// دوشنبه, ۱۲ خرداد ۹۹ ساعت ۱۱:۱۵

جیم کری کمدین نام‌آشنای کانادایی است و در این یادداشت به سراغ مرور زندگی او رفته‌ایم.

جیمز یوجین کری ملقب به جیم کریکه در این مطلب به سراغ بیوگرافی وی رفته‌ایم، در کانادا به دنیا آمد. جیم در ده سالگی به کارلو برنت که اجرای شو خود را برعهده داشت نامه‌ای نوشت و اعلام کرد که با وجود سن کم، در زمینه حالت‌های صورت استاد است. او در آن نامه نوشته بود که به دلیل همین مقام استادیِ وی در حالت‌های صورت، برنت باید او را به عنوان یکی از گزینه‌های اضافه شدن به برنامه خود در نظر داشته باشد. مطابق رسم معمول، جیم پاسخی احتمالا از پیش آماده برای این نامه دریافت کرد، پاسخی که البته او را بسیار خوشحال کرد. کری همچنین به برنامه‌های مانتی پایتان علاقه داشت و در جایی اعلام کرده بود با آن‌ها تا سرحد مرگ خندیده است. جیم به دلیل مشکلات مالی خانواده‌اش در نوجوانی، علاوه‌بر تحصیل، روزانه هشت ساعت کار می‌کرد. در مقطعی، وضعیت مالی آن‌ها به قدری بد شده بود که او و برادرانش در کارخانه محل کار پدرش به عنوان نگهبان استخدام شده بودند و محل زندگی‌شان نیز یک کاروان بود. او در شانزده سالگی مدرسه را رها کرد و در کنار کار، به دنیای کمدی وارد شد. جیم کری در مصاحبه با The Hamilton Spectator در سال ۲۰۰۷ چنین گفته است:

اگه کارم توی صنعت نمایش نمی‌گرفت، الان احتمالا توی کارخونه آهن دوفاسکوی شهر همیلتون مشغول به کار بودم.

جیم کری

جیم کری در تلاش‌های ابتدایی خود، رنگ و بوی موفقیت را نمی‌دید و این موضوع شک‌هایی در باب اینکه آیا می‌تواند موفق شود یا خیر را برای او ایجاد کرد. از طرفی مشکلات مالی خانواده نیز وی را تحت فشار قرار داده بود تا اینکه بالاخره این مشکلات رفع شدند. با حل شدن این مشکلات او فرصت بهتری برای تمرکز روی علاقه‌ی خود داشت و به این ترتیب پس از مدت کوتاهی توانست کاری ثابت در حوزه کمدی دست و پا کند. او در واقع توانسته بود از اجراهای اوپن مایک به اجرا در شو‌هایی با دستمزد ثابت برسد. جیم کری سپس با رادنی دنجرفیلد آشنا شد، رادنی با او قراردادی امضا کرد و سپس وی را به لاس‌وگاس برد. کری به سراغ اجرای استندآپ در کمدی استور پرداخت تا اینکه در سال ۱۹۸۲ به استندآپ تلویزیونی  An Evening at the Improv راه پیدا کرد. او در همان سال به برنامه The Tonight Show‌ نیز راه پیدا کرد. جیم به شهرتی نسبی در حوزه استندآپ کمدی دست پیدا کرده بود و تصمیم داشت به سینما و تلویزیون نیز ورود کند. او در سال ۱۹۸۰ برای برنامه تلویزیونی Saturday Night Live تست داد اما در آن تست قبول نشد. البته، جیم کری بعد‌ها، در سال‌های ۱۹۹۶، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴ در این برنامه حضور پیدا کرد. جیم کری در سال ۱۹۸۴ در سیت کام The Duck Factory به ایفای نقش پرداخت. او در سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۴ در سریال In Living Color جلوی دوربین رفت و به همین واسطه، بیش از پیش شناخته شد.

بهترین فیلم های جیم کری

جیم کری در خلال این سال‌ها، در فیلم‌های مختلفی جلوی دوربین رفته بود. اولین نقش‌آفرینی سینمایی او به سال ۱۹۸۱ و فیلم سینمایی Rubberface‌ مربوط می‌شود. اما سال ۱۹۹۴، سالی کلیدی در شکل‌گیری کارنامه جیم کری محسوب می‌شود. او در آن سال در سه فیلم Ace Ventura: Pet Detective (ایس ونچورا: کارآگاه حیوانات) و The Mask (ماسک) و Dumb and Dumber (احمق و احمق‌تر) نقش اصلی را بازی کرد و به این ترتیب به شهرتی قابل توجه دست پیدا کرد. جیم کری به واسه بازی در فیلم سینمایی «ماسک» برای اولین بار نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شد اما موفق به دریافت این جایزه نشد. او برای بازی در «ماسک» و «ایس ونچورا: کارآگاه حیوانات» جایزه بهترین بازیگر تازه‌وارد سال را از حلقه منتقدان لندن دریافت کرد. جالب آنکه کری برای بازی در «ماسک»، نامزد دریافت جایزه‌ای برای بدترین ستاره‌ی جدید نیز شد. هر سه فیلمِ جیم کری، فیلم‌هایی پرفروش بودند. «ایس ونچورا: کارآگاه حیوانات» ۱۰۷ میلیون دلار، «احمق و احمق‌تر» ۲۴۷ میلیون و «ماسک» ۳۵۱ میلیون تومان فروختند. طبیعتا جیم کری به واسطه بازی در این سه فیلم پرفروش، در میان اصحاب هالیوود دیده شد.

جیم در سال ۱۹۹۵ نیز به موفقیت در گیشه ادامه داد. او در این سال دو فیلم سینمایی بازی کرد، اولی فیلم Batman Forever بود که ۳۳۶ میلیون دلار فروخت. فیلم دوم، فیلم سینمایی Ace Ventura: When Nature Calls (ایس ونچورا: هنگامی که طبیعت فرا می‌خواند) بود ادامه‌‌ی «ایس ونچورا: کارآگاه حیوانات» محسوب می‌شد. فیلم پا را فراتر از نسخه اول گذاشت و به فروشی ۲۱۲ میلیون دلاری دست پیدا کرد. جیم کری سال بعد، یعنی سال ۱۹۹۶ را با یک فیلم به پایان رساند. او در سال ۱۹۹۶ فیلم سینمایی The Cable Guy (پسر کابلی) را روی پرده داشت که البته با فروشی ۱۰۲ میلیون دلاری در گیشه موفق شد و جیم کری برای بازی در این فیلم، ۲۰ میلیون دلار دستمزد گرفت. جیم سال ۱۹۹۷ را با نقش‌آفرینی‌ای موفق در فیلم Liar Liar به پایان برد. فیلمی که در آن زمان برای او یک نامزدی گلدن گلوب دیگر را به ارمغان آورد.

جیم کری

با توجه به کارنامه جیم کری تا سال ۱۹۹۸، طبیعی بود که بسیاری وی را به عنوان بازیگری بشناسند که تنها در فیلم‌های کمدی بازی می‌کند و میانه چندانی با دیگر گونه‌های سینما ندارد. جیم کری در سال ۱۹۹۸ در فیلم سینمایی The Truman Show (نمایش ترومن) نقش‌آفرینی کرد. می‌توان مدعی شد که نقش‌آفرینی جیم کری در «نمایش ترومن» تصویری متفاوت از دیگر فیلم های جیم کری به دست می‌داد. این فیلم جیم کری مضمونی بسیار جدی داشت. «نمایش ترومن» در این‌باره بود که انسان اساسا کنترلی روی آنچه زندگی می‌نامیم ندارد. در این‌باره که آنچه که ما از زندگی می‌دانیم، ممکن است یک دروغ بزرگ باشد و ما صرفا در توهم دانستن و شناختنِ رمز و رازهای زندگی و نظم حاکم بر جهان باشیم. «نمایش ترومن» هم نظر منتقدان را جلب کرد، هم با فروشی ۲۶۴ میلیون دلاری در گیشه موفق شد. جیم کری برای بازی در نقش ترومن بوربانک نامزد دریافت جایزه اسکار شد و بالاخره اولین جایزه گلدن گلوب خود را دریافت کرد. «نمایش ترومن» را می‌توان در رده‌ی بهترین و مهم‌ترین فیلم‌ های جیم کری رده‌بندی کرد. جیم کری قرن بیستم را با بازی در فیلم سینمایی Man on the Moon در سال ۱۹۹۹ و دریافت دومین جایزه گلدن گلوب برای این فیلم به پایان رساند.

دانلود از آپارت

سال ۲۰۰۰ و قرن ۲۱ برای جیم کری با همکاری مجدد با برادران فارلی همراه بود، آن‌ها که پیش از آن در فیلم «احمق و احمق‌تر» همکاری کرده بودند، این بار فیلم سینمایی «من، خودم و آیرین» یا Me, Myself & Irene را جلوی دوربین بردند. این فیلم مانند بسیاری از فیلم های جیم کری در آن زمان در گیشه موفق شد و به فروشی ۱۴۹ میلیون دلاری دست پیدا کرد. جیم کری در سال ۲۰۰۰ در یک فیلم دیگر یعنی How the Grinch Stole Christmas (چگونه گرینچ کریسمس را دزدید) نقش‌آفرینی کرد و به این واسطه برای دریافت جایزه گلدن گلوب نامزد شد. روند موفقیت تجاری فیلم های جیم کری ادامه داشت و «چگونه گرینچ کریسمس را دزدید» به فروشی ۳۴۵ میلیون دلاری رسید و به یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های کریسمسی تاریخ تبدیل شد. جیم کری در سال ۲۰۰۳ یکی موفق‌ترین فیلم‌های خود از نظر تجاری را بازی کرد. او در فیلم سینمایی Bruce Almighty (بروس قادر مطلق) نقش آفرینی کرد که به فروشی ۴۸۴ میلیون دلاری رسید.

جیم کری

نمایش ترومن فیلمی متفاوت در کارنامه جیم کری بود

در سال ۲۰۰۴ بود که جیم کری با بازی در فیلم سینمایی Eternal Sunshine of the Spotless Mind (درخشش ابدی ذهن پاک) توانست بار دیگر نظر بسیاری از منتقدان را به خود جلب کند. جیم کری برای بازی در این فیلم سینمایی باز هم نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شد. کری در جایی گفته است که شخصیت خجالتی و دل‌زده از عشق او در این فیلم یعنی جوئل، به شخصیت واقعی خود او شبیه است. سال ۲۰۰۴ برای جیم کری سالی موفقیت‌آمیز بود، او در این سال یک فیلم موفق دیگر یعنی Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (مجموعه‌ای از اتفاقات ناگوار لمونی اسنیکت) را روی پرده داشت. جالب آنکه جیم کری یکی از نامزدهای بازی در نقش جک اسپارو در فیلم سینمایی «Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl» (دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه) بود که در نهایت جانی دپ ایفای این نقش را برعهده گرفت. او همچنین برای ایفای نقش ویلی وانکا در فیلم «Charlie and the Chocolate Factory» (چارلی و کارخانه شکلات‌سازی) نیز در نظر گرفته شد که بازهم جانی دپ برای آن نقش انتخاب شد. از زمان «مجموعه‌ای از اتفاقات ناگوار» تاکنون فیلم های جیم کری حداقل در گیشه فیلم‌های نسبتا موفقی بوده‌اند. فیلم‌هایی همچون Fun with Dick and Jane ، Yes Man، Kick-Ass 2 و Dumb and Dumber To. جیم کری اخیرا سریال Kidding (شوخی)‌ را نیز داشته است و در فیلم لایو اکشن Sonic the Hedgehog (سونیک خارپشت) نیز جلوی دوربین رفته است.

Jim Carrey

برخی از حواشی زندگی جیم کری

زندگی جیم کری همچون هر هنرپیشه‌ی مشهوری دیگری، خالی از حاشیه نبوده است. مثلا او دو ماه پیش از انتشار فیلم Kick-Ass 2‌ به دنبال حادثه تیراندازی در مدرسه سندی هوک اعلام کرده که «حال با ذهنی آگاه می‌دانم که نمی‌توانم این از اندازه از خشونت حمایت کنم.» جیم کری در فقره فیلم Dumb and Dumber To‌ هم به دلیل مشکل با کمپانی برادران وارنر برای مدتی از آن پروژه کناره‌گیری کرد. یکی از جنجال برانگیزترین مسائل زندگی جیم کری، خوددکشی نامزد سابق وی یعنی کت وایت بود. ماجرا از این قرار بود که همسر کت وایت از جیم کری به دلیل سواستفاده از «ثروت و شهرتش به عنوان یک سلبریتی» شکایتی تنظیم کرد و مدعی شد که کری به نوعی در مرگ خانم وایت دست داشته است. جیم کری در این‌باره بیانیه زیر را منتشر کرد:

چه فضاحت وحشتناکی. برای من کاری نخواهد داشت که طی ملاقاتی با وکلای این مرد، موضوع را به سادگی حل و فصل کنم، اما لحظاتی در زندگی هستند که شما باید برای دفاع شرافت خود در برابر شیطان این دنیا، ایستادگی کنید. اجازه نخواهم داد که این اتهام سنگ‌دلانه از من و زنی که دوست می‌داشتم، سواستفاده کند. مشکلات کت پیش از آنکه با هم آشنا شویم به وجود آمده بودند و پایان غم‌انگیز زندگی او از کنترل هرکسی خارج بود. واقعا امیدوارم در آینده‌ای نزدیک روزی برسد مردم از تلاش برای بهره بدن از از ماجرا دست بکشند و اجازه بدهند روح و در آرامش باشد.

مدتی بعد، مادر کت وایت نیز علیه جیم کری شکایتی تنظیم کرد و در نهایت این پرونده در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۸ با توافق وکلای طرفین مختومه اعلام شد. این البته تنها مشکل جیم کری با معشوقه‌هایش نبود. ملیسا کری، همسر سابق جیم در سال ۲۰۰۳، شکایتی برعلیه جیم تنظیم کرد و مدعی شد که او به‌قدر کافی از فرزندشان حمایت مالی نمی‌کند. او مدعی بود که مبلغ ماهانه‌ی ۱۰ هزار دلار، برای رشد فرزندشان کافی نیست.

جیم کری

جیم کری از سال ۲۰۰۹ اقداماتی ضد واکسن را پیش گرفت. او اظهارنظرها و اقدامات مختلفی در مخالفت با تزریق واکسن و مواردی از این دست داشت که البته واکنش برخی از متخصصان را برانگیخت. یکی از اظهارنظرهای جالب توجه جیم کری به سال ۱۹۹۷ بازمی‌گردد. جایی که او در مصاحبه با اوپرا وین‌فری از اعتقاد خود به قانون جذب گفت. قانونی که شما نیز احتمالا با آن آشنا باشید، چراکه در ایران شناخته‌شده است. جیم کری همچنین در چندسال اخیر کارتون‌هایی سیاسی منتشر کرده است، او در برنامه‌های تبلیغاتی فیلم لایواکشن سونیک اعلام کرد دیگر قصد این کار را ندارد. جیم کری علاوه‌بر شهرت به بازی در فیلم‌های کمدی یا بازی در نقش ترومن، در میان دنبال‌کنندگان سینما یک شهرت دیگر نیز دارد. او استاد حالتٰ‌های صورت است.

کافی است کمی در یوتیوب چرخ بزنید، ویدیوهای جیم کری در حال درآوردن ادای بازیگران بزرگی مانند جک نیکلسون را پیدا کنید و از این مهارت کری شگفت‌زده شوید. او همچنین در جشن‌های سینمایی گاهی چشمه‌ای از هنر استندآپ کمدی خود را رو کرده است و همین کافی بوده تا بخشی از نتایج جستجوی نام وی در یوتیوب، به ویدیوهای طنازی او در جشن‌هایی چون گلدن گلوب اختصاص داشته باشند. جیم کری در سال ۲۰۱۳ خبر از تکمیل نگارش کتابی مخصوص کوکان با نام How Roland Rolls داد. وی در سال ۲۰۲۰ نیز کتاب Memoirs and Misinformation را به عنوان یکی از نویسندگان منتشر کرده است. او همچنین از دانشگاه ماهاشیری مدرک دکترای افتخاری گرفته است. جیم کری، این بازیگر نام‌آشنا فعالیتی جزئی در زمینه موسیقی نیز داشته است. او تاکنون سه موزیک ویدیو Cuban Pete و Somebody to Love و Cold Dead Hand‌ را داشته است.

فیلم‌های جیم کری

سالنام فیلم
۱۹۸۱Rubberface
۱۹۸۳All in Good Taste
۱۹۸۳Copper Mountain
۱۹۸۴Finders Keepers
۱۹۸۵Once Bitten
۱۹۸۶Peggy Sue Got Married 
۱۹۸۸The Dead Pool 
۱۹۸۹Earth Girls Are Easy
۱۹۹۲Doing Time on Maple Drive
۱۹۹۴Ace Ventura: Pet Detective
۱۹۹۴The Mask
۱۹۹۴Dumb and Dumber
۱۹۹۵Batman Forever
۱۹۹۵Ace Ventura: When Nature Calls
۱۹۹۶The Cable Guy 
۱۹۹۷Liar Liar
۱۹۹۸The Truman Show
۱۹۹۹Man on the Moon 
۲۰۰۰Me, Myself & Irene
۲۰۰۰How the Grinch Stole Christmas
۲۰۰۱The Majestic
۲۰۰۳Bruce Almighty
۲۰۰۴Eternal Sunshine of the Spotless Mind 
۲۰۰۴Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
۲۰۰۵Fun with Dick and Jane
۲۰۰۷The Number 23
۲۰۰۸Yes Man 
۲۰۰۹I Love You Phillip Morris
۲۰۰۹A Christmas Carol 
۲۰۱۱Mr. Popper's Penguins
۲۰۱۳The Incredible Burt Wonderstone
۲۰۱۳Kick-Ass 2
۲۰۱۴Dumb and Dumber To
۲۰۱۶The Bad Batch
۲۰۱۶Dark Crimes
۲۰۲۰Sonic the Hedgehog

کاراکتر باقی مانده