مورد انتظارترین فیلم های اکشن 2020

با اینکه خطر همه‌گیری ویروس کرونا/کووید 19 جهان را از مدتی قبل به هم ریخت، هنوز هم امید به دیدن چند فیلم اکشن عالی در سال ۲۰۲۰ میلادی وجود دارد؛ از اثر اورجینال کریستوفر نولان تا فیلم اقتباسی علمی-تخیلی دنی ویلنوو.

اگر دنیا در حال و روز عادی خود قرار داشت، نه‌تنها این مقاله به مراتب بیشتر از ۱۴ فیلم را درون خود جا می‌داد بلکه برخی از آثار حاضر در نوشته‌ی پیش‌رو هم تا امروز اکران شده بودند و دیگر نیازی به فهرست شدن نداشتند. ولی با اینکه کرونا تعداد قابل توجهی از فیلم‌های ۲۰۲۰ را تحویل سال ۲۰۲۱ داد و مراحل خلق چندین و چند اثر تلویزیونی و سینمایی را ماه‌ها عقب انداخت، هنوز هم می‌شود در سال جاری میلادی امیدوار به دیدن فیلم‌هایی مانند Tenet و Black Widow بود. این مقاله صرفا به فیلم‌های مورد انتظاری می‌پردازد که اکشن یکی از عناصر کلیدی آن‌ها است و فارغ از تعلق داشتن به چند ژانر و زیرژانر نمی‌توان در اصل به آن‌ها بالاتر از هر عبارت دیگر لقب فیلم ترسناک یا فیلم کمدی را داد. همچنین فراموش نکنید که باتوجه‌به شرایط غیرمنتظره‌ی حاکم‌شده بر جهان هرکدام از تاریخ‌های پخش یادشده درون مقاله‌ی «مورد انتظارترین فیلم های اکشن 2020» زومجی می‌توانند هنگام خوانده شدن آن توسط شما تغییر کرده باشند و شاید حتی با انتشار یک خبر به‌سادگی از فهرست فیلم‌های سال ۲۰۲۰ خارج شوند؛ مخصوصا آثاری که مانند فیلم جدید «تل‌ماسه» (Dune) برای اکران در هفته‌های پایانی ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده‌اند و هنوز تأخیرِ کرونایی (!) نخورده‌اند.

با همه‌ی این‌ها خوش‌بختانه ۲۰۲۰ سال پرتنوعی در ارائه‌ی سطح اول سینمای اکشن به تماشاگر محسوب می‌شود؛ از پرخرج‌ترین فیلم اورجینال/غیر اقتباسی/غیر دنباله/غیر بازسازی/غیر پیش‌درآمد یازده سال اخیر که خالق سه‌گانه‌ی «شوالیه تاریکی» آن را آفرید و فیلم جنگی کارگردانی خاص تا چند تریلر (Thriller) امیدوارکننده، فانتزی‌های آشنایی چون Mulan، دنباله‌های شناخته‌شده مانند No Time to Die، آثار ستاره‌محور، یک اقتباس از جهان بازی‌های ویدیویی به اسم Monster Hunter و دو فیلم ابرقهرمانی که شانس خوبی برای لرزاندن گیشه‌ها دارند و Wonder Woman 1984 یکی از آن‌ها است. فکر کردید باتوجه‌به نبودن سری فیلم‌های «مأموریت غیرممکن»، ۲۰۲۰ سهم خود از تام کروز را ندارد؟ سخت در اشتباه هستید. چون وقتی تنها کمتر از یک هفته تا پایان سال میلادی باقی مانده است، او با Top Gun: Maverick پرواز خواهد کرد.

جان دیوید واشنگتن در فیلم جدید تنت

Tenet

کارگردان: کریستوفر نولان

بازیگران: جان دیوید واشنگتن، رابرت پتینسون، الیزابت دبیکی، مایکل کین، کنت برانا، دیمپل کاپادیا، آرون تایلر-جانسون و کلیمانس پوزی

تاریخ اکران: دوازدهم اوت (۲۲ مرداد)

دیگر بر کسی پوشیده نیست که طی چند ماه اخیر هیچ فیلمی به اندازه‌ی «تنت» کریستوفر نولان برای پذیرش ریسک مالی شدید تغییر ندادن تاریخ اکرانِ اعلام‌شده به هدف بازگشایی امن و حداقلی سینماها برای حمایت از سالن‌های پخش نجنگید. البته وقتی ساخته‌ی جدید فیلم‌ساز مورد بحث در هفت کشور با طراحی صحنه‌های عظیم فیلم‌برداری می‌شود و حتی یک فریمِ ضبط‌شده با پرده‌ی سبز یا سرتاسر خلق‌شده با جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری هم ندارد، نباید از شنیدن تمایل او برای حمایت همه‌جانبه از سینماها تعجب کرد. فیلم‌نامه‌ی این فیلم که عده‌ای از عوامل پشت صحنه آن را جاه‌طلبانه‌ترین ساخته‌ی خالق «یادگاری» (Memento)، «تلقین» (Inception)، سه‌گانه‌ی «شوالیه تاریکی» (The Dark Knight)، «دانکرک» (Dunkirk) «پرستیژ» (The Prestige) و فیلم Interstellar می‌دانند، از همان ابتدا با در نظر داشتن جان دیوید واشنگتن برای ایفای نقش اصلی نوشته شد و به یک جنگ سرد کوآنتومی در دوران مدرن می‌پردازد که در آن برخی افراد موفق به چرخاندن جهت گذر زمان شده‌اند. Tenet که حتی نام آن هم از روی کتیبه‌ای باستانی برداشته‌شده است که کلماتی قابل خوانده شدن به شکل یکسان از دو طرف را به نمایش می‌گذارند، با قوانین فیزیکی و ریاضیاتی علم مدرن سر و کار خواهد داشت.

در عین حال گفته می‌شود که این فیلم اکشن پرشده از المان‌های جاسوسی خواهد بود و استودیو نیز زمان قابل توجهی را به حفاظت از اطلاعاتی داستانی آن اختصاص داده است. کریستوفر نولان از همان زمانی‌که «بی خوابی» با اجرای آل پاچینو را کارگردانی می‌کرد، تمام تلاش خود را به خرج می‌داد تا کمترین اطلاعات ممکن از سر صحنه‌ی فیلم به بیرون درز کنند. به همین خاطر عجیب به نظر نمی‌رسد که فیلم‌نامه‌ی «تنت» را تنها چند نفر آن هم در اتاق‌های دربسته به‌صورت کامل خوانده‌اند و درصد بسیار بالایی از تیم تولید اطلاعات خاصی درباره‌ی جزئیات داستانی کلیدی آن ندارند.

با همه‌ی این‌ها و در عین آن که می‌توان مدت‌ها درباره‌ی اثر مورد بحث نوشت، شاید عجیب‌ترین نکته‌ی قابل فهم با نگاهی به گروه سازنده‌ی ساخته‌ی جدید کریس نولان را بشود خالی بودن تیم بازیگران اثر از ستاره‌های دنیای بازیگری دانست. این فیلم که کارگردان «میان‌ستاره‌ای» تنها قبلا با دو بازیگر حاضر بین نقش‌آفرین‌های آن همکاری داشته است، حتی یک بازیگر هم ندارد که اکنون یک ستاره‌ی پول‌ساز هالیوودی به حساب بیاید. درحالی‌که نه متعلق به یک دنیای سینمایی است و نه می‌تواند به طرفدارهای یک منبع اقتباس تکیه کند.

پنج مرد سیاه پوست فیلم اسپایک لی

Da 5 Bloods

کارگردان: اسپایک لی

بازیگران: چادویک بوزمن، ژان رنو و پل والتر هاوزر

تاریخ اکران: پخش‌شده

احتمالا خود اسپایک لی هم به‌عنوان کسی که سال‌ها در سینما برای حمایت از جامعه‌ی سیاه‌پوست جنگیده است، فکر نمی‌کرد تاریخ انتخاب‌شده برای اکران فیلم جدید او انقدر با وضعیت کنونی برخی کشورهای جهان جور دربیاید! اثر جدید این کارگردان که اکثر تماشاگرها برخی دقایق فیلم‌های او را شعاری می‌دانند و در عین حال اکثر مواقع نمی‌توانند توانایی وی در سرگرمی‌آفرینی سینمایی و بیان زیرپوستی بعضی حرف‌های صحیح را نیز انکار کنند، یک درام جنگی با صحنه‌های اکشن خاص خواهد بود.

داستان Da 5 Bloods به گروهی از افراد می‌پردازد که می‌فهمند سال‌ها قبل گنجی برای آن‌ها در کشور ویتنام دفن شد و اکنون باید بروند و طلاهای خود را از زیر خاک مناطق جنگ‌زده بیرون بکشند. فیلم با برخورداری از دو فرمت تصویری بسیار متفاوت، دوره‌های زمانی مد نظر خود را به تصویر کشیده است و قصه‌ای پرشده از ارجاعات قابل شناسایی به فرهنگ عام را روایت خواهد کرد. همچنین گروه بازیگران اثر هم با داشتن نقش‌آفرین‌های قدیمی مانند ژان رنو از فیلم «لئون حرفه‌ای» و چادویک بوزمن یعنی پلنگ سیاه دنیای سینمایی مارول ترکیب جالبی دارد. باید صبر کرد و دید Da 5 Bloods بین فیلم‌های اسپایک لی چه رتبه‌ای را به‌دست خواهد آورد و از نگاه تماشاگرها بالاتر یا پایین‌تر از «بلکککلنزمن» (BlacKkKlansman) جان دیوید واشنگتن و آدام درایور طبقه‌بندی می‌شود؟

فیلم Unhingedراسل کرو و شیشه تار ماشین

Unhinged

کارگردان: دریک بورت

بازیگران: راسل کرو، جیمی سیمپسون و کارن پیستوریوس

تاریخ اکران: شانزدهم ژوئیه (۲۶ تیر)

فیلمی درباره‌ی یک مرد عصبی با چهره‌ای پر و صدایی سنگین که انگار می‌خواهد برای تخلیه‌ی خشم خود سلاخی به راه بیاندازد و خون جاری کند. این بی-مووی جدید که تیزر آن دل طرفدارهای پروپاقرص راسل کرو را برد، از آن‌جایی که احساس کرد به‌عنوان محصول استودیویی تازه‌تأسیس شانس قابل توجهی در پاییز شلوغ‌شده‌ی امسال ندارد، می‌خواهد در هر تعداد سینمای ممکن و در سریع‌ترین زمان اکران شود. به بیان بهتر این فیلم با اکران در ابتدای هفتمین ماه میلادی سال شانس خوبی برای در دست داشتن چندروزه‌ی تعداد پرده‌هایی قابل قبول برای اثری مانند Unhinged دارد و نمی‌خواهد چنین فرصتی را از دست بدهد. پس اگر به‌دنبال فیلم‌های تریلر ۹۰ دقیقه‌ای بزرگ‌سالانه می‌گردید که جنونی جاده‌ای را به تصویر می‌کشند و لحظه به لحظه به اوج نزدیک‌تر می‌کنند، Unhinged مخصوصا برای شخص علاقه‌مند به دیدن گلادیاتور در قالب یک آنتاگونیست، احتمالا ارزش یک بار تماشا را خواهد داشت.

فیلم The Old Guard و شارلیز ترون با تبر قدیمی

The Old Guard

کارگردان: جینا پرینس-بایدوود

بازیگران: شارلیز ترون، چیویتل اجیوفور و هری ملینگ

تاریخ اکران: پخش‌شده

فیلم The Old Guard با نقش‌آفرینی شارلیز ترون برنده‌ی اسکار در جایگاه کاراکتر اصلی به گروهی مبارز می‌پردازد که هرکدام از اعضای آن صدها سال عمر کرده‌اند؛ سربازهایی که طی ادوار گوناگون با سلاح‌های سرد و گرم مختلف به نبردهای خون‌آلود متفاوت پرداختند و بعضی از آن‌ها حتی در جنگ‌های صلیبی شمشیر زده‌اند.

این فیلم از روی مجموعه کامیکی اقتباس می‌شود که نویسنده‌ی آن فیلم‌نامه‌نویس همین ساخته‌ی نتفلیکس است. به همین خاطر با اقتباسی وفادار روبه‌رو خواهیم بود که به آدم‌هایی می‌پردازد که هرچه‌قدر هم که آسیب ببینند، کشته نمی‌شوند. البته آن‌ها به طرز عجیبی می‌دانند که یک روز و با یک حمله‌ی نه‌چندان به‌خصوص خواهند مرد. ولی هرگز نمی‌دانند که چه زمانی قرار است بر اثر برش یک تیغه یا شلیک اسلحه طوری آسیب ببینند که دیگر بدن‌شان خود به خود ترمیم نشود و جان بدهند. اندی و سربازهای همراه‌شده با او ابرقهرمان‌هایی نیستند که هیچ دردی را احساس نکنند. بلکه پیش از بهبود یافتن، دقیقا مثل انسان‌های عادی با تمام وجود درد می‌کشند و گاهی ترجیح می‌دهند زودتر بمیرند تا دیگر مجبور به تحمل این همه زجر پیاپی نباشند. قصه‌گویی اصلی فیلم چگونه کلید می‌خورد؟ وقتی آن‌ها پس از چند قرن بالاخره فردی دیگر مثل خود را می‌یابند که قابلیت ترمیم سریع پس از مواجهه با هر آسیب شدید فیزیکی را دارد. همچنین نباید از یاد برد که در دوران مدرن تک‌تک آن‌ها توسط شخصی زیر نظر گرفته شده‌اند که می‌خواهد راهی برای انتقال قدرت این افراد به دیگران و صد البته کشتن همه‌ی مبارزهای جاودان بیابد.

The Old Guard به احتمال زیاد فیلم خاصی نخواهد بود. ولی فیلم‌های ساده هم گاهی می‌توانند اکشن‌های ابرقهرمانی یک بار مصرف نسبتا خوبی از آب دربیایند.

دختر چینی در حال شمشیر زدن در فیلم مولان

Mulan

کارگردان: نیکی کارو

بازیگران: لیو ییفئی، یوسون آن، جیسون اسکات لی و دانی ین

تاریخ اکران: بیست‌ویکم اوت (۳۱ مرداد)

«مولان» احتمالا پرتغییرترین، بزرگ‌سالانه‌ترین و جدی‌ترین بازسازی لایواکشن دیزنی از یکی از انیمیشن‌های کلاسیک خود خواهد بود؛ فیلمی که تا همین امروز هم درگیر بحث‌های گوناگونی شده است و با حذف چند کاراکتر انیمیشن دهه‌ی ۹۰ میلادی و حرکت بیشتر به سمت افسانه‌ی اصلی مولان می‌خواهد محصولی باشد که به ماجرای شاید تلخ پیوستن یک دختر در قالب یک پسر به ارتش می‌پردازد.

فیلم جدید Mulan که برای رسیدن به اهداف خود در گیشه‌ها نگاه ویژه‌ای به بازار چین دارد، ممکن است به دلایل گوناگونی درگیر بحث‌های فرعی شود و حتی فارغ از کیفیت داستان‌گویی و تصویرسازی خود حداقل در جلب نظر کارشناس‌ها شکست بخورد. شاید هم افراد گوناگون جنس اکشن جدی‌شده‌ی آن را بپذیرند و در این روایت فانتزی عناصر لایق احترامی را بیابند.

تماشاگر علاقه‌مند به دیدن فیلم‌های لایواکشن بیشترِ بازسازی‌شده از روی انیمیشن‌های کلاسیک دیزنی که نه با درجه‌ی سنی مثبت هفت سال که با درجه‌ی سنی مثبت سیزده سال اکران می‌شوند، باید امیدوار به موفقیت فیلم Mulan باشد. زیرا اثر مورد بحث از این نظر برای استودیو حکم یک آزمون و خطا را دارد و قطعا از این نظر به‌شدت زیر فشار تهیه‌کننده‌ها قرار گرفته است. فارغ از همه‌ی موارد بیان‌شده باید تایید کرد که کارگردان این فیلم امیدوارکننده‌ترین عضو گروه ساخت آن نام می‌گیرد؛ کسی که سابقه‌ی خلق North Country، محصول سال ۲۰۰۵ با بازی فرانسیس مک‌دورمند و Whale Rider، درام خانوادگی عالی اکران‌شده در سال ۲۰۰۲ میلادی را داشته است.

دختر پر زرق و برق در فیلم Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

کارگردان: پتی جنکینز

بازیگران: گل گدوت، کریستن ویگ، پدرو پاسکال و کریس پاین

تاریخ اکران: دوم اکتبر (۱۱ مهر)

از آن‌جایی که «آکوامن» جیمز وان و «واندر وومن» پتی جنکینز حکم موفق‌ترین فیلم‌های DCEU در باکس آفیس تا به امروز را داشته‌اند، عجیب نیست که دنباله‌های آن‌ها نیز مورد انتظارترین فیلم‌های این دنیای سینمایی باشند. اما با اینکه بسیاری از طرفدارها از شنیدن خبر بازگشت پتی جنکینز به سکان کارگردانی فیلم و آشنایی با این نکته که اثر مورد بحث به‌شدت شبیه به یک بلاک‌باستر خلق‌شده برای اکران در دهه‌ی هشتاد میلادی خواهد بود، به اندازه‌ی کافی هیجان‌زده شده‌اند، دو شخصیت و به‌دنبال آن‌ها دو بازیگر اصلی جدید اثر هم توانایی خاص خود را در جلب توجهات دارند.

فیلم علاوه‌بر به تصویر کشیدن بازگشت استیو ترور با توضیحی که هنوز از آن مطلع نیستیم، کاراکترهای مکس لرد و باربارا مینروا/چیتا را نیز مقابل واندر وومن می‌گذارد. اجراکنندگان نقش‌های این دو کاراکتر هم اشخاصی جز پدرو پاسکال درخشان در مدیوم تلویزیون و کریستن ویگ محبوب و کاربلد در سینمای کمدی نیستند. نتیجه چه خواهد شد؟ کسی نمی‌داند. ولی حداقل اطلاعات رسمی فیلم و پیش‌نمایش‌های آن به اندازه‌ی لازم فیلم Wonder Woman 1984 را از رقبای اخیر خود تمیز می‌دهند.

ابرقهرمان های مارول وسط خرابه در فیلم بلک ویدو

Black Widow

کارگردان: کیت شورتلند

بازیگران: اسکارلت جوهانسون، دیوید هاربر، ریچل وایس و فلورنس پیو

تاریخ اکران: ششم نوامبر (۱۶ آبان)

هیچ‌کس به یاد ندارد که آخرین بار در چه تاریخی انقدر بین اکران دو فیلم MCU فاصله افتاده بود! سال ۲۰۲۰ میلادی پرشده از اتفاقات عجیب‌وغریب است که همه‌ی آن‌ها درکنار یکدیگر رخدادهای مورد انتظار گوناگونی را به تأخیر انداخته‌اند. پخش فیلم Black Widow نیز یکی از همین رخدادها بود. فیلمی دارای چهار بازیگر دوست‌داشتنی که یکی از آن‌ها با این اثر احتمالا برای همیشه از دنیای سینمایی مارول خداحافظی می‌کند و سه نفر که شاید «بیوه‌ی سیاه» واردکننده‌ی آن‌ها به این جهان سینمایی باشد. در هر حالت نباید از یاد برد که این همان اثری است که مخاطب‌ها بارها و بارها از کوین فایگی و همکارهای او انتظار ارائه‌ی آن را داشتند؛ محصولی که قرار بود تقریبا یک ماه قبل از «واندر وومن 1984» اکران شود و حالا ممکن است بعد از آن روی پرده‌های نقره‌ای برود.

Black Widow اندکی به گذشته سر می‌زند و بخش‌هایی مهم از زندگی ناتاشا رومانوف در بازه‌ی زمانی بین دو فیلم «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» (Captain America: Civil War) و Avengers: Infinity War را به تصویر می‌کشد؛ جایی که او باید قدم به گذشته‌ی خود بگذارد و پرونده‌ی برخی مسائل حل‌نشده را یک بار برای همیشه ببندد.

براساس آن‌چه در تریلرها دیده‌ایم، ساخته‌ی نام‌برده شامل برخی از فیزیکی‌ترین سکانس‌های اکشن جهان مارول تا امروز می‌شود و با محوریت تسک مستر زد و خوردهای جذابی را می‌آفریند. سؤال اصلیِ بسیاری از طرفداران اما این است که Black Widow چگونه در پایان درک فعلی آن‌ها از فاز چهارم دنیای سینمایی مارول را به چالش می‌کشد؟

جیمز باند زخمی سوار ماشین در فیلم No Time To Die

No Time to Die

کارگردان: کری فوکوناگا

بازیگران: دنیل کریگ، رامی ملک، لئا سیدو، نائومی هریس، جفری رایت، رالف فاینز و آنا د آرماس

تاریخ اکران: بیست نوامبر (۳۰ آبان)

کری جوجی فوکوناگا و فیبی والر-بریج؛ دو نام که احتمالا تا لحظه‌ی اکران فیلم No Time to Die ما را به آخرین تصویر از باند دنیل کریگ امیدوار نگه خواهند داشت

پس از سال‌ها تلاش دنیل کریگ برای فاصله گرفتن از سری سینمایی «جیمز باند» دیگر شکی نداریم که فیلم No Time to Die آخرین فرصت تماشای او در قامت این کاراکتر خواهد بود. این فیلم که می‌خواهد قصه‌ی تمام «جیمز باند»های کریگ از زمان اکران Casino Royale را جمع‌بندی کند، شاید روی کاغذ شانسی برای پشت سر گذاشتن Skyfall سم مندس نداشته باشد ولی قطعا می‌تواند بهتر از Spectre ظاهر شود و همان‌گونه که کریگ ادعا می‌کند لقب پایانی ایده‌آل برای این ۰۰۷ را به چنگ بیاورد. بین کاراکترها و بازیگرهای فیلم همزمان می‌توان چهره‌های قدیمی و جدید را دید که همگی در آستانه‌ی نابودی قرار می‌گیرند. یک مامور سی‌آی‌ای با بازی آنا دِ آرماس قطعا نقش قابل توجهی در قصه خواهد داشت و یک دشمن قدیمی باند از درون محل اسارت خود نقشه‌ای پلید را رهبری خواهد کرد. نقش دشمن اصلی این قسمت را پسر درخشیده در اثر چهار فصلیِ معرکه‌ی سم اسماعیل به اسم سریال Mr. Robot یعنی رامی ملکِ برنده‌ی اسکار ایفا می‌کند. راستی خواننده‌ی آهنگ اصلی این فیلم نیز بیلی آیلیش پایرت بیرد اوکانل است و وظیفه‌ی آهنگ‌سازی اثر بر شانه‌های مطمئن هانس زیمر قرار دارد.

با همه‌ی این حرف‌ها اما نباید فراموش کرد که هیجان‌انگیزترین اعضای تیم ساخت محصول مورد اشاره، کارگردان و یکی از نویسندگان آن هستند. در گروه نویسندگی فیلم نام فیبی والر-بریج به چشم می‌خورد که با سریال Killing Eve و سریال Fleabag بسیاری را شیفته‌ی جنس فیلم‌نامه‌نویسی خود کرد و در مقام کارگردان کری جوجی فوکوناگایی را داریم که با سریال Maniac خوب درگیرمان کرد، با فیلم Beasts of No Nation لحظات تکان‌دهنده‌ای را آفرید و با فصل اول سریال True Detective (کارآگاه واقعی) معنی عبارت «شاهکار کارگردانی در تلویزیون» را به رخ همگان کشید.

تیموتی شالامی و دختر در بیابان فیلم Dune

Dune

کارگردان: دنی ویلنوو

بازیگران: تیموتی شالامی، ربکا فرگوسن، جاش برولین، اسکار آیزاک، جیسون موموآ، خاویر باردم و زندیا

تاریخ اکران: هجدهم دسامبر (۲۸ آذر)

از رمان علمی-تخیلی قدرتمند و ماندگار فرانک هربرت در سال ۱۹۶۵ میلادی که چند دنباله‌ی خوب، چند دنباله‌ی متوسط و چند دنباله‌ی ضعیف را در همان جهان ادبیات دریافت کرد، معمولا با دو صفت یاد می‌شود؛ خارق‌العاده و احتمالا غیر قابل اقتباس. ولی شرکت برادران وارنر اکنون می‌خواهد بالاخره این طلسم را با فیلمی پرشده از چهره‌های آشنا برای نسل جدید و کارگردانی‌شده توسط دنی ویلنوو بشکند. تیم مدیریت استودیو از یک سال گذشته به قدری به این فیلم تکیه کرده است که گزارش‌ها می‌گویند از همین حالا مشغول برنامه‌ریزی برای ساخت قسمت دوم آن، دنباله‌های دیگر و حتی یک سریال فرعی از سری «تل‌ماسه» است. البته ما همچنان صرفا اطلاعاتی کلی از فیلم داریم و فقط چند تصویر امیدوارکننده از آن دیده‌ایم؛ تا حدی که حتی نمی‌دانیم فیلم Dune به‌شدت به منبع اقتباس خود توجه می‌کند و با درجه‌ی سنی بزرگ‌سال اکران می‌شود یا ریسک کمتر را می‌پذیرد و برای مخاطب بالای سیزده سال به سینماها می‌آید.

Dune بیشتر از آن که یک فیلم جدید اکشن باشد، فیلمی فانتزی و مخصوصا علمی-تخیلی خواهد بود که از روی رمانی ساخته می‌شود که یکی از منابع الهام جرج لوکاس دوست‌داشتنی برای آفرینش جهان عظیم «جنگ ستارگان/جنگ‌های ستاره‌ای» (Star Wars) هم به شمار می‌رود. ولی تاکنون هیچ‌کس، حتی دیوید لینچ محبوب برای دنبال‌کنندگان سینمای مستقل هنری هم نتوانست یک محصول سینمایی یا تلویزیونی قابل قبول از روی آن بسازد.

ویلنوو با اینکه طی چند سال احترام و تحسین درصد قابل قبولی از منتقدها و تماشاگرهای پروپاقرص را در سینمای اقتباسی به‌دست آورده است، تا امروز نتوانست در گیشه به‌معنی واقعی کلمه بدرخشد. برای نمونه هم می‌توان به فیلم Blade Runner 2049 اشاره داشت که در عین ممکن کردن ناممکن در مسیر ساخت دنباله‌ای لایق پذیرش برای شاهکار ریدلی اسکات در سال ۱۹۸۲ میلادی در گیشه شکست سختی خورد و استودیو را با چند میلیون دلار ضرر مواجه کرد. البته که فیلم Dune به مراتب پرخرج‌تر از «بلید رانر»ها خواهد بود.

تام کروز سوار هواپیمای جنگنده در فیلم تاپ گان 2

Top Gun: Maverick

کارگردان: جوزف کوشینسکی

بازیگران: تام کروز، مایلز تلر، وال کیلمر، جنیفر کانلی، گلن پاول، جان هم و اد هریس

تاریخ اکران: بیست‌وسوم دسامبر (۳ دی)

هالیوود فقط در مواقع استثنایی موفق به خلق دنباله‌ای برای یک فیلم بسیار محبوب قدیمی می‌شود که نه طرفدارهای قدیمی را آزار می‌دهد و نه صدای توهین مخاطب‌های جدید را بلند کند. اما اگر فیلم Top Gun: Maverick یکی از همین آثار انگشت‌شمار باشد، کمتر کسی تعجب خواهد کرد. مسئله این است که تمامی تصاویر، اطلاعات رسمی و ویدیوهای پخش‌شده از فیلم امیدوارکننده به نظر می‌رسند و به‌صورت زیرپوستی می‌گویند که Maverick می‌تواند همزمان محصولی نوستالژیک و به اندازه‌ی کافی به‌روز باشد. همچنین پس از آن که تام کروز هم تایید کرد تک‌تک سکانس‌های پروازی اثر با فیلم‌برداری واقعی خلق شده‌اند و Top Gun: Maverick قرار نیست یکی از فیلم‌های پرشده از انیمیشن‌های واقع‌گرایانه‌ای باشد که به‌عنوان لایواکشن به مردم داده می‌شوند، همه فهمیدند ساخته‌ی تازه‌ی جوزف کوشینسکی حداقل تا این‌جا نه دنباله‌ای تنبل و به‌دنبال سودجویی که محصولی عاشق فیلمی اکران‌شده در سال ۱۹۸۶ میلادی به نظر می‌آید.

پسر شخصیت اصلی، فرمانده‌ی جدید، شاید دشمنی ناشناخته، لحظاتی پرشده از مانورهای هیجان‌انگیز هوایی و تکنولوژی‌های هواپیمایی مدرن همگی عناصری کلیدی در Top Gun: Maverick خواهند بود. حالا باید صبر کرد و دید تام کروز در این قصه چه‌قدر اوج می‌گیرد و چگونه موفق به شکستن دیوار صوتی می‌شود.

زن مبارز با شمشیر بزرگ در فضای فانتزی فیلم Monster Hunter

Monster Hunter

کارگردان: پل دبلیو. اس. اندرسون

بازیگران: میلا یوویچ، تونی جا، تی.آی. و ران پرلمن

تاریخ اکران: تاخیرخورده تا ۲۳ آوریل ۲۰۲۱ (۳ اردیبهشت ۱۴۰۰)

شوخی جالبی در فضای مجازی وجود دارد که می‌گوید اگر کپکام در سال ۱۹۷۹ میلادی تأسیس نمی‌شد، به بازی‌سازی نمی‌پرداخت و سال‌ها بعد استودیوها به فیلم‌سازی از روی بازی‌های آن رو نمی‌آوردند، میلا یوویچ هرگز شهرت امروز را کسب نمی‌کرد. بازیگر اصلی سری فیلم Resident Evil حالا تبدیل به اجراکننده‌ی یکی از نقش‌های اصلی فیلم دیگری شده است که باز هم اولا توانایی مجموعه شدن را دارد و ثانیا اقتباس‌شده از روی سری بازی Monster Hunter شرکت ژاپنی است. او این‌جا وظیفه‌ی زنده کردن نسخه‌ی لایواکشن ستوان آرتیمس را برعهده دارد و تونی جا، ستاره‌ی هنرهای رزمی اهل تایلند را در نقش هانتر کنار خود می‌بیند.

فیلم راوی داستان گروهی از انسان‌های جنگ‌جو خواهد بود که به سیاره‌ای پرشده از هیولاها رفته‌اند و باید این موجودات دهشتناک را از پا دربیاورند. از آن‌جایی که کارگردان سری طولانی و در نوع خود سودآور «رزیدنت ایول» اثر مورد بحث را می‌سازد، بهتر است از همین حالا انتظار اکشن بی‌کله‌ای را بکشیم که شاید با سکانس‌های پرهیجان و قطعه‌قطعه کردن چند موجود قاتل عظیم‌الجثه دقایقی سرگرم‌کننده و کاملا فراموش‌شدنی را برای افراد علاقه‌مند به این سبک فیلم‌ها بیافریند.

مری الیزابت وینستد با کت پشمی در سریال فارگو

Kate

کارگردان: سدریک نیکولاس ترویان

بازیگران: مری الیزابت وینستد، وودی هارلسون و میخیل هایسمان

تاریخ اکران: اعلام‌نشده

در حالت عادی اگر کارگردان فیلم The Huntsman: Winter's War با همکاری نویسنده‌ی فیلم Extraction می‌خواست اثری برای نتفلیکس بسازد، درصد قابل توجهی از مخاطب‌ها هیچ اهمیتی برای محصول مورد بحث قائل نمی‌شدند؛ اثری که هنوز یک تصویر رسمی هم از آن منتشر نشده است و درون داستانش یک زن قاتل پس از پی بردن به مسمومیت خود می‌فهمد تنها ۲۴ ساعت برای جست‌وجو درون شهر توکیو، یافتن دشمن حقیقی خود و انتقام‌جویی از او فرصت دارد. ماجرا اما از جایی جالب می‌شود که می‌فهمیم وودی هارلسونِ نامزد سه جایزه‌ی اسکار یکی از بازیگرهای کلیدی اثر است و نقش اصلی فیلم را هم مری الیزابت وینستد بازی می‌کند. این فیلم جدید اکشن و دلهره‌آور که مراحل فیلم‌برداری و تولید آن در تایلند، ژاپن و لس آنجلس امریکا پیش رفت، اکنون مطابق آخرین اطلاعات ارائه‌شده آخرین روزهای دوران پسا-تولید خود را سپری می‌کند. پس می‌توان انتظار داشت که طی هفته‌های آتی نتفلیکس با پخش یک تریلر تاریخ اکران استریمی فیلم Kate در سال ۲۰۲۰ میلادی را اعلام کند.

کارت بازی در فیلم پر زامبی فیلم Army of the Dead

Army of the Dead

کارگردان: زک اسنایدر

بازیگران: دیوید باتیستا، آنا د لا رگه‌را و الا پارنل

تاریخ اکران: اعلام‌نشده

افراد علاقه‌مند به دو فیلم دیدنی «طلوع مردگان» (Dawn of the Dead)، محصول سال ۲۰۰۴ میلادی و «واچ‌من» (Watchmen)، محصول سال ۲۰۰۹ میلادی خوب می‌دانند وقتی زک اسنایدر به سراغ اکشن‌های فانتزی سیاه و حتی دارای برخی عناصر سینمای وحشت برود، نتیجه می‌تواند شکل‌گیری فیلمی باشد که لذت نبردن از یک بار تماشای آن ناممکن به نظر می‌رسد. این فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان که اکنون تعداد قابل توجهی از کامیک‌دوست‌ها انتظار پخش فیلم Zack Snyder's Justice League او در سال ۲۰۲۱ میلادی روی شبکه HBO Max را می‌کشند، تا پیش از پایان یافتن سال ۲۰۲۰ فیلم Army of the Dead را از نتفلیکس پخش می‌کند.

اسنایدر می‌گوید این اثر که اکنون در حال سپری کردن بخش پایانی پروسه‌ی ساخت خود است، از یک نظر برای او محصول بسیار خاصی محسوب می‌شود؛ نویسنده و کارگردان مورد بحث هرگز برای آفرینش یک فیلم سینمایی به اندازه‌ی زمان ساخت Army of the Dead آزادی عمل نداشته است.

Army of the Dead نتفلیکس همزمان یک فیلم اکشن و یک فیلم ترسناک به حساب می‌آید

قصه‌ی این فیلم جدید اکشن در نسخه‌ای پسا-آخرالزمانی از جهان جریان دارد که در آن زامبی‌ها قسمت‌هایی از دنیا را گرفته‌اند ولی بعضی جوامع هم به حیات ادامه می‌دهند. به این معنی که مثلا پول هنوز ارزش خود را دارد و هیچ‌کس نمی‌خواهد فقیر و بدون ثروت باقی بماند. در همین حین یک شخص کاملا آشنا با شهر لاس وگاس که اکنون حکم جهنی پرشده از زامبی‌ها را دارد، گروهی از افراد جان‌سخت را جمع می‌کند تا سرقتی چند میلیون دلاری و عجیب را به سرانجام برساند. با این تفاوت که اکنون مشکل نه سیستم‌های امنیتی و مبارزه با سربازها که چگونه وارد به و خارج شدن از شهری است که گوشه به گوشه‌ی آن را موجوداتی دندان تیزکرده و گوشت‌خوار پر کرده‌اند. راستی فراموش نکنید که پس از نزول بلایی تلخ بر سر خانواده‌ی اسنایدر، پخش اثر مورد بحث حکم نخستین گام او برای بازگشتن واقعی به جهان فیلم‌سازی را دارد. از طرفی هم حتی افراد کاملا مخالف با فیلم‌نامه‌های این کارگردان نمی‌توانند قدرت تصویرسازی‌های اکشن سی‌جی‌آی‌محور و عجیب او را به‌راحتی انکار کنند.

راه آهن کنار درختان در انیمه Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

کارگردان: هیدکی آنو، کازویا سوروماکی و کاتسوئیشی ناکایاما

بازیگران: یوکو میئامورا و مگومی اوگاتا

تاریخ اکران: اعلام‌نشده

مثل هر مجموعه‌ی سینمایی قابل‌توجه دیگر، سری فیلم‌های بازسازی‌شده براساس داستان انیمه‌ی قدیمی و تحسین‌شده‌ی سال ۱۹۹۵ که آن را نیز خود هیدکی آنو آفرید، با قسمت پایانی مخاطب‌ها را وادار به انتظار کشیدن شدید کرده‌اند. چرا که این‌جا هم آدم‌ها می‌خواهند بدانند درنهایت چه اتفاقاتی رخ می‌دهند و هرکدام از شخصیت‌های کلیدی باقی‌مانده چه سرنوشتی دارند.

قسمت پایانی چهارگانه‌ی Rebuild of Evangelion که همزمان اثری علمی-تخیلی، اکشن و تا حدی هم ترسناک خطاب می‌شود، بارها تأخیر خورد تا بالاخره قرار شد چند روز دیگر از راه برسد. ولی متاسفانه باتوجه‌به شیوع ویروس کرونا/کووید 19 تاریخ پخش آن هم تا زمانی نامشخص عقب افتاده است. ولی همچنان انتظار می‌رود که Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time موفق به اکران طی سال ۲۰۲۰ میلادی شود.

این انیمه‌ی اورجینال که مانگا و رمان اقتباسی هم دارد، به جنگ موجوداتی فرازمینی به اسم انجل با ربات‌های سازمانی به اسم Nerv می‌پردازد. انجل‌ها به زمین حمله کرده‌اند و کنترل ربات‌ها نیز برعهده‌ی چند نوجوان و نیروهای خاصی است که آن‌ها درون ذهن خود پرورش داده‌اند. اگر هیدکی آنو برای ساخت فیلم Shin Godzilla وقت قابل توجهی را صرف نمی‌کرد، Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time درون این فهرست حضور نداشت. زیرا در اصل می‌خواست طی سال ۲۰۱۵ میلادی ساخت خود را به پایان برساند.

منبع زومجی

اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده