// دوشنبه, ۱۵ مهر ۹۸ ساعت ۱۱:۳۱

امروزه دیسک‌های نوری یکی از رایج و پراستفاده‌ترین، متداول‌ترین، ارزان‌ترین تجهیزات ذخیره‌سازی اطلاعات هستند که در سه فرم سی‌دی (CD) دی‌وی‌دی (DVD) و بلوری (BD) در بازار عرضه و قابل استفاده است.

تفاوت‌های سه فرم سی‌دی (CD) دی‌وی‌دی (DVD) و بلوری (BD) در ظرفیت ذخیره‌سازی اطلاعات آن‌ها است که در اینجا خارج از بحث مورد نظر ما است.

در مجموعه چاپ لاوین ما دیسک‌ها نوری (سی دی، دی وی دی، بلو ری) را به دو صورت چاپ دیجیتال و استمپر چاپ و تولید می‌کنیم. که در اینجا تفاوت را توضیح می‌دهیم.

چاپ لاوین

چاپ سی دی و دی وی دی دیجیتال:

در چاپ دیجیتال دیسک‌ها به‌صورت خام و روکش سفید در کارخانه‌‌ها تولید دیسک ساخته می‌شود و ما آن‌ها را خریداری کرده و روی آن به‌صورت مستقیم چاپ کرده (که البته در روش‌های قدیمی‌تر طرح را روی لیبل‌های پشت چسب دار چاپ می‌کردن و روی دیسک می‌چسباندن) که در روش‌های جدید‌تر چاپ مستقیم روی خود دیسک انجام می‌شود. همچنین عملیات رایت CD و رایت DVD هم به‌صورت جدا توسط دستگاه‌های مخصوص تکثیر انجام می‌شود.

مزایای چاپ دیجیتال:

۱- سرعت بالا در تحویل: مهم‌ترین مزیت سرعت تحویل کار است که از چند ساعت تا نهایتا ۲ روز امکان تحویل وجود دارد.

۲- امکان تحویل دیسک به‌صورت خام (رایت نشده): اگر مجموعه‌ای دیسک را فقط چاپ شده و خام بخواهد حتما باید چاپ به‌صورت دیجیتال انجام شود که بعدا بتوانند روی آن محتوی خود را رایت کنند.

۳- نا محدود بودن در تعداد: در چاپ سی دی و دی وی دی دیجیتال امکان چاپ از یک عدد به بالا قابل انجام است که البته در مجموعه چاپ لاوین به‌دلیل ترافیک بالای سفارشات این عدد از مینیمم ۵۰۰ عدد به بالا بوده است.

مراکزی که چاپ دیجتال برای‌شان کارآمد است:

  • مراکز رادیولوژی و سونوگرافی که می‌خواهند اطلاعات مشتریان را رایت کنند و تحویل مشتری دهند.
  • مراکز تولید محتوی آموزشی.
  • شرکت‌هایی که می‌خواهند اطلاعات شرکتی را روی دیسک با چاپ اختصاصی خودشان رایت کنند.
  • همایش‌ها، محتوا برای نمایشگاه‌ها
  • و...

چاپ لاوین

چاپ دی وی دی و سی دی استمپر:

در چاپ و تلوید استمپر دیگر خبری از دیسک آماده، چاپ جدا، رایت جدا و غیره نیست. کل عملیات از صفر تا صد در کارگاه ما انجام می‌شود، دیسک در محل ساخته شده همزمان چاپ شده و محتوای آن به‌صورت تزریقی اضافه می‌شود؛ یعنی اینکه اگر مشتری دیسک خام بخواهد که بعدا روی آن رایت کند نمی‌تواند سفارش استمپر دهد چون دیسک استمپر قابل رایت نیست و محتوی به‌صورت تزریقی توسط دستگاه مخصوص با حساسیت خیلی بالا به دیسک اضافه می‌شود.

مزایای چاپ استمپر:

۱- قیمت ارزان‌تر نسبت به چاپ دیجیتال مخصوصا در سفارشات تعداد بالا

۲- چاپ و تولید با کیفیت تر و ماندگار تر با درصد خطی کمتر

۳- تولید دیسک به‌صورت پشت نقره‌ای (هماهنند دیسک های اریجینال گیم، فیلم، موزیک و غیره)

مراکزی که چاپ استمپر برایشان کارآمد استد:

  • ناشرین فیلم، انیمیشن و سریال ها،
  • خواننده‌ها و نوازندگان برای تولید آلبوم موسیقی
  • ناشرین گیم‌های کامپیوتری
  • شرکت‌های بزرگ جهت تولید کلیپ های تبلیغاتی و ...

پس نتیجه اینکه اگر زمان شما کم, تعداد سفارش کم، یا دیسک را به‌صورت خام می‌خوهید باید دنبال چاپ سی دی یا دی وی دی به‌صورت دیجیتال باشید و اگر تعداد سفارش بالا، زمان کافی، و محتوی برای تولید دارید چاپ را به‌صورت استمپر انجام دهید.

پایان رپورتاژ آگهی/.

این مطلب صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و زومجی هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد.
منبع زومجی

کاراکتر باقی مانده