// پنجشنبه, ۷ فروردین ۹۹ ساعت ۱۷:۳۱

سینمادارها از اقدام یونیورسال پیکچرز در ارتباط با عرضه دیجیتالی قسمت دوم ترول‌ها عصبانی هستند.

گسترش ویروس کرونا باعث شده است صنعت سینمای آمریکا به عجیب‌ترین دوران تاریخ خود وارد شود و تقریباً تمام سالن‌های سینمای این کشور تعطیل شده‌اند؛ موضوعی که می‌تواند آسیب‌های زیادی به سینمادارها وارد کند. این روزها بعضی از شرکت‌های سینمایی با عرضه‌ی زودهنگام نسخه‌ی دیجیتالی آثار خود از خانه‌نشینی مردم نهایت استفاده را می‌برند و دراین‌میان شرکت یونیورسال پیکچرز هم به‌عنوان پخش‌کننده دومین قسمت از انیمیشن ترول ها (Trolls) قصد دارد به‌سراغ چنین کاری برود و به‌همین دلیل با واکنش شدیدی از طرف سینمادارها مواجه شده است.

اکثر فیلم‌هایی که در روزهای درگیری مردم با کووید 19 به شکل دیجیتالی عرضه شده‌اند، پیش از آن مدتی را روی پرده‌ی سینماها بوده‌اند. ولی انیمیشن تور جهانی ترول ها (Trolls World Tour) محصول دریم ورکس از این نظر تفاوت‌هایی با سایر تولیدات سینمایی دارد و شرکت یونیورسال درحالی‌که تاریخ ۱۰ آوریل (۲۲ فروردین) را برای اکران آن اعلام کرده، قرار است در همان روز نسخه‌ی دیجیتالی انیمیشن را هم روانه‌ی بازار کند و همین قضیه با عصبانیت مسئولان سینمایی آمریکا همراه شده است؛ به‌طوری‌که جان فیتین، رئیس انجمن ملی صاحبان سینما (NATO) با اشاره به این موضوع می‌گوید:

تمام فیلم‌هایی که برای اکران در ماه‌های آوریل و می امسال در نظر گرفته شده بودند، با تأخیر مواجه شده‌اند و پخش‌کنندگان آن‌ها تاریخ‌های اکران آینده‌ی این آثار را اعلام کرده‌اند. همه‌ی آن‌ها با وجود تأخیر به سالن‌های سینما خواهند آمد، به‌جز یک مورد یعنی انیمیشن تور جهانی ترول‌ها. یعنی درحالی‌که همه‌ی پخش‌کننده‌ها همچنان از اهمیت سالن‌های سینما برای تجارت خود آگاه هستند، این تنها یونیورسال است که با انیمیشن تور جهانی ترول‌ها ساز و کار رایج اکران سینمایی را کنار گذاشته و به‌طور مستقیم به‌سراغ نمایش خانگی می‌رود.

هرچند آن‌ها در تبلیغات خود به مردم می‌گویند این انیمیشن روز ۱۰ آوریل به‌طور هم‌زمان وارد سینماها و خانه‌ها می‌شود، ولی این صحبت دروغ محض است. خود مسئولان یونیورسال هم می‌دانند که سینماها در روز ۱۰ آوریل همچنان تعطیل خواهند بود ولی به‌جای اینکه مثل بقیه‌ی شرکت‌ها تاریخ اکران رسمی انیمیشن را عقب‌تر بیاندازند، قصد دارند سالن‌های سینما را کنار بگذارند و سینمادارها هرگز این اقدام را فراموش نخواهند کرد.

سالن سینما

به‌نظر می‌رسد مشکلات ویروس کرونا حتی می‌تواند باعث تیره و تار شدن روابط مسئولان سینماها با شرکت‌های سینمایی هم بشود و معلوم نیست این موضوع تا کجا ادامه خواهد داشت. مشکلات اقتصادی سینماهای آمریکا به‌خاطر این ویروس روز به روز در حال گسترش است و در صورت ادامه پیدا کردن این روند، ممکن است حتی به‌جایی برسد که بعضی از این سالن‌ها قدرت بازگشت به چرخه‌ی صنعت سینمای این کشور را پیدا نکنند؛ موضوعی که چند روز قبل سبب شد انجمن ملی صاحبان سینما از کنگره‌ی آمریکا در این زمینه تقاضای کمک کند و چنین بیانیه‌ای را از طرف آن‌ها شاهد بودیم:

تقریباً تمام سالن‌های سینمای آمریکا در خاموشی فرو رفته‌اند و ده‌ها هزار کارمند آن‌ها در حال حاضر بیکار هستند. از کنگره می‌خواهیم به سالن‌های سینما و اعضای آن‌ها در این بازه‌ی زمانی کمک کند تا بتوانند سرپا بمانند و بعد از پایان این بحران، یک‌بار دیگر با قدرت به کار خود بازگردند.

در مجموع روزهای عجیبی را پشت‌سر می‌گذاریم و تا پیش از این کمتر کسی می‌توانست به دورانی فکر کند که باکس آفیس یا فروش گیشه‌ی سینماهای آمریکا برای اولین بار در تاریخ به صفر برسد.

منبع Slashfilm

کاراکتر باقی مانده