// یکشنبه, ۲۲ تیر ۹۹ ساعت ۱۵:۰۰

کایرین ۸۱۰ به‌عنوان یکی از تراشه‌های جدید هواوی از قابلیت‌های ارتباطی، عملکردی و ساختاری نوینی استفاده می‌کند که آن را از سایر رقبا متمایز کرده است.

تراشه‌های سری کرین هواوی همواره بر پایه جدیدترین فناوری‌ها توسعه پیدا می‌کنند. پس از تراشه‌های پرچم‌دار سری کرین ۹ که عملکرد فوق‌العاده را به نمایش گذاشتند و همچنین با تجربه سری کرین ۷ که گزینه‌ای با قیمت مناسب و حفظ عملکرد سطح بالا به حساب می‌آید، هواوی توسعه کرین ۸۱۰ را آغاز کرده است. این محصول، اولین تراشه این شرکت به حساب می‌آید که با معماری Da Vinci توسعه یافته است. کرین ۸۱۰ از نظر ارائه عملکرد قدرتمند، از سری کرین ۹ پیروی می‌کند. بهینه‌سازی مصرف انرژی، تمرکز روی قابلیت‌های ارتباطی، توجه به عکس‌برداری، المان‌های توسعه یافته برپایه هوش مصنوعی و به‌کارگیری الگوریتم‌های جدید در پردازش‌ها در دستور کار قرار گرفته‌اند.

با به‌کارگیری معماری Da Vinci هواوی، کرین ۸۱۰ به سیستم HiAI جدید مجهز شده که در سناریوهای مختلف و به شکلی فراگیر قابل استفاده است. کرین ۸۱۰ فناوری ۷ نانومتری هواوی را در تولید تراشه هشت هسته‌ای به نمایش می‌گذارد که توانی تا ۲۰ درصد بیشتر را در مقایسه با نمونه‌های ۸ نانومتری ارائه می‌کند. استفاده از ترکیب ۶+۲ هسته پردازشی، شرایطی را فراهم کرده تا دو هسته Cortex-A76 با تمرکز روی عملکرد سطح بالا درکنار شش هسته Cortex-A55 با تمرکز روی بهینه‌سازی مصرف انرژی قرار گیرند. پردازنده گرافیکی یا GPU هم به Mali-G52 ارتقا یافته که با به‌کارگیری فناوری کرین Gaming+، عملکرد روانی را هنگام اجرای بازی‌های ویدئویی به همراه خواهد داشت.

کرین ۸۱۰ از قدرت بالایی در بخش عکس‌برداری و پردازش تصویر برخوردار است تا با کاهش نویز و ایجاد جزئیات دقیق، واحد‌های به روز شده‌ پردازش پیکسل را کنار الگوریتم پیشرفته تنظیم خودکار نور سفید، ماژول DE و سیستم کاهش نویز قرار دهد.

نوا 7i رنگ سبز

علاوه‌بر این، کرین ۸۱۰ همچنان از قابلیت‌های ارتباطی پیشرفته‌ موجود در تراشه‌های پرچم‌دار هواوی پشتیبانی می‌کند. به‌عنوان مثال، پشتیبانی از دو سیم‌کارت یا سیستم Dual VoLTE، امکان در اختیار داشتن قابلیت‌های ارتباطی پایدار و با سرعت بالا را در محیط‌های مختلف فراهم خواهد کرد.

معماری داوینچی با قابلیت‌های بهبودیافته هوش مصنوعی

در سال‌های اخیر هوش مصنوعی تاثیر قابل توجهی در تعامل کاربران با گوشی‌های هوشمند داشته است. افزایش قابلیت‌های توسعه یافته برپایه هوش مصنوعی باعث شده نیاز بیشتری به‌روزرسانی سخت‌افزاری تراشه‌ها جهت ایجاد محصولاتی سازگارتر و با انعطاف‌پذیری بالاتر وجود داشته باشد.

کرین ۸۱۰ به‌عنوان اولین تراشه توسعه یافته برپایه فناوری داوینچی هواوی، دستیابی به قابلیت‌های پیشرفته و مدرن را امکان‌پذیر می‌کند. معماری داوینچی باتوجه‌به استفاده از موتور پردازشی 3D Cube با عملکرد سطح بالا به منظور سرعت‌دهی به محاسبات ماتریسی، متفاوت از محاسبات دو بعدی سنتی است. این پردازنده منحصر‌به‌فرد، به‌طور قابل توجهی بهره‌وری محاسباتی در بخش هوش مصنوعی را تقویت می‌کند.

در آزمون بنچمارک‌های ETH، واحد پردازش عصبی کرین ۸۱۰ موفق به ثبت امتیاز فراتر از ۳۲۰۰۰ شده که به مراتب بالاتر از امتیاز ۶۵۵۶ برای اسنپ دراگون ۷۱۰، امتیاز ۱۳۰۰۰ برای اسنپ دراگون ۷۳۰ و امتیاز ۲۷۰۰۰ برای اسنپ دراگون ۸۵۵ است.

استفاده از تکنولوژی ۷ نانومتری

جهت افزایش و تقویت عملکرد، کرین ۸۱۰ برپایه فناوری ۷ نانومتری تولید شده و دومین تراشه ۷ نانومتری هواوی لقب گرفته است. بهینه‌سازی مصرف انرژی در این تراشه حدود ۲۰ درصدبهتر است.

عملکرد قابل‌توجه CPU و GPU

کرین ۸۱۰ نیازهای کاربران برای در اختیار داشتن سرعت بالاتر و عملکرد روان‌تر را رفع می‌کند. این امر، با درنظر گرفتن کلیه مشخصات مورد نیاز برای جلوگیری از گرم‌شدن بیش از حد دستگاه انجام می‌شود. کرین ۸۱۰ از فناوری برنامه‌ریزی مدولاسیون فرکانسی برپایه هوش مصنوعی درکنار معماری ۶+۲ برای هسته‌های پردازشی استفاده کرده است. به این ترتیب، منابع CPU به‌طور انعطاف‌پذیر در سناریوهای مختلف نیازمند توان پردازشی عمل می‌کند. برای مثال در اجرای بازی‌های ویدئویی به شکلی قدرتمند و در سناریوهای سبک‌تر نظیر وب‌گردی با توانی کمتر فعالیت کرده و حتی امکان تخصیص بخشی از توان کاری خود به هر کدام از این فعالیت‌ها را نیز دارد.

در تست‌های GeekBench 4.2 امتیاز پردازش تک‌هسته‌ای برای کرین ۸۱۰، ۱۱ درصد بالاتر از امتیاز ثبت شده برای اسنپ دراگون ۷۳۰ است. در بخش پردازش چندهسته‌ای نیز امتیازی به مقدار ۱۳ درصد بالاتر از اسنپ دراگون ۷۳۰ برای این تراشه هواوی به ثبت رسید.

در بخش GPU، تراشه کرین ۸۱۰ به گزینه شخصی‌سازی شده‌ توسط مهندسان هواوی یعنی Mali-G52 مجهز شده که از کرین Gaming+ پشتیبانی می‌کند. این ترکیب هم با استفاده از هوش مصنوعی، عملکرد ارائه شده برای کاربر را در بخش اجرای بازی‌های ویدئویی به‌طور قابل ملاحظه‌ای بهبود خواهد داد.

گوشی‌های گیمینگ سطح بالا، برای اجرای هرچه بهتر بازی‌های ویدئویی به هر دو گزینه سخت‌افزار و سیستم‌عامل متکی هستند. در همین راستا، GPU Turbo هواوی باعث شده عملکرد پردازشی در بخش CPU و GPU به‌طور قابل توجهی بهبود یافته و تجربه بهتری داشته باشیم.

عملکرد ISP و الگوریتم‌هایی برای عکس‌برداری هرچه بهتر

عکس‌برداری در شب یا نور محدود، چالشی جدی برای گوشی‌های هوشمند محسوب می‌شود. کرین ۸۱۰ برای رفع این چالش از ISP استفاده کرده و همچنین از الگوریتم‌های پیشرفته عکس‌برداری نیز بهره گرفته است. استفاده از ماژول DE به منظور بهبود پردازش تصویر و کاهش نویز نیز باعث شده عکس‌های به ثبت رسیده در نور محدود، کیفیت بالاتری داشته باشند.

سنگاپور بندر مرین

استفاده از DMAP در کرین ۸۱۰ باعث شده شاهد عملکرد چشم‌نواز در عکس‌برداری از مناظر یا عکس‌برداری پرتره باشیم. بهبود افکت بوکه نیز قابل‌توجه است.

در بخش الگوریتم‌ها، پردازش ISP در کرین ۸۱۰ تا ۱۰۰ درصد بهبود یافته و باتوجه‌به بهبود عملکرد در بخش تشخیص سوژه و عکس‌برداری از سوژه‌های متحرک، خروجی‌ شفاف‌ و دقیق‌تری دارد.

تجربه یکپارچه در پشتیبانی از دو سیم‌کارت

کرین ۸۱۰ مشابه با دیگر تراشه‌های پرچم‌دار، قابلیت‌های ارتباطی فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌دهد. به‌عنوان نمونه، می‌توان به پشتیبانی از قابلیت 4G روی دو سیم‌کارت و همچنین Dual-VoLTE اشاره کرد. امری که باعث شده قابلیت‌های ارتباطی با سرعت بالاتر و پایدارتری در دسترس باشند.

HiAI 2.0 مدرن و بهبودیافته

هواوی تمرکز خاصی روی توسعه اکوسیستم هوش مصنوعی دارد. کرین ۸۱۰ از فرمت عملگرهای واسطه پشتیبانی می‌کند. امری که پشتیبانی بیش از ۲۴۰ اپراتور (عملگر) را به همراه داشته تا این تراشه را به پیشتاز بازار تبدیل کند. پشتیبانی تراشه از تعداد بالای عملگرها، معماری باز و کیت‌های ابزاری قدرتمند، امکان توسعه و تبدیل به منظور استفاده از فریم‌ورک‌های هوش مصنوعی را فراهم می‌کند. نتیجه کار، بهبود پلتفرم محاسباتی همراه Huawei HiAI است.

در مجموع، باتوجه‌به توان محاسباتی قابل‌توجه برپایه هوش مصنوعی، عملکرد مناسب و بهینه‌سازی مصرف انرژی، کنار قابلیت‌های ارتباطی و عکس‌برداری بهبودیافته، کرین ۸۱۰ را باید چیپ‌ستی در سطح پرچم‌دار اما با قیمت مناسب به حساب آورد.

منبع هواوی

اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده