// جمعه, ۸ فروردین ۹۹ ساعت ۱۰:۳۱

شرکت دالبی به تکنولوژی صدای سه‌بعدی پلی استیشن 5 بسیار خوش‌بین است.

با این‌ که دالبی اتموس در حقیقت رقیبی برای تکنولوژی صدای سه‌بعدی پلی استیشن 5 محسوب می‌شود اما طبق آخرین اخبار کنسول های بازی، این شرکت دالبی به نظر برای موتور صدای Tempest این کنسول بسیار هیجان‌زده است. این موتور هفته‌ی گذشته و در جریان رویدادی از سخت‌افزار کنسول پلی‌استیشن 5 توسط مارک سرنی، معمار ارشد این کنسول رونمایی شد. در صفحه‌ی مربوط به پرسش‌های متداول سایت دالبی،‌ این شرکت اعلام کرد که رونمایی سونی یک لحظه‌ی حیاتی برای صنعت بود و می‌توان آن را به عنوان یکی از اعتبار‌های فعالیت‌هایی که در همه‌ی ژانر‌های سرگرمی در حوزه صدا صورت گرفته است، تعبیر کرد. 

با این حال، با این‌ که حرف‌های دالبی بیشتر جنبه‌ی تعریف از شرکت سونی را داشت اما نکته‌ای در مراسم رونمایی از سخت افزار پلی‌استیشن 5 وجود دارد که دالبی با آن چندان موافق نیست. در جریان این مراسم مارک سرنی بیان کرد که تکنولوژی Dolby Atmos تنها می‌تواند صوت را برای ۳۲ شی در فضای سه‌بعدی شبیه‌سازی کند و این در حالی است که موتور Tempest قادر به صداسازی برای صدها شئ در هر فضا است. دالبی در این مورد بیان کرده که ممکن است موتور صدای جدید سونی بتواند صدها صدا را در خود جای بدهد اما «بیشتر بودن به معنای بهتر بودن نیست.» 

ما برای این موضوع به صحبت‌های توسعه‌دهندگان نخستین‌ بازی‌هایی که با تکنولوژی دالبی اتموس ساخته شده‌اند، استناد می‌کنیم: اشیا ابزاری خارق‌العاده هستند، اما زمانی که تعداد اشیا فعال در هر محیط زیاد می‌شود، باید محدودیت‌هایی در قبال آن‌ها اعمال شود. استفاده زیاد از اشیا در یک محیط می‌تواند باعث ایجاد صداهایی گیج‌کننده و مبهم شود.

در کنار این عدم توافق کوچک، دالبی اتموس به طور کلی بسیار نسبت به تلاشی که سونی در حوزه‌ی تکنولوژی صدا کرده خوش‌بین است.

ما از این که سونی دست به کار شده است تا یک بستر صوتی سه‌بعدی انقلابی برای کنسول PS5 فراهم کند، بسیار هیجان‌زده هستیم. همچنین Tempest نه‌تنها اسم بسیار خوبی است، بلکه ارجاعی است به یکی از بازی‌های کلاسیک آرکید مورد علاقه‌ی ما. 

این که شرکتی دیگر این چنین از محصول رقیب خود تعریف می‌کند، نشان‌گر رقابت سالمی است که در صنعت بازی‌های ویدیویی صورت گرفته است که در نهایت باعث پیشرفت سریع‌تر آن شده که این در نهایت به نفع کاربران تمام می‌شود. 

نظر شما راجع به تکنولوژی صدای سه‌بعدی کنسول PS5 چیست؟ به نظر شما این تکنولوژی می‌تواند به برگ برنده‌ای برای سونی در نسل بعدی کنسول‌های خانگی تبدیل شود؟ آیا صدای سه‌بعدی مسیر بازی‌های ویدیویی را دستخوش تغییر خواهد داد؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران در میان بگذارید.

منبع Push Square

کاراکتر باقی مانده