// یکشنبه, ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۱

معرفی بازی موبایل ChronoBob

ChronoBob یک بازی مستقل آرکید-اکشن با گیم‌پلی خاص و گرافیک و تم تاریک است که به طور انحصاری برای سیستم‌عامل iOS منتشر شده است.

بازی ChronoBob ساخته استودیو پتیت پاریس گیمز (Petit Paris Games) است که در تاریخ ۶ تیر ۱۳۹۶ به طور انحصاری در اپ‌استور برای آیفون و آیپد منتشر شد. این بازی که اولین تجربه این استودیو در زمینه ساخت بازی‌ برای گوشی‌های هوشمند است‌، در در دسته بازی‌های اکشن و آرکید قرار می‌گیرد. البته باید گفت که نباید با شنیدن کلمه اکشن انتظار شلیک گلوله یا شمشیرزنی و این دست اتفاقات را داشته باشید. در هر مرحله از بازی ChronoBob شما دو دقیقه برای حل معمای آن مرحله زمان دارید که در برخی مراحل برای گرفتن هر سه ستاره‌ی آن باید مرحله را در مدت زمان کوتاه‌تری انجام دهید. برای حل معمای هر مرحله باید تمام الماس‌ها و کرم‌های شب‌تاب را جمع‌آوری کنید که شاید در نگاه اول آسان به نظر برسد اما با پیشرفت در بازی و اضافه شدن موانع و دشمنانی که با برخورد به آنها مجبور به دوباره بازی کردن آن مرحله می‌شوید، بازی چالش‌ها و سختی‌های خود را به رخ خواهد کشید. 

cbob2

بازی به طور کلی از خط داستان پیچیده‌ و خاصی برخوردار نیست و بیشتر تمرکز خود را روی گیم‌پلی خاص گذاشته است و مکانیسم‌هایی دارد که شاید نمونه‌شان را کم‌تر دیده باشیم. داستان بازی را می‌توان به طور خلاصه تلاش کرونوباب (ChronoBob) برای جمع‌آوری الماس و کرم شب‌تاب دانست که برای کمک به سگ خانگی خودش یعنی جی.بی یا جاربرین (Jarbrain) می‌تواند از آنها استفاده کند.

در هر مرحله از بازی ChronoBob شما دو دقیقه برای حل معمای مرحله زمان دارید

اما در بخش گیم‌پلی بازی، همان‌طور که اشاره شد تمرکز اصلی سازندگان بازی روی ساختن یک تجربه‌ی منحصر به‌ فرد بوده است که تا مقدار زیادی در این‌ کار موفق بوده‌اند. بازی شامل ۹۶ مرحله سرگرم‌کننده در چهار محیط مختلف است که از همان مرحله اول شما را درگیر خود خواهد کرد. در هر مرحله شما باید با زمان‌بندی و زاویه مناسب با پرش‌‌های خود از هر چرخ‌دنده به جمع‌آوری کرم‌های شب‌تاب و الماس‌هایی که آنها در محیط بازی پخش می‌کنند بپردازید. کنترل‌های ChronoBob دو کلید برای چرخاندن چرخ‌دنده‌ها برای تنظیم زاویه و جهت پرش در سمت چپ و یک کلید برای پرش هستند که با لمس آن در زمان مناسب پس از تشخیص جهت مناسب می‌توانید کرم‌های شب‌تاب را شکار و الماس‌ها را جمع کنید. پس از جمع‌آوری تمامی الماس‌ها و کرم‌های شب‌تاب پورتالی بازی شده و با پرش به سمت آن می‌توانید مرحله را به پایان برسانید و به مرحله بعدی پورت شوید.

cbob3

با وجود مستقل بودن استودیوی سازنده، بازی در بخش صداگذاری و موسیقی کاملا خوب و راضی کننده عمل می‌کند. برای مثال با نزدیک شدن به پایان زمان هر مرحله، آژیر هشدار به صدا در خواهد آمد و در صورت باختن یا اتمام وقت، بازی با یک موسیقی ناامید کننده شما را به امتحان دوباره‌ی شانس‌تان ترغیب می‌کند. البته موسیقی بازی به طور خاص برای این اثر ساخته شده و این استودیو از موسیقی‌های آماده استفاده نکرده است.

این بازی از لحاظ گرافیکی هم کاملا هم‌سو با سبک بازی و گیم‌پلی عمل کرده است و در سطح قابل قبولی قرار دارد. تنوع طراحی مراحل و موانع در حدی است که تا نزدیکی‌های پایان بازی احساس تکراری شدن و خستگی نکنید. با توجه به اینکه کرونوباب در صحنه آغازین بازی به داخل خرابه‌های قدیمی سقوط می‌کند، در مراحل بازی بیشتر از رنگ‌های تیره و تم کلی تاریک استفاده شده است. طراحی کنترل‌های بازی هم کاملا از همین رویه پیروی کرده که با محیط بازی شکلی یک‌دست خلق کرده‌اند.

cbob44

 برای جمع‌بندی در مورد بازی ChronoBob باید گفت کار این استودیو در زمینه ساخت موسیقی اختصاصی بازی و طراحی سیستم گیم‌پلی و نحوه تعامل با بازی با توجه به مستقل بودن آن بسیار خوب و قابل تحسین است. البته نکات منفی همانند تبلیغات پیاپی سایر محصولات این استودیو بعد از اتمام هر مرحله باعث می‌شود که نتوان به ریتم خوبی برای ادامه دادن بازی دست پیدا کرد و به نوعی تجربه بازی دچار اختلال شده است.

دانلود بازی آیفون ChronoBob


منبع زومجی
اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده