// پنجشنبه, ۱۲ تیر ۹۹ ساعت ۱۱:۰۱

در این مقاله قصد داریم به‌معرفی بهترین فیلم‌های جیسون استاتهام، یکی از بهترین بازیگران فیلم‌های ژانر اکشن بپردازیم؛ فیلم‌هایی که هرگز نباید از دست بدهید. با زومجی همراه باشید.

با شنیدن نام جیسون استاتهام ناخودآگاه به‌فکر فیلم‌های اکشن خواهیم افتاد؛ کسی که در نقش قهرمان، شرور، جوکر و راننده‌ی حرفه‌ای او را در فیلم‌های مختلف دیده‌ایم. بازیگر مطرح و محبوب فیلم‌های اکشن که قبل از شروع حرفه‌ی بازیگری یکی از از ورزشکاران انگلیسی در رشته‌ی شیرجه از سکوی بلند به‌شمار می‌آمد و مسیر حرفه‌ای او تا جایگاهی که امروز در آن قرار دارد پر است از پستی و بلندی‌های جالب.

استاتهام در سال ۱۹۶۷ میلادی (۱۳۴۶ هجری شمسی) در شهر داربی‌شیر کشور انگلستان متولد شد و در نوجوانی و جوانی تمرینات کیک بوکسینگ و کاراته باعث شد تا در حرکات رزمی بسیار موفق عمل کند. او در ابتدا در یک سوپرمارکت کار‌ می‌کرد و بعد از حضور در مسابقات شنا و شیرجه، توسط شرکت Tommy Hilfiger و شرکت Levi’s برای شرکت در آزمون‌های مدلینگ انتخاب شد. حرفه‌ی بازیگری استاتهام با حضور کوتاه او در فیلم‌های انگلیسی آغاز شد و پس از اینکه گای ریچی او را کشف کرد، موفق شد در فیلم‌های مهم‌تری حضور پیدا کند. او رفته‌رفته با درخشش در فیلم‌های متفاوت در اواخر دهه‌ی ۹۰ میلادی توانست به یک سوپراستار در ژانر فیلم‌های اکشن تبدیل شود. با اینکه همه‌ی ما او را بیشتر به‌خاطر حضور در فیلم‌های اکشن به‌یاد می‌آوریم اما او نشان داده است که توانایی بازی کردن در نقش‌های مختلف را دارد. در ادامه‌ی این مقاله قصد داریم تا بهترین فیلم های جیسون استاتهام را به‌شما مخاطبان سایت زومجی معرفی کنیم؛ فیلم‌هایی که بی‌شک از آن‌ها لذت خواهید برد.

جیسون استتهام در صحنه‌ی فیلم‌برداری فیلم Safe

۱۰- Safe 2012

کارگردان: بوآز یاکین| نویسنده: بوآز یاکین

میانگین امتیاز در سایت آی‌ام‌دی‌بی: ۶.۵ از ۱۰| میانگین امتیاز در سایت متاکریتیک: ۵۵ از ۱۰۰

فیلم‌هایی با داستان مراقبت و کمک کردن به یک دختر کوچک توسط یک مرد خشن و حرفه‌ای زیاد وجود دارند؛ فیلم‌هایی مانند فیلم Leon: The Professional یا فیلم Man on Fire. موضوعی که فیلم Safe را از سایر فیلم‌های این ژانر متمایز می‌کند، تفاوت‌های فرهنگی و ملیتی دختربچه‌ی داستان‌ با مرد خشن است که پیچیدگی‌های زیبایی را در فیلم به‌وجود می‌آورند. در این فیلم استاتهام نقش یک پلیس بازنشسته را بازی می‌کند که به‌صورت تصادفی در مسیر یک دختربچه قرار می‌گیرد؛ دختری که به‌دلایلی توسط عده‌ای از خلافکاران شهر و پلیس‌های فاسد تعقیب می‌شود.

ادامه‌ی داستان در قالب یک فیلم استاندارد اکشن به‌تصویر در‌می‌آید که به‌خوبی ساخته شده است؛ فیلمی که در آن شخصیت اصلی داستان تعدادی از دشمنان را از سر راه خود برمی‌دارد و به نقطه‌ی پایانی داستان می ‌رسد. این فیلم هم هیجان کافی برای بیننده را دارد و هم خیلی اغراق‌آمیز نیست و این موضوع دلیل اصلی حضور این فیلم در این فهرست قلمداد می‌شود.

سکانس دعوا در زندان در فیلم Fate of the furious با حضور جیسون استتهام

۹- Fate Of The Furious 2017

کارگردان: گری گری| نویسنده: گری اسکات تامپسون، کریس مورگان

میانگین امتیاز در سایت آی‌ام‌دی‌بی: ۶.۷ از ۱۰| میانگین امتیاز در سایت متاکریتیک: ۵۶ از ۱۰۰

زمانی‌که جیسون استاتهام به جمع بازیگران مجموعه‌ی سینمایی Fast and The Furious اضافه شد، همه می‌دانستند که تعداد طرفداران این مجموعه بیشتر خواهد شد. حضور استاتهام در هشتمین فیلم این مجموعه یعنی فیلم Fate Of The Furious در نقش دکارد شاو باعث شد تا موفقیت فیلم بیشتر از گذشته شود، تا حدی که یک اسپین آف از این مجموعه با محوریت شخصیت او به نام Hobs And Shaw ساخته شد.

صحنه‌های اکشن و مبارزات بسیار جذاب شخصیت شاو در این مجموعه درکنار عوامل قدیمی باعث تزریق یک خون جدید در رگ‌های مجموعه‌ی سینمایی سریع و خشن شد. درست زمانی‌که موضوعات فیلم در حال تکراری شدن برای مخاطبان بود و امتیازات آن در یک سیر نزولی قرار داشت، وارد شدن شخصیت شاو و تشکیل یک زوج بسیار جذاب با دواین جانسون باعث شد تا این مجموعه‌ی سینمایی جان تازه‌ای بگیرد. تماشای مجموعه‌ی سینمایی Fast And The Furious  به‌خصوص قسمت‌های جدید آن با حضور جیسون استاتهام، برای تمام طرفداران فیلم‌های اکشن واجب است.

جیسون استتهام درحال ایفای نقش در فیلم Lock, Stock And Two Smoking Barrels

۸- Lock, Stock And Two Smoking Barrels 1998

کارگردان: گای ریچی| نویسنده: گای ریچی

میانگین امتیاز در سایت آی‌ام‌دی‌بی:۸.۲| از ۱۰ میانگین امتیاز در سایت متاکریتیک: ۶۶ از ۱۰۰

جیسون استاتهام موفقیت خود در صنعت سینما را مدوین گای ریچی است؛ گای ریچی در اوایل دهه‌ی ۹۰ میلادی متوجه استعداد استاتهام شد و او را وارد سینما کرد

اگر جیسون استاتهام برای موفقیت‌های خود قصد تشکر کردن از یک نفر را داشته باشد، آن شخص بدون شک گای ریچی است. گای ریچی در اواسط دهه‌ی ۹۰ میلادی متوجه‌ استعداد زیاد استاتهام در فیلم‌های اکشن شد و شروع هم‌کاری این دو آغاز موفقت‌های جیسون استاتهام در صنعت سینما قلمداد می‌شود. یکی از اولین فیلم‌هایی که نام استاتهام را میان اهالی سینما شناخته‌تر کرد، فیلم Lock, Stock And Two Smoking Barrels  است که اکران آن در انتهای دهه‌ی ۹۰ باعث شد تا مسیر حرفه‌ای استاتهام در دهه‌های بعدی بسیار هموارتر شود.

این فیلم یکی از پرانرژی‌ترین فیلم‌های گای ریچی به‌شمار می‌رود که داستان خشونت‌های فراوان در محله‌های ضعیف شهر لندن را به‌تصور می‌کشد. طنز به‌جا و بسیار خوب، فیلم‌نامه‌ی سریع، مبارزات جذاب و شخصیت‌های جالب این فیلم نه‌تنها باعث شناخته‌تر شدن جیسون استاتهام در ژانر فیلم‌های اکشن شد بلکه یکی از بهترین فیلم‌های گای ریچی و موفقیت او در صنعت سینما محسوب می‌شود.

جیسون استتهام درحال رانندگی در مجموعه‌ی سینمایی Transporter

۷- The Transporter

کارگردان: لوییس لتریر| نویسنده: لوک بسن، رابرت مارک کامن

میانگین امتیازات این مجموعه در سایت آی‌‌ام‌دی‌بی: ۶.۴ از ۱۰

میانگین امتیازات این مجموعه در سایت متاکریتیک: ۵۱ از ۱۰۰

رتبه‌ی هفتم این فهرست متعلق به یک مجموعه‌ی سینمایی اکشن است که شامل چهار فیلم می‌شود. جیسون استاتهام پس از حضور در نقش‌های مکمل و نقش‌های فرعی فیلم‌های سینمایی‌، سرانجام با حضور در مجموعه‌ی سینمایی Transporter خودش را به‌عنوان یک نقش اول و ستاره‌ی فیلم‌های اکشن به اهالی سینما و طرفداران این ژانر معرفی کرد. استاتهام در این مجموعه نقش یک پیک ویژه را به‌عهده دارد که وسایل و جنس‌های بسیار مهم را جابه‌جا می‌کند و در طول داستان فیلم باید با مشکلات بسیاری که سر راه او قرار می‌گیرد، دست‌و‌پنجه نرم کند. نکته‌ی بسیار مهم اولین فیلم این مجموعه و ایفای نقش استاتهام این بود که بسیاری از صحنه‌های درگیری و تعقیب و گریز‌های خیابانی را خود استاتهام انجام داده است. ایفای نقش بسیار قوی او باعث شد تا دنباله‌ی این مجموعه ساخته شود، یک سریال تلویزیونی از روی آن اقتباس شود و در سال ۲۰۱۸ یک نسخه‌ی بازسازی شده از آن اکران شود؛ همه‌ی این موضوعات به‌کنار، مهم‌ترین دست‌آورد این مجموعه این بود که جیسون استاتهام را وارد جرگه‌ی سوپراستار‌های فیلم‌های اکشن کرد.

جیسون استتهام و رابرت دنیرو در کاور فیلم Killer Elite

۶- Killer Elite 2011

کارگردان: گری مک‌کندری| نویسنده: مت شرینگ

میانگین امتیاز در سایت آی‌ام‌دی‌بی:‌ ۶.۴ از ۱۰| میانگین امتیاز در سایت متاکریتیک: ۴۴ از ۱۰۰

حضور اسم جیسون استاتهام در میان بازیگران یک فیلم نوید یک فیلم اکشن جذاب را می‌دهد و حضور نام او درکنار رابرت دنیرو در یک فیلم بی‌شک توجه تمام اهالی سینما را به خود اختصاص خواهد داد. فیلم Killer Elite از روی یک رمان به‌نویسندگی رانولف فینس با همین نام اقتباس شده است که بسیاری از منتقدین اعتقاد داشتند که جذابیت این فیلم از داستان کتاب آن بیش‌تر است.

همکاری مت شرینگ و گری مک‌کندری به‌عنوان نویسنده و کارگردان این فیلم باعث شد تا شخصیت‌های داستان کتاب و خط داستانی آن به‌بهترین شکل ممکن در فیلم به نمایش درآید.  یکی از نقاط مثبت این فیلم شخصیت‌پردازی آن و گریم بازیگران است که به‌خوبی انجام شده‌اند. شخصیت جیسون استاتهام در این فیلم وظیفه‌ی به قتل رساندن سه تن از اعضای نیروی هوایی ویژه‌ی بریتانیا را برعهده دارد؛ داستانی که با پیچش‌های جذابی روبه‌رو می‌شود و صحنه‌های اکشن و درگیری‌های موجود در آن به جذابیت این فیلم اکشن می‌افزاید.

جیسون استتهام و سایر بازیگران فیلم The italian job در حال صحبت کردن

۵- The Italian Job 2003

کارگردان: گری گری| نویسنده: تروی کندی مارتین، دانا پاورز

میانگین امتیاز در سایت آی‌ام‌دی‌بی: ۷ از ۱۰| میانگین امتیاز در سایت متاکریتیک: ۶۸ از ۱۰۰

مقاله‌ی مرتبط:

مهارت‌های رانندگی جیسون استاتهام در مجموعه‌ فیلم‌های Transporter خیلی سریع تاثیر خودش را روی مسیر حرفه‌ای استاتهام گذاشت. مهارت‌های مبارزات اکشن و تعقیب‌وگریزهای خیابانی او باعث شد تا اولین انتخاب گری گری برای بازسازی فیلم قدیمی مایکل کین قلمداد شود. در فیلم The Italian Job جیسون استاتهام و یک گروه از دزدان حرفه‌ای با ملیت‌های گوناگون قصد دارند تا طلاهایی که یکی از اعضای سابق گروه از آن‌ها دزدیده است را پس بگیرند. حضور شارلیز ترون و جیسون استاتهام در این فیلم یکی از دلایل اصلی موفقیت این فیلم به‌شمار می‌رود. بااین‌حال فیلم اصلی The Italia Job ساخته‌ی مایکل کین، کیفیت بالاتر و طرفداران بیشتری نسبت به ساخته‌ی گری گری دارد ولی فیلم بازسازی‌شده‌ی مأموریت ایتالیایی، به‌خوبی می‌تواند طرفداران ژانر اکشن و طرفداران فیلم‌های دزدی را به‌خوبی سرگرم کند. شخصیت کاریزماتیک و خوش‌پوش راب، با بازی جیسون استاتهام، درکنار بازی مارک والبرگ و چارلیز ترون به‌خوبی از عهده‌ی ساخت یک فیلم سینمایی اکشن با استانداردها‌ی بالا برآمدند.

جیسون استتهان در فیلم Crank در حال زجر کشیدن

۴- Crank 2006

کارگردان: مارک نوِلدین، برایان تیلور| نویسنده: مارک نوِلدین، برایان تیلور

میانگین امتیاز در سایت آی‌ام‌دی‌بی: ۶.۹ از ۱۰| میانگین امتیاز در سایت متاکریتیک: ۵۷ از ۱۰۰

داستان اولیه‌ی یک فیلم اکشن همیشه نیاز نیست که خیلی منطقی باشد؛ باتوجه‌به این موضوع، شروع بسیار قدرتمند و سریع داستان فیلم Crank نه‌تنها باعث افت کیفیت آن نشد بلکه باعث شد تا مخاطب را تا انتهای فیلم به خود جذب کند. در این فیلم استاتهام نقش یک قاتل حرفه‌ای را ایفا می‌کند که یه سم بسیار خطرناک توسط دشمن او به او تزریق شده است. با وجود این سم در بدن او اگر ضربان قلبش از یک اندازه‌ی معین کم‌تر شود، بلافاصله خواهد مرد. درحالی‌که او به‌دنبال کسانی است که این سم را به او تزریق کرده‌اند باید ضربان قلب خود را بالا نگه دارد؛ این موضوع باعث می‌شود هیجان فیلم در سراسر آن افت محسوسی نداشته باشد.

شاید بتوان این فیلم را با فیلم Speed مقایسه کرد ولی به‌جای اتوبوس فیلم Speed این جیسون استاتهام است که متوقف نمی‌شود. شروع دیوانه‌وار فیلم باعث ادامه‌ی جالب و گاهی همراه‌ با طنز فیلم می‌شود که در آن شخصیت جیسون استاتهام دست به هرکاری می‌زند تا ضربان قلب خود را بالا نگه دارد؛ همه‌ی ما می‌دانیم که استاتهام چقدر در انجام کارهای دیوانه‌وار مهارت دارد.

صحبت کردن جیسون استتهام در فیلم Spy

۳- Spy 2015

کارگردان: پال فیگ| نویسنده: پال فیگ

میانگین امتیاز در سایت آی‌ام‌دی‌بی: ۷ از ۱۰| میانگین امتیاز در سایت متاکریتیک: ۷۵ از ۱۰۰

اگر بخواهیم میزان حضور جیسون استاتهام در فیلم‌های این فهرست را بررسی کنیم، فیلم Spy شاید در رتبه‌ی آخر بگیرد. جیسون استاتهام در این فیلم نقش اصلی را برعهده ندارد ولی با بازی بسیار خوب خود توانست این فیلم را در این فهرست در رتبه‌ی سوم قرار دهد.

تنها چیزی که از بازی کردن ملیسا مک‌کارتی در یک فیلم کمدی‌ جاسوسی بیشتر غافل‌گیرکننده است، دیدن جیسون استاتهام به‌عنوان بامزه‌ترین شخصیت فیلم است. همان‌طور که در اول مقاله بیان شد استاتهام توانایی بسیار زیادی در بازی‌ کردن در نقش‌های به‌غیراز نقش‌های صرفا اکشن دارد. این فیلم نه‌تنها بسیار خنده‌دار است بلکه به‌عنوان یک فیلم در ژانر جاسوسی بسیار جذاب و هیجان‌انگیز خواهد بود. استاتهام در این فیلم به‌خوبی توانایی بازی کردن در یک نقش کمدی را به رخ می‌کشد، موضوعی که به‌عقیده‌ی بسیاری از منتقدین برگ برنده‌ی این فیلم محسوب می‌شود. به شخصیت‌ جیسون استاتهام در این فیلم بسیار خوب پرداخته شده است؛ شخصیت او یک مامور سابق را نشان می‌دهد که دائما فکر می‌کند از چیزی که واقعا است، مامور بهتری قلمداد می‌شود و این موضوع باعث به‌وجود‌آمدن سکانس‌های بسیار جذاب در فیلم شده است. پس از موفقیت این فیلم که نامزد دو جایزه‌ی گلدن گلوب نیز شد، اهالی سینما امیدوار بودند که استاتهام در این‌گونه نقش‌ها بیشتر بازی کند، چیزی که در سال‌های اخیر کم و بیش در شخصیت‌های او شاهد آن بودیم.

برد پیت و جیسون استتهام در یک مسابقه‌ی بوکس در فیلم Snatch

۲- Snatch 2000

کارگردان: گای ریچی| نویسنده: گای ریچی

میانگین امتیاز در سایت آی‌ام‌دی‌بی:‌ ۸.۳ از ۱۰| میانگین امتیاز در سایت متاکریتیک: ۵۵ از ۱۰۰

مقاله‌ی مرتبط:

در بررسی بهترین فیلم های جیسون استاتهام، به‌صورت مداوم شاهد تکرار شدن نام گای ریچی خواهیم بود. پس از موفقیت فیلم Lock, Stock And Two Smoking Barrels که پیش‌تر به معرفی آن پرداختیم، هم‌کاری جیسون استاتهام و ریچی وارد مرحله‌ی جدیدی شد. فیلم Snatch نخستین فیلم گای ریچی محسوب می‌شود که نقش اصلی آن را جیسون استاتهام برعهده دارد. نکته‌ی جالب درباره‌ی این فیلم حضور بازیگران مطرحی مانند برد پیت و بنیسیو دل‌تورو است که جیسون استاتهام توانست باوجود آن‌ها یک ایفای نقش بسیار خوب دیگر از خود نشان دهد. داستان فیلم درباره‌ی یک الماس بسیار باارزش جریان دارد؛ داستانی که می‌تواند بهترین نمایش از دیالوگ‌ها و بازیگران مطرح این فیلم باشد. جیسون استاتهام در این فیلم نقش یک مربی بوکس را برعهده دارد که سعی می‌کند باعث پیشرفت بوکسور خود شود.

مسابقات بوکس بی‌پروا، خشونت‌ها و داستان‌های دلال‌های شرط‌بندی، گانگستر‌های روسی، دزدهای بی‌کفایت و داستان یک الماس بسیار باارزش، همگی موضوعاتی محسوب می‌شوند که با یک خط داستانی مرتب در این فیلم درکنار یک‌دیگر قرار گرفته‌اند. از فیلم Snatch که در بین ۲۵۰ فیلم برتر سایت IMDB رتبه‌ی ۱۰۳ را به‌خود اختصاص داده است، می‌توان به‌عنوان بهترین هم‌کاری میان گای ریچی و جیسون استاتهام نام برد.

جیسون استتهام در یک نمایشگاه ماشین در فیلم The Bank Job

۱- The Bank Job 2008

کارگردان: راجر دونالدسون| نویسنده: دیک کلمنت، یان لافرنسیس

میانگین امتیاز در سایت آی‌ام‌دی‌بی: ۷.۲ از ۱۰۰| میانگین امتیاز در سایت متاکریتیک: ۷۰ از ۱۰۰

همان‌قدر که دیدن جیسون استاتهام در فیلم‌های استاندارد اکشن و مبارزات او با افراد متفاوت جذاب است، دیدن او بیرون از مبارزات این فیلم‌ها و قرار گرفتن او در یک شخصیت دراماتیک‌تر، می‌تواند به‌همان اندازه جذاب باشد. در سال ۲۰۰۸ استاتهام تصمیم گرفت که کمی از فیلم‌های معمول اکشن فاصله بگیرد و در یک فیلم در ژانر دزدی با صحنه‌های اکشن کم‌تر شرکت کند. فیلم The Bank Job که به‌عقیده‌ی بسیاری از منتقدین بهترین فیلم جیسون استاتهام به‌شمار می‌رود، براساس یک داستان واقعی در لندن ساخته شده است. این فیلم متاسفانه یکی از فیلم‌های این ژانر محسوب می‌شود که به‌اندازه‌ی لیاقتی که دارد به‌ آن توجه نشده است. استاتهام در این فیلم ثابت می‌کند که می‌تواند بدون صحنه‌های اکشن زیاد، یک فیلم بسیار هیجان‌انگیز تولید کرد که بینندگان آن تا لحظات آخر فیلم نتوانند پایان آن را حدس بزنند. داستان فیلم درباره‌ی یک گروه حرفه‌ای از سارقان است که قصد دارند ازطریق یک مغازه درکنار یک بانک، به قسمت صندوق امانات بانک دسترسی پیدا کنند که طبق اطلاعاتی که دارند شامل مقدار بسیاری طلا و پول است.

جیسون استاتهام در حال حاضر در اوایل دهه‌ی ششم زندگی خود به‌سر می‌برد و با اینکه هیچ اثری از کم شدن توانایی‌های او در فیلم‌های اکشن به چشم نمی‌خورد. طرفداران او امیدوارند که استاتهام را بیشتر در نقش‌هایی مانند تری در فیلم The Bank Job ببینند. نظر شما مخاطبان زومجی درباره‌ی این سوپراستار فیلم‌های اکشن چیست؟ به‌نظر شما چند سال دیگر شاهد هنرنمایی جیسون استاتهام در بالاترین سطح فیلم‌های اکشن خواهیم بود؟ اگر شما هم فیلمی را در نظر دارید که می‌تواند در این فهرست حضور پیدا کند، با ما و دیگر و خوانندگان سایت زومجی در میان بگذارید.

اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده