در این مقاله قصد داریم تا مورد انتظارترین انیمه‌‌های سال ۲۰۲۰ را به شما عزیزان معرفی کنیم، انیمه‌های فانتزی که شما را ساعت‌ها محو تماشای خود خواهند کرد. با زومجی همراه باشید.

دنیای فانتزی و دوست‌داشتنی انیمه مدیوم بسیار محبوبی است. صنعت انیمه در دهه‌ی ۷۰ میلادی در کشور ژاپن رواج پیدا کرد و با سرعت زیاد جای خود را میان اهالی سینما پیدا کرد. در اوایل شروع به‌کار این صنعت، نام آن کاتاکانا (به‌معنای انیمیشن) بود ولی با گذشت زمان یک نام با ریشه‌های بین‌المللی روی آن قرار دادند. در این صنعت طراحی شخصیت‌ها توسط طراح و با دست انجام می‌شود و بعد از آن توسط رایانه‌ها پویانمایی می‌شوند. منبع اصلی ساخت انیمه‌ها مانگاها به‌شمار می‌روند؛ مانگا همان کتاب کمیک است که در ژاپن تولید و عرضه می‌شود و از احترام بسیار بالایی (حتی بیشتر از کتاب‌ها و مجلات) میان مردم آن کشور برخوردار است. انیمه در سال‌های اخیر پیشرفت بسیاری کرده و میان مردم کشور ما نیز محبوبیت بسیار زیادی دارد. در این مقاله قصد داریم تا بهترین انیمه‌ های ۲۰۲۰ که در ادامه سال پخش خواهند شد را در یک فهرست رتبه‌بندی‌نشده، به شما مخاطبان زومجی معرفی کنیم.

 موردانتظارترین انیمه‌‌های سینمایی سال ۲۰۲۰

یوکی میامورا و هایاشیبارا و مایا ساکاموتو در انیمه‌ی Evangelion:3.0+1.0

۱- Evangelion:3.0+1.0

کارگردان: هیدآکی آنو

تاریخ اکران: مشخص نیست

استودیوی سازنده: Studio Khara

Evangelion:3.0+1.0 درکنار انیمه‌ی Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo، به‌عنوان قسمت آخر چهارگانه‌ی بازسازی شده‌ی Evangelion: Final معرفی شد. این انیمه یک فیلم علمی تخیلی ژاپنی که به نویسندگی و سرپرستی هیدآکی آنو ساخته شده است. بعد از مشکلات مراحل ساخت سومین فیلم از این مجموعه، کارگردان آن، هیدآکی آنو، دربرابر افسردگی تسلیم شد و در سال ۲۰۱۵ به‌صورت رسمی اعلام کرد که قادر به کار کردن روی پروژه‌ی دیگری نخواهد بود. این انیمه در استودیوی کارا ساخته شده است و آخرین فیلم براساس سریال انیمه‌ی Neon Genesis Evangelion خواهد بود. شروع ساخت این انیمه پس از مشکلاتی که در مراحل ساخت Shin Godzilla به‌وجود آمد، توسط هیداکی آنو در سال ۲۰۱۶ شروع شد و زمان اکران آن ۷ تیر (۲۷ ژوئن ۲۰۲۰) اعلام شده بود ولی به‌دلیل شیوع ویروس کرونا (COVID-19) و خطرات ناشی از آن، اکران انیمه‌ی Evangelion:3.0+1.0 به تعویق افتاد؛ تاریخ جدید برای اکران آن هنوز از سوی سازندگان آن یعنی استودیو Toho Pictures اعلام نشده است ولی به‌زودی و با پایان یافتن خطرات همه‌گیری ویروس کرونا، شاهد اعلام تاریخ جدید اکران آن خواهیم بود.

این انیمه داستان گروه -۸+۲ (نیمی از گروه -۸ و نیمی از گروه +۲)  را بیان می‌کند که دربرابر دشمنان ناشناخته‌ای مبارزه می‌کنند؛ این دشمنان به‌نظر نسخه‌‌های سبز رنگ Mark. 06 خواهند بود. این گروه مجهز به اسلحه‌های جدیدی هستند که نسبت به اسلحه‌های اصلی نسخه‌های قبلی به‌روزرسانی شده‌اند، اسلحه‌های آن‌ها دارای یک چاقو است که به‌عنوان سرنیزه‌های خام روی اسلحه‌ها قرار گرفته‌اند.

سربازی سوار بر گوزن در انیمه‌ی The deer king

۲- The Deer King

کارگردان: ماساشی آندو

تاریخ اکران: ۲۸ شهریور (۱۸ سپتامبر)

استودیوی سازنده: Production I.G

اثر The Deer King یک رمان سریالی تخیلی ژاپنی است که توسط ناهوو یوهاشی نوشته شده است. Kadokawa در ابتدا این رمان را در دو جلد در سپتامبر ۲۰۱۴ منتشر  و مجددا آن را در چهار جلد بین ژوئن و ژوئیه ۲۰۱۷ بازنویسی کرده است. انیمه شاه گوزن‌ها، یک فیلم انیمشن اقتباس شده از این رمان است که در تاریخ ۲۸ شهریور (۱۸ سپتامبر۲۰۲۰) اکران خواهد شد. در تاریخ ۲۱ ژوئن ۲۰۱۸ (۳۱ خرداد ۱۳۹۷) خبر ساخت این انیمه توسط استودیوی Production I.G. به‌طور رسمی اعلام شد. کارگردانی این اثر برعهده‌ی ماساشی اندو و ماسایوکی میاجی خواهد بود؛ ماساشی اندو، شخصیت‌های داستان را طراحی خواهد کرد و ماسایوکی میاجی، مسئولیت نوشتن فیلم‌نامه را برعهده دارد.

داستان کتاب درباره‌ی سربازانی است که انتظار داشتند در راه سرزمین‌‌های خود علیه یک امپراطوری بزرگ بجنگند و با مرگ خود خانه‌ و سرزمین خود  را در قلمروی پادشاهی بزرگ بگنجانند. این رمان‌ها داستان‌‌ها و پیوندهای کسانی را به تصویر می‌کشد که علیه سرنوشت، بی رحمانه و دائما در حال جنگیدن با دشمنان گوناگون هستند. رمان‌های The Deer King در سال ۲۰۱۵ جایزه‌ی بهترین رمان سال را در جشنواره‌ی کتاب ژاپن کسب کرد.

شخصیت گابلین کش و راهبه‌ی جوان در انیمه‌ی Goblin Slayer Movie: Goblin’s Crown

۳-  Goblin Slayer Movie: Goblin’s Crown

کارگردان: تاکاهارو اوزاکی

تاریخ اکران: ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ (۱ فوریه ۲۰۲۰)

استودیوی سازنده: White Fox

انیمه‌ی Goblin Slayer Movie: Goblin’s Crown، دنباله‌ی سری داستان‌های Goblin Slayer است که در چند ماه پیش در ژاپن اکران شد. این انیمه از روی یک سری رمان تخیلی با همین اسم و به نویسندگی کومو کاگیو ساخته شده است. اولین اقتباس از این سری رمان در ماه می ۲۰۱۶ توسط ماه‌نامه‌ی Big GunGun منتشر می‌شود و دومین اقتباس از آن توسط ماساهیرو ایکنه، در همان ماه‌نامه در حال انتشار است. همچنین یک مجموعه تلویزیونی انیمه‌ ۱۲ قسمتی به کارگردانی تاکاهورو اوزاکی و توسط استودیو وایت فاکس ساخته شده است. جدیدترین اقتباس از داستان Goblin Slayer  انیمه‌ی Goblin Slayer Movie: Goblin’s Crown است که در دنیایی فانتزی و ماجراجویانه جریان دارد.

داستان این انیمه روایت‌کننده‌ی ماجراجویانی است که از دوردست‌ها و سراسر جهان برای پیوستن به یک انجمن مهم و بزرگ، حاضر به انجام هر وظیفه‌ای هستند. دراین‌میان یک راهبه‌ی جوان تیم ماجراجویانه خود را تشکیل می‌دهد که بلافاصله خود را در یک شرایط بحرانی می‌بینند. پس از نابودی کامل گروه، او توسط مردی به اسم گابلین کش نجات پیدا می‌کند و قصد دارد تمامی گابلین‌ها را از بین ببرد. راهبه‌ی جوان به‌دلیل نجات یافتن توسط گابلین کش به او در این مسیر کمک می‌کند.

ویولت و نامه‌ی او در انیمه‌ی Violet Evergarden

۴- Violet Evergarden

کارگردان: تایچی ایشیداته

تاریخ اکران:‌  ۲۸ شهریور (۱۸ سپتامبر)

استودیوی سازنده: Kyoto Animation

تاریخ اکران انیمه‌ی Violet Evergarden: Movie مانند بسیاری دیگر از فیلم‌ها و سریال‌های امسال، به‌دلیل شیوع ویروس کرونا (COVID-19) به زمان دیگری موکول شد؛ این انیمه که ابتدا قرار بود در تاریخ ۴ اردیبهشت (۲۴ آوریل) اکران شود به‌دلیل خطرات همه‌گیری ویروس کرونا زمان دیگری اکران خواهد شد. سازندگان این انیمه در سایت رسمی خود ضمن عذرخواهی از طرفداران این مجموعه اعلام کردند که باتوجه به محدودیت‌های اعمال شده در کشور‌های مختلف، اکران این انیمه به زمان دیگری که به‌زودی تاریخ آن اعلام خواهد شد، موکول شده است. این انیمه اقتباسی از مجموعه رمان‌های نوشته‌شده توسط آکاسوکی کانا است، این مجموعه تحت عنوان Violet Evergarden نوشته شده که به محبوبیت بسیار زیادی میان علاقه‌مندان کتاب‌‌های تخیلی دست پیدا کرده است و داستان سرباز کهنه‌کاری را به‌ تصویر می‌کشد که به یک کاتب در نقش Auto Memory Doll تبدیل شده است.

اولین اقتباس از این مجموعه‌‌ی رمان در سال ۲۰۱۸ و در قالب یک مجموعه‌ی تلویزیونی پخش شد و در ادامه‌ی آن یک فیلم فرعی به‌نام Violet Evergarden: Eternity and the Auto Memory Doll پخش شد. انیمه‌ی اصلی Violet Evergarden: Movie ادامه‌ی داستان آن خواهد بود که شخصیت Violet با مشکلات بزرگی روبه‌رو می‌شود و هم‌چنان قادر به فراموش کردن رئیس قبلی نخواهد بود.

شخصیت میاموری آئوی و دوستان او در کاور انیمه‌ی Shirobako

۵- Shirobako

کارگردان: سوتُمو میزوشیما

تاریخ اکران: ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ (۲۹ فوریه ۲۰۲۰)

استودیوی سازنده: P.A.Works

شروع ساخت انیمه‌ی Shirobako: Movie در سال ۲۰۱۸ و در رویداد Musashi-Sakai Spring Festival تایید و در تابستان ۲۰۱۹ تاریخ رسمی اکران آن اعلام شد. این انیمه‌ی بسیار محبوب توانست با فروشی معادل با ۱۱۵ میلیون ین، رتبه‌ی سوم پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ کشور ژاپن در هفته‌ی نخست اکران را به خود اختصاص دهد.

داستان فیلم درباره‌ی Shirobako (شخصیت اصلی فیلم) است که در تولید انیمه فعالیت می‌کند و قصد تولید یک انیمه را دارد که در ۲۰۱۴ پخش خواهد شد و شخصیت اصلی آن، میاموری آئوی خواهد بود. در این انیمه شخصیت‌های محبوب زیادی حضور دارند که از دلایل اصلی محبوبیت این انیمه به‌شمار می‌روند. شیروباکو در مسیر تولید انیمه‌ی خود قصد دارد که به همه نشان دهد تولید کردن انیمه یک فعالیت بسیار لذت‌بخش خواهد بود و درکنار آن مراحل و چگونگی ساخت یک انیمه را به همه نشان می‌دهد.

تایچی و دوستش به‌همراه دو دیجیمون آن‌‌ها در انیمه‌ی Digimon Adventure Movie: Last Evolution Kizuna

۶- Digimon Adventure Movie: Last Evolution Kizuna  

کارگردان: توموهیسا تاگوچی

تاریخ اکران: ۲۰ اردیبهشت (۹ می ۲۰۲۰)

استودیوی سازنده: Toei Animation

کمتر کسی پیدا می‌شود که شخصیت دیجیمون‌ها را نشناسد، شخصیت دوست‌داشتنی دنیای انمیشن و انیمه که در پروژه‌های مختلفی حضور داشته است. این انیمه قرار بود در تاریخ ۶ فروردین (۲۵ مارس) اکران شود ولی باز هم به‌دلیل شیوع ویروس کرونا به تاریخ ۹ می (۲۰ اردیبهشت) موکول شد. انیمه‌ی Digimon Adventure Movie: Last Evolution Kizuna توسط شرکت‌های Yumeta Company و Toei Animation به کارگردانی توموهیسا تاگوچی ساخته شده‌ است. یکی از نقاط مثبت این انیمه‌ موسیقی متن زیبای آن است که توسط هارومی فوکی ساخته شده است.

اتفاقات و داستان این فیلم پنج سال پس از سه‌گانه‌ی Digimon Adventure اتفاق می‌افتد، در سال ۲۰۱۰ تایچی و دوستانش با رسیدن به سن بزرگسالی متوجه‌ می‌شوند که هم‌کاری بین آن‌ها و دیجیمونشان به‌زودی به پایان خواهد رسید. دلیل این اتفاق این است که آن‌ها دیگر بچه نیستند و از این قطع هم‌کاری بسیار ناراحت می‌شوند. در این بین یک دیجیمون دیگر به‌نام Eosmon ظاهر می‌شود و آگاهی افراد دیگر را می‌دزدد. تایچی و دوستانش می‌دانند که اگر از قدرت‌های خود برعلیه او استفاده کنند، زمان کوتاه درکنار هم بودنشان کوتاه‌تر خواهد شد ولی بااین‌حال آن‌ها تصمیم می‌گیرند که برای آخرین بار با همکاری یکدیگر جهان را نجات دهند.

کارآگاه کونان و سنگ ارزشمند او مامور FBI در انیمه‌ی Detective Conan Scarlet Bullet

۷- Detective Conan: The Scarlet Bullet

کارگردان: چیکا ناگائوکو

تاریخ اکران: فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۰ (آوریل ۲۰۲۰)

استودیوی سازنده: TMS/V1 Studio

ژاپن میزبان بزرگ‌ترین مسابقات ورزشی جهان (Worlds Sports Game (WGS خواهد بود و هم‌زمان با مراسم افتتاحیه، مقامات ژاپن اعلام می‌کنند که پرسرعت‌ترین قطار جهان با سرعت هزار کیلومتر بر ساعت بین ایستگاه‌‌های شین‌ناگویا و شیباهاما افتتاح خواهد شد؛ این قطار با استفاده از تمام تکنولوژی‌های ژاپن ساخته شده است. مراسم افتتاحیه مسابقات ورزشی و رونمایی از این قطار سریع‌السیر، در آن زمان توجه تمام جهان به ژاپن خواهد بود. در این دو مراسم که تمام مقامات مهم، اسپانسر‌های بزرگ و ورزشکاران حضور دارند، افراد مهم یکی پس از دیگری ربوده می‌شوند. در پشت صحنه‌ی این اتفاقات شوئیچی آکای حضور دارد و درحال بررسی این اتفاقات است؛ مقامات FBI نیز برای انجام اقدامات مورد نیاز منتظر دستور آکای هستند.

زمان اکران انیمه‌ی Detective Conan: The Scarlet Bullet روز ۲۷ فروردین (۱۷آوریل ۲۰۲۰) اعلام شده بود ولی بازهم به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، اکران آن یک سال تأخیر خود و در آوریل ۲۰۲۱ اکران خواهد شد. فیلم‌نامه‌ی این انیمه برعهده‌ی تاکهارو ساکورای که نویسنده‌ی آثار محبوبی مانند The Darkest Nightmare و Zero the Enforcer بوده است، خواهد بود.

مورد انتظارترین انیمه‌های سریالی سال ۲۰۲۰

نیروهای فایر فورس در یک صفحه‌ی قرمز در کاور انیمه‌ی Fire Force

۱- Fire Force

کارگردان: یوکی یاسه، تاسوما میناکاوا

تاریخ پخش فصل جدید: انتهای تیر، اوایل مرداد (ژوئیه ۲۰۲۰)

استودیوی سازنده: David Production

فصل نخست انیمه‌ی سریالی Fire Force ، سال گذشته در کشور ژاپن پخش و با استقبال بسیار زیاد دوست‌داران دنیای انیمه مواجه شد. محبوبیت زیاد این انیمه باعث شد تا سازندگان آن بلافاصله برای ساخت فصل دوم آن اقدام کنند. داستان این انیمه در گذشته‌های بسیار دور اتفاق می‌افتد. زمانی‌که بیشتر کره‌ی زمین در آتش می‌سوزد و جمعیت آن بسیار محدود است. افراد کمی که در زمین زندگی می‌کنند، با مشکلات بسیاری روبه‌رو می‌شوند و عده‌ای از آن‌ها در یک امپراطوری به نام ژاپن زندگی می‌کنند. دراین میان یک آتشفشان بسیار بزرگ و قدرتمند در آن نزدیکی شروع به فعالیت می‌کند و زندگی مردم را به خطر می‌اندازد. نیرو‌‌های مسلح ژاپن و آژانس دفاع این امپراطوری با تشکیل یک شرکت مستقل به نام Company 8 برای نجات جان مردم دست به کار می‌شوند.

درکنار داستان این انیمه‌، محبوبیت بسیار زیاد آن در ژاپن احتمالا به‌دلیل پیام آن باشد؛ این انیمه با اشاره به این موضوع که کشور ژاپن در طول تاریخ با مشکلات زیاد و جنگ‌های زیادی دست‌وپنجه نرم کرده است، نشان می‌دهد که این کشور و مردم آن همیشه توانایی شکست مشکلات بزرگ را دارند و همیشه درکنار مشکلات قادر به پیشرفت خواهند بود.

شخصیت ماین و منظره‌ای از خانه‌های شهر در کاور انیمه‌ی Ascendance of a Bookworm

۲- Ascendance of a Bookworm

کارگردان: میتسورو هونگو

تاریخ پخش فصل جدید: ۱۵ فروردین (۴ آوریل ۲۰۲۰)

استودیوی سازنده: Ajia-do Animation Works

انیمه‌ی Ascendance of a Bookworm که از یک مجموعه رمان تخیلی با همین نام به نویسندگی میا کازوکی اقباس شده است، یکی از محبوب‌ترین انیمه‌های سریالی قلمداد می‌شود. کارگردان این اثر، میتسورو هُنگو، در ماه مارس سال گذشته شروع مراحل ساخت این انیمه را تایید کرد و با پس از پخش فصل اول، خبر پخش فصل دوم آن را خیلی سریع به طرفداران این مجموعه داد تا خیلی منتظر فصل جدید آن نباشند. فصل اول این سریال ۱۴ قسمت و فصل دوم آن شامل ۱۲ قسمت خواهد بود.

داستان این مجموعه درباره‌ی دختری جریان دارد که عاشق کتاب و خواندن کتاب است. زمانی‌که او پس از یک اتفاق در حال مرگ بود، آرزو کرد که پس از مرگ دوباره متولد شود ولی این‌ بار در جهانی که توسط کتاب‌ها احاطه شده باشد. او پس از مرگ دوباره متولد شد ولی در جهانی که کاملا متضاد با آرزوی او بود؛ در این جهان که در قرون وسطی بود کتاب‌ها بسیار کمیاب و بسیار گران‌قیمت بودند و این موضوع اصلا با شرایط اقتصادی دخترک داستان که در یک خانواده‌ی متوسط زندگی می ‌کرد، هم‌خوانی نداشت. او تصمیم می‌گیرد که برای رسیدن به آرزوی خود تلاش کند و در این مسیر با اتفاقات جالبی روبه‌رو می‌شود.

کاگویا و ساما در کاور قرمز انیمه‌ی Kaguya Sama: Love Is War

۳- Kaguya Sama: Love Is War

کارگردان: شینیچی اوماتا

تاریخ پخش فصل جدید: ۲۲ فروردین (۱۱ آوریل ۲۰۲۰)

استودیوی سازنده: A-1 Pictures

فصل جدید انیمه‌ی سریالی Kaguya sama: Love is war به‌خوبی توانست داستان فصل نخست آن را ادامه دهد و نه‌تنها طرفدارن خود را راضی نگه داشت بلکه به محبوبیت این مجموعه نیز اضافه کرد. این انیمه توانست جایزه‌ی بهترین انیمه سال را در جشنواره‌ی شوگاکوکان به خود اختصاص دهد. برخلاف بسیاری از انیمه‌ها که در یک دنیای فانتزی و خیالی جریان دارد، این انیمه را می‌توان متعلق به دنیای واقعی دانست. داستان آن درباره‌ی یک دختر و پسر است که در دبیرستان با یکدیگر آشنا می‌شوند و علاقه‌ای میان آن‌ها شکل می‌گیرد ولی داستان به‌ این سادگی نیس. غرور بیش از حد این دو نفر باعث می‌شود تا جلوی ابراز علاقه‌ی او به دیگری را بگیرد و هر دوی آن‌ها فکر می‌کنند که هرکس برای بار اول ابراز علاقه کند، بازنده خواهد بود! به‌ همین دلیل در طول سریال این دو نفر مدام به‌دنبال روش‌هایی می‌گردند که در این جنگ برنده شوند.

داستان و پیام این انیمه‌ی سریالی را شاید افراد بسیاری در سراسر جهان تجربه کرده باشند. این موضوع که داستان آن براساس اتفاقاتی است که در دنیای واقعی هم شاهد آن‌ها هستیم، باعث شد تا محبوبیت این انیمه نه‌تنها در ژاپن بلکه در کشورهای دیگر هم به میزان بسیار زیادی افزایش پیدا کند.

شخصیت انیمه‌That Time I Got Reincarnated As A Slime در خال نشسته روی صندلی در کنار شمشیر خود

۴- That Time I Got Reincarnated As A Slime

کارگردان: یاسوهیتو کیکوچی

تاریخ پخش فصل جدید: زمستان سال ۲۰۲۱

استودیوی سازنده: Eight Bit

 انیمه‌ی That Time I Got Reincarnated As A Slime که پخش آن از سال ۲۰۱۸ آغاز شد، یک سریال انیمه‌ی ژاپنی قلمداد می‌شود که از روی یک کتاب با همین اسم اقتباس شده است. تاریخ پخش فصل دوم آن برای پاییز امسال برنامه‌‌ریزی شده بود ولی متاسفانه این سریال هم به قربانیان ویروس کرونا اضافه شد. به‌دلیل شیوع این ویروس مراحل ساخت این انیمه‌ی سریالی تعطیل شد و پخش آن تا زمستان سال ۲۰۲۱ به تعویق افتاد و طرفداران پرشمار آن باید مدت بسیار زیادی را برای تماشای فصل دوم آن صبر کنند. استودیوی 8Bit مسئولیت تولید و پخش این انیمه را برعهده دارد. داستان سریال درباره‌ی مردی است که به قتل رسیده و در دیک دنیای فانتزی، در قالب یک هیولای لجن مانند به‌نام ریمورو بار دیگر متولد می‌شود. پس از اینکه خود را به این شکل می‌یابد بسیار ناراحت می‌شود ولی بلاخره با این موضوع کنار می‌آید. او در جنگل یک اتحاد پیدا می‌کند که قصد دارند به جنگ پادشاه اهریمن بروند.

یکی از نکات مثبت این اثر، داستان قوی و شخصیت‌پردازی بسیار خوب آن است که در انیمه‌های سریالی بسیار مورد مهمی به‌شمار می‌رود. ریوما ایباتا، مسئول طراحی شخصیت‌های سریال و تاکاهیرو کیشیدا، مسئول طراحی شخصیت‌های منفی سریال دفعات زیادی برای طراحی‌های خود مورد تعریف و تمجید منتقدان مختلف قرار گرفتند.

دانش‌آموزان دبیرسالت توکیوادای در انیمه‌ی Toaru Kagaku no Railgun T

۵- Toaru Kagaku no Railgun T

کارگردان: تاتسویوکی ناگای

تاریخ پخش فصل جدید: ۲۰ دی ۱۳۹۸ (۱۰ ژانویه ۲۰۲۰)

استودیوی سازنده: J.C.Staff

پخش انیمه‌ی سریالی Toaru Kagaku no Railgun T  در تاریخ ۲۰ دی ماه سال گذشته آغاز شد و همچنان ادامه دارد. داستان‌ها و اتفاقات عجیب قریب در دبیرستان‌ها و مدارس همیشه یکی از محبوب‌ترین سوژه‌های فیلم‌ها و سریال‌های انیمه بوده و خواهد بود. داستان این سریال درباره‌ی فستیوال دائیهاسی است که با شروع آن، دانش‌آموزان مدارس مختلف باید در رشته‌های متفاوت به رقابت با یکدیگر بپردازند. دختر‌های مدرسه‌ی توکیوادای که خود را از دختر‌های سایر مدارس بهتر می‌دانند باید تمام تلاش خود را به‌کار یگیرند تا بتوانند در این رقابت‌ها به موفقیت برسند. داستان به همین‌جا و به همین خوبی ختم نمی‌شود؛ با شروع این فستیوال اتفاقات عجیبی در سطح شهر پدیدار می‌شود و به همین دلیل دختر‌های این مدرسه باید با آن‌ها مقابله کنند.

کارگردان این مجموعه، تاسویوکی ناگای، یکی از بهترین کارهای خود را به نمایش گذاشت و باعث شد تا محبوبیت این سریال بسیار افزایش یابد. بسیاری از دوست‌داران انیمه، کارگردانی این مجموعه را بهترین نکته‌ی آن قلمداد می‌کنند.

شویو هیناتا و تیم اعضای تیو والیبال در انیمه‌ی Haikyuu!!: To the Top

۶- Haikyuu!!: To the Top

کارگردان: سوسومو میتسوناکا، ماساکو ساتو

تاریخ پخش فصل جدید: اعلام نشده است‌ (به تعویق افتاده)

استودیو سازنده: Production I.G

مجموعه انیمه‌ی Haikyuu!!، یکی از محبوب‌ترین مجموعه‌های این ژانر محسوب می‌شود. اولین فصل آن در اکتبر سال ۲۰۱۶ پخش شد و از همان قسمت اول تا به امروز محبوبیت آن روبه‌روز در حال افزایش است. فصل چهارم این مجموعه به‌نام To The Top ادامه‌ی داستان فصل سوم آن است؛ فصل چهارم به‌دلایلی که توسط تیم سازنده‌ی آن بیان نشده است، در دو بخش پخش خواهد شد. اولین قسمت فصل چهارم این انیمه در تاریخ ۱۰ ژانویه (۲۰ دی ۱۳۹۸) پخش و بخش دوم آن برای پخش در ۲۲ خرداد (۱۱ ژوئیه) برنامه‌ریزی شده بود که به‌دلیل شیوع ویروس کرونا به زمان دیگری موکول شد؛ تاریخ جدید پخش قسمت‌های بخش دوم فصل چهارم این مجموعه هنوز اعلام نشده است. کارگردان فصل جدید این مجموعه ماساکو ساتو است‌ (کارگردان سه فصل اول آن سوسومو میتسوناکا بود).

داستان سریال درباره‌ی پسری به‌نام شویو هیناتا است. او اندام کوچکی دارد ولی از روحیه و جاه‌طلبی بالایی برخوردار است. او در مسابقات قهرمانی والیبال، یک بازیکن با اندام شبیه به خود را دید که بهترین بازیکن مسابقات قلمداد می‌شد و با او لقب «غول کوچک» را داده‌ بودند. بعد از تماشای او، هیناتا تصمیم گرفت با تلاش زیاد بتواند به جایی برسد که غول کوچک به آن‌جا رسیده بود. او در این مسیر با اتفاقات و مشکلاتی روبه‌رو می‌شود که برای رسیدن به هدف خود باید بر آن‌ها غلبه کند.

شخصیت‌های انیمه‌ی  Re: Zero – Starting Life in Another World در کاور این انیمه

۷- Re: Zero – Starting Life in Another World

کارگردان: ماساهارو واتانابه

تاریخ پخش فصل جدید: ۱۸ تیر (۸ ژوئیه ۲۰۲۰)

استودیوی سازنده: White Fox

فصل اول انیمه‌ی سریالی Re: Zero – Starting Life in Another World در سال ۲۰۱۶ پخش شد و با وجود محبوبیت بسیار زیاد آن، طرفداران این مجموعه برای فصل دوم آن چهار سال صبر کردند. بااین‌حال طرفداران این انیمه انتظار یک فصل بسیار جذاب و قوی را از آن دارند تا ارزش چهار سال صبر کردن را داشته باشد. داستان این سریال مانند اکثر انیمه‌های دیگر از رمان‌‌های تخیلی ژاپنی اقتباس شده است؛ این انیمه از یک رمان با همین نام نوشته‌ی تاپای ناگاتسوکی، اقتباس شده است. فصل اول این انیمه در حالی به پایان رسید که ناتسوکی موفق به کشتن و شکست دادن فرقه‌ی جادوگران و رئیس آن‌ها شد. داستان فصل جدید این مجموعه، طبق اخبار و گزارش‌های موجود ادامه‌ی داستان فصل اول آن است و دقیقا از ادامه‌ی آخرین سکانس فصل اول شروع به پخش خواهد کرد.

یکی از دلایل محبوبیت بسیار بالای این مجموعه این بود که طرفداران آن در سراسر جهان با داستان آن ارتباط بسیار خوبی برقرار کردند؛ داستانی که طرد شدن ناتسوکی سوبارو به یک جهان دیگر را به‌تصویر می‌کشد.

نورمن و اما و سایر بچه‌های پرورشگاه در انیمه‌ی The Promised Neverland

۸- The Promised Neverland

کارگردان: مامورو کانبه

تاریخ پخش فصل جدید: دی و بهمن ۱۳۹۹ (ژانویه ۲۰۲۱)

استودیوی سازنده: CloverWorks

شاید تکراری‌ترین موضوع این مقاله به تعویق افتادن انیمه‌ها به‌دلیل شیوع ویروس کرونا به‌شمار برود، موضوعی که برای فصل دوم مجوعه‌ی The Promised Neverland نیز صدق می‌کند. تاریخ پخش فصل دوم این انیمه‌ی سریالی از اکتبر سال ۲۰۲۰ به ژانویه‌ی سال آینده موکول شده است. این مجموعه از روی یک کتاب کمیک به همین نام که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد، ساخته شده است. طراحی شخصیت‌های این انیمه برعهده‌ی طراح معروف، کازوآکی شیمادا بود که یکی از محبوب‌ترین طراح‌های دنیای انیمه به‌شمار می‌رود. همچنین یک فیلم لایو اکشن براساس این کتاب کمیک و این مجموعه ساخته و اواخر سال جاری میلادی در ژاپن اکران خواهد شد.

داستان این انیمه یکی از پر پیچ و خم‌ترین داستان‌ها در میان انیمه‌های سریالی به‌شمار می‌رود ولی به‌هیچ‌عنوان گیج کننده و نامفهوم نخواهد بود. شخصیت‌های اصلی این داستان به‌نام‌های نورمن و اما، از کودکی و درکنار هم در یک پرورشگاه بزرگ شدند. با بالارفتن سن آن‌ها، این دو متوجه می‌شوند که پرورشگاهی که در طی این‌ سال‌ها در آن زندگی می‌کردند درواقع یک مکان برای پرورش کودکان به‌عنوان غذا برای شیاطین است. داستان مجموعه از این نقطه آغاز می‌شود و در سراسر آن شما را پای تلویزیون میخکوب می‌کند.

کیریتو و یوگو و شوالیه آلیس در حال مبارزه در انیمه‌ی Sword Art Online: Alicization - War of Underworld

 ۹- Sword Art Online: Alicization - War of Underworld

کارگردان: مانابو انو

تاریخ پخش فصل جدید: تیر و مرداد سال جاری (ژوئیه ۲۰۲۰)

استودیوی سازنده:‌ A-1 Pictures

مجموعه رمان‌های تخیلی به‌نام Sword Art Online، نوشته‌ی رکی کاواهارا، به‌قدری در ژاپن محبوب شدند که اقتباس از آن‌ها برای یک فیلم یا سریال انیمه به‌طور حتم به یک پرو‌ژه‌ی موفق تبدیل می‌شد. پخش فصل اول این مجموعه‌ی محبوب در تاریخ ۶ اکتبر ۲۰۱۸ (۱۴ مهر ۱۳۹۷) شروع و تا تاریخ ۳۰ مارس ۲۰۱۹ (۱۰ فروردین ۱۳۹۸) ادامه داشت. فصلی که تمام قسمت‌های آن یک ساعت زمان داشتند و به‌دلیل محبوبیت زیاد آن، علاوه‌بر کشور ژاپن در کشور‌های آمریکا، مکزیک، استرالیا، فرانسه، آلمان، روسیه و کره‌جنوبی به‌طور هم‌زمان پخش می‌شد.  فصل دوم این مجموعه که قرار بود در تاریخ ۲۵ آوریل ۲۰۲ (۶ اردیبهشت) پخش شود به‌دلیل همه‌گیری ویروس کرونا به ماه ژوئیه (تیر و مرداد سال جاری) موکول شد.

داستان فصل دوم این مجموعه ۶ ماه بعد از سرنگونی مدیر Pontifex توسط شاگرد‌های شوالیه آلیس (کیریتو و یوگو) را به‌ تصویر می‌کشد. در این نبرد کیریتو، یکی از شاگردهای آلیس، نه‌تنها دوست نزدیک خود بلکه بازوی خود را نیز دست داد. شوالیه آلیس نیز شوق و اشتیاق همیشگی خود برای مبارزه علیه دشمنان را پس از آن نبرد از دست داد؛ در این شرایط باید با مشکلات که جلوی آن‌ها قرار می‌گیرند، مبارزه کنند.

ارن در حال تماشای خدای آن جهان در بالای ساختمان‌ها در انیمه‌ی  Attack on Titan: The Final Season

۱۰- Attack on Titan: The Final Season

کارگردان: تتسورو آراکی، ماساشی کویزوکا، جون شیشیدو، یویچیرو هایاشی

تاریخ پخش فصل جدید:  به سال ۲۰۲۱ موکول شد

استودیوی سازنده: Wit Studio، MAPPA

مجموعه‌ی Attack on Titan یک انیمه‌ی سریالی است که از مجموعه‌ کتاب‌های کمیک با همین نام اقتباس شده است. این مجموعه کمیک نوشته‌ی نویسنده‌‌ی محبوب کتاب‌های کمیک، هاجیمه ایسایاما است. انیمه‌ی سریالی Attack on Titan برای نخستین بار در سال ۲۰۱۳ و در ۲۵ قسمت پخش شد. آخرین فصل پخش شده از این سریال، به دو بخش مجزا تقسیم شد و بخش دوم آن در ۱ ژوئیه ۲۰۱۹ منتشر شد. در طول یک سال گذشته هیچ خبر جدیدی درباره‌ی پخش فصل جدید این مجموعه منتشر نشد تا اینکه بلاخره تیم سازنده‌ی آن از زمان پخش آخرین فصل این مجموعه، اطلاعاتی به طرفداران آن دادند. تاریخ دقیق شروع پخش آن به‌زودی اعلام خواهد شد ولی با تایید تیم سازنده‌ی آن، در اکتبر ۲۰۲۰ (مهر و آبان سال جاری) شاهد پخش فصل آخر این انیمه‌ی سریالی محبوب خواهیم بود.

خط داستانی این مجموعه یکی از متفاوت‌ترین خط‌های داستانی دنیای انیمه‌ به‌شمار می‌رود. در جهانی که خدایان آن، انسان‌ها را برای غذای روزانه‌ی خود مصرف می‌کنند، انسان‌ها باید از خود دربرابر آن‌ها دفاع کنند. مردم تصمیم به ساختن یک دیوار بلند و بسیار بزرگ در اطراف شهر‌های خود می‌گیرند تا از آن‌ها دربرابر خدایان محاظفت کند ولی این تصمیم به‌خوبی پیش نمی‌رود؛‌ زمانی‌که دیوار شهر ارن (شخصیت اصلی داستان) و دوستانش فرو می‌ریزد، او تصمیم می‌گیرد برای گرفتن انتقام به گروه مبارز در مقابل خدایان بپیوندد. فصل سوم این مجموعه در یک صحنه‌ی بسیار حساس به اتمام رسید و تمام طرفداران این سریال مشتاقانه منتظرند تا از ادامه‌ی داستان آن باخبر شوند.

موری جین شخصیت انیمه‌ی  The God of High School در حال خندیدن

۱۱- The God of High School

کارگردان: سئون گو پارک

تاریخ پخش فصل جدید: ۱۶ تیر ۱۳۹۹ (۶ ژوئیه ۲۰۲۰)

استودیوی سازنده: MAPPA

یکی از معدود انیمه‌های این فهرست که در ژاپن تولید نشده و داستان آن به این کشور مربوط نیست، انمیشن The God of High School است که یکی از قدیمی ترین انیمه‌های سریالی به‌شمار می‌رود و بیش از ۴۰۰ قسمت از آن تولید و پخش شده است. این انیمه به‌دلیل موفقیت چشمگیر خود محبوبیت بسیار زیادی میان مردم کره‌ جنوبی کسب کرد و به سرعت در سایر کشورها نیز محبوب شد. یکی از اصلی‌ترین دلایل بقای این انیمه تا این زمان، کارگردان آن سئون گو پارک است که در طول قسمت‌های زیاد آن همیشه علایق مخاطب خود را مهم‌ترین عامل ساخت انیمه قرار داده است.

داستان این سریال از یک مسابقات مبارزه آغاز شد؛ جایی که از تمام دبیرستان‌های کشور مبارزانی دورهم جمع شدند تا بهترین مبارز کشور را مشخص کنند. موری جین، شخصیت اصلی این سریال در زمان مسابقات متوجه می‌شود که اتفاقات مهم‌تری نسبت به مبارزات در جریان است . او تلاش می‌کند از قدرت و توانایی خود در مبارزات، در این مسیر استفاده کند و مشکلات مختلفی که با آن‌ها روبه‌رو می‌شود را از میان بردارد.

سایبورگ انیمه‌ی No Guns Life و تفنگی یه جای سر او

۱۲- No Guns Life

کارگردان: نایوکی ایتو

تاریخ پخش فصل جدید: تیر و مرداد ۱۳۹۹ (‌ژوئیه ۲۰۲۰)

استودیوی سازنده: Madhouse

پس از موفقیت انیمه Overlord، نایوکی ایتو تصمیم به ساخت یه انیمه‌ی سریالی دیگر به‌نام No Guns Life می‌گیرد که مانند ساخته‌های قبلی او به سرعت محبوبیت زیادی کسب کرد. تیم سازنده‌ی این انیمه تصمیم گرفتند که فصل دوم این انیمه را در دو بخش مجزا پخش کنند؛ با پخش قسمت‌های اول تا دوازدهم، بخش ابتدایی فصل دوم به پایان رسید و طرفداران آن منتظر پخش قسمت‌های بعدی بودند. تاریخ پخش قسمت‌های بعدی فصل دوم، فروردین ۱۳۹۹ (آوریل ۲۰۲۰) در نظر گرفته شده بود که به‌دلیل شیوع ویروس کرونا (COVID 19) به ژوئیه ۲۰۲۰ موکول شد و طرفداران انیمه‌های سریالی با چند ماه تعویق می‌توانند شاهد پخش دوازده قسمت باقیمانده از فصل دوم این انیمه‌ی سریالی باشند.

داستان فیلم در آینده‌ای نزدیک جریان دارد که انسان‌ها با تبدیل شدن به سایبورگ، با دشمنان خود می‌جنگند. این سایبورگ‌ها که به‌تازگی از یک جنگ بزرگ خارج شده‌اند، متوجه می‌شوند که عده‌ی دیگری از سایبورگ‌ها در حال درست کردن مشکلاتی برای سایر مردم هستند.  جوزو اینوی (شخصیت اول سریال) که یک کهنه سرباز به‌شمار می‌رود، تصمیم می‌گیرد با فراخواندن دیگر دوستان خود به مبارزه علی سایبورگ‌های یاغی بپردازد. شخصیت پردازی این انیمه یکی از نکات مثبت آن به‌شمار می‌رود.

یوجی ایتادوری و دوستان او در حال راه رفتن در انیمه‌ی Jujutsu Kaisen

۱۳- Jujutsu Kaisen

کارگردان: سئون گو پارک

تاریخ پخش فصل جدید: مهر و آبان ۱۳۹۹ (اکتبر ۲۰۲۰)

استودیوی سازنده: MAPPA

دوست‌داران انیمه به‌طور حتم با اسم سئون گو پارک آشنایی دارند. کارگردان برجسته‌ی دنیای انیمه و به‌خصوص انیمه‌های سریالی. موفق‌ترین انیمه‌ی این کارگردان را می‌توان انیمه‌ی The God of High School دانست که پیش‌تر به بررسی آن پرداختیم. این کارگردان تصمیم گرفته است که پس از موفقیت انیمه‌ی قبلی خود که بیش از ۴۰۰ قسمت از آن پخش شده است، به ساخت یک انیمه‌ی سریالی جدید مشغول شود. انیمه‌ی Jujutsu Kaisen اثر جدید این کارگردان قرار است در ماه اکتبر سال جاری پخش شود و طرفداران انیمه‌های سریالی بی‌صبرانه منتظر اثر جدید کارگردان انیمه‌ی The God of High School هستند.

داستان سریال درباره‌ی یوجی ایتادوری، پسر عجیب و غریب دبیرستانی است که در شهر سندای با پدربزرگ خود زندگی می‌کند. او همیشه از ورزش دوری می‌کند و ترجیح می‌دهد که زمان خود را با صحبت کردن با افراد بزرگسال و ترجیحا با پدر بزرگ خود بگذراند. پدربزرگ او که بسیار برایش عزیز است به‌صورت ناگهانی از دنیا می‌رود. پس از مرگ پدربزرگ، یوجی یک پیام از طرف پدربزرگ خود پیدا می‌کند که برای او نوشته شده است و در آن آمده: «همیشه به مردم کمک کن». با گذشت زمان او متوجه می‌شود که روح‌های طلسم‌ شده‌ای وجود دارند که از انسان‌ها و روح آن‌ها تغذیه می‌کنند. او تصمیم می‌گیرد به‌خاطر پیام پدربزرگ خود، با مقابله با آن‌ها بپردازد.

فوشی در قالب یک سگ که در کنار دوست خود در انیمه‌ی Jujutsu Kaisen

۱۴- To Your Eternity

کارگردان: ‌ماساهیکا موراتا

تاریخ پخش فصل جدید: مهر و آبان ۱۳۹۹ (اکتبر ۲۰۲۰)

استودیوی سازنده: Brain's Base

چند ماه پیش بود که شرکت کادانشا اعلام کرد یک انیمه‌ی سریالی جدید به‌نام To Your Eternity که از روی کتاب کمیک آن ساخته‌ شده است را در ماه اکتبر پخش خواهد کرد. طبق گفته‌ی سازندگان این مجموعه، فصل اول آن شامل ۲۰ قسمت خواهد بود و هنوز اطلاعاتی درباره‌ی ادامه‌ دادن آن توسط سازندگان منتشر نشده است. ماساهیکو موراتا وظیفه‌ی کارگردانی فصل اول این مجموعه را برعهده خواهد داشت و مراحل ساخت آن در استودیوی Brain’s Base انجام خواهد شد. طبق گفته‌ی سازندگان آن داستان این سریال براساس کتاب کمیک آن خواهد بود.

داستان آن درباره‌ی یک موجود جاودان به‌نام فوشی است که بدون هیچ‌گونه احساسات، علایق و هویتی به زمین فرستاده می‌شود. او قادر است به شکل اجسام پیرامون خود درآید و در قالب هرچیزی زندگی کند. او در این مدت در قالب یک گرگ با پسر بچه‌ای زندگی می‌کند و در طول این مدت علایق و شخصیت آن پسر بچه را بررسی می‌کند. در سال‌های زیادی که فوشی روی زمین می‌گذراند او رفته رفته بالغ‌تر می‌شود و احساساتی که از او گرفته بودند را به‌دست می‌آورد. پس از به‌دست آوردن احساسات او با مشکلاتی مواجه می‌شود که باید با آن‌ها مقابله کند.

سوچی و شخصیت‌های اینمه‌ی Golden Kamuy در کاور این انیمه

۱۵- Golden Kamuy

کارگردان: هیتوشی نانبا

تاریخ پخش فصل جدید: مهر و آبان ۱۳۹۹ (اکتبر ۲۰۲۰)

استودیوی سازنده: Geno Studio

داستان این انیمه‌ی سریالی کمی متفاوت‌تر از سایر انیمه‌هایی است که تا به امروز تماشا کرده‌اید. ساچی سوگیموتو، سرباز و مجروح نبرد شماره ۳۰۲ در جنگ ژاپن و روسیه پس از برگشت از آن در یک معدن در هوکایدو کار می‌کند تا بتواند علاوه‌بر زندگی خود، زندگی همسر رفیق خود را که در جنگ جانش را از داده است، تأمین کند. او پس از مدت زیادی کار در معدن داستان‌هایی درباره‌ی یک گوزن مخفی می‌شنود که با پیدا کردن آن می‌تواندمقدار زیادی طلا به‌دست آورد. او تصمیم می‌گیرد به‌همراه آسیرپا، دختر جوان آینو که در زندان اورا ملاقات کرد، به‌دنبال یافتن طلاها برود.

کتاب کمیک Golden Kamuy، یکی از محبوب‌ترین کمیک‌های منتشرشده در کشور ژاپن محسوب می‌شود که پس از فروش بالای آن، هیتوشی نانبا و استودیوی ژنو را به فکر ساختن یک انیمه‌ی سریالی از روی آن انداخت. پس از تولید و پخش فصل‌های اول و دوم انیمه‌ی Golden Kamuy و به‌دلیل محبوبیت سریع آن نه‌تنها در کشور ژاپنِ بلکه در کشورهای مختلف، سازندگان آن بدون طلف کردن وقت ساخت فصل سوم آن را نیز تایید کردند. طرفداران انیمه‌های سریالی و افرادی که منتظر فصل سوم این انیمه هستند، می‌توانند در ماه اکتبر سال جاری به تماشای آن بنشینند.

اینو ساکورا و روکو سکینو و هانو نوکوی در انیمه‌ی Ochikobore Fruit Tart

۱۶- Ochikobore Fruit Tart

کارگردان: کِیچیرو کاواگوچی

تاریخ پخش فصل جدید: مهر و آبان ۱۳۹۹ (اکتبر ۲۰۲۰)

استودیوی سازنده: Feel

همان‌طور که تا الان متوجه شده‌اید، پاییز امسال فصل بسیار پرباری برای علاقه‌مندان انیمه محسوب می‌شود. علاوه‌بر قسمت‌های جدید انیمه‌های سریالی و فیلم‌های انیمه، برخی از انیمه‌های به تعویق افتاده نیز قرار است در پاییز امسال منتشر شوند. بنابراین اگر به این دنیای فانتزی و شخصیت‌های آن علاقه دارید، در فصل پاییز می‌توانید نهایت لذت را از این جهان بی انتها ببرید. کِیچیرو کاواگوچی، علاوه‌بر نویسندگی انیمه‌ی سریالی Ochikobore Fruit Tart، کارگردانی آن را هم برعهده دارد تا شاهد یکی از معدود انیمه‌هایی باشیم که کارگردان و نویسنده‌ی آن یک نفر است. این انیمه‌ مثل بسیاری از انیمه‌های دیگر از روی یک کتاب کامیک با همین اسم ساخته شده است؛ کتاب کمیک  Ochikobore Fruit Tart از سال ۲۰۱۴ در قالب مجله‌ی Seinen در حال عرضه است و طرفداران بسیاری در سراسر ژاپن و کشور‌هایی دیگر دارد.

زمانی‌که اسم سومی کینوشیتا درکنار یک انیمه می‌آید، ناخودآگاه آن اثر سر زبان‌ها می‌افتد. کینوشیتا یکی از بهترین طراحان شخصیت‌های کارتونی برای فیلم‌ها و سریال‌های انیمه است که جوایز بسیاری را برای طراحی‌های بسیار زیبای خود به‌دست آورده است. باید صبر کنیم و ببینیم هم‌کاری او و کاواگوچی چه نتیجه‌ای در پی خواهد داشت؛ آیا شاهد یک اثر بی‌نظیر دیگر خواهیم بود یا خیر؟

نظر شما خوانندگان زومجی درباره‌ی این انیمه‌ها چیست؟ آیا این انیمه‌ها می‌توانند انتظارات طرفداران این دنیای فانتزی و بی‌انتها را برآورده کنند؟ نظر خودتان را با ما و سایر مخاطبان زومجی در میان بگذارید.

منبع زومجی

کاراکتر باقی مانده