// یکشنبه, ۲۶ خرداد ۹۸ ساعت ۲۰:۰۰

در این رپورتاژ آگهی ام اس آی از ویژگی‌های مادربردهای MSI X570 و دلیل مناسب بودن انتخاب این مادربردها برای پردازنده های نسل سوم AMD Ryzen گفته است.

ام اس آی، پیشرو در تولید قطعات گیمینگ، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین شریک‌های تجاری AMD از ویژگی‌های پردازنده‌های جدید Ryzen 3000 و تراشه X570 به خوبی بهره گرفته تا کاربران بتوانند با نهایت کارایی کامپیوتر رو‌به‌رو شوند. تراشه سری 500 AMD برای پشتیبانی از پردازنده‌های ۷ نانومتری AMD و به حداکثر رساندن انتقال داده ها خصوصاً در شکاف PCIe و M.2 طراحی شده است.

از مهم‌ترین تغییرات اعلام شده در پردازنده‌های رایزن 3000 و تراشه سری 500، می‌توان به پشتیبانی از PCIe و M.2 نسل چهارم اشاره کرد که با پهنای باند ۶۴ گیگابایت در ثانیه، عملکردی بسیار بهتر نسبت به نسل سوم شکاف‌های توسعه یاد شده دارد. انتقال داده سریع‌تر برای کارت گرافیک‌ها، کارت شبکه و هر آنچه به اسلات‌های گفته شده مربوط می‌شود، باعث شده تا کاربران با نهایت کارایی سیستم خود رو‌به‌رو شوند.

در مقایسه با سرعت ۱۵.۷۵ گیگابایت در ثانیه برای شکاف PCIe نسل 3، این بار نسل چهارم PCIe با سرعت باورنکردنی ۳۱.۵۱ گیگابایت در ثانیه، تمام آنچه کاربران از سرعت بالا و عملکرد بی‌نظیر این تراشه احتیاج دارند مهیا کرده است. حتی نسل چهارم M.2 برای استفاده از حافظه‌های خشک، سرعت خواندن و نوشتن را با بیش از ۵۰۰۰ مگابیت در ثانیه مواجه می‌سازد که درواقع ۱۰ برابر سریع‌تر از سرعت انتقال داده سالیدهای رایج بازار است.

 مادربردهای MSI X570

ویژگی‌های برتر مادربردهای MSI X570

گردآوری مجموعه‌ای از سرعت بالا، پردازنده‌های سریع‌تر، هسته‌های بیشتر و پشتیبانی از یک نسل کاملا جدید سخت‌افزار آسان نبوده است. تمام مادربردهای X570 ام اس ای برای خنک‌سازی راه‌حل FROZR Heatsink را در نظر گرفته‌اند. همان‌طور که می‌دانید توان حرارتی بالای تراشه X570 AMD باعث شده تا دمای تولید شده این تراشه بیشتر از رقبا باشد و نیاز اصلی برای پایدار نگه داشتن آن، استفاده از خنک‌کننده ای کارآمد است.

ام اس آی مانند تمام تولیدکنندگان مادربرد، برای خنک‌سازی تراشه X570 از خنک‌کننده فعال و غیرفعال استفاده کرده است. اما MSI برای به حداکثر رساندن کارایی و حذف نویز اضافه، ساختار فن استفاده شده روی PCH را سفارشی‌سازی کرده است.

راهکار خنک‌سازی ام اس آی تضمین می‌کند که حتی در صورت استفاده از قطعات قدرتمند یا زیر بار کاری با مادربردی خنک رو‌به‌رو باشیم. استفاده از فن با تیغه‌های اختصاصی و استفاده از بلبرینگ دوگانه، باعث شده تا خنک‌کننده قرار گرفته روی PCH از نهایت کارایی برخوردار باشد. کیفیت ساخت بالا و قطعات با کیفیت باعث شده تا سیستم خنک‌کننده فعال PCH با کارکرد ۵۰ هزار ساعت بدون توقف عملکردی عالی را به کاربر هدیه دهد.

 مادربردهای MSI X570

علاوه‌بر این با ترکیب هوش مصنوعی، سرعت فن براساس حرارت تولید شده کم و زیاد می‌شود. فناوری Zero FROZR در وضعیت کم باری، فن را متوقف می‌کند تا از سروصدای اضافه کاسته شود و با محیطی آرام همراه باشید. همچنین کاربر می‌تواند با استفاده از نرم‌افزار اختصاصی سه حالت از پیش تنظیم شده را برای فن در نظر بگیرد. حالت Silence برای نویز کم و استفاده های روزمره، حالت Balance برای اولویت در بار کاری و حالت Boost در زمان حداکثر کارایی سیستم و بار کاری بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

راهکار خنک‌سازی MSI در مادربردهای X570 باعث شده تا کارایی این سیستم خنک‌کننده تا 10 درصد بهبود را تضمین کند. درکنار خنک‌کننده قرار گرفته روی PCH، هیت سینک های مدار تغذیه یا VRM هم برای گیمرها و کاربران حرفه‌ای خودنمایی می‌کند؛ به طوری که کاربران سخت‌گیر را با پایداری در بار کاری بالا یا اورکلاک های سنگین به خوبی یاری می‌کند.

 مادربردهای ام اس آی

اما بخش دیگر از راهکارهای خنک‌سازی مادربردهای ام اس آی، استفاده از شیلدهای فلزی روی M.2 است. حافظه‌های خشک با افزایش حرارت کارایی عالی خود را از دست می‌دهند. همین موضوع باعث شده تا MSI با فناوری M.2 Shield FROZR، حرارت حافظه های خشک یا سالیدها را دفع کرده تا این قطعات با افت کارایی رو‌به‌رو نباشند.

کنترل پردازنده، تأمین انرژی مورد نیاز و پایدار بودن سیستم احتیاج به مدار تغذیه قدرتمند دارد. ترکیبی از ویژگی‌های برتر در صورت نبود مدار تغذیه قدرتمند بی نتیجه است. مدار تغذیه کامل دیجیتال در تمام مادربردهای X570 ام اس آی دیده می‌شود. کنترلرهای دیجیتال قدرتمند می‌توانند به‌راحتی پردازنده‌های رده بالای AMD را مدیریت کنند. مدار تغذیه قدرتمند می‌تواند کارایی سیستم را در شرایط سخت پایدار نگه دارد و حتی در زمان اورکلاک پردازنده هم به‌عنوان مهم‌ترین بازیگر، نقش خود را به خوبی ایفا کند.

مدار چاپی کلاس سرور

تمامی مادربردهای MSI X570 با PCB درجه سرور طراحی شده‌اند تا ضمن افزایش طول عمر، بهترین سطح ارتباط سیگنالی را در اختیار شما قرار دهند. استفاده از PCBهای کلاس سرور تا ۳۰ درصد بهبود گردش سیگنالی را ارائه می‌دهند.

شبکه پر سرعت یکی از بخش‌های جدانشدنی از محصولات MSI است. این بار در مادربردهای X570 شبکه با استاندارد جدید Wi-Fi 6 و 10 GbE برای استریم کردن در رزولوشن 4K، شبکه کردن سرورهای خانگی برای انتقال داده یا شبکه متصل به منابع ذخیره‌سازی با این استانداردهای جدید، بهتر از نسل‌های گذشته صورت می‌گیرد. شبکه قدرتمند خصوصاً برای گیمرهایی که علاقه به آنلاین بازی کردن دارند، پهنای باند بیشتر، زمان تأخیر کمتر و ثبات در شبکه را به همراه دارد که مهم‌ترین عامل برای برتری در زمین بازی است.

احتمالا قبلاً با نام‌گذاری مادربردهای ام اس آی آشنا شده‌اید اما اگر از نوع نام‌گذاری این محصولات اطلاعی ندارید با ما همراه باشید.

مادربردهای X570 سری MEG

مادربردهای سری MEG ام اس آی محصولاتی هستند رده بالا و تجهیز شده برای بازی و حداکثر بار کاری. این مادربردها به‌طور خاص برای به حداکثر رساندن کارایی کامپیوتر شما طراحی شده‌اند. به‌طور مثال مادربرد MEG X570 GODLIKE با مدار تغذیه قدرتمند ۱۹ فاز، برای به حداکثر رساندن عملکرد پردازنده‌های Ryzen 3000 ساخته شده است. این مادربرد توانایی بالایی در اورکلاک پردازنده دارد و می‌تواند نظر اورکلاکرها و کاربران حرفه‌ای را به‌راحتی جلب کند. راهکارهای خنک‌سازی مدار تغذیه و PCH در این مادربرد بهبودهای قابل توجهی را تجربه کرده است. به این شکل کاربران می‌توانند با این مادربرد شاهد اورکلاک‌های سنگین پردازنده با پایداری و ثبات در عملکرد باشند.

 

 مادربردهای ام اس آی

همچنین این مادربرد از سه اسلات Lightning M.2 نسل چهار استفاده می‌کند که درکنار فناوری M.2 Shield Frozr می‌تواند نهایت سرعت انتقال داده را درکنار بهترین راه‌حل دفع حرارت داشته باشد. تعداد چهار اسلات PCIe نسل چهار برای استفاده از چند کارت گرافیک با بیشترین پهنای باند از دیگر ویژگی‌های این مادربرد است. در جعبه مادربرد MEG X570 GODLIKE یک کارت توسعه برای سالیدها در نظر گرفته شده است تا بیشترین سرعت را در ترکیبی از خنک‌کننده فعال روی این کارت به کاربر هدیه دهد.

مادربرد یاد شده دارای سخت‌افزار شبکه Killer است که به شما امکان دسترسی به جدیدترین استانداردهای شبکه را در هر دو حالت اتصال سیمی و بی‌سیم می‌دهد. پشتیبانی از Wi-Fi 6 و کارت شبکه 10 GbE امکان اتصال با سرعت بیشتر، زمان تأخیر کمتر و ثبات در برقراری ارتباط را ممکن می‌سازد.

مادربردهای GODLIKE

داشبورد یکی از ویژگی‌های جذاب مادربردهای GODLIKE است. مادربرد MEG X570 GODLIKE همچون مدل Z390 دارای نمایشگر OLED است تا با مانیتورینگ قطعات سخت‌افزاری، دما یا طرح‌های گرافیکی، بار دیگر نام dynamic OLED dashboard را به‌عنوان یک ویژگی جذاب زنده نگه دارد.

محصولی دیگر در این سری، مادربرد MEG X570 ACE است. مادربردی که در مدل Z390 کارایی بالا و عملکردی بی نقص را ثابت کرده بود، این بار در لباس X570 آماده رقابت در میدان جنگ است. مادربردی با ظاهر جذاب، استفاده از الگوهای طلایی در نقاط مختلف برد برای زیبا سازی و افزایش جذابیت بصری و بسیاری از ویژگی‌های دیگر که تنها از یک محصول رده بالا بر می‌آید. پشتیبانی از جدیدترین پردازنده‌های AMD به همراه استعداد بالا در اورکلاک، از ویژگی‌های بارز این مادربرد است.

مادربرد MEG X570 ACE همچون برادر بزرگش یعنی MEG X570 GODLIKE، از راهکارهای خنک‌سازی پیشرفته‌ای سود می‌برد. استفاده از هیت پایپی یکپارچه برای به حداقل رساندن دمای بخش‌های مختلف از جمله مدار تغذیه، تراشه و اسلات های M.2، با همراهی فن فعال با ساختاری ویژه، دلیلی برای خاص بودن این مادربرد است.

مادربرد MEG X570 ACE

مادربرد MEG X570 ACE از هر دو چینش AMD Crossfire و Nvidia SLI پشتیبانی می‌کند تا به شما یک پلتفرم قابل اعتماد برای استفاده از چند کارت گرافیک را هدیه دهد. ام اس آی برای این مادربرد، شبکه بی‌سیم و سیمی با استاندارد Wi-Fi 6 را در نظر گرفته است تا سرعت انتقال داده و زمان تأخیر کم را به خریداران عرضه کند. همچنین تعداد ۳ اسلات Lightning M.2 نسل چهار و سه اسلات PCIe نسل چهار از دیگر ویژگی‌های این مادربرد است.

مادربرد MEG X570 ACE

قابل ذکر است که در هر دو مادربرد نورپردازی انعکاسی بی نهایت با نام Mystic Light infinity، طیف وسیعی از رنگ‌ها را با افکت های مختلف استفاده کرده‌اند.

مادربردهای X570 سری MPG

مادربرد MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI یکی از این محصولات است که تجربه بازی کردن را بهبود می‌بخشد. مادربردهای سری MPG همچون برادران سری MAG از ویژگی برتر تراشه X570 استفاده می‌کنند تا تجربه‌ای ویژه را برای کاربران خود ایجاد کنند. مادربرد MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI هم برای به حداکثر رساندن کارایی اسلات M.2 به فناوری MSI M.2 Shield Frozr مجهز شده است تا حرارت ایجاد شده از سالیدها را برای بالا بردن راندمان این قطعات دفع کند.

مادربرد MEG X570 ACE

شیلد I/O از پیش نصب شده برای نصب راحت مادربرد و محافظت از آسیب‌های ناشی از تخلیه الکترواستاتیک، شبکه بی‌سیم با استاندارد جدید Wi-Fi 6 برای سرعت بیشتر و زمان تأخیر کمتر به همراه آنتن هیبریدی شبکه و بلوتوث و راهکار خنک‌سازی اختصاصی ام اس آی برای بخش VRM و PCH از ویژگی‌های این مادربرد است. مادربرد MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI یک انتخاب ایده آل برای کاربرانی است که به‌دنبال محصولی کاربردی با طراحی شیک هستند.

مادربرد MPG X570 GAMING EDGE WIFI یکی دیگر از محصولات سری MPG است که درکنار طراحی مینیمال، از ویژگی‌های تراشه X570 بهترین بهره را برده است. استفاده از هیت سینک های بزرگ، حرارت بخش VRM را برای بالابردن کارایی پردازنده به خوبی دفع می‌کند. این مادربرد همچون دیگر مادربردهای این مجموعه مجهز به اسلات PCIe و M.2 نسل چهار است.

همچنین این مادربرد با PCB شخصی‌سازی شده و تاکید بر کیفیت ساخت بالا، از نظر ظاهری از جذابیت بصری بالایی برخوردار است. مدار تغذیه تمام دیجیتال، انرژی مورد نیاز پردازنده‌های قدرتمند نسل جدید AMD را به‌راحتی تأمین می‌کند تا چه در بازی و چه در بار کاری بالا، پایداری خوبی را از این مادربرد شاهد باشیم. پشتیبانی از نوپردازی RGB، تعداد دو اسلات M.2 و PCIe (در مجموع پنج اسلات PCIe) نسل چهار و خنک‌کننده اختصاصی PCH از ویژگی‌های این مادربرد است.

و آخرین مادربرد در سری MPG محصولی است که با نام MPG X570 GAMING PLUS شناخته می‌شود. این مادربرد با PCB شخصی‌سازی شده به‌نوعی امضاء ام اس آی را در زمینه رنگ بندی روی خود نقش بسته است. مادربرد MPG X570 GAMING PLUS همچون دیگر مادربردهای X570 از اتصالات سریع M.2 و PCIe نسل چهار استفاده می‌کند. مدار تغذیه قدرتمند تمام دیجیتال، هیت سینک های بزرگ برای دفع بهتر حرارت، خنک‌کننده فعال PCH و اتصالات مورد نیاز گزینه مناسبی برای گیمرهایی با بودجه محدود است.

MPG X570 Gaming Plus

مادربرد سری PRESTIGE

مادربرد PRESTIGE X570 CREATION تنها محصول پر پرستیژ تراشه X570 است؛ مادربردی که با ترکیبی از طراحی خیره کننده و پتانسیل بالا در عملکرد بی نقص، گزینه ای ایده‌‌آل برای تولیدکنندگان محتوا است. معمولا برای طراحان، تولیدکنندگان محتوا و گرافیست‌ها، انتخاب یک مادربرد کاربردی سخت است اما مادربرد PRESTIGE X570 CREATION نه‌تنها از نظر ظاهری جذاب است بلکه از نظر کارایی هم از برترین‌های این شرکت است.

PRESTIGE X570 CREATION

همان‌طور که گفته شد این مادربرد گزینه مناسبی برای تولیدکنندگان محتوا است؛ زیرا با ویژگی‌های خاص کار را برای این نوع کاربران راحت کرده است. مدار تغذیه قدرتمند تمام دیجیتال، خنک‌کننده بزرگ و کاربردی، نورپردازی RGB با ۲۹ افکت مختلف، کارت توسعه M.2، آنتن هیبریدی شبکه بی‌سیم، شبکه با استاندارد جدید Wi-Fi 6، شبکه پر سرعت 10G و پورت های ارتباطی کامل از ویژگی‌های این مادربرد است.

پایان رپورتاژ آگهی/.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و زومجی هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.
منبع زومجی
کاراکتر باقی مانده