// پنجشنبه, ۲۲ تیر ۹۶ ساعت ۲۳:۱۵

بری جنکینز، کارگردان فیلم برنده‌ی جایزه‌ی اسکار Moonlight به عنوان اثر بعدی خود، داستانی عاشقانه‌ را در دهه‌ی ۷۰ میلادی در نیویورک روایت خواهد کرد.

بری جنکینز، کارگردان ۳۷ ساله‌ی آمریکایی که آخرین اثرش تحت عنوان مهتاب (Moonlight) سال گذشته جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم را از آن خود کرد، برای داستان جدید خود به سراغ اقتباس از رمان «اگر خیابان بیل می‌توانست صحبت کند» (If Beale Street Could Talk) خواهد رفت. کمپانی‌ آناپورنا پیکچرز کار تولید این فیلم را بر عهده خواهد داشت.

«اگر خیابان بیل می‌توانست صحبت کند» پنجمین رمان جیمز بالدوین فقید، نویسنده‌ی سیاهپوست آمریکایی است که داستان عاشقانه‌ای را در دهه‌ی ۷۰ میلادی در منطقه‌ی هارلم نیویورک روایت می‌کند. فانی ۲۱ ساله و تیش ۱۹ ساله زوجی سیاهپوست هستند که عاشق یکدیگرند و این عشق آنها را از دنیای خطرناک اطرافشان محافظت می‌کند؛ تا زمانی که فانی با اتهام دروغین یک پلیس نژادپرست مبنی بر سوء‌استفاده وی از زنی پورتوریکویی به زندان می‌افتد و تیش نیز متوجه می‌شود که باردار است. در ادامه تیش، خانواده‌ی وی و وکیل آنها تلاش می‌کنند تا هر طور شده فانی را پیش از به دنیا آمدن کودک از زندان آزاد کنند. اگر خیابان بیل می‌توانست صحبت کند، تلاش بی‌وقفه‌ی زنی جوان برای تحقق عدالت از طریق عشق، برای عشق و برای تحقق وعده‌ی رویای آمریکایی است. این کتاب در سال ۱۹۷۴ منتشر شده است.

James Baldwin

جیمز بالدوین (۱۹۸۷ - ۱۹۲۴)

سال گذشته فیلم مستندی تحت عنوان من کاکاسیاه تو نیستم (I Am Not Your Negro) به کارگردانی رائول پک بر اساس زندگی و خاطرات جیمز بالدوین از مبارزه با نژادپرستی ساخته شد که ضمن جلب نظر مثبت منتقدان، نامزد دریافت جایزه‌ی اسکار بهترین مستند شد.

جنکینز فیلمنامه‌ی اگر خیابان بیل می‌توانست صحبت کند را در سال ۲۰۱۳ همزمان با فیلمنامه‌ی مهتاب نوشته؛ با این حال به تازگی حقوق ساخت این اثر را به دست آورده است. گلوریا کارفا، خواهر جیمز بالدوین، درباره‌ی دلیل موافقتش با تبدیل شدن این داستان به یک اثر سینمایی می‌گوید:

باعث خرسندیمان است که اختیار اقتباس این اثر را به جنکینز بدهیم. بری فیلمساز بسیار هوشیار و خوش‌قریحه‌ای است که نخستین اثر وی، دارویی برای مالیخولیا (Medicine for Melancholy) ما را به شدت تحت تاثیر قرار داد؛ تا حدی که تصمیم گرفتیم برای فیلم جدید وی، با او همکاری کنیم.

جنکینز نیز این‌چنین لب به تحسین بالدوین گشوده است:

جیمز بالدیون مردی بود که از زمانه‌ی خودش جلوتر زندگی می‌کرد. همیشه این رویا را داشتم که روزی بتوانم قدرت عشقی را که بالدوین در اثرش بین تیش و فانی به تصویر کشیده، به مدیوم سینما منتقل کنم.

جنکینز به همراه دیگر نویسنده‌ی فیلم مهتاب، تارل آلوین مک‌کارنی مشغول کار روی مینی سریال راه‌آهن زیرزمینی (The Underground Railroad) برای آمازون است. این مجموعه قرار است به ماجرای دو برده‌ی سیاهپوست بپردازد که از یک مزرعه‌ی پنبه در جورجیا می‌گریزند و در ادامه برای نخستین بار با راه‌آهن زیرزمینی آشنا می‌شوند.

barry jenkins

کمپانی آناپورنا پیکچرز از زمان تاسیس خود در سال ۲۰۱۱ تا به امروز، در تولید بیش از ۲۰ فیلم سینمایی مشارکت داشته که تعداد زیادی از این آثار، در جشنواره‌های مختلف به موفقیت‌های قابل توجهی دست یافته‌اند. از تولیدات تازه‌ی این کمپانی می‌توان به فیلم‌هایی نظیر دیترویت (Detroit) به کارگردانی کاترین بیگلو، کوچک‌سازی (Downsizing) به کارگردانی الکساندر پین و اثر جدید پل توماس اندرسون با بازی دنیل دی‌لوئیس اشاره کرد.

کار تولید فیلم If Beale Street Could Talk از اکتبر ۲۰۱۷ (مهرماه) آغاز خواهد شد.

منبع زومجی

اسپویل
برای نوشتن متن دارای اسپویل، دکمه را بفشارید و متن مورد نظر را بین (* و *) بنویسید
کاراکتر باقی مانده