// سه شنبه, ۲۷ فروردین ۹۸ ساعت ۱۷:۱۵

در هر پروازی ممکن است وقایعی رخ دهد که منجر به وحشت مسافران شود؛ یکی از این اتفاق‌ها باز شدن درهای هواپیما در طول پرواز است!

باز شدن در هواپیما در حین پرواز یکی از کابوس‌های شبانه‌ عده‌ای از مسافران است که ممکن است از لحظه خرید بلیط هواپیما در ذهن آن‌ها مستولی شود. شاید یکی از مسافران مغرور ناگهان احساس کند که به خروجی اضطراری نیاز دارد و ناگهان با ضربه‌ای محکم در هواپیما را باز و همه را به بیرون پرتاب کند!

این کابوس در یکی از پرواز‌های سیدنی به آوالون اتفاق افتاد! یکی از مسافران ناگهان به طرف در یورش برد و قصد باز کردن آن را داشت؛ البته کادر پرواز مانع او شده‌اند و این خانم بلافاصله پس از فرود دستگیر شده است.

اگرچه از این اتفاق پیشگیری شد، ولی اگر آن مسافر موفق به باز کردن در می‌شد چه اتفاقی برای هواپیما می‌افتاد؟ اگر در در آن ارتفاع و تحت فشار هوا باز می‌شد، کابین هواپیما تحت فشار قرار می‌گرفت و آشفتگی به وجود می‌آمد.

هواپیما

در سال ۲۰۰۵، ۱۲۱ مسافر (همه‌ مسافران و خدمه) به دلیل تحت فشار قرار گرفتن تدریجی کابین جان خود را از دست دادند. این مرگبار‌ترین سانحه‌ی هوایی یونان بود. کمبود اکسیژن در ارتفاع ۳۰ هزار پایی همه‌ خدمه را ناتوان ساخت و هواپیما آن‌قدر به راه خود ادامه داد (با استفاده از خلبان خودکار) که تا قبل از رسیدن به زمین و فرود همه‌ سوخت آن به اتمام رسید.

در چنین شرایطی ماسک‌های اکسیژن که تا لحظه‌ آخر نیز اکسیژن دارند، باید برای مقابله با کمبود اکسیژن از سقف به پایین بیفتند. در اتاقک خلبان، خدمه ماسک‌های خود را می‌زنند و به سرعت ارتفاع را کم می‌کنند و هواپیما را به ارتفاعی امن یعنی ۱۰ هزار پایی می‌رسانند.

هواپیما

اما کاهش فشار ناگهانی که با کنده شدن یکی از در‌های هواپیما همراه است، اتفاقی دیگر است. هرکس که در نزدیکی در خروجی نشسته باشد به آسمان پرتاب می‌شود، دمای هوای کابین هواپیما به سرعت و تا مرز یخ زدگی کاهش پیدا می‌کند و حتی ممکن است هواپیما تکه تکه شود.

در سال ۱۹۸۸ یک بوئینگ ۷۳۷ با ۹۰ مسافر که از هونولولو برخاسته بود، در ارتفاع ۲۴ هزار پایی دچار سانحه شد و قسمت بزرگی از سقف آن کنده شد. یکی از مهماندار‌های این هواپیما به بیرون پرتاب شد. این خانم ۵۷ ساله روی صندلی خود ننشسته بود و کمربند نداشت. خوشبختانه بقیه‌ مسافران کمربند خود را بسته بودند و خلبان نیز به سرعت و تا ۱۳ دقیقه‌ بعد هواپیما را فرود آورد و کس دیگری آسیب ندید.

 این نکته را باید در نظر داشته باشیم که مثال‌های بسیاری از این دست اتفاق‌ها وجود دارند و این‌طور به نظر می‌رسد که پایان ندارند.

هواپیما

 خوشبختانه با این‌که کاهش ناگهانی فشار هوا خطرناک است، به ندرت اتفاق میافتد؛ چرا که مسافران به یک دلیل از استشمام هوای تازه محروم می‌مانند! و آن باز نشدنی بودن در هواپیما هنگام پرواز است. خلبان پاتریک اسمیت این‌گونه توضیح می‌دهد:

فشار داخل کابین هواپیما اجازه‌ی باز شدن در را هنگام پرواز نمی‌دهد. در خروجی اکثر هواپیما‌ها از داخل باز می‌شود. تعدادی هم بالا می‌روند و روی سقف جمع می‌شوند و تعداد کمی از بیرون باز می‌شوند. اما همه‌ی آن‌ها در ابتدا به داخل کشیده می‌شوند. به همین دلیل امکان باز شده آن‌ها در طول پرواز وجود ندارد.

در یک ارتفاع معمول، بالغ‌بر هشت پوند بر هر فوت مربع از بدنه‌ هواپیما فشار وارد می‌آید. این یعنی بیش از ۱۱۰۰ پوند بر هر فوت مربع از در هواپیما فشار است. بنابراین حتی «چاک نوریس» (قهرمان فیلم‌های آمریکایی) نیز قادر به باز کردن در هواپیما هنگام پرواز نیست. اما در ارتفاع‌های پایین و هنگامی‌که فشار بدنه کاهش می‌یابد وضعیت چگونه است؟

 فشار ناچیز دو پوند بر هر اینچ مربع هنوز هم به اندازه‌ای زیاد است که کسی قادر به جا‌به‌جایی آن نباشد. در‌ها به وسیله‌ی ضامن‌های الکتریکی و مکانیکی چفت شده‌اند. شما برای باز کردن آن به جک هیدرولیکی نیاز دارید و حفاظت فرودگاه اجازه‌ی حمل چنین چیزی را به شما نخواهد داد.

هواپیما

 اما دست کم یک بار چنین اتفاقی افتاده است و یک مسافر در هواپیما را در حین پرواز باز کرده است. در سال ۱۹۷۱ فردی به نام دن کوپر هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ را دزدید و پس از گرفتن دویست هزار دلار به عنوان خون‌بهای مسافران با چتر نجات از در خروجی هواپیما به پایین پرید. پس از آن دیگر کسی او را ندید. اگرچه او خلبان را مجبور کرده بود که ارتفاع هواپیما را کم کند. یک سال بعد شرکت «کوپر ون» نوعی در برای هواپیما طراحی کرد که هنگام بالا بودن ارابه‌ی فرود، در هواپیما کاملاً قفل و بسته بماند.

هواپیما

این نکته قابل ذکر است که دلیل این‌که در هواپیما برای چتربازان و سربازان ارتش باز می‌شود این است که فشار در آن هواپیما‌ها تنظیم شده است. 

روی زمین قضیه فرق می‌کند و طبق گفته‌ اسمیت، هنگامی‌که هواپیما برای مسافرگیری از تاکسی حمل مسافران یا خارج کردن مسافران از خود آماده می‌شود، در‌های آن باز خواهند شد. در این حالت در مخصوص خروج اضطراری نیز فعال خواهد شد. 

اگر قصد خرید بلیط هواپیما از شرکت‌های هواپیمایی داخلی یا خارجی را دارید، می‌توانید از طریق موتور جستجوی پرواز کجارو، بلیط ارزان هواپیما به مقصد مورد نظر خود را بیابید و از فروشنده‌های معتبر تهیه کنید.

منبع کجارو

کاراکتر باقی مانده