// جمعه, ۲۰ بهمن ۹۶ ساعت ۲۳:۲۸

همایون شجریان با انتشار پستی در اینستاگرام شخصی خود به اظهارات چند روز قبل محمد‌حسین مهدویان در مورد شاهنامه واکنش نشان داد. 

محمد‌حسین مهدویان، کارگردان فیلم لاتاری، چند روز پیش با حضور در برنامه هفت و در دفاع از فیلم خود اعلام کرد اگر بخواهیم آن‌طور که منتقدان و مخالفان اثر به آن نگاه می‌کنند نگاه کنیم، شاهنامه را هم می‌توان یک اثر فاشیستی و نژادپرستانه دانست. حال این صحبت‌های مهدویان واکنش افراد مختلفی را در پی داشته و یکی از این افراد، همایون شجریان، خواننده مطرح کشورمان است. شجریان با انتشار پستی در اینستاگرام خود به این مساله واکنش نشان داد و گفت:

دوستان گرامی همگی خوب می‌دانیم که شاهنامه بخشی از چند میراث بزرگ و مهم فرهنگی کشورمان است که همه‌ی دنیا با نگرش به آن می‌توانند عظمت زبان و فرهنگ مارا درک کنند. با این حال اخیرا در برنامه‌ای سینما محور در صدا و سیمای کشورمان ایران، به حضرت حکیم ابوالقاسم فردوسی که بزرگان ادب و فرهنگ، فارسی سخن گفتن امروز ما را (که عاری از کلمات عربی هم نیست) مدیون او و شاهنامه‌اش می‌دانند، علنا توهین شده است و گویا قرار نیست کسی هم عذر‌خواهی رسمی کند. 

بنده‌ی کمترین و جمع بسیاری از دوستانم و فرهیخته‌گان هنر، شایسته می‌دانیم مراتب به شکلی فراهم آید تا بدون هیچگونه توضیح و توجیه، که شنیدن آن صبوری می‌خواهد، در رسانه ملی که وظیفه‌اش پاسداری از ارزش‌های فرهنگی این مرز و بوم است، یا به هر طریقی که شایسته است از پیشگاه مردم ایران عذرخواهی مستقیم و رسمی به‌عمل آید.

با آرزوی سلامتی برای جملگی فرهنگ دوستان عزیز و بزرگوار. شاد و سلامت باشید.

نظر شما در مورد صحبت‌های همایون شجریان چیست؟

اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده