نویسنده: مهرداد داودی
// شنبه, ۱۱ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۱

بیوگرافی امیر آقایی

در این قسمت از سری مقاله‌های بیوگرافی، به مرور بیوگرافی امیر آقایی خواهیم پرداخت.

امیر آقایی، بازیگر سینما و تلویزیون متولد روز دهم مرداد سال ۱۳۴۹ در شهر ارومیه است که در این مطلب، سراغ بیوگرافی او رفته‌ایم. اولین حضور او در سینما به فیلم ارتفاع پست به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا بازمی‌گردد. او در این فیلم علاوه بر حاتمی‌کیا، شانس همکاری با لیلا حاتمی، حمید فرخ‌نژاد و اصغر فرهادی را هم داشت. ارتفاع پست روایت‌گر یک هواپیماربایی واقعی بود. آقایی پس از ارتفاع پست در فیلم‌‌های «راه طی شده» و «روز برمی‌آید» به ایفای نقش پرداخت، او در سال ۱۳۸۶ جلوی دوربین سیروس الوند ظاهر شد و توانست در روایتی عاشقانه، در فیلم «زن دوم» با نیکی کریمی و محمدرضا فروتن هم‌بازی شود. او پس از زن دوم، در فیلم «سعادت آباد» به کارگردانی مازیار میری در کنار بازیگران مطرحی چون لیلا حاتمی، حامد بهداد، مهناز افشار و حسین یاری به ایفای نقش پرداخت. سعادت آباد داستان زندگی یک زوج جوان را روایت می‌کند. او در سال ۱۳۹۲ در فیلم «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند» به کارگردانی پوران درخشنده حاضر شد. آقایی در این فیلم تجربه‌ی بازی با طناز طباطبایی، شهاب حسینی، مریلا زارعی و بابک حمیدیان را کسب کرد. 

امیر آقایی

اولین حضور او در سینما به فیلم ارتفاع پست بازمی‌گردد

سال ۱۳۹۳ سال پرکاری برای آقایی بود. او در این سال ابتدا در فیلم کوچه بی‌نام به ایفای نقش پرداخت. امیر آقایی در کوچه شهید بی‌نام که روایت اتفاقات زندگی یک خانه بود با فرهاد اصلانی، باران کوثری و پانته‌آ بهرام هم بازی شد. او پس از آن جلوی دوربین سام غریبیان رفت و به همکاری با میلاد کی‌مرام و پریناز ایزدیار در فیلم ۳۶۰ درجه پرداخت. ۳۶۰ درجه داستان به زندان افتادن و آزاد شدن یک مرد جوان را روایت کرد. آقایی در کارنامه‌اش سابقه‌ی بازی جلوی دوربین نیکی کریمی را هم دارد و در فیلم شیفت شب به همراه محمدرضا فروتن و لیلا زارع به ایفای نقش پرداخت. امیر آقایی در سال ۱۳۹۴ یک‌بار دیگر با ابراهیم حاتمی کیا و این‌بار در فیلم بادیگارد همکاری کرد که در این فیلم هم‌بازی پروز پرستویی بود. آخرین فیلم اکران شده‌ای آقایی بدون تاریخ بدون امضا است که نوید محمدزاده را به عنوان بازیگر محوری‌اش می‌بیند. آقایی قرار بود در فیلم پایان‌نامه حاضر شود که به دلیل تغییرات در فیلم‌نامه اولیه از تیم استعفا داد و طبق شنیده‌ها برای این استعفا هزینه‌ای را هم پرداخته است.

امیر آقایی

او از سال ۱۳۸۱، با سریال خاک سرخ وارد تلویزیون شد

امیر آقایی از سال ۱۳۸۱ وارد تلویزیون شد؛ او در اولین تجربه‌اش در سریال خاک سرخ به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا بازی کرد و در ادامه در سریال‌هایی مانند باغ بلور، اولین شب آرامش، بی‌گناهان و سرزمین کهن هم حضور داشت. سریال سرزمین کهن یک سریال پربازیگر بود که البته به دلایلی با توقف پخس مواجه شد، در این سریال علاوه بر امیر آقایی، علی شادمان، شهاب حسینی، محسن تنابنده، محمدرضا فروتن و نیکی کریمی حضور داشتند. سرزمین کهن ساخته‌ی کمال تبریزی بود. آخرین سریال تلویزیونی آقایی به سال ۱۳۹۶ برمی‌گردد؛ جایی که او در سریال جنایی پلیسی نوار زرد به کارگردانی پوریا آذربایجانی جلوی دوربین رفت. آقایی علاوه بر تلویزیون، در سریال‌های نمایش خانگی هم حضور داشته است و او در فصل سوم سریال قلب یخی و سریال عالیجناب ایفای نقش کرده است. آقایی همچنین یک مجموعه هایکو با نام «بیدها در باد» سروده است. او علاوه بر بازیگری و نویسندگی، به نقاشی و عکاسی هم علاقه دارد. در ادامه هم فعالیت‌های حرفه‌ای این بازیگر سینما و تلویزیون را مرور خواهیم کرد.

امیر آقایی

فیلم‌ها

سالنام فیلمکارگردان
۱۳۹۶لینارامین رسولی
۱۳۹۶فصل نرگسنگار آذربایجانی
۱۳۹۵بدون تاریخ بدون امضاوحید جلیل‌وند
۱۳۹۴بادیگاردابراهیم حاتمی‌کیا
۱۳۹۴پری دریاییامیرمسعود آقابایی
۱۳۹۳شیفت شبنیکی کریمی
۱۳۹۳چهارشنبه ۱۹ اردیبهشتوحید جلیل‌وند
۱۳۹۳۳۶۰ درجهسام قریبیان
۱۳۹۳کوچه بی‌نامهاتف علیمردانی
۱۳۹۲هیس! دخترها فریاد نمی‌زنندپوران درخشنده
۱۳۹۰زندگی خصوصیمحمد حسین فرح‌بخش
۱۳۸۹سعادت آبادمازیار میری
۱۳۸۹مرگ کسب و کار من استامیر ثقفی
۱۳۸۹ما همه گناه‌کاریمحسن ناظر
۱۳۸۷دوزخ، برزخ، بهشتبیژن میرباقری
۱۳۸۷کیمیا و خاکعباس رافعی
۱۳۸۷نیلوفرسابین ژمایل
۱۳۸۶آخرین نقشرضا ضیایی‌دوستان
۱۳۸۶زن دومسیروس الوند
۱۳۸۵روز بر می‌آیدبیژن میرباقری
۱۳۸۴راه طی شدهعباس رافعی
۱۳۸۰ارتفاع پستابراهیم حاتمی‌کیا

سریال‌های تلویزیونی

سالنام سریالکارگردان(ها)
۱۳۹۶نوار زردپوریا آذربایجانی
۱۳۹۵چرخ و فلک
علیرضا طالب‌زاده، عزیزالله حمیدنژاد و احسان عبدی‌پور
۱۳۹۳آسمان منمحمدرضا آهنج
۱۳۹۲یادآوریحجت قاسم‌زاده اصل
۱۳۹۲سرزمین کهنکمال تبریزی
۱۳۸۹ارمغان تاریکیجلیل سامان
۱۳۸۷بی‌گناهاناحمد امینی
۱۳۸۵اولین شب آرامشاحمد امینی
۱۳۸۲باغ بلوررامبد جوان
۱۳۸۱خاک سرخابراهیم حاتمی‌کیا


اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده