هر آنچه که باید در مورد فیفا ۲۱ بدانیم

الکترونیک آرتز اخیرا انتشار اطلاعات در مورد فیفا ۲۱ و حالت‌های مختلف آن را آغاز کرده که در این مقاله و ویدیو، نگاهی مفصل به آن‌ها خواهیم داشت. 

با نزدیک شدن به پاییز، کم کم زمان انتشار بازی‌های شبیه‌ساز فوتبال فرا می‌رسد. امسال البته از چند نظر، شاهد شرایط نسبتا متفاوتی برای این بازی‌ها هستیم؛ در حالی که معمولا همیشه نسخه جدید PES چند روز زودتر از فیفا منتشر می‌شود، امسال کونامی تصمیم گرفته تا به جای انتشار یک نسخه جدید از این مجموعه، PES 2021 را در قالب یک آپدیت با قیمت کم‌تر منتشر کند. در طرف دیگر اما فیفا ۲۱، مثل همیشه یک بازی کامل و جدید ۶۰ دلاری (برای نسخه استاندارد) خواهد بود که الکترونیک آرتز، چند روزی است انتشار اطلاعات در مورد آن را شروع کرده و البته که قرار است طی مدت زمان باقی‌مانده تا انتشار بازی، اطلاعات بیش‌تری هم از آن ارائه کند. از این رو تصمیم گرفتیم تا در قالب یک مقاله و ویدیو، به مرور اطلاعات فیفا ۲۱ بپردازیم. ابتدا می‌توانید ویدیو مربوطه را در ادامه تماشا کنید تا بعد هم به سراغ جزییات مفصل‌تر برویم:

دانلود ویدیو از آپارات | تماشا در یوتیوب

قیمت فیفا ۲۱ برای نسخه‌های مختلف و مزایای پیش‌خرید

فیفا ۲۱ قرار است در قالب سه نسخه مختلف با قیمت‌های به ترتیب ۶۰، ۸۰ و ۱۰۰ دلاری منتشر شود. تفاوت اصلی این نسخه‌ها، به زمان در دسترس قرار گرفتن آن‌ها و همینطور مزایای پیش‌خرید مربوط می‌شود. در ادامه نگاهی به ویژگی‌های هر نسخه و مزایای آن‌ها داریم:

تصویر کاور نسخه استاندارد فیفا ۲۱

نسخه استاندارد: ۶۰ دلار

با پیش خرید نسخه استاندارد، یک سری جوایز دریافت می‌کنید که به شرح زیر است:

 • سه Rare Gold Pack در آلتیمیت تیم (هر هفته یک پک به مدت سه هفته)
 • کارت قرضی امباپه برای پنج مسابقه
 • کارت قرضی برای سه مسابقه که از طریق یک پلیر پیک می‌توان آن را انتخاب کرد
 • لباس و آیتم‌های مخصوص استادیوم در آلتیمیت تیم

کیلیان امباپه روی جلد نسخه چمپیونز ادیشن بازی فیفا 21 / FIFA 21

نسخه چمپیونز: ۸۰ دلار

با پیش خرید نسخه چمپیونز با قیمت ۸۰ دلار، سه روز زودتر و از تاریخ ۱۵ مهر (۶ اکتبر) قادر به تجربه آن خواهید بود و جوایز زیر را دریافت می‌کنید:

 • ۱۲ Rare Gold Pack (هر هفته یک پک برای ۱۲ هفته)
 • کارت قرضی امباپه برای پنج مسابقه
 • کارت قرضی برای سه مسابقه که از طریق یک پلیر پیک می‌توان آن را انتخاب کرد
 • لباس و آیتم‌های مخصوص استادیوم در آلتیمیت تیم
 • یک استعداد جوان برای بخش کریر که پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به یک ستاره دارد

کیلیان امباپه روی جلد نسخه آلتیمیت ادیشن بازی فیفا 21 / FIFA 21

نسخه آلتیمیت: ۱۰۰ دلار

با پیش خرید نسخه آلتیمیت بازی به‌قیمت ۱۰۰ دلار، جدا از اینکه سه روز زودتر به آن دسترسی خواهد داشت، یک کارت Ones to Watch غیرقابل‌فروش هم دریافت می‌کنید. البته برای دریافت این کارت باید این نسخه را قبل از ۲۴ مرداد پیش‌خرید کنید. مزایای دیگر نسخه آلتیمیت به‌شرح زیر است:

 • ۲۴ Rare Gold Pack (هر هفته دو پک برای ۱۲ هفته)
 • کارت قرضی امباپه برای پنج مسابقه
 • کارت قرضی برای سه مسابقه که از طریق یک پلیر پیک می‌توان آن را انتخاب کرد
 • لباس و آیتم‌های مخصوص استادیوم در آلتیمیت تیم
 • یک استعداد جوان برای بخش کریر که پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به یک ستاره دارد

مسابقه چلسی با منچستر سیتی فیفا ۲۱

بهبود‌های گیم پلی فیفا ۲۱:

قطعا عامل اصلی که می‌تواند فیفا ۲۱ را به تجربه‌ای جذاب یا ضعیف تبدیل کند، گیم‌پلی بازی است. در سال‌های گذشته الکترونیک آرتز مشکلات زیادی در این بخش داشته و حتی آپدیت‌هایی که در طول سال هم منتشر می‌شوند، گاهی نه‌تنها کمکی به بهتر شدن گیم‌پلی نمی‌کنند که چه بسا وضع آن را بدتر هم می‌کنند! حال امسال در فیفا ۲۱ هم یک سری ویژگی‌ها برای گیم‌پلی بازی معرفی شده که البته جزییات دقیق‌تر و بیش‌تر این موارد در آینده ارائه خواهد شد. 

یکی از سیستم‌های جدید گیم‌پلی بازی، Agile Dribbling نام‌گذاری شده و به گفته سازندگان، به لطف این ویژگی مهاجمین تکنیکی و دریبل‌زن می‌توانند از طریق روش‌های متنوع‌تر از مدافعین عبور کنند. به لطف این ویژگی، دریبل زدن در بازی سریع‌تر و روان‌تر خواهد بود و البته حرکات تکنیکی جدیدی مثل Bridge Dribble و Ball Roll Fake Turn هم گزینه‌های جدیدی هستند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. ویژگی جدید بعدی گیم‌پلی بازی، Positioning Personality است که به جاگیری بهتر بازیکنان مربوط می‌شود؛ به لطف این ویژگی مهاجمین بهتر از همیشه در فضا‌های خالی قرار می‌گیرند و مهاجمین سطح‌بالا شانس زیادی دارند که گرفتار تله آفساید حریف نشوند. در طرف دیگر، مدافعین درجه‌یک بازی به مراتب بهتر و دقیق‌تر فضا‌های خالی را پوشش می‌دهند تا کار را برای حریف سخت کنند. به همین روال بازیکنانی که دقت پاس بالایی داشته باشند، در امر بازیسازی بسیار موفق‌تر خواهند بود. 

سیستم جدید Creative Runs در صورتی که درست پیاده شود، تنوع زیادی به تاکتیک‌های بازیکنان در حمله می‌دهد

اما یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های گیم پلی فیفا ۲۱، Creative Runs نام دارد؛ ویژگی که جزییات خیلی دقیقش مشخص نیست ولی با توجه به اطلاعات رسمی و غیررسمی ارائه‌شده، سیستمی است که از طریق آن می‌توانید بازیکنانی را که صاحب‌ توپ نیستید هم کنترل کنید و از آن‌ها بخواهید تا در فضایی که مد نظرتان است به سمت دروازه فرار کنند. این سیستم در صورتی که به‌خوبی پیاده شود، می‌تواند تنوع واقعا خوبی به روند بازی بدهد و گیمر‌ها با استفاده از خلاقیت خودشان و هدایت درست بازیکنان تیم، موقعیت‌های خوبی در حمله خلق کنند. به گفته EA، فیفا ۲۱ همچنین ارائه بسیار بهتری از جنبه‌های اولیه فوتبال دارد؛ مواردی مثل پاس‌ها بسیار طبیعی‌تر خواهند بود، نبرد‌های یک در برابر یک بازیکنان حس و حال بهتری خواهد داشت و به شکل کلی، تمام اتفاقاتی که ممکن است در یک بازی فوتبال رخ بدهند، به شکل طبیعی‌تر و واقعی‌تری در بازی پیاده می‌شوند. به این‌ها، باید هوش مصنوعی بهتر تیم‌های حریف مخصوصا روی درجه سختی لجندری و آلتیمیت را هم اضافه کرد که نتیجه آن، استفاده بهتر آن‌ها از حرکات تکنیکی و موارد دیگر است.

صفحه شبیه سازی بازی کریر مود فیفا ۲۱

اطلاعات بخش کریر مود فیفا ۲۱:

به جرات می‌توان مظلوم‌ترین بخش فیفا طی سال‌های گذشته را بخش کریر آن دانست! بخشی که در سال‌های گذشته، همیشه محبوب‌ترین حالت آفلاین فیفا به‌حساب می‌آمد ولی پس از مدتی کاملا زیر سایه آلتیمیت تیم قرار گرفت و الکترونیک آرتز هم که تمام تمرکزش را روی این بخش پول‌ساز گذاشته است، عملا بیخیال حالت کریر شد و هر سال شاهد تغییرات واقعا جزئی در آن بودیم. به نظر می‌رسد که امسال، توجه بیش‌تری به این بخش شده و شاهد ویژگی‌های جدیدی برایش هستیم؛ البته در نظر بگیرید که سال گذشته هم وعده‌های نسبتا مشابهی قبل انتشار بازی داده شد ولی در عمل، همه‌چیز به یک سری بهبود جزئی و صرفا ظاهری محدود بود. 

اگر شما هم در تجربه بخش کریر دوست دارید تا برخی مسابقات را صرفا با شبیه‌سازی (Sim) تمام کنید، امسال گزینه‌های بیش‌تری در اختیارتان قرار دارد. به لطف ویژگی Interactive Match Sim، می‌توانید کنترل بهتر و بیش‌تری روی شبیه‌سازی مسابقات داشته باشید. برای مثال، اگر تیم‌تان در مسابقه‌ای که انتظارش را ندارید عقب افتاد، می‌توانید خودتان ادامه بازی را در دست بگیرید و با هدایت بازیکنان‌تان به شکل دستی نتیجه را جبران کنید. حتی این امکان فراهم شده تا ضربات آزاد یا پنالتی را خودتان بزنید تا شانس گل شدن‌شان بیش‌تر از قبل باشد. علاوه بر این‌ها، از صفحه شبیه‌سازی مسابقات می‌توانید موارد مختلفی مثل تعویض‌ها یا تاکتیک‌ها را هم کنترل و از این طریق دقیقا مثل یک مربی، تیم‌تان را تا رسیدن به پیروزی هدایت کنید. 

ارلینگ هالند در فیفا ۲۱

سیستم جدید رشد و پیشرفت بازیکنان، تغییر دیگر بخش کریر است. به لطف این سیستم تغییر‌یافته، شما می‌توانید به مرور زمان بازیکنان‌تان را در پستی به‌غیر از پست اولیه‌شان پیشرفت بدهید. برای مثال، اگر در پست دفاع وسط مشکل دارید، می‌توانید با تمرین دادن به یکی از هافبک‌های دفاعی خودتان از وی در این پست استفاده کنید. یا اگر چند دفاع راست دارید، می‌توانید یکی از آن‌ها را در پستی هجومی‌تر مثل وینگر راست استفاده کنید و شاهد پیشرفتش در این پست باشید. مولفه تاثیرگذار دیگری روی عملکرد بازیکنان به اسم Sharpness در این نسخه وجود خواهد داشت که بهتر بودن وضعیت آن، باعث می‌شود تا بازیکنان شما در شرایط حساس مسابقات عملکرد بهتری داشته باشند؛ برای مثال اگر بازیکنی از این حیث وضعیت بهتری داشته باشد، شانس گل کردن یک موقعیت در دقایق پایانی و حساس بازی برایش بالاتر از بازیکنی خواهد بود که در این مولفه وضعیت ضعیف‌تری دارد. 

برای پیشرفت سریع‌تر بازیکنان‌تان در مولفه‌های مختلف از جمله Sharpness، سیستم بهبود‌یافته تمرین بازی به کمک‌تان خواهد آمد؛ به لطف این سیستم می‌توانید بازیکنان را از جنبه‌های مختلف ارتقا دهید تا مثلا شانس گل کردن موقعیت‌ها برای مهاجمین یا دقت مدافعین در تکل‌زنی را بهتر کنید. البته در نظر داشته باشید که تمرین‌های سخت پشت سرهم و توجه نکردن به خستگی بازیکنان، هم سطح انرژی و هم روحیه آن‌ها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد؛ برای مدیریت بهتر این موضوع هم سیستم مدیریت فعالیت‌ها بهبود پیدا کرده است تا از طریق آن انتخاب کنید که بازیکنان چه زمانی باید استراحت کنند و چه زمانی جلسه‌های تمرینی آن‌ها برگزار می‌شود.

امباپه در حال زدن ضربه پنالتی در فیفا ۲۱

یکی از مشکلاتی که بخش کریر در سال‌های گذشته دچارش می‌شد، عملکرد عجیب تیم‌های رقیب در مسابقات بود. مثلا گاهی حریف شما با تیمی از بازیکنان ذخیره و ضعیف‌تر به یک مسابقه حساس می‌آمد که هرچند در ظاهر کار شما را ساده‌تر می‌کرد، ولی در واقع باعث از بین رفتن هیجان و حساسیت مسابقات هم می‌شد. EA حتی برای رفع چنین مشکلاتی در فیفا ۲۰ آپدیتی هم منتشر کرد (هرچند بسیار دیر!) ولی به نظر می‌رسد که امسال از همان ابتدا شاهد عملکرد بهتری از هوش مصنوعی تیم‌های رقیب خواهیم بود؛ به طوریکه به ادعای سازنده‌ها، تیم‌ها برای هر مسابقه با تاکتیک‌های متفاوتی وارد میدان خواهند شد تا جذابیت مسابقات حفظ شود.

در بخش کریر فیفا ۲۱، سیستم جذب بازیکنان هم بهبود پیدا کرده که به لطف آن، می‌توانید مثل دنیای واقعی بازیکنان را به شکل قرضی با حق خرید اجباری یا انتخابی جذب کنید و حتی سیستم تعویض بازیکنان با یکدیگر هم بهتر از قبل شده است. این ویژگی‌ها نه فقط برای بازیکن که برای تیم‌های کنترل‌شده توسط هوش مصنوعی هم وجود خواهد داشت و آن‌ها هم برای تقویت تیم خودشان به بهترین نحو تلاش می‌کنند. در نهایت بازی امسال گزینه‌های بیش‌تری برای شخصی‌سازی شرایط پیش از آغاز فصل اول پیش‌روی شما قرار می‌دهد تا تجربه‌ای با چالش بیش‌تر یا مثلا پول بیش‌تر داشته باشید. 

اریک کانتونا در بازی فیفا ۲۱

اطلاعات بخش آلتیمیت تیم فیفا ۲۱:

نوبتی هم که باشد نوبت مرور اطلاعات بخش آلتیمیت تیم بازی است. به گفته EA، امسال می‌توانیم FUT 21 را با روش‌های جدید و متنوع‌تری تجربه کنیم؛ هرچند که فعلا اطلاعات رسمی خیلی زیادی در مورد این قسمت در دسترس نیست. یکی از اولین ویژگی‌های آلتیمیت تیم فیفا ۲۱، گسترده‌تر بودن امکان بازی Co-Op در آن است. به طوریکه به گفته سازندگان، بازیکنان می‌توانند همراه با یکی از دوستان‌شان بخش‌هایی مثل دیویژن رایولز و اسکواد بتل را تجربه کنند و جدا از به‌دست آوردن امتیازات و پیشرفت‌های هفتگی، برای کسب جوایزی که برای تجربه Co-Op در نظر گرفته شده‌اند تلاش کنند. 

آیکان‌های جدید بازی چهره‌هایی مثل اریک کانتونا و ساموئل اتوئو رو شامل می‌شوند

در آلتیمیت تیم امسال، شاهد آیکان‌های جدیدی خواهیم بود که از بین آن‌ها، حضور اریک کانتونا در بازی رسما تایید شده است و با توجه به اطلاعات ضمنی ارائه‌شده، حضور ساموئل اتوئو هم قطعی به‌نظر می‌رسد. آیکان‌های جدید دیگر بازی به در آینده معرفی خواهند شد. یک مورد دیگر هم که EA به آن اشاره داشته، گسترده‌تر شدن گزینه‌های شخصی‌سازی ظاهر تیم‌ها است؛ در آلتیمیت تیم فیفا ۲۰ بازیکنان می‌توانستند مواردی مثل تیفو را شخصی‌سازی کنند و باید منتظر ماند و دید که امسال چه ویژگی‌های جدیدی برای این منظور به بازی اضافه می‌شود. 

یک نکته مهم دیگر هم برای آلتیمیت تیم ذکر شده که باید آن را هم مرور کنیم؛ به هر حال امسال و پس از گذشت مدتی از انتشار فیفا ۲۱، شاهد عرضه کنسول‌های پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس هم خواهیم بود. در صورتی که شما بازی را به‌شکل دیجیتالی خریداری کنید، می‌توانید تیم‌تان را با تمام جزییات و ویژگی‌هایش به نسخه نسل نهمی منتقل کنید. حتی ترنسفر مارکت بازی هم قرار است حالتی بین نسلی داشته باشد و مارکت نسخه‌های پلی‌استیشن 4 و پلی‌استیشن 5 با یکدیگر و نسخه‌های ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس سری ایکس هم با یکدیگر مشترک خواهد بود. 

ورزشگاه بخش ولتای بازی فیفا ۲۱ و لوگوی آن

اطلاعات بخش ولتا فیفا ۲۱:

بخش ولتا یا همان فوتبال خیابانی فیفا ۲۱ هم قرار است شامل یک سری ویژگی‌های جدید باشد. در نسخه جدید، با ویژگی VOLTA SQUADS شما می‌توانید با نهایتا سه دوست خودتان یا با بازیکنان تصادفی، تیم تشکیل بدهید و در قالب حالت‌های پنج در برابر پنج، با هدایت بازیکنی از تیم وارد یک مسابقه هیجان‌انگیز شوید. گیم‌پلی بخش ولتای بازی دست‌خوش تغییراتی شده تا از حیث سرعت و حس و حال فوتبال خیابانی و سالنی، تجربه طبیعی‌تر و بهتری ارائه کند. بازیکنان در فیفا ۲۱ می‌توانند آواتار یا همان شخصیت خودشان را با گزینه‌های به مراتب بیش‌تری نسبت به سال پیش شخصی‌سازی کرده و او را به همان بازیکنی که مد نظرشان است تبدیل کنند. 

الکترونیک آرتز حتی این امکان را فراهم کرده تا بتوانید ستاره‌های مشهور دنیای فوتبال را به تیم‌تان بیاورید و با آن‌ها، با تیم‌های کنترل‌شده توسط هوش مصنوعی یا تیم سایر بازیکنان در حالت آنلاین مسابقه بدهید و با به‌دست آوردن امتیاز، جوایز مختلفی را در این بخش باز کنید. چند زمین مسابقه جدید هم قرار است در نسخه جدید برای این بخش اضافه شوند که از جمله آن‌ها، زمین خیابانی شهر سائوپائولو برزیل و میلان ایتالیا و ورزشگاه سرپوشیده دبی تایید شده‌اند. 

بازی FIFA 21، قرار است در تاریخ ۱۸ مهر (۹ اکتبر) رسما برای پلی‌استیشن 4، ایکس‌باکس وان، کامپیوتر و نینتندو سوییچ منتشر شود که البته نسخه سوییچ بازی، به‌عنوان نسخه Legacy شناخته می‌شود و برخی ویژگی سایر نسخه‌ها را ندارد. به گفته EA در این نسخه بیش از ۳۰ لیگ معتبر دنیا، بیش از ۷۰۰ تیم و بیش از ۱۷ هزار بازیکن حضور دارند و البته که قرار است در جریان ماه آگوست (مرداد/شهریور) شاهد ارائه جزییات بیش‌تری از هریک از بخش‌های بازی باشیم؛ جزییاتی که با انتشار آن‌ها، ما هم در زومجی مقاله‌ای را که خواندید به‌روزرسانی خواهیم کرد. 

نظرات خود را در مورد فیفا ۲۱ و اطلاعات آن با ما به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول

قیمت فیفا ۲۱ چقدر است؟

فیفا ۲۱ در سه نسخه مختلف منتشر می‌شود که نسخه استاندارد ۶۰ دلار، نسخه چمپیونز ۸۰ دلار و نسخه آلتیمیت ۱۰۰ دلار قیمت دارند.

تاریخ انتشار فیفا ۲۱ چه زمانی است؟

فیفا ۲۱ در تاریخ ۱۸ مهر (۹ اکتبر) منتشر خواهد شد. با این حال افرادی که نسخه چمپیونز یا آلتیمیت را پیش‌خرید کنند، سه روز زودتر از ۱۵ مهر می‌توانند آن را بازی کنند.

فیفا ۲۱ برای چه کنسول‌هایی منتشر می‌شود؟

فیفا ۲۱ برای پلی‌استیشن 4، ایکس‌باکس وان، سوییچ و کامپیوتر منتشر می‌شود. با عرضه پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس، بازی روی این کنسول‌ها هم در دسترس خواهد بود.

کریر مود فیفا ۲۱ چه تغییری کرده است؟

در بخش کریر مود فیفا ۲۱، ویژگی‌هایی مثل سیستم جدید شبیه‌سازی مسابقه‌ها، روش‌های تمرینی جدید، سیستم جدید خرید و فروش بازیکن و موارد دیگری را شاهد هستیم.

آیکان‌های آلتیمیت تیم فیفا ۲۱ چه کسانی هستند؟

علاوه بر آیکان‌های فیفا ۲۰ مثل زیدان، دروگبا، ویرا، گولیت و دیگران، در فیفا ۲۱ شاهد آیکان‌های جدیدی مثل اتوئو و کانتونا خواهیم بود.

اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده