی مرحوم ملک مطیعی توصیف کرد. چرا که او در این سال برای اولین بار از تیپ لباس پوشیدنش که در آن زمان به تیپ جاهل‌ها معروف بود رونمایی کرد. پیش از او عباس مصدق، مجید حسنی و فردین این تیپ‌ را برای دفعاتی محدود استفاده کرده بودند. تیپ معروف به جاهل‌ها شامل یک کت و شلوار مشکی، پیراهن سفید، کفش چرمی نوک تیز، کلاه مخملی، دستمال ابریشمی و تسبیح شاه مقصود بود. با اینکه اخلاق ملک مطیعی با جماعت «جاهل‌ها» متفاوت بود اما تکنیک‌های بازیگری‌اش مانند بالا انداختن ابرو، تکان دادن دست‌ها، تکه کلام‌ها و نقل قول‌ها نظر بسیاری را به خود جلب کردند. او در ابتدای ده چهل، در نقش‌هایی مانند مرد روستایی در فیلم عروس دهکده، افسر نیروی دریایی در فیلم پاسداران دریا، شاه عباس کبیر در فیلم حسین کرد، رییس دزدها در فیلم هاشم خان و پزشک در فیلم فرار از حقیقت حاضر شد.

ملک مطیعی در فیلم قیصر علاوه‌بر هم‌بازی شدن با بهروز وثوقی، از تیپ جدیدش که به کلاه مخملی معروف شد، رونمایی کرد

او پس از این حضوری کوتاه در فیلم «قیصر» ساخته مسعود کیمایی داشت. ملک مطیعی در این فیلم علاوه‌بر هم‌بازی شدن با بهروز وثوقی، از تیپ جدیدش که به کلاه مخملی معروف شد، رونمایی کرد. پس از موفقیت «قیصر» او مدام به ایفای نقش‌های کلاه مخملی دعوت شد. ناصر ملک مطیعی پس از ایفای نقش کوتاه «داش فرمان» در قیصر، در فیلم‌های «علی بی غم»، «رقاصه شهر»، «طوقی»، «مرید حق»،‌ «سه قاب»، «کاکو» حضور داشت. از جمله دیگر فیلم‌های تحسین شده‌ی او می‌توان به فیلم‌های «مرد»، «غلام ژاندارم»، «نقره داغ»، «ابر مرد»،‌ «قلندر»، «آقا مهدی وارد می‌شود»، «دشمن» و «صلات ظهر» اشاره کرد. با اینکه ملک مطیعی تلاش می‌کرد دچار تکرار در کاراکترهای جاهلی نشود، اما در بیشتر نقش‌هایش رگه‌هایی از این کاراکترها دیده می‌شد. برای نمونه او در فیلم «بت» به کارگردانی ایرج قادری در نقش یک استوار ژاندارمری به ایفای نقش پرداخته است. ایرج قادری درباره او می‌گوید:

مشکل می‌شود با بازیگری جا افتاده طرف شد. من سعی می‌کردم حرکت ابرو را از ملک مطیعی بگیرم، می‌دیدم این بار غبغب می‌گیرد. مواظب غبغبش بودم، دستش حرکت اضافی می‌کرد. خب تا چه اندازه می‌توان مواظب بود؟ برای همین است که ناصر، همانی است که بوده.

ناصر ملک مطیعی

ملک مطیعی تنها به بازیگری بسنده نکرد. او در فیلم‌های جاده زرین سمرقند، میلیونر فراری، بک پارچه آقا، مردها و جاده‌ها به عنوان نویسنده و در فیلم میلیونر فراری به عنوان تهیه کننده نیز حضور داشت. او همچنین برای بازی در فیلم «سه قاپ» برنده جایزه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد شد. یک سال پیش از دریافت این جایزه، یعنی در سال ۱۳۴۹ او برای بازی در فیلم «رقاصه شهر» نیز همین جایزه را دریافت کرده بود. مرحوم ملک مطیعی همچنین در سریال سلطان صاحبقران به کارگردانی علی حاتمی ایفای نقش کرده بود. ناصر ملک مطیعی پس از رخ دادن انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ و تغییر چارچوب‌های سینمای کشور، دیگر قادر به همکاری با کارگردانان نبود. بنابه گفته‌های خود او، سال‌های دوری از سینما، سال‌های انزوا و تنهایی‌اش بودند. او البته برای آخرین بار، پس از سی و پنج سال دوری از سینما، در سال ۱۳۹۴ در فیلم نگار به کارگردانی علی عطشانی حضور داشت. او پس از انقلاب و دوری از سینما، به مشاغلی مانند قنادی و مشاور املاک روی آورده بود. ناصر ملک مطیعی در ساعت‌های آغازین روز شنبه، پنج خرداد درگذشت. در زیر می‌توانید فهرست فیلم‌های مرحوم ملک مطیعی را مشاهده کنید:

فهرست فیلم‌ها

نام فیلمنام کارگردانسال
واریته بهاریپرویز خطیبی۱۳۲۸
شکار خانگیعلی دریابیگی۱۳۳۰
ولگردمهدی رئیس فیروز۱۳۳۱
گردابحسن خردمند۱۳۳۲
افسونگراسماعیل کوشان۱۳۳۲
غفلتعلی کسمایی۱۳۳۲
چهارراه حوادثساموئل خاچیکیان۱۳۳۳
اتهامشاپور یاسمی۱۳۳۵
هفده روز به اعدامهوشنگ کاووسی۱۳۳۵
بازگشت به زندگیعطاءالله زاهد۱۳۳۶
عروس فراریاسماعیل کوشان۱۳۳۷
طلسم شکستهسیامک یاسمی۱۳۳۷
دشمن زنپرویز خطیبی۱۳۳۷
دوقلوهاشاپور یاسمی۱۳۳۸
ستارگان می‌درخشندمحمدعلی زرندی۱۳۳۹
اول هیکلسیامک یاسمی۱۳۳۹
آرامش قبل از طوفانخسرو پرویزی۱۳۳۹
عمو نوروزسیامک یاسمی۱۳۴۰
عسل تلخحسین مدنی۱۳۴۰
سایه سرنوشتاسماعیل کوشان۱۳۴۰
آس و پاسسیامک یاسمی۱۳۴۰
کلاه مخملیاسماعیل کوشان۱۳۴۱
عروس دهکدهناصر ملک‌مطیعی۱۳۴۱
سوداگران مرگناصر ملک‌مطیعی۱۳۴۱
با معرفت‌هاحسین مدنی۱۳۴۲
آراس خانناصر ملک‌مطیعی۱۳۴۲
مردها و جاده‌هاناصر ملک‌مطیعی۱۳۴۲
لذت گناهسیامک یاسمی۱۳۴۳
ابرام در پاریساسماعیل کوشان۱۳۴۳
یک پارچه آقاناصر ملک‌مطیعی۱۳۴۴
پاسداران دریارضا صفایی۱۳۴۴
هاشم خانمحمد زرین‌دست۱۳۴۵
میلیونر فراریناصر ملک‌مطیعی۱۳۴۵
قهرمان دهکدهابراهیم باقری۱۳۴۵
قفس طلاییرضا صفایی۱۳۴۵
فرار از حقیقتناصر ملک‌مطیعی۱۳۴۵
حسین کرداسماعیل کوشان۱۳۴۵
گذشت بزرگناصر ملک‌مطیعی۱۳۴۶
طوفان نوحسیامک یاسمی۱۳۴۶
جاده زرین سمرقندناصر ملک‌مطیعی۱۳۴۶
سالار مرداننظام فاطمی۱۳۴۷
مردان روزگارمازیار پرتو۱۳۴۸
گرفتارمحمود کوشان۱۳۴۸
قیصرمسعود کیمیایی۱۳۴۸
قصه دل‌هاحمید مجتهدی۱۳۴۸
قصر زرینمحمدعلی فردین۱۳۴۸
جیب‌بر خوشگلهتوکرانیان اوغلو۱۳۴۸
مرید حقنظام فاطمی۱۳۴۹
علی بی‌غمعباس کسایی۱۳۴۹
طوقیعلی حاتمی۱۳۴۹
سوگولیفریدون ژورک۱۳۴۹
سکه شانسایرج قادری۱۳۴۹
رقاصه شهرشاپور قریب۱۳۴۹
به خاطر دخترمحاتم گرجی۱۳۴۹
نقره داغایرج قادری۱۳۵۰
لوطیخسرو پرویزی۱۳۵۰
کلبه‌ای آنسوی رودخانهاحمد شیرازی۱۳۵۰
سه قاپزکریا هاشمی۱۳۵۰
کاکوشاپور قریب۱۳۵۰
قصاصنظام فاطمی۱۳۵۰
غلام ژاندارمامان منطقی۱۳۵۰
پهلوان مفردامان منطقی۱۳۵۰
پلخسرو پرویزی۱۳۵۰
باباشملعلی حاتمی۱۳۵۰
مهدی مشکی و شلوارک داغنظام فاطمی۱۳۵۱
مردفریدون ژورک۱۳۵۱
قلندرعلی حاتمی۱۳۵۱
سر گروهبانسعید مطلبی۱۳۵۱
خاطرخواهامیر شروان۱۳۵۱
مردان خلیجنظام فاطمی۱۳۵۱
عروس استانبولعثمان سلان۱۳۵۱
ناخداامیر شروان۱۳۵۲
شیخ صالحامان منطقی۱۳۵۲
شورشرضا میرلوحی۱۳۵۲
سرابفریدون ژورک۱۳۵۲
دشمنخسرو پرویزی۱۳۵۲
صلات ظهرسعید مطلبی۱۳۵۳
ترکمنامیر شروان۱۳۵۳
اوستا کریم نوکرتیممحمود کوشان۱۳۵۳
ابرمردداوود اسماعیلی۱۳۵۳
آقا مهدی وارد می‌شودفریدون ژورک۱۳۵۳
ده بومی کوچکپیتر کالینسون۱۳۵۳
همتخسرو پرویزی۱۳۵۴
عبور از مرز زندگیرضا صفایی۱۳۵۴
پاشنه طلانظام فاطمی۱۳۵۴
اخم نکن سرکارامیر شروان۱۳۵۴
میهمانکامران قدکچیان۱۳۵۵
کلک نزن خوشگلهسعید مطلبی۱۳۵۵
شادی‌های زندگیمحمود کوشان۱۳۵۵
سینه‌چاکایرج قادری۱۳۵۵
چلچراغخسرو پرویزی۱۳۵۵
بتایرج قادری۱۲۵۵
بابا گلی به جمالتامیر شروان۱۳۵۵
آتش جنوبآلن برنوت۱۳۵۵
سربازمحمدرضا فاضلی۱۳۵۶
دو مرد خشنحاتم گرجی۱۳۵۷
تا آخرین نفسکامران قدکچیان۱۳۵۷
برزخی‌هاایرج قادری۱۳۶۱
نقش نگارعلی عطشانی۱۳۹۲


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده