تریلر گیم پلی بازی Red Dead Redemption 2 ما را با تعدادی از مکانیزم‌های بازی آشنا کرد که در این مطلب، نگاهی به آن‌ها خواهیم داشت. 

چند روز پیش راک‌استار بالاخره اولین تریلر از گیم پلی بازی Red Dead Redemption 2 را منتشر کرد. پیش از این ما شاهد چند تریلر داستانی از بازی بودیم که بیش‌تر، روی معرفی برخی شخصیت‌های جدید بازی و موارد اینچنینی تمرکز داشتند. با این حال در تریلر جدید، بالاخره توانستیم گیم‌پلی بازی را هم تماشا کنیم که خبر از یک بازی جهان‌باز بسیار هیجان‌انگیز با گرافیک و طراحی محیط عالی می‌دهد. اما این تریلر، جدا از اینکه باعث شد تا انتظار برای این بازی بیش از پیش سخت‌تر باشد، ما را با یک سری از ویژگی‌ها و مکانیزم‌های جدید گیم‌پلی Red Dead Redemption 2 هم آشنا کرد که در این مطلب، نگاهی به آن‌ها خواهیم داشت. 

بازی Red Dead Redemption 2

جهان بزرگ‌تر، زیبا‌تر و پویاتر

جهان Red Dead Redemption 2 نه تنها بزرگ‌تر از نسخه قبل است بلکه به مراتب پویاتر و پرجزییات‌تر نیز از آن است. به طوریکه در جهان بازی، شاهد فعالیت‌های جانبی بسیار زیادی خواهیم بود. علاوه بر این تنوع محیطی بازی هم به مراتب بالاتر رفته است و Red Dead Redemption 2، قرار است مخاطبان را به قلب آمریکا ببرد؛ جایی که شاهد انواع و اقسام محیط‌ها از جمله مناطق صحرایی، کوهستانی و شهر‌های مختلف، از جمله بلک‌واتر، خواهیم بود که هرکدام، بافت مخصوص خودشان را خواهند داشت و به شکلی متفاوت و زیبا طراحی شده‌اند. 

علاوه بر این، یکی دیگر از ویژگی‌های اصلی جهان بازی، آب و هوای طبیعی‌تر و متنوع‌تر آن است. به طوریکه در تریلر جدید بازی، شاهد آب و هوای برفی هم بودیم و آب و هوای معمولی و بارانی را هم که قبلا مشاهده کرده‌ایم. جدا از اینکه همه این شرایط آب و هوایی بسیار زیبا به نظر می‌رسند و واقعا چشم‌نواز طراحی شده‌اند، احتمالا تاثیراتی هم روی گیم‌پلی بازی دارند. برای مثال ممکن است در آب و هوای برفی، حرکت کردن با اسب سخت‌تر از شرایط عادی باشد یا حتی بارش برف، دید شما را مختل سازد و باعث شود تا نشانه‌گیری سخت‌تر از قبل شود. 

No Man

اکوسیستم گسترده

سیستم آب و هوایی، جدا از زیبایی بصری، روی گیم‌پلی و روند بازی هم تاثیر خواهد داشت

در جهان بازی Red Dead Redemption 2 شما تنها نخواهید بود. بلکه در دنیای بازی، شاهد اکوسیستم گسترده‌ای از انواع و اقسام حیوانات هستیم که برخی از آن‌ها، مزاحمتی برای شما ایجاد نخواهند کرد اما برخی دیگر، می‌توانند یک خطر جدی باشند. برای مثال گرگ‌ها، خرس‌ها یا حتی کروکودیل‌ها برخی از حیوانات خطرناکی هستند که باید مواظب‌شان باشید و البته برخی حیوانات دیگر هم هستند که می‌توانید آن‌ها را شکار کنید. این اکوسیستم همچنین به شکلی کاملا واقع‌گرایانه طراحی شده است؛ به طوریکه هریک از گونه‌های حیوانات یک سری رفتار‌های منحصر‌به‌فرد دارند و مثلا ممکن است شما شاهد این باشید که یک گرگ، در حال شکار یک آهو است و اقدامات اینچنینی دیگر که باعث می‌شوند جهان بازی به مراتب طبیعی‌تر، واقع‌گرایانه‌تر و صد البته غیر قابل پیش‌بینی‌تر از قبل باشد. 

راستی بد نیست اشاره کنیم که احتمالا، سیستم شکار هم در بازی تغییراتی داشته است. برای مثال، در صحنه‌ای که آرتور قصد شکار یک حیوان را دارد، شاهد هستیم که وی از یک سیستم شبیه به حس شِشُم استفاده می‌کند تا رد حیوانی را که زخمی کرده است، بزند. 

بازی Red Dead Redemption 2

تعاملات بهتر با شخصیت‌ها و جهان بازی

در مقایسه با نسخه اول، در Red Dead Redemption 2 می‌توانید تعاملات به مراتب متنوع‌تری نسبت به قبل داشته باشید. برای مثال در این نسخه شما قادر خواهید بود تا تقریبا با هر شخصی که در دنیای بازی مشاهده می‌کنید، تعامل داشته باشید و از طریق یک سیستم خاص، رفتاری را که می‌خواهید نسبت به آن‌ها نشان بدهید. برای مثال ممکن است شما شخصی را سوار بر اسب مشاهده کنید و بخواهید با وی تعامل داشته باشید؛ در این حالت قادر خواهید بود فرضا به شکلی محترمانه به وی سلام بدهید یا به شکلی خشن از او بخواهید تا متوقف شود. چنین تعاملاتی در برخورد با افراد مختلف، شکل‌های متنوعی به خود می‌گیرند. برای مثال اگر شخصی شما را تهدید کند، گزینه‌هایی که برای تعامل با وی دارید متفاوت از شخصی است که رفتار مناسبی با شما دارد. 

رفتار‌های شما در بازی، باعث بروز اتفاقات مختلفی می‌شوند و رفتار کاراکتر‌ها با شما بسته به تعاملاتی که با آن‌ها دارید تغییر می‌کند

همچنین در بخشی از ویدیو، شاهد این هستیم که مورگان، فردی را که در تله گیر کرده است نجات می‌دهد و با اینکه هنوز مشخص نیست که این نوع تعاملات در نهایت چه سرانجامی خواهند داشت، اما راک‌استار اعلام کرده که تعاملات در بازی، قرار نیست فقط به شکل ساده‌ای میزان شهرت و احترام شما را افزایش یا کاهش بدهند و برعکس، تاثیراتی نزدیک به دنیای واقعی و پیچیده خواهند داشت و منجر به اتفاقاتی غیرقابل پیش‌بینی می‌شوند. 

علاوه بر این، چهره کلی که شما از خودتان نشان می‌دهید هم روی تعاملات‌تان تاثیر دارد. به طور مثال اگر شما در حالتی که اسلحه به دست هستید در دنیای بازی حرکت کنید، ممکن است مردم عادی از شما بترسند یا حتی افرادی واکنش خشنی نسبت به این کار نشان دهند. در طرف مقابل زمانی که اسلحه شما مخفی شده باشد، مردم تمایل بیش‌تری نسبت به صحبت کردن با شما نشان می‌دهند. چنین دقت به جزییات ریز باعث خواهد شد تا گشت و گذار در جهان بازی Red Dead Redemption 2 و تعامل داشتن با شخصیت‌های مختلف آن، شکلی نزدیک به واقعیت و کاملا طبیعی داشته باشد. 

Red Dead Redemption 2 بازی

سیستم شرافت و شهرت گسترده‌تر

در نسخه اول بازی Red Dead Redemption هم شاهد سیستم شرافت و احترام بودیم اما در نسخه دوم، این سیستم به مراتب گسترده‌تر از قبل شده است. به طوریکه رفتار شما با دیگران، تاثیر زیادی روی اتفاقات بازی می‌گذارد. برای مثال اگر شما رفتار خوبی با مردم و کاراکتر‌ها داشته باشید، آن‌ها هم رفتار خوبی با شما خواهند داشت و حتی شاید همین امر، باعث شود تا ماموریت‌های جدیدی فعال شوند. در طرف مقابل، کاراکتر‌ها به رفتار بد شما هم واکنش نشان می‌دهند و اگر شخصیتی باشید که دیگران مدام از شما بترسند یا برای آن‌ها مشکلات مختلفی به‌وجود بیاورید، این مساله باعث خواهد شد تا آن‌ها هم برای شما مشکلاتی به‌وجود بیاورند و حتی مامورین قانون هم مدام به دنبال کشتن یا دستگیر کردن شما باشند. 

 

سلاح متنوع‌تر و طبیعی‌تر

در رد دد ردمپشن 2، شاهد تنوع بسیار بالایی از سلاح خواهیم بود و بازی از این حیث هم گسترده‌تر از نسخه قبل است. از آن مهم‌تر، اینکه اسلحه‌ها هرکدام حس و حال مختلفی دارند و سازندگان، سعی کرده‌اند آن‌ها را به طبیعی‌ترین شکل ممکن طراحی کنند و هر اسلحه‌ای، زمان ریلود خاص خود را خواهد داشت که در نبرد‌ها باید آن را در نظر بگیرید یا حتی نوع شلیک کردن با هر اسلحه هم متفاوت از دیگری است و برخی از آن‌ها، شاید برای نبرد فعلی شما مناسب نباشند. همچنین باید این مورد را در نظر داشته باشید که در Red Dead Redemption 2، شما فقط قادر به حمل دو اسلحه در آن واحد خواهید بود. این تصمیم در راستای واقعی‌تر کردن بازی صورت گرفته است و علاوه بر آن، باعث می‌شود تا همیشه با دقت بیش‌تری دو اسلحه خودتان را انتخاب کنید. 

Red Dead Redemption 2 بازی

مبارزات بدون سلاح طبیعی‌تر

نسخه قبلی Red Dead Redemption 2، در زمینه مبارزات بدون سلاح و تن و به تن، خیلی گزینه‌های زیادی در اختیار شما قرار نمی‌داد اما Red Dead Redemption 2 از این حیث بسیار جذاب‌تر است. در نمایش‌هایی که از بازی تماشا کرده‌ایم، شخصیت مورگان قابلیت‌های زیادی در زمینه مبارزات تن به تن دارد و برای مثال، می‌تواند با گرفتن حرف، ضربات مختلفی به وی وارد کند یا حتی با گارد گرفتن و دفع ضربات حریف به این شکل، در فرصت مناسب‌تری به دشمنش ضربه بزند. 

Red Dead Redemption 2 بازی

کمپ و گروهی با انواع و اقسام فعالیت‌ها

در بازی Red Dead Redemption 2، کمپی که اعضای گروه داچ در آن جمع می‌شوند، نقش بسیار مهمی در بازی دارد. به طوریکه شما در این کمپ می‌توانید دیگر اعضای گروه را ملاقات کنید و تعاملات مختلفی با آن‌ها داشته باشید. این تعاملات به عنوان مثال باعث می‌شوند تا شما ماموریت‌های جدیدی دریافت کنید یا حتی بیش‌تر با دوستان‌تان آشنا شوید. علاوه بر این، داچ اعضای گروهش را به عنوان اعضای خانواده‌اش خطاب می‌کند و همین مساله، با اینکه شاید ساده به نظر برسد ولی در بازی واقعا مهم خواهد بود. یکی از وظایف شما در Red Dead Redemption 2، به‌دست آوردن غذای کافی برای این گروه است و البته Red Dead Redemption 2، هرگز شما را به این کار وادار نمی‌کند بلکه انتخاب برعهده خود شما است تا با تامین کردن غذای گروه، رابطه‌تان را با آن‌ها بهتر از قبل کنید یا اینکه بی‌خیال این وظیفه شوید و آن‌ها را برنجانید. 

فعالیت‌های جانبی زیادی در کمپ وجود خواهند داشت؛ فعالیت‌هایی مثل ماهی‌گیری یا بازی‌های رومیزی

در کمپ گروه، کار‌های جانبی دیگری هم برای انجام دادن وجود دارند. برای مثال می‌توانید با اعضای گروه چند نوع بازی رومیزی را تجربه کنید یا حتی در بخشی از تریلر، شاهد این هستیم که آرتور و دوستانش در حال ماهی‌گیری هستند. در کل اگر به اندازه کافی به کمپ و اعضای گروه اهمیت بدهید، اتفاقات مختلفی در بازی رخ می‌دهند؛ اتفاقاتی که می‌توانند شامل ماموریت‌های جدید، داشتن دوستان بیش‌تر که در مواقع خطر به کمک‌تان می‌آیند یا حتی باز شدن یک سری ویژگی‌های مخفی که در حالت دیگر در دسترس نخواهند بود. 

No Man

اهمیت به مراتب بیش‌تر اسب‌ها در بازی

با اینکه شما یکی از اعضای گروه داچ هستید و افراد این گروه هم حکم خانواده شما را دارند، اما بهترین دوست شما در بازی Red Dead Redemption 2 نه یک انسان یا گروهی از انسان‌ها که اسب شما است. اسب شما در موقعیت‌های زیادی همراه‌تان خواهد بود و راک‌استار، سعی کرده است تا اسب‌ها را در بازی شدیدا نزدیک به واقعیت طراحی کند. البته منظورم از نزدیک به واقعیت، از بعد بصری نیست و اصلا از بعد بصری، شکی به ساخته جدید راک‌استار نداریم. بلکه این طبیعی بودن، در رفتار و واکنش‌های اسب مشاهده خواهد شد. اسب ممکن است در شرایطی که دشمنان‌تان به سمت شما شلیک می‌کنند یا در مواجهه با یک حیوان وحشی، بترسد و همین امر هم باعث می‌شود تا مطابق میل شما رفتار نکند. 

با این حال آنچه که می‌تواند این مشکل را رفع کند، اهمیتی است که به اسب‌تان می‌دهید. برای مثال غذا دادن کافی و به موقع به اسب یا رسیدگی به آن، از جمله اقداماتی است که می‌توانید در بازی انجام دهید و هرچه این اهمیت بیش‌تر باشد، اسب هم اعتماد بیش‌تری به شما خواهد داشت و شاهد بهبود سرعت حرکت یا استقامت وی خواهید بود. همچنین اگر اسب‌تان اعتماد بالایی نسبت به شما داشته باشد، این امر باعث خواهد شد تا در شرایط سخت هم که به چند نمونه از آن اشاره کردیم، به شما وفادارتر باشد و جان خودش را به خطر بیندازد تا برای شما مشکلی به وجود نیاید. 

بازی Red Dead Redemption 2

علاوه بر این اسب شما می‌تواند در حمل کردن تجهیزات هم به کمک‌تان بیاید. به عنوان مثال اگر حیوان دیگری را شکار کرده‌اید، می‌توانید گوشت و پوست آن‌ها را در خورجین اسب نگه دارید یا حتی می‌توانید اسلحه‌هایتان را در خورجین اسب بگذارید و در مواقع نیاز، دو اسلحه‌ای را که دارید با آن‌ها عوض کنید. البته در Red Dead Redemption 2، اسب‌ها هم انواع مختلفی دارند. برخی از آن‌ها سرعت بالاتری دارند و برخی استقامت بیش‌تر. 

نژاد‌های مختلف اسب، هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند و مثلا برخی سریع‌تر هستند و برخی استقامت بیش‌تری دارند

در مجموع در Red Dead Redemption 2 هم مانند دنیای واقعی غرب وحشی، باید برای اسب‌تان اهمیت قائل شوید؛ چرا که این اسب در موقعیت‌هایی کنار شما خواهد بود که هیچ شخص دیگری را ندارید و داشتن رابطه مناسب با اسب، می‌تواند جان شما را در این موقعیت‌ها نجات بدهد. 

اما ویژگی‌های جدید بازی Red Dead Redemption 2، فقط به این مواردی که به صورت لیست‌وار به آن‌ها پرداختیم خلاصه نمی‌شود. یکی دیگر از ویژگی‌های مهمی که در تریلر گیم‌پلی بازی هم به چشم آمد، آزادی‌عمل بالای شما در بازی است. به این صورت که در Red Dead Redemption 2، برای حل کردن مشکلات‌تان، فقط یک راه حل نخواهید داشت و مثلا، در ماموریتی که ابتدا فکر می‌کنید قرار است آن را با کشتن هدف به پایان برسانید، ممکن است شرایطی به‌وجود بیاید که در نهایت وارد مذاکره با طرف مقابل شوید. 

بازی Red Dead Redemption 2

یکی دیگر از مواردی که با توجه به تریلر می‌توان آن را حدس زد، نقش مهم قطار‌ها در بازی است. جدا از اینکه قطار‌ها برای رفتن از محیطی به محیط دیگر استفاده می‌شوند و با اینکه هنوز به صورت دقیق این موضوع تایید نشده است، اما احتمالا به سبک فیلم‌های وسترن قدیمی و البته یکی از اتفاقاتی که در غرب وحشی مرسوم بود، شما قادر خواهید بود تا هر زمان که بخواهید، یک ماموریت دزدی از قطار طراحی کنید و به همراه اعضای گروه‌تان از قطار‌ها دزدی کنید. همچنین یک نکته دیگر که می‌توان آن را از تریلر گیم‌پلی بازی برداشت کرد، پوشش نسبتا متفاوت آرتور در یکی از صحنه‌ها است. شاید این بدین معنی باشد که در بازی، قادر خواهیم بود تا لباس‌های مختلفی را برای آرتور به‌دست بیاوریم و به شکلی که می‌خواهیم ظاهر وی را تغییر دهیم. 

همچنین با اینکه تریلر جدید بازی بیش‌تر با محوریت گیم‌پلی آن است، اما چند نکته داستانی هم دارد. برای مثال در قسمتی از تریلر، شاهد جان مارستون هستیم که همراه با همسر و پسرش کنار آتش نشسته‌اند. در نسخه اول Red Dead Redemption، جک مارستون یک نوجوان است و در نسخه دوم، وی تقریبا چهار سال سن دارد و در محیطی نه‌چندان مناسب برای کودکی در این سن (!) در حال رشد است. باید منتظر ماند و دید که در نهایت، همسر و فرزند جان مارستون تا چه در داستان بازی مهم خواهند بود. 

مورد بعدی، این است که در ابتدای تریلر، ما شاهد هستیم که آرتور مورگان، در محیطی شبیه به زندان قرار دارد و پس از آن رها شدن از این محیط هم شاهد دیدار وی با اعضای گروه داچ هستیم. هنوز مشخص نیست که این اتفاق سرآغاز بازی است یا خیر؛ اما هرچه که باشد، به نظر می‌رسد که قضیه افتادن آرتور مورگان به زندان و پس از آن ملاقاتش با اعضای گروه داچ، یکی از بخش‌های مهم بازی باشد و نقش مهمی در شکل‌گیری داستان کلی بازی ایفا کند.

 

در مجموع، تریلر جدید بازی Red Dead Redemption 2، بیش از پیش ثابت کرد که ساخته جدید راک‌استار پتانسیل خیلی بالایی برای تبدیل شدن به یک بازی فراموش‌نشدنی دارد و هیجان طرفداران برای تجربه این بازی را بیش از پیش افزایش داد. راک‌استار همچنین قرار است در آینده یک تریلر گیم‌پلی دیگر هم از بازی منتشر کند و در آن هم اطلاعات دیگری از روند بازی را به اشتراک بگذارد. 

بازی Red Dead Redemption 2 قرار است در تاریخ ۴ آبان برای پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس وان منتشر شود و از کنسول‌های میان‌نسلی پلی‌استیشن 4 پرو و ایکس‌باکس وان ایکس هم با رزولوشن بالاتر و کیفیت گرافیکی بهتری اجرا خواهد شد. 

کاراکتر باقی مانده